Všechny řitě světa i ta má

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/205/vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 3.9904
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Pragma

South of No North, 1973

Kniha Všechny řitě světa i ta má

mahdal

Mé první seznámení s autorem - musím říci, že nevím, co si mám o této tvorbě myslet. Ano, před samotnou četbou jsem se letmo s autorovým dílem seznámil, tato kniha mě však šokovala.
Proti drsným, syrovým, a bez obalu pojatým popisům života nemám vůbec nic, dokonce často tento typ literatury vyhledávám, zde toho bylo ale přespříliš.
Kniha je rozdělena do krátkých povídek, které často spojuje jen hlavní postava (popřípadě motivy jako alkohol, sex, drogy, prostituce, velkoměsto apod.); pokud bychom knihu brali jen jako jakési vykreslení života americké spodiny, tak splňuje snad všechny parametry, pokud ale hledáte v knize "něco hlubšího", pak vás o tohoto díla odrazuji.
Často jsem měl při čtení chuť několik stran přeskočit, neboť neustálé omílání pokleslých motivů (již výše zmíněných) dokáže člověka snad nadchnout prvoplánově, ale po padesáti stranách těchto výlevů každá lidská bytost (alespoň s nějakým estetickým vnímáním) ztratí chuť nejen do čtení této knihy, ale i chuť do života.
Bohužel jsem hledal víc, a nenašel.

jprst

Tak jsem zkusil po dlouhé době, co Bukowski a já. A výsledek? Žádný zázrak, přišel jsem prostě na to, že já autor a já si přestáváme rozumět.

Česneksmedem

„Z finančního hlediska bylo jasné jak facka,
že prcina je výhodnější než ocas.“
Citát z knihy

Tak jsem si říkal, že musím být tvrdší (co se týká hodnocení knih), protože poslední dobou rozdávám hvězdy jak bývalý prezident GH 28. října. Vezmu do ruky Bukiho a šup, zas je jich tam 5.
Po přečtení jeho „Všech pozadí“:
1. Budou muset někteří jít ke zpovědi skrzevá nemravné myšlenky. To já nemusím, páč to nechávám až na závěrečný zúčtování.
2. Někteří se zlijí jak váza. To já nemusím, páč po šedesátce je to už zbytečná frajeřina.
3. Někteří někoho znásilní. To já nemusím, páč viz bod 2, a taky už jde při tom o život.
Takže jsem si to náležitě užil a tímto zdravím Bukiho do pekla. Drž tam chlape místo, pokecáme!

ellypusik

Kniha stojí za přečtení. Spisovatel jednoduchou mluvou, všemi stravitelnou, dokázal skvěle popsat život nejchudší spodiny a sociální dno. Zároveň díky jeho knize, vidím, že nic není nemožné a tento člověk byl převelice bystrý a citlivý, když si dokázal všimnout tolika detailů a následně je i tak autenticky rozebrat. Určitě palec nahoru, nedoporučuji snad jen těm, kteří nesnesou pořádnou dávku vulgarismů a oplzlostí.

Lenisk@

Ne, ne a ne, Bukowskému prostě nemůžu přijít na chuť. Knihu jsem četla dlouho, většinou jsem nezvládla víc než 2 povídky denně. Já na to syrové vyprávění o sexu a chlastu nejsem.

Shindo

Neviem, no... Niektoré poviedky sú fajn, iné mi pripadajú bez pointy, akýsi výšplech. Buk má svoj štýl, občas ale unavuje.

VesmirnaOndatra

Poviedky ako život. Krátke a bez pointy.

Aki12
23.12.2018

Kvalita povídek je různá. Některé povídky pro mě neměli vůbec smysl a hned jsem na ně zapomněl, ale jiné (hlavně povídka Kuráž) bylo pro mě něco dokonalého.
I přesto mi nějak uniká pointa některých povídek, ale podle mého, na každou povídku si musí člověk přijít sám postupem věku.