Všechny řitě světa i ta má

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205/big_vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 3.91034
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Pragma
Originální název:

South of No North, 1973


více info...
Nahrávám...

Komentáře (98)

Kniha Všechny řitě světa i ta má

Miliarda
včera

Hodně syrové a drsné čtení, které místy sklouzává do absurdna a bizáru. Stylem psaní mi Bukowski připomíná Ladislava Klímu a jeho Utrpení knížete Sternenhocha, kdy se nebojí psát vulgárně, zveličovat a často příběh nechá vyplynout do prázdna. Celkově musí být čtenář na tento styl psaní nastavený, leč když tomu tak je, kniha ho nepochybně osloví, stejně tak jako mě.

Damato
27. září

Když jdu číst dílo, kde je autor sám Charles Bukowski, tak nečekám limonádu, ale průtrž, které se budu smát, moralizovat, kroutit hlavou a nadávat...Sáhla jsem po knize, kdy jsem po psychické stránce byla " v řiti" naprosto až po uši a díky tomuhle čtení jsem se ocitla ve světě, kterým potažmo pohrdám, bylo mi u čtení občas i "hnusno" , nadávala jsem, jak tohle může někdo napsat...ale krásně jsem si tím oddálila depku.
Chtěla bych autora potkat a říct mu u panáka whisky: "Na zapomnění a vyčištění hlavy je tohle ku..a dobrý čtení"
Po přečtení komentářů je jeden , který mi mluví z duše - komentář Česneksmedem - tam je všechno, co mi nešlo vypsat.....


Medunkavera
27. srpna

Hodně syrový a drsný. A také vulgární.
Je tu zmínka o tom, že Hemingway boxoval.
Je to na stránce 63.

adevr
19. srpna

Baví mě ty zdejší reakce, typu ,,nejsem nějaký moralista, či přecitlivělá nebo puritánka, ale... " .
Přesně o to Bukowskému šlo, rýt do těch ulhaných svatoušků, znepokojovat je, ...no a i tahle skvělá sbírka ukazuje jak se mu to i po tolika letech stále daří.

Jodys.63
19. srpna

počáteční zklamání z proklamované " nejúspěšnější " knihy CH. B. ( pár povídek mi opravdu vůbec nepřipadalo jako jeho styl psaní ) zcela elminovali poslední dvě povídky " Všechny řitě světa i ta má " a " Vyznání muže sdostatek šíleného, aby žil mezi bestiemi " , to je přesně Buki, jeho jedinečnost, jeho přesvědčivý až charismatický projev, který mě dokáže v jednu chvíli rozesmát a současně se zamyslet nad obsahem toho , z čeho Vám tečou slzy smíchy. Naproti tomu v některých povídkách na úkor stylu překvapí originalita až šílenost tématu.

OdvaznyMladyMuz
04. srpna

Řekl jsem si, že jednou za desetiletí přečtu Všechny řitě světa. No, a teď už bylo pomalu na čase se do těch řití znova podívat. Hluboký nádech a jdem na to. Lehce jsem strčil do dveří a ty se otevřely dokořán. Jako bych snad byl očekáván. Vyvalil se na mě puch zkaženýho jídla, cigaretovýho kouře a nemytých těl. Rozhlížím se po místnosti. Vypadá to tu jako na smetišti. Na smetišti zkrachovalých lidských duší. V posteli vyspává kocovinu tlustá machna se zaječím pyskem místo spodního rtu. "Tys měl vždycky na hovno vkus, ty starý prase," povídám cápkovi ležícímu na zemi. Jeho holky byly většinou stejný jako jeho povídky. Divný a nacucaný chlastem.

"V pohodě, Hanku, nemusíš vstávat. Jen v klidu lež, obsloužím se sám," šeptám, když cápek zvedl hlavu ze zaschlé hromady zvratků. Nalil jsem si do sklenice whisky na dva prsty, zbytek dolil vodou. Uvelebil se na rozvrzaným gauči potřísněným pivem, krví a semenem. Někdo do něj bodal nožem a snažil se jej rozřezat. Lidi dělaj různý věci, když pijou.

Z psacího stroje jsem vytrhl popsanej list zažloutlýho papíru a začetl se do jednoho z mnoha vyšinutých příběhů protřelýho rváče a alkoholika. Po chvíli znechuceně vydechnu, otřesu se hnusem. Jo, tady to znám. Tady jsem doma. Dobrý ráno, pane Bukowski, ty starej kořalo a chlípníku.

Ne, tohle není čtení pro normální lidi. Bukowski si libuje v pokleslé morálce a ve svých povídkách provádí svou již dávno klasickou duševní kolonoskopii. Mnozí znechuceně odvrátí zrak, já se spokojeně pochechtávám a jsem rád, že se mám kam vracet. Asi to není nejlepší Bukowski, ale na toho nejhoršího jsem ještě nenarazil.

Mikik
04. července

Moje první seznámení s autorem. A s klidnou duší můžu říct, že i poslední. Tohle opravdu ne. Nebavilo mě tam skoro vůbec nic, ten konec jsem opravdu dočetla jen s velkým sebezapřením. Snažila jsem se tam najít cokoliv, co by mě zaujalo. Ale ne. Nevadí mi vulgarismy, chápu, že žil alkoholem, sexem a vším možným, ale na to, jak byly povídky krátké, jsem s nimi bojovala opravdu dlouho.
Určitě má svou fanouškovskou základnu a pro spoustu lidí je to modla, ok, když to sedne, asi to přijde čtenáři super provokativní.
Mně to ale nesedlo vůbec.

Lajtwing
13. května

Druhá kniha, kterou jsem od Bukowského četl po lepším Šunkovém nářezu v lednu 2018 - nedávno jsem si znovu přečetl pár povídek, abych si osvěžil paměť před hodnocením. Je to upřímné, nenáročné a absolutně to nestojí o vaše soudy a závěry. Funguje to jaksi pouze v momentě, žádný přesah nenabízí.

Krásná věta vystihující celou knihu: "Bylo mi přes dvacet a přestože jsem tvrdě chlastal a moc nejedl, pořád jsem byl ještě dost silný. ... Hlava se bouřila proti mému osudu a životu, a jediný způsob, jak to zklidnit, bylo chlastat, chlastat a chlastat." Přesně tak, nic víc, nic míň.

1