Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/205/vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 4739

South of No North (1973)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Pragma

mysiouxsie

Tenhle starý sprosťák mě docela baví. Mám ráda věci bez okolků a zbytečného studu a přesně takhle sebevědomě Bukowski uměl psát.

Milos603
02. srpnaodpad!

Nevím jak a nevím proč se tohle jednoho dne objevilo v mé knihovně. Někdo to tam prostě dal, nevím kdo a nevím kdy. Protože mám bohatou knihovnu, stále jsem hledal co v té knize je, něco tam určitě musí být, co mi uniká, jinak bych to přece nenašel ve své knihovně. Tak jsem hledal a hledal, četl znovu a znovu... Ne, není tam opravdu nic. V životě jsem takový bezcenný brak nedržel v ruce. I o drogách, o sexu, o alkoholu se dá psát zajímavě (London, Démon alkoholu...), ale autor musí mít něco v hlavě, co chce sdělit. Tohle mělo vyjít na toaletním papíře, bylo by to užitečné, takhle jsem to musel hodit do popelnice, škoda stromů, škoda elektřiny, škoda aut, které to rozvážejí, škoda barvy ... 1. liga v braku.
P. s.: Jeste bych doplnil predchozi recenzi o napad na vyrobu noveho toaletniho papiru s nazvem Pro vsechny rite sveta i tu moji, kde by mohl tento skvost svetove literatury postupne a pravidelne vychazet.

terezamarsik

Není to úplně špatná kniha, některé povídky jsou dobré, ale je tam hodně povídek, které jsou prostě jen sprosté, ale naprosto o ničem, nebo často se různé povídky tak podobají, že už mě to opravdu nebavilo.
Toto byla má první kniha autora a neodradilo mě to zkusit další, znám lidi, kteří mi tohoto autora už dlouho doporučují a myslím, že stojí za přečtení, jen bohužel jsou povídky, které byly opravdu slabé v této knize, proto nemohu dát více než 3*.

welcomeboredom

některé povídky vysloveně utrpení - obzvlášť ke konci knihy

Marián27

Keby som si mal na opustený ostrov vziať so sebou knihu, boli by to určite "Řitĕ".(A nejaký ten kartón piva:) Čítal som ju kedysi dávno, asi pred dvadsiatimi rokmi a teraz som si ich znova prečítal a znova ma ta kniha "dostala". Zbierka obsahuje síce pár priemerných poviedok ale sú tu moje srdcovky ako napríklad Maja Thurup alebo Párek Kořalů alebo westernová Pane, přestante mi čumĕt na kozy! A tých mojich oblúbených je tu ešte omnoho viac. Posledné tri dlhšie príbehy sú tiež skvelé, tentokrát ma najviac zasiahla Jak milují mrtví. Samozrejme na Bukowského príbehy musí mať človek tú správnu náladu a rozpoloženie a nejaké to promile v sebe:) ktoré zážitok ešte umocní. Keby mi niekto povedal že Bukowski bol ožraté, nechutné, perverzné prasa, budem nútený s ním súhlasiť ale je to len jeden uhol pohľadu. Nedá sa mu uprieť originalita, drsný humor, jeho texty sa skvele čítajú, niekedy je človek nútený nad príbehom rozmýšľať a niekedy sa mu zdá že niečo podobné sa mu prihodilo alebo o tom počul. "Řitĕ" je skvelá zbierka poviedok, aj keď nie pre každého ale akoby si tu každý niečo našiel.. Bukowski ma opäť pobavil a rozosmutnil zároveň a to si na knihách vždy cením. Česť Bukowskému!

susu

Bukowski psal výborně, ale občas se to nedá číst :)

RudýOnkel

Líbí se mi, že se našel někdo, kdo dokázal napsat o obyčejném životě nižší vrstvy a poukázat na jejich problémy, lišících se od zbytku společnosti. Čím víc jsem četl, tím víc jsem začal těm lidem rozumět.

Romance -/10
Akce 5/10
Humor 10/10
Napětí 2/10

Iv.a
01.12.2016

Kniha byla dobrá, poutavá, ale čekala jsem od ní trošku víc.

vlkodlaq
05.11.2016

Literární vývoj mých cca 17ti let. Není to můj šálek piva, přesto jsem "řitě" shltnul za tři dny a ještě dlouho se ke knize v myšlenkách vracel...

Alethea_k
15.08.2016

Pořád jsem se ptala sama sebe, co všichni na knihách od Bukowskiho mají. Proto jsem se pustila do této sbírky povídek. Po přečtení už to vím. Surovost s jakou píše a zároveň se s ničím ani s nikým nemaže... Všechno do sebe krásně zapadá. Snad si toho od něj přečtu víc.

Kris@
09.07.2016

Bukovski mi velmi připomíná R. Fulghuma, jeho povídky jsou opravdu skvěle napsané, jsou zajímavé a čtivé. Nicméně tak, jak jsem si vždy přála druhého z autorů potkat, tak doufám, že Bukowski se ke mně nepřiblíží na méně než 20 metrů (i když už to bohužel není možné).
Naše smýšlení o světě je neslučitelné a provázené pouze vzájemným opovržením. V jeho knihách by moje postava stála na druhé straně barikády.
Psát však umí a za to bych mu dala pět hvězd - tu jednu ubírám pouze za malou pestrost povídek (box, sex, dostihy a chlast omílané pořád dokola).

iluliacross
24.06.2016

Byly povídky, u kterých jsem se zamyslela, řekla si: "Jo, to je pěkná myšlenka, sakra." ale pak byly povídky, u kterých jsem již z počátku nedokázala podchytit pointu. Je to sprosté. Sex v knihách mi nevadí, ale vadily mi ty opakující se vulgární výrazy. Chápu, bez nich by to asi nebylo ono, popisujte svět udřených lidí knižními výrazy, ale přeci jen, na mě to byla veliká dávka sprosťáren.
Chápu, že pro někoho je to kultovní čtení, taková ta pravá americká literatura. A já zase říkám, že Bukowsky není nic pro mě. Nejsem cíťa, co by četla jen váženou a spořádanou literaturu (ha, která by to vlastně byla?), ale určitý vzorec se v knize neustále opakoval a mě to jednoduše přestalo bavit. Ženy se chovaly jak totální krávy, muži neustále nasávali (cigarety bez filtrů nebo lahváče, to máte fuk), až jsem z toho byla otrávená.

Za mě vyhrává hned první povídka, potom figurína a muž, co zbohatl na dostizích. Zbytek tak nějak vyšuměl. Zase na druhou stranu, proč si nepřečíst knihu o lidech, se kterými se život nemazlí?

Jezali
17.02.2016

1. kniha od tohoto autora na doporučení a bohužel zklamání, přespříliš vulgární, zcela souhlasím s bobem9249 -viz níže :) Ale třeba v budoucnu zkusím ještě od tohoto autora něco jiného a změním názor, ale.....

NeznámáL
28.01.2016

No, Bukowski...skvěle jsem se bavila :)

bob9249
09.01.2016

Bukovski byl tak trochu čuně a potřeboval se z toho vypsat. Chlast, ženský, střídání prací. Občas psaní. Tyhle témata se pravidelně opakují.
Úroveň povídek je dost kolísavá. Některé opravdu zaujmou, jiné jsou zase úplně mimo. Ze začátku jsou povídky spíše kratší a méně vážné, což se mění jak se blížíte ke konci sbírky.
Jsem rád, že jsem si ji přečetl, abych si udělal představu jaký bude asi styl jeho psaní. Každopádně mě to moc neoslovilo a dalšího Bukovského si už asi nepřečtu.

Slooki
23.11.2015

No, tak nevím. Je to takové . . . že prý ať si to přečtu, super knížka a super spisovatel, ASI TĚŽKO. Vetší zábavu jsem si užil u vyprávění v naší malé a zahulené hospůdce, mezi těmi ožrali, kteří se ani nebyli sto, odpotácet se na wc a vše co si tam měli odnést sebou, zanechali pod stolem, na stole, i na přísedících ženách, pospolu zvracejících a močících pánech, jenž po sobě z dlouhé chvíle mazali exkrementy své i svých čtyřnohých mazlíčků, očichávající si a olizující si pospolu genitálie a anální otvory. Další knížku od tohoto, naštěstí už v zemi hnijícího a rozkládajícího se rádoby pisálka, zaručeně nepřečtu: v opačném případě, by jsem se musel zavdat, k perverzním hrátkám, se svým necro-zoofilním sousedem, který po večerech z dlouhé chvíle očichává záchodové mísy, které po mé návštěvě vylizuje do super bílé. Toliko ke sprostému, a neurvale morbidnímu humoru, který tento vychlastaný mozek chtěl napsat, ale nějak se k tomu nikdy nedostal. K mé smůle si tedy na toto budu muset, ještě nějakou chvíli počkat.

joslin
03.11.2015

Byla to láska na první pohled, tak bych popsala vztah k tvorbě Ch. Bukowského. Další skvělá kniha do sbírky, nedoporučuji jemnocitným povahám, jako celou tvorbu Bukowského.

martinstefko
18.10.2015

Bukowského jsem měl číst v době, kdy jsem chodil na střední a kdy jej četli mí spolužáci. Teď už z něj prostě nemám takový požitek, i když si myslím, že na jeho stylu psaní není vůbec nic špatného. Píše sprostě, no a co? Však i to patří k jazyku. A jeho povídky mají smysl. Většinou. Sem tam jsem se dokonce i hodně pobavil.

Kluvo
07.09.2015

Klasika od klasickeho predstavitela fekalnej lyriky. Namety su dost temne, morbidne a monotonne (chlast, nasilie, vrazda a, samozrejme, nasilny sex - Charles to asi nikdy nerobil bez toho, aby partnerku neprepleskol a nepripomenul jej, ze je devka, co v jeho pripade mozno vacsinou aj bola...). Nemusia preto vyhovovat kazdemu. No styl je naozaj dobry a dokonca by som povedal, ze obcas trochu preblikne aj nejake to moralne ponaucenie, kym ho nesplachnu litre chlastu, sraciek ci spermii. Navyse niektore poviedky ma vyslovene prekvapili (napr. o diablovi, chytenom v obludariu) takym az magickym realizmom, samozrejme len kym sa to nezvrtlo k sexu ci odrezanym guliam a to, ci naozaj boxoval s Hemingwayom, si veru budem musiet vygooglit.. Takze nic pre citlive povahy, no ked Vam to nevadi, nebodaj to mate vyslovene radi, mozete si dielko vychutnat, lebo tie poviedky su povacsinou skutocne dobre napisane.

marcela6183
07.07.2015

Jo Bukowski. Tak buď ho mám ráda z přesvědčení, nebo ho nechápu z přesvědčení. A já ho nemám ráda, ale chápu ho. Taková filozofie pro život ve smyslu "to se fakt nemůže stát". A stejně si trvám na tom, že jsem podobně sprostá jak dlaždič, můj život nemá smysl a můj svět je dokonalé šedá utopie.
Dala bych dvě, ale nevnímám pro sebe pozitivum. Jen mne to utvrdilo v tom, že tohle nechci. Ve svém životě ani číst někdy znova. Takže něco mezi jedna a dvě. Abych byla spravedlivá, tak trochu dohodím za originalitu.

rasputin
25.06.2015

Nějak mi uniká pointa ze všech těch "povídek". Nebo jen neumím povídky vnímat? Je to spíš takový slovník sprostých slov. Nic proti sprostým slovům, je to součást našeho světa. U někoho víc, u někoho míň. Ale tady se asi trochu s panem Bukowskim nepotkávám. Chápu, že jemu už je to u prdele, ale mě ostatně taky. Ani jsem to nedočetl, takže hodnotit nebudu. Navíc mi nepřísluší hodnotit něco, čemu nerozumím.

martin5126
02.06.2015

vynikající:)

lisbeth23
28.04.2015

Bukowski...pobavil i šokoval...kniha sa skvelo číta. Možem len doporučiť.

sioux
23.03.2015

Čtení Bukowskiho je pro mě vždy úžasný relax. Stejně tak je to při čtení "všech řití" světa.
Výborné postřehy, romantika zabalená do hrubšího obalu, spousta odstavců, kdy si uvědomím, že jsme jenom lidi.
Bukowski byl prostě krásný prasák, úžasný bohém a výborný pozorovatel svého okolí, což dokázal přenést do svých knih.
Možná je dobře, že psal v minulosti, třeba by ho dnes už v Americe ani nevydali. Na druhou stranu mi takový autor chybí, určitě by si krásně dělal legraci ze všech moderních nesmyslů 21. století.

Ptah25
18.02.2015

Můj oblíbený autor. Píše vulgárně, ale je to vtipný, píše jednoduše ale o to líp se to čte.

Jeden typický úryvek:
"Nemohu se ale ubránit pomyšlení na ta léta v osamělých pokojích, kde na dveře klepaly jenom domácí vymáhající dlužný nájem nebo FBI. Mými společníky byly jenom krysy, myši a víno a moje krev chlístala po zdech ve světě, který jsem nedokázal pochopit a který nechápu dodnes. Než žít jejich životem, raději jsem hladověl; utekl jsem se do sebe a skryl se. Zatáhl jsem všechny závěsy a civěl do stropu. Když jsem šel ven, tak jedině do baru, kde jsem somroval o panáky, dělal poslíčka a nechal se v uličkách řezat dobře živenými a zajištěnými maníky, hloupými a pohodlnými chlapy. Pár rvaček jsem i vyhrál, ale jedině díky tomu, že jsem byl šílený. Léta jsem byl bez ženských, živil jsem se jenom burákovou pomazánkou, ztvrdlým chlebem a vařenými brambory. Byl jsem blázen, trouba, hlupák. Chtěl jsem psát, ale stroj byl pořád ve frcu. Vykašlal jsem se na to a chlastal . . ."

jana3526
13.10.2014

Bukovského mám ráda, ale tato knížka mne příliš neoslovila. Některé příběhy zaujaly, jiné nikoliv.

1v8na
27.08.2014

Některé povídky se mi opravdu líbily. Ale našly se i takové, ze kterých mi bylo opravdu špatně, až na zvracení.

MonisPop
22.08.2014

Po přečtení této knihy jsem měla rozporuplné pocity. Nevěděla jsem jestli jsem blázen, že tohle vůbec čtu (a mám to u maturity), ale poté, jsem přečetla Šunkový nářez a zjistila, že se mi styl psaní tohoto autora opravdu líbí.

AdélkaÁďa
01.08.2014

Bukowski je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Kniha se mi moc líbila. Jen mi chybělo dovyprávění některých příběhů.

Bacileus
08.06.2014

No jo. To je od chlapa, co se tak dlouho odrážel ode dna, až ho prorazil. Skvělý pan Bukowski, obdivuji ho čím dál víc.