Ekonomie v jedné lekci

Úspěšná kniha pro každého, kdo chce pochopit základní principy fungování ekonomiky. Zajímavě vysvětluje podstatu hospodářských činností, ekonomických jevů a procesů jako součásti obecnějších společenských problémů. Srozumitelně, logicky a přesvědčivě a při tom bez použití jediné rovnice autor vysvětluje a na konkrétních případech ilustruje základní ekonomické činnosti a vyvrací nejčastější omyly a mýty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41539/ekonomie-v-jedne-lekci-6FS-41539.png 4.440

Economics in one lesson (1946)

Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno:, Liberální institut, Centrum liberálních studií

Kniha Ekonomie v jedné lekci

Jacck
10.08.2017

Nejsem fanouškem ekonomie, považuju ten obor za ideologický, dogmatický, nedostatečně vědecký a nadmíru arogantní. Zejména nemám rád tzv. rakouskou ekonomickou školu (Hayek, Mises, Rothbard atd), protože ta dokonce odmítla vědeckou metodu, matematiku. Místo toho věří, že zákony ekonomiky odvodí dedukcí z axiomů lidského chování (viz Misesova kniha Lidské jednání), což je naprosto absurdní tvrzení, které svědčí o naprosté intelektové nedostatečnosti proponentů této školy. Podobným způsobem (bez empirického ověřování) totiž postupuje teologie, tj. zvolí axiomy a pak logicky odvozuje celou teologii.
Nicméně tuto knihu nelze nedoporučit. Na konkrétních příkladech demonstruje významné ekonomické myšlenky zastánců volného trhu, liberalismu. I tuto knihu je však nutné brát s nadhledem a kriticky. Je jasné, že jsou oblasti, kde volný trh funguje výborně, a jsou oblasti, kde jasně selhává (zdravotnictví, ekologie, soudnictví, armáda atd). Stačí si nastudovat tzv. tržní selhání jako externality nebo informační asymetrii nebo monopoly, kartely a je jasné, že určitá míra regulace trhů je nezbytná.

Metroušek
14.03.2017

Povinná četba pro všechny politiky, odboráře, komunisty, sociální demokraty a jiné populisty včetně jejich voličů. Jenže oni čtou trochu jiné knihy. A proto to pořád pytlíkujeme tak, jak to pytlíkujeme.

Teron
21.11.2015

Jak okomentovat svazek, jehož informace v čase nestárnou? Jak okomentovat něco napsaného tak srozumitelně, že jakékoli přepracování by bylo zásahem do perfektní argumentační harmonie? Jednoduše - doporučením k přečtení všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a pochopit, proč jedna z nejhorších vět, jaké můžete zaslechnout, zní: Dobrý den, já jsem z vlády a chci vám pomoct.

poiu
02.11.2015

Výborná kniha pro všechny, kdo nemají o ekonomii vůbec žádné povědomí a moc pěkně a srozumitelně vysvětlené základní ekonomické principy.

Tuto knihu by si měl přečíst každý.... :-)

maple34
14.02.2013

Proč se párat s ekonomickými termíny? Protože si to doba prostě žádá a alespoň ty základní znalosti je třeba mít. Ideální způsobem, jak tyto znalosti získat, je přečtení Hazlittovy knihy Ekonomie v jedné lekci. Kniha otevře oči, pobaví i zaujme.

ekonomie ekonomické teorie

Henry Hazlitt

Henry Hazlitt
americká, 1894 - 1993

Kniha Ekonomie v jedné lekci je: