Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tuto knihu jsme si půjčila "jen" kvůli čtenářské výzvě netušíc, jaký skvost mě čeká. Jedno město, jeden zápas, jedna situace a spousta mistrovsky vykreslených lidských povah. Klobouk dolů, pane Backmane. Četla jsem do tří do rána a ještě teď knihu rozdýchávám. Jedním slovem skvělé.

06.08.2020 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Jsou knihy, do kterých se musíte začíst a ten čtenářský zážitek si musí tak trochu vybojovat. A potom jsou knihy, kdy přečtete pár stránek a už víte, že od knihy budete těžko odcházet, že jste se, ač pouze zprostředkovaně, stali součástí příběhu a prožíváte ho spolu s hrdiny od prvního okamžiku. Tato kniha je , pro mě, ten druhý případ, nemohla jsem se odtrhnout. A ta metafora řeky v názvu opravdu vystihuje tento jedinečně napsaný příběh dívky Victorie, silné hrdinky, jejíž život se řece, se všemi ztrátami i nálezy, podobá. Opravdu krásné čtení, poetické, smutné ale i laskavé. Doporučuji.

27.11.2023 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Nejprve musím napsat, že letos jsou na Krétě hrozná vedra. Nejsem tu poprvé, ale vždy tu alespoň na pláži u moře pofukoval větřík, letos se celých 10 dnů nehne vzduch ani tady a mrak na obloze jsem také během té doby neviděla. Proč začínám touto meterologickou informací. Moc špatně se mi tu čte, to se mi ještě nikdy nestalo, že se na dovolené budu skoro nutit do čtení :-). Možná to trochu odnesla předchozí kniha Šifra, to jsem čekala na konec jak na smilování a bála se, že podobně dopadnou i výborně hodnocení Slušní lidé. Heuréka :-),nedopadli. I přes výše uvedené jsem četla poměrně intenzivně a děj mě poháněl dál a dál. Od autora jsem četla vše, co v Česku vyšlo, a tak mohu srovnávat. A musím chválit, protože každá kniha je úplně jiná, tahle zvlášť. Kdybych nevěděla, nikdy bych neřekla, že ji napsal J. P. Delaney. Jakoby ho téma rodiny a rodičovství polidštilo, kniha je více osobní, hrdinové více emotivní, uvěřitelní. Zejména postava Petea je opravdu výtečně napsaná. Kniha se čte výborně, tentokrát žádné verše, mystika, otevřené konce, roboti. Jen nevšední příběh a úplně to stačí. Mně tedy určitě. Doporučuji a jdu na Jojo Moyesovou, ta je také sázka na jistotu:-). Snad :-)).

04.07.2022 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

První případ Hercule Poirota a já se, díky letošnímu tématu čtenářské výzvy, s radostí po letech ponořila do brilantně vystavěného detektivního příběhu, tak jak ho umí napsat jen tato královna klasické detektivky. Chce to jen pozornost, pečlivost a trochu logiky, pardon, "šedých buněk" a případ je vyřešen. Díky, čtenářská výzvo, opravdu jsem se moc bavila! A i když mezi řádky vidím výtečného Davida Sucheta v roli Hercula a vlastně si ho jinak ani představit neumím (a asi ani nechci) a zfilmovane případy vůbec nebyly špatné, kniha, pro mě, jasně vítězí.

13.10.2021 5 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Kdybych měla zhodnotit dvěma slovy, napsala bych, že v jednoduchosti je síla. Tohle je absolutně netypická detektivka, která mě zaskočila a překvapila. Originální vyšetřovatel, otec tří malých dcer ve složité situaci, pomáhá, na dovolené, s případem zmizení dívek. Užijete si příjemné napětí, ale i dosti humorných situací a to mě v detektivkách baví. Zápletka není složitá, je to spíše odpočinkové než nervydrásající čtení a jak jsem zjistila, jedná se o první díl ze série (ta má zatím 9 dílů). A tak lze očekávat, že se s tímto sympaťákem ještě setkáme a uvidíme, jak se bude jeho příběh vyvíjet dál. A určitě u toho i něco dalšího vyřeší :-).

17.04.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Zase jednou kniha, která vzbuzuje čtenářské emoce. A já se po jejím přečtení musím tentokrát přiřadit k menšině, které se kniha moc nelíbila. V tomto případě za to nemůže ani tak spisovatelka, ale nakladatelství. Zcela souhlasím s komentářem ZONA a moje dilema po přečtení není, zda Pravda nebo lež, ale proč se nakladatelství rozhodlo pro tento zavádějící název zcela odlišný od originálu? Pro mě ta kniha nemá otevřený konec a myslím si, že ho ani autorka nezamýšlela. Od Colleen jsem přečetla pár romantických knih a zejména To nejlepší v nás se mi moc líbilo. V této knize to všechno nějak skřípe. Zápletka je hodně neuvěřitelná, je v ní hodně nelogických a nedořešených situací, celkově je to prostě celé naivní a přehnané. Souhlasím také, že erotických scén je tam nadmíru a postupně spíše otravují a měla jsem tendenci je přeskakovat. Ale abych jen nehanila :-). Kniha je velice čtivá, krátké kapitoly, jednoduché věty čtivost knihy podporují a tak se čte velmi dobře. Jen, pro mě, ten obsah tentokrát pokulhává.

18.01.2022 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Kdyby nebyla nejmladší dcera tak urputná, seriál na Netflixu bych neviděla. Viděla ho, nadchnul ji a druhé sledování naplánovala nekompromisně se mnou, ("Mami, to prostě musíš vidět, má to jen jednu řadu" :-)). Moc se mi nechtělo, ale budiž. A já nakonec nadšená byla a to tak, že jsem si koupila i knihu. Nemohu se rozhodnout (byť jsem duší i srdcem jasný knihomil :-)), co bylo lepší. Beth Harmon pro mě měla celou dobu četby nevšedně, netypicky krásnou tvář jako hrdinka v seriálu, ale vůbec mi to nevadilo, spíše naopak. Zpěv drozda od tohoto autora jsem nečetla, neměla jsem tedy s čím srovnávat a tak mě v tomto originálním, příběhově výborném dramatu vůbec nic nerušilo. Příběh napínavý i dojemný , drsný i laskavý. Postavy si (skoro) všechny zamilujete , aspoň mně se to stalo :-) a na příběhu bych vůbec nic neměnila. Vše tam má svůj důvod a smysl a já jsem prostě nadšená. Doporučuji knihu i seriál, v pořadí libovolném. Obojí je skvělé!

24.10.2021

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Původně jsem chtěla včera večer do knihy jen nahlédnout, momentálně čtu jinou knihu, ale nemohla jsem se odtrhnout. Dnes ráno jsem tento zdánlivě obyčejný příběh dočetla a komentář píšu bezprostředně, ještě se slzami v očích. Nádherný příběh, smutný, lidský, dojemný, ale i plný naděje a lásky, na který nezapomenu. Skvělá kniha, silná a křehká zároveň. Stejně jako sám život. Moc děkuji, paní Dostálová. Za zážitek, za úsměv, za slzy, za zamyšlení. A ostatním čtenářům posílám velké doporučení, neváhejte a čtěte.

21.07.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Skoro celý včerejší den a velký kus noci jsem tentokrát strávila s Hodnou a zlobivou holkou, prostě se nešlo od knihy odtrhnout. Představivost Michaela Robothama je opravdu mimořádná. Tak jak nám v serii s psychologem Josephem a jeho drsně lidským parťákem Ruizem nabízel jeden originální případ za druhým, tak nám v nové sérii k Cyrusi Havenovi naservíruje holku Evie. Jestli je hodná nebo zlobivá, to posoudite sami, ale nesporně je to postava originální, svá a tajuplna a ve spojení s psychologem Cyrusem to opět funguje na víc jak 100%. Samotný příběh vyšetřování vraždy mladé dívky, nadějné krasobruslařky, má spád, inteligentní zápletku, gradaci a dramatický závěr. Skoro neuvěřitelné, ale laťka jde, pro mě, tímto příběhem ještě o kousek výš. Kdo knihy tohoto výborného autora nezná, doporučuji to napravit s tím, že je dobré číst knihy v sérii chronologicky. A já se moc těším na další určitě originální příběh s Cyrusem a Evii.

24.04.2021 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Ještě v půli knihy jsem myslela, že to na plné hodnocení nebude, nějak jsem se úplně nemohla začíst, ale potom začal více úřadovat Carl, Asad (alias kudrnáč) a Gordon (alias dlouhé bidlo) a já se začala opravdu bavit. Ty jejich debaty :-)), já z nich prostě nemůžu, to je geniálně vymyšlené. V tomto díle jim autor do cesty poslal ještě televizní štáb programu Třetí stanice a já se fakt bavila. Miluju humor v detektivkách, nevím proč, ale vždy, když se povede, ho v hodnocení ocením. Samozřejmě zde ve výčtu členů Oddělení Q chybí Rose, ta zde má svůj osobitý příběh a je dojemný a dozvíte se mnohé z její minulosti, která ovlivňuje její současnost. Tuto sérii čtu postupně, s jednotlivými díly si dávám docela načas a vlastně ani nevím proč. Je to bezvadné čtení, inteligentní, napínavé a zábavné a tak určitou rozvláčnost ráda odpouštím. Hodnotím maximem a posílám knihu, s radostí, do červených čísel. Zaslouží si to.

21.09.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Víkend jsem strávila u sestry na Moravě, na chatě, kde mám své "neviditelné kořeny", protože jsme tam, jako děti , vždy s rodiči trávili velký kus prázdnin. V místě, světě div se, kde není mobilní signál, jen les vůkol, ticho a nebe plné hvězd. A já si s sebou, vzala jedinou knihu, tu, kterou milovala moje mamka, Vejce a já. Kdysi, před mnoha lety, jsem ji rozečetla, odložila a už se k ní nevrátila. Myslím, že jsem tenkrát do ní ještě "nedorostla". Nyní jsem si ji, v tom kraji bohem požehnaném, jak říká můj táta, vychutnala dokonale. Opět děkuji čtenářské výzvě, že mě vyzvala k tomuto literárnímu setkání. Bylo to čtení plné nostalgie, milé, vtipné, nadčasové a pro mě hodně emotivní.

18.07.2023 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Výborná knížka, sedla mně příběhem i stylem psaní. Příběh dvou sester Rose a Fern (u kapitol vyprávěnych Fern si nelze nevzpomenout na Eleanor z knihy Eleanor se má vážně skvěle :-)) Vás bude bavit a držet v mírném napětí od první stránky, aby výborně gradoval předpokládaným závěrem, ale jiný by mě opravdu zklamal:-). Moc pěkně autorka popsala autisticke vnímání a chápání světa, na první pohled jednoduché a naivní, ale ve své nekomplikovanosti často moudré a k zamyšlení. Moc se mi to líbilo, určitě si od autorky přečtu i Tchyni.

28.03.2022 5 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Je málo autorů, kteří z minimalistické zápletky umí vytvořit několika set stránkové dílo, a to tak, že většinou nenudí. Ano, i já bych o pár desítek stran krátila, přece jen se, pro mě, v poslední třetině to napětí trochu vytrácelo a já čekala na pointu, o které jsem tušila, že nebude nijak šokující, tak Liane nepíše, ale bude skvělá a zcela v souladu s poselstvím knihy. Přesto si pro čtenáře tu svou třešničku na dortu, v poslední kapitole, připravila:-). A tak tohle "tenisové" rodinné drama čtenářům, kteří preferují pomalejší, psychologicky výborně propracované příběhy s kapkou napětí určitě doporučím. A po přečtení doslovu, kdy jsem se dozvěděla, že autorka román psala v době lockdownu, chápu a odpouštím tu mírnou rozvláčnost, vše, co nás v té době bavilo dělat bylo nad zlato :-). Pěkný příběh, mnohovrstevný, s mnoha zajímavými myšlenkami i situacemi, které budete znát i ze svých životů. A to i tehdy, jestli Vám tenisové prostředí nic neříká. A ještě zmíním obálku, je nádherná:-). Za mě tedy, maximální hodnocení a spokojenost.

16.12.2023 5 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Tohle je taková pomalá romantika, ve které hlavní roli hraje "příběh", který Jojo Moyes tentokrát vymyslela pro své čtyři hrdinky, které se sejdou na "lodi pro nevěsty" vstříc novému životu. A každá hrdinka je trochu jiná a na loď ji přivedly jiné, často nevyzpytatelné, cesty osudu. Krásná, laskavá kniha od mé oblíbené paní spisovatelky, kterou si vždy užiju naplno. Možná může zklamat toho, kdo bude očekávat rychlou romantiku, banální dialogy a pře(s)míru erotiky. Ne, to v tomto romanticko-historickém příběhu nenajdete, takto Jojo nepíše. Ale často spletité osudy osamělých duší, doufajících, že i ony najdou ten svůj kousek štěstí, toho se Vám dostane mírou vrchovatou. Plný počet, jak jinak :-).

04.11.2023 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Vůbec nerozumím tak nízkému hodnocení, zejména v souvislosti s tím, jak vysoká hodnocení mají jiné tzv. "rychločtecí" série, ale reklama zřejmě funguje oběma směry a téhle napínavé, velečtivé detektivce spíše ublížila. Nevím, jestli je podobnost s jinou sérií čistě náhodná nebo ne (myslím tím Coleho sérii Hadrového panáka, kterou zbožňuju a je také v modrých číslech:-)), ale mně to přišlo hodně podobné, snad jen, že Cole dopřává, i přes hrůznost zločinů, svým hrdinům více humorných scén, které děj odlehčí. Ale i tak se Sam Holland povedla napsat opravdu výborná detektivka, kterou jsem si užívala od první stránky až do samotného závěru. A tak jako před časem u Hadrového panáka a dalších jeho dílů jsem vůbec neřešila věrohodnost a schopnosti padoucha, zda toho všeho byl schopen, stejné to bylo i u Kopíráka. A ještě se musím zastat překladu, Lenka Faltejsková se ho , dle mého, zhostila na výbornou, od knihy se nedá odejít a já její překlady vysloveně vyhledávám. Takže, zejména milovníci knih D. Coleho, tohle si nenechte ujít. A já se těším na další knihu, v zahraničí již vyšla.

25.04.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Jako vždy dokonalé. Promyšlené, originální, chytré, napínavé, neodložitelné. A k tomu všemu postavy Cyruse a Evie, hlavních hrdinů této skvělé série. Oba si prožili své a bojují se svými démony, přesto v sobě mají nějakou zvláštní zranitelnost, která ve čtenářích vzbuzuje spoustu emocí. A ty dialogy mezi nimi, to je radost číst. Speciálně v thrillerech či detektivkách jsou většinou jakousi vatou, plnou klišé , ale ne tak u tohoto autora. Zde se dozvíte hodně zajímavých myšlenek a postřehů, je to mistrovsky vypointované a mě to ohromně baví. Autora jsem objevila teprve před pár lety, zde na databázi, a byl to jeden z mých nejlepších úlovků "ever" ( jak by řekla moje dcera :-)). A tak jestliže máte čtecí krizi (což se občas stane i těm největším knihomolům) anebo chcete začít něco nového a originálního a váháte, mistr Robotham a obě jeho série jsou trefa do černého. Je třeba číst chronologicky, zdravá závislost zaručena :-).

14.11.2022 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

V té přehršli novinek, které se na nás hrnou každý týden se mi často vyplatí odolat :-) a přečíst si nějaký můj osobní rest. Tak to bylo třeba i u této knihy od Jodi. Četla jsem před časem Vlka samotáře, a tak jsem trochu tušila, co čekat. Ale nakonec jsem dostala ještě víc a to zcela nečekaným a strhujícím závěrem knihy. A vůbec, po trochu pomalejším začátku se, v druhé části, příběh rozvine zejména v deníkově pojatém příběhu Alice, v pěkné drama. A potom postava Jenny (ach!), které v hledání matky pomáhá bývalá slavná veštkyně Serenity a soukromý detektiv Virgil. No, užila jsem si tento tajemný příběh o lásce, zejména té mateřské, vrchovatě. A paralela s životem slonů, podaná tak, jak to autorka umí, příběhu dodala další rozměr. Skvělé čtení.

17.11.2022 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Začátek nové série a , za mě, trefa do černého, tohle bude série, která se mi trefila do vkusu a bude mě bavit, hurá :-). Stejně jako moje oblíbená jeny-v, jejíž komentář mě silně navnadil si knihu přečíst, za což děkuji :-), jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Absolutně originální a sympatická dvojka Madison a Nate s pohnutou minulostí, která ovlivňuje i jejich současný život a k tomu opravdu výborně zpracovaný detektivní příběh o pohřešované dívce Jenny, uvěřitelný a velmi napínavý. A jako třešnička na dortu Brody, scény s ním jsem si opravdu, jako mnoholetá pejskařka, užívala. Moc doufám, že série bude pokračovat, je skvělá.

23.10.2022 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Je těžké se v posledních dnech začíst do nějaké knihy a alespoň na chvíli se zkusit odpoutat od všeho špatného co se kolem nás děje. Mistr Robotham je taková moje knižní jistota a jeho další případ série s Josephem O'Loughlinem je toho důkazem. Skvělé, dynamické, chytré čtení, které Vám nedá vydechnout až do samotného závěru. Tato jedinečná série má ještě dvě pokračování a já doufám, že se dočkáme i překladů. A já se budu těšit! Výtečná kniha, doporučuji začít výborným prvním dílem V podezření a slibuji, že každý díl bude lepší a lepší :-).

07.03.2022 5 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Knížku, kterou jsem dočetla, hodnotím maximem z vícero důvodů. V době, kdy se obálky knih staly významným komponentem prodejnosti a snaží se nalákat barvami a nádhernými, tematickými scenériemi, s hrdinkami vyhlížejícími lepší zítřky (a není to myšleno pejorativně, já se také často nechám zlákat), tady výše uvedené nenajdete, na první dobrou je obálka snadno přehlédnutelná (a přitom je překrásná). Také názvy knih prodávají, u této knihy si ho nejspíše napoprvé nezapamatujete. Musím ale napsat, že obálka a název dokonale vystihují obsah knihy. Intimní, neokázalé, v popsaných pocitech výtečné, zdánlivě obyčejné vyprávění ženy (herečky), která ovlivněna přicházejícími roky a pochybnostmi o sobě i okolí, udělá rozhodnutí, které změní vše, co změnit lze. Není to veselé čtení, spíše melancholické, ale ten příběh je prostě krásně napsaný a moc se mi líbil. A tak se vracím k prvním větám a vím, že příště u mě obal a název knihy nebude rozhodovat ani v nejmenším. Bude stačit jméno autorky, jejíž Závity ulit si rozhodně přečtu a další novinku budu netrpělivě vyhlížet. A nakonec díky všem mým oblíbeným za krásná hodnocení této knihy, která mě ke knize přivedla.

12.11.2021 5 z 5