MagdalenaSlaba MagdalenaSlaba komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásně napsaná kniha, v níž autorka na o osudech několika česko-polských postav ilustruje život, zvyklosti a historické události přelomu 19. a 20. století. O krvavém konfliktu ohledně stanovení česko-polských hranic po 1. světové válce jsem neměla ani tušení, takže to pro mě bylo i poučné čtení. Síla, odhodlání a pokora, s jakými k náročnému životu havíři a jejich ženy přistupovali, je obdivuhodná. Rozhodně doporučuju a před autorkou a jejím zdatným líčením smekám klobouk.

07.11.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi silný a smutný příběh o výtvarně nadané a rodinou zcela nepochopené náctileté dívence... Knihu jsem přečetla jedním dechem. Bavilo mě, že příběh je vyprávěný dvěma postavami - z pohledu matky a dcery, - takže čtenář má možnost nahlížet na děj z více úhlů pohledu a dostává prostor více porozumět jednotlivým aktérům. V průběhu čtení tak dovede pochopit (ačkoli určitě ne omluvit či schválit) i jednání aktérů, s nimiž by v první řadě vůbec nesympatizoval. Žalostný příběh je barvitě ilustrován i prostřednictvím krátkých pasáží, vložených mezi kapitolami, které vyprávějí o vranách, jež žijí na stromě před rodinným domem. Knihu rozhodně nedoporučuji jako oddechové čtení, jelikož po jejím přečtení ve vás zbyde mnoho rozporuplných emocí a na mysli vám bude vyvstávat milion otázek. Určitě ale stojí zato věnovat jí čas.

14.11.2021 5 z 5

Tak tohle je... výstižné. Z vlastní zkušenosti vím, že onemocnění Alzheimerovou chorobou takhle nějak vypadá. Samozřejmě mínus všechny ty další fyziologické obtíže, které se při ní také vyskytují. Autor podle mě dokázal skvěle zachytit pocity, které kontakt s touto nemocí v člověku vyvolává. Když jsem tuhle pidiknížku četla, bylo mi smutno, společně s dědou, Tedem a Noahem jsem truchlila nad dědovou “ztrátou mozku”. Ale je z toho cítit i jakási naděje. Noah je totiž mistr pozitivního přerámování. K téhle knížce se určitě ještě vrátím.

02.02.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nebudu se vyčerpávat. Tohle si fakt přečtěte. :o)

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Předvídatelný romantický příběh z dánského prostředí. A možná se při čtení taky zamilujete - do dánského hygge, které na vás bude dýchat z každé stránky.

08.07.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka se zase předvedla. Krásná kniha o tom, jak to mohlo být, kdyby se události roku 1989 zvrtly. Děj se opět soustředí na rodinné vztahy, kterou jsou v tomto případě utvářeny zejména propagandou a obecně politickou situací v zemi. Román se čtenáře nepochybně dotkne u srdce. Pokud ale chcete pozitivní čtení, sáhnete spíše po jiné knize.

14.07.2021 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Knihu jsem si koupila podle popisu na přebalu a námět mě v průběhu čtení nepřestával fascinovat. Kam až může lidi dovést jejich pýcha, žárlivost, závist a egocentrismus? Skvělá knížka, od Kinga bych ani nic jiného nečekala.

07.08.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Neotřelý, krásně a čtivě napsaný román. Zápletka je poutavá, hlavní postavy jsou realisticky vykreslené. Někdy je to až emočně náročná četba, ale to je vzhledem k tématu či spíše tématům, která autor v knize zpracovává, naprosto pochopitelné. Jedna hvězdička putuje dolů za možná až příliš prvoplánový vývoj romantického vztahu mezi hlavními postavami, ten závěr byl na můj vkus prostě trochu moc "americký".

25.11.2018 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Tohle bylo hodně zajímavé čtení, které ve mně vyvolalo spoustu rozličných emocí. Přiznám se, že jsem byla na autorčinu rodinu často naštvaná i za ni. Opravdu zajímavá sonda do duše mladé ženy, které bylo v dětství a během dospívání vlastní rodinou odepřeno tolik práv a svobod…

09.04.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tak tohle se mi moc líbilo. Oceňuji styl, jakým autorka píše, ale ze začátku jsem se do toho nemohla začíst. Jazykový styl, jakým je kniha psaná, je přece jen méně obvyklý - i když to může být jen můj subjektivní pocit, protože běžně vyhledávám jiný druh literatury. Nicméně postupně jsem si zvykla a pak už se mi kniha četla dobře. Nakonec jsem si říkala, že je vlastně psaná dost realisticky. Opravdu jsem věřila, že by si to někdo mohl skutečně myslet. A i když je příběh z velké části spíše popisem běžného života chirurga a jeho krize středního věku a místy vyznívá až tragicky, závěr knihy je dynamičtější a nadějeplný. Jak už tu psali jiní, také jsem ráda, že máme takto nadějné české autory.

23.01.2020 4 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Nejsem fanoušek severských krimi a už vůbec ne tolik populárního Jo Nesba, takže jsem byla ke knize od této autorky trochu skeptická, ale přečetla jsem to jedním dechem. Děj byl napínavý, postavy uvěřitelné, ... Nemám co vytknout.

01.01.2020 5 z 5

Tvůrci náhody Tvůrci náhody Joav Blum

Krásná knížka, s ohromně zajímavým, až filozofickým námětem. S překvapivě a důmyslně propletenými dějovými linkami. Příběh o tom, že ne vždy je náhoda čirou náhodou, a o tom, že osudy lidí - i těch, kteří se třeba neznají - jsou vzájemně propleteny. Velmi oceňuji originalitu, s jakou autor knihu zpracoval - napůl příběh, napůl manuál k tvoření náhod. Rozhodně stojí za přečtení. Ale udělejte si na ni dostatek času - ať se nad myšlenkami, které jsou v ní obsažené, můžete zamyslet. Objevíte v ní poklady... Stejně jako v Malém princi.

30.12.2018 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Srdcovka.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Příšerně přeceňované dílo! Hlavní hrdinka mě vyloženě rozčilovala. Nějak mi ta její věčná sebelítost a posedlost bývalým partnerem brnkala na nervy. Dočetla jsem to jen proto, že nemám to srdce odložit knihu stranou, aniž bych ji dočetla do konce...

19.11.2018 1 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásný román. Silný příběh o tom, jak se z mladé, nezkušené dívky zmítané nešťastným osudem stala silná žena. Je až neuvěřitelné, kolik toho člověk dokáže unést. Skutečně inspirativní.

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

Tuhle knížku jsem si moc užila. Krásný příběh o dvou přítelkyních z dětství. Je to kniha o životě. O tom, že to nikdo nemá úplně jednoduché. O tom, že nikdy nevíme, kam nás život zavane. O tom, že se od našich blízkých někdy vzdálíme, ani nevíme jak. O tom, že být ženou úspěšnou v kariéře a zároveň/nebo být matkou je někdy prostě těžké.

08.07.2023 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Sice jsem se do knihy dlouho nemohla začíst, ale musím uznat, že z psychologického hlediska jsou jednotlivé postavy opravdu dobře vykreslené. To platí obzvlášť o hlavní hrdince, která se velmi obtížně vyrovnává nejen se zmizením mladšího bratra, sebevraždou matky, ale i s bolestivým rozchodem. Zhruba od poloviny knihy mě děj konečně více vtáhl a musím říct, že nakonec byl i docela napínavý. Oceňuji hlavně to, že jsem až do poslední chvíle netušila, jak to celé doopravdy bylo. Pro milovníky detektivních příběhů to určitě není šlápnutí vedle.

02.04.2022 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Hezká oddechovka, ke konci už spíše červená knihovna, což není úplně můj šálek kávy, ale dalo se to zvládnout. Knížka byla psaná lehce, děj hezky, přirozeně plynul. Zajímavé bylo, jak se hlavní postava v průběhu knihy posunula, vyvinula. Řekla bych, že i dospěla. Pro milovníky knih, venkova a romantických příběhů je to určitě dobrá volba.

01.04.2022 4 z 5

Mansfieldské panství Mansfieldské panství Jane Austen

Já knihy od Jane Austen prostě miluju a ani tahle nezklamala. Fanny je velmi citlivá, introvertní dívka s pevnými morálními hodnotami, která projevuje oddanost všem, které má ráda - i těm, kteří si to zjevně vůbec nezaslouží. U některých knih, například u Malých žen od L. M. Alcott, lze říct, že předběhly svou dobu, protože líčí emancipované a silné ženy, které se potýkají se světem, který feminismu nepřeje, a snaží se v něm vydobýt své místo. To o Mansfieldském panství tak úplně tvrdit nelze. Ačkoli Fanny není vdavekchtivá dívka a namísto klepů se ráda věnuje tichému rozjímání, četbě a dychtivému získávání informací o světě kolem, je ve vztahu k mužům velmi submisivní. Vzhlíží k nim. To však neznamená, že k nim vzhlíží slepě. Dokáže i velmi kriticky zhodnotit jejich chování, které je leckdy v konfliktu se vštěpovanými mravními hodnotami. Ale dokáže ho také odpustit. Fanny je bezesporu zajímavá, mnohovrstevnatá osobnost, kterou nemusí být jednoduché pochopit, ale rozhodně to stojí za pokus.

31.03.2020 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Láska ke knihám z tohohle díla přímo sálá a už to samo o sobě je mi sympatické. Kniha se četla dobře, příběh je nápaditý, originální, drsný i něžný zároveň. Měla jsem docela dlouho tušení, jak to s hlavním hrdinou asi ve skutečnosti bude, a potvrdilo se mi, ale i tak jsem si četbu užila. A jako psycholog oceňuji i autorovu snahu o destigmatizaci schizofrenie, ačkoli na tom jistě bude ještě nutné pracovat. :)

01.02.2020 4 z 5