MagdalenaSlaba

Přečtené 65Tři přání
červen 2019 (05.-09.)
Tři přání 2016, L. Moriarty

Nejdřív jsem se do toho vůbec nemohla začíst, ale nakonec mě to docela pohltilo. Není to nijak přehnaně romantické ani ufňukané, je to trochu šílené a často i zmatené (podobně jako hlavní postavy) a snad nejlepší na tom je nápad prokládat kapitoly krátkými epizodami líčenými z pohledu cizích lidí, kteří tomu, co se odehrává, prostě jen nechápavě či pobaveně přihlížejí. Děj není nijak překvapivý ani strhující, ale v knize je opravdu barvitě popsáno, jak blízký a zároveň konfliktní vztah mezi sebou mohou sourozenci (a obzvlášť dvojčata, trojčata) mít.


Dům U Tří borovic
květen - červen 2019
Dům U Tří borovic 2011, H. M. Körnerová (pseudonym)

Hezká kniha, i když mě nijak neuchvátila. Ale na to, že se jedná o romantický příběh, tak to vlastně vůbec není přehnaně sladké, což oceňuji. Stojí za přečtení.


Tiché roky
? - květen 2019
Tiché roky 2019, A. Mornštajnová

Opět krásná kniha od mé stále víc oblíbené autorky. Jasně, na Hanu to nemá, ale to jsme snad ani čekat nemohli. Ale opravdu oceňuji práci, jakou si autorka dala s tím, aby vylíčila tytéž události z pohledu více postav, dokonce i z pohledu různých generací. Zase mi to díky tomu přišlo takové reálné, uvěřitelné. No, zkrátka takové, jaké to Mornštajnová umí.


Dívka, již jsi tu zanechal
květen 2019 (05.-08.)
Dívka, již jsi tu zanechal 2015, J. Moyes

Tak tohle mě opravdu mile překvapilo! Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla, i když jsem o ní už samozřejmě slyšela v souvislosti s filmem Než jsem tě poznala. Ale měla jsem zato, že to bude jen červená knihovna, které já nijak neholduji. Takže jsem k ní přistupovala dost opatrně a skepticky. A v podstatě jsem ji otevřela jen proto, že mi ji kamarádka donesla. A ono to přitom mělo naprosto neočekávaný přesah! Takže jsem ji odkládala jen s těžkým srdcem a jen proto, abych se taky někdy vyspala a došla do práce. Na závěr nezbývá než uvést překvapivě moudrá slova jedné z postav: “No jen si to představte, o co všechno přijdete. Jenom tím, že se nechcete vzdát nějakých pár věcí.” Co že to znamená? Přečtěte si, pochopíte.


Nejlepší víkend
březen - květen 2019
Nejlepší víkend 2018, P. Hartl

Z jeho knih asi nejslabší, ale stojí za přečtení.


Námi to končí
březen 2019 (21.-24.)
Námi to končí 2018, C. Hoover

Na můj vkus až příliš červená knihovna, ale za to důležité, kontroverzní a někdy až tabuizované téma, které autorka v knize detailně zpracovává, dávám čtyři hvězdy. Vložila do toho duši. A toho si cením.


Tvůrci náhody
prosinec 2018 (22.-30.)
Tvůrci náhody 2018, J. Blum

Krásná knížka, s ohromně zajímavým, až filozofickým námětem. S překvapivě a důmyslně propletenými dějovými linkami. Příběh o tom, že ne vždy je náhoda čirou náhodou, a o tom, že osudy lidí - i těch, kteří se třeba neznají - jsou vzájemně propleteny. Velmi oceňuji originalitu, s jakou autor knihu zpracoval - napůl příběh, napůl manuál k tvoření náhod. Rozhodně stojí za přečtení. Ale udělejte si na ni dostatek času - ať se nad myšlenkami, které jsou v ní obsažené, můžete zamyslet. Objevíte v ní poklady... Stejně jako v Malém princi.


Dům na jezeře
prosinec 2018 (15.-20.)
Dům na jezeře 2018, E. Carey

Docela příjemná četba, nenáročná, ale s dojemným příběhem, inspirovaná skutečnými událostmi. Jen mě to nějak nestrhlo. Nevím proč.


Hříšník
prosinec 2018 (09.-15.)
Hříšník 2018, A. Stevens

Zase jsem to zhltla. A musím přiznat, že jsem nevydržela a poslední díl si přečetla v angličtině. Takže dušička může mít pokoj. Když pominu ty části, které někdy až zbytečně hlasitě křičí “červená knihovna”, tak jsem si celou sérii docela užila. Nejhorší byl asi první díl, pak už to bylo jen lepší a lepší. I když autorka má nepopiratelnou schopnost natahovat prostředek knihy a s koncem být naopak velmi rychle hotová, až mě někdy mrzelo, že se finální scéně nevěnovala důkladněji. Ale i tak... fanouškům fantasy, napřirozena, tajemna a romance doporučuju.


Povídky
listopad - prosinec 2018
Povídky 2008, Z. Svěrák

Návštěvnice
prosinec 2018 (08.-09.)
Návštěvnice 2018, A. Stevens

Tahle série je s každým dílem lepší a lepší. Jak jsem byla na začátku skeptická, tak teď už v tom lítám. Tenhle díl je napínavý. Od začátku do konce. Závěr je ale hodně otevřený. Takže díky bohu, že už vyšel další díl. Jdu na něj.


Muffin a čaj
listopad 2018 (22.-25.)
Muffin a čaj 2018, T. Addair (pseudonym)

Neotřelý, krásně a čtivě napsaný román. Zápletka je poutavá, hlavní postavy jsou realisticky vykreslené. Někdy je to až emočně náročná četba, ale to je vzhledem k tématu či spíše tématům, která autor v knize zpracovává, naprosto pochopitelné. Jedna hvězdička putuje dolů za možná až příliš prvoplánový vývoj romantického vztahu mezi hlavními postavami, ten závěr byl na můj vkus prostě trochu moc "americký".


Prorok
listopad 2018 (20.-22.)
Prorok 2014, A. Stevens

Asi zatím nejlepší z celé série. Čtivá, překvapivá zápletka. Tajuplná, místy děsivá, místy romantická a srdceryvná kniha. Klidně tím série mohla skončit. Ne nadarmo se říká, že končit se má v nejlepším. Ale uvidíme, co nám přinese další díl. Šanci tomu ještě dám, protože se tu rýsuje nějaké poslání, které by Amélie mohla mít. A na to jsem zvědavá.


Království
listopad 2018 (18.-19.)
Království 2013, A. Stevens

Lepší - čtivější, barvitěji napsané - než první díl, což je překvapivé, protože většinou mi připadá, že kvalita s navazujícími díly spíše klesá. Takže v tomhle milé překvapení. Děj měl spád, byl zasazený do divoké, tajuplné přírody. Nechyběly mystika, čarodějnictví, erotika (ale na hranici, možná až za hranicí vkusu!) ani rodinné intriky. Děj zároveň poskytl odpovědi na některé palčivé otázky, které se vynořily v prvním dílu, např. kdo je vlastně Amélie a proč vůbec duchy vidí... Ale celkově v tom pořád vůbec nemám jasno. Úplně nerozumím tomu, jak nadpřirozený svět vlastně funguje. Má tento "druhý" svět nějaká pravidla, podle kterých se nehmotné bytosti řídí? Co je přesně zač to čiré Zlo? Zmůže proti němu hlavní hrdinka vůbec něco? Má Amélie nějaké poslání nebo se tady jen tak plácá od jednoho vraha k druhému a vrcholem všeho má být šťastný společný život s nyní nebezpečným detektivem Johnem Devlinem?? Je to takové příliš roztříštěné, zmatečné. I když to je asi pochopitelné, když se v tom ani sama hlavní hrdinka nevyzná. No, nic... Budu doufat, že aspoň autorka se v tom vyzná, a dám tomu ještě šanci.


Okřídlená duše
listopad 2018 (16.-18.)
Okřídlená duše 2012, A. Stevens

První třetina knihy byla rozvláčnější, takže mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Trochu jsem bojovala i s překladem. Někdo by měl překladatelku seznámit s tím, že ke slovu "hloubat" existují synonyma, která by se dala také použít. Takovou četnost tohoto slovesa jsem snad v žádné knize nezaznamenala. Bylo to až úsměvné. Závěrečná scéna byla podle mě trochu úsečná, ve srovnání se zbytkem knihy až neúměrně krátká. Škoda, že z toho autorka nevytěžila víc. Přišla jsem si trochu ochuzená o závěrečné drama. Hlavní hrdinka měla tendenci neustále analyzovat své pocity, což bylo chvílemi až otravné (i když to možná původně mělo být napínavé). Ale ačkoli tenhle žánr běžně nečtu, děj mě zaujal natolik, že si přečtu i další díl. Ve vzduchu visí příliš mnoho nezodpovězených otázek.


Prostá pravda
? - listopad 2018
Prostá pravda 2018, J. Picoult

Zpočátku trochu rozvláčná, ale nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Zajímavá sonda do světa Amišů.


Heřmánkové údolí
? - říjen 2018
Heřmánkové údolí 2013, H. M. Körnerová (pseudonym)

Krásný román. Silný příběh o tom, jak se z mladé, nezkušené dívky zmítané nešťastným osudem stala silná žena. Je až neuvěřitelné, kolik toho člověk dokáže unést. Skutečně inspirativní.


Kavárna malých zázraků
? - říjen 2018
Kavárna malých zázraků 2018, N. Barreau

Příjemná, pohodová četba.


Panský dům
? - září 2018
Panský dům 2017, A. Jacobs

Do četby této knihy jsem se pustila z nostalgie, jako asi věšina lidí jsem i já fanynka seriálu Downton Abbey. Četlo se to dobře, ale oslňující to tedy nebylo. Vlastně mě to zezačátku i nudilo. Pak se děj trochu rozběhl, ale stejně.... Hlavní milostná zápletka snad už ani nemohla být tuctovější.


Všechno, co máme
? - září 2018
Všechno, co máme 2017, K. Lonsdale

Nevím, jestli mám číst pokračování. Netrpěla jsem u toho, ale ani jsem si z toho nesedla na zadek. Četlo se to dobře, ale bylo to až překombinované...


Zlomení andělé
? - srpen 2018
Zlomení andělé 2018, G. Liviero

Čtivé, krásně napsané. Druhá světová válka optikou tří rozdílných lidí. Strhující příběh se závěrem, v němž se čtenář neubrání zamyšlení nad tím, jak tenká je hranice mezi dobrem a zlem, pravdou a lží, legalitou a ilegalitou... A jak zásadně tuto hranici určuje doba, ve které žijeme.


Malý princ
? - srpen 2018
Malý princ 2014, A. d. Saint-Exupéry

1984
? - srpen 2018
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)

Andělé a démoni
? - srpen 2018
Andělé a démoni 2009, D. Brown

Obraz Doriana Graye
? - srpen 2018
Obraz Doriana Graye 1999, O. Wilde

Stařec a moře
? - srpen 2018
Stařec a moře 2015, E. Hemingway

Papírová města
? - srpen 2018
Papírová města 2014, J. Green


Hledání Aljašky
? - srpen 2018
Hledání Aljašky 2013, J. Green

Prostě dílo Johna Greena. To snad ani nejde nemít rád.


Hvězdy nám nepřály
? - srpen 2018
Hvězdy nám nepřály 2013, J. Green

Srdcovka.


Dívka ve vlaku
? - srpen 2018
Dívka ve vlaku 2017, P. Hawkins

Příšerně přeceňované dílo! Hlavní hrdinka mě vyloženě rozčilovala. Nějak mi ta její věčná sebelítost a posedlost bývalým partnerem brnkala na nervy. Dočetla jsem to jen proto, že nemám to srdce odložit knihu stranou, aniž bych ji dočetla do konce...


Muž jménem Ove
? - srpen 2018
Muž jménem Ove 2014, F. Backman

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla. Nijak mě to nepřekvapilo. Bylo to přesně to, co jsem předpokládala, že to bude. Což je škoda.


Sněhulák
? - srpen 2018
Sněhulák 2012, J. Nesbø

Muž, který sázel stromy
? - srpen 2018
Muž, který sázel stromy 2006, J. Giono

A hory odpověděly
? - srpen 2018
A hory odpověděly 2013, K. Hosseini

Lovec draků
? - srpen 2018
Lovec draků 2007, K. Hosseini

Tisíce planoucích sluncí
? - srpen 2018
Tisíce planoucích sluncí 2012, K. Hosseini

Babička
? - srpen 2018
Babička 2005, B. Němcová

Vyhnání Gerty Schnirch
? - srpen 2018
Vyhnání Gerty Schnirch 2009, K. Tučková

Žítkovské bohyně
? - srpen 2018
Žítkovské bohyně 2012, K. Tučková

Malý pražský erotikon
? - srpen 2018
Malý pražský erotikon 2014, P. Hartl

1 2 >