MagdalenaSlaba

Příspěvky

Deník Bridget JonesovéDeník Bridget JonesovéHelen Fielding

Bridget je prostě taková trochu potřeštěná třicítka, která řeší úplně normální věci, jako jsou váha, vzhled, rodina, touha po romantickém vztahu... Kniha je trochu zdlouhavější. Většinou mě nebaví číst knižní předlohy k filmům, protože jsou téměř dějově identické a postrádám v nich tak napětí a moment překvapení, ale tady se oproti filmovému zpracování najde poměrně dost rozdílů. Film asi vždycky budu mít raději, ale ztráta času to rozhodně nebyla.

12.08.2020


Tichá sílaTichá sílaSusan Cain

Určeno primárně mladším čtenářům, ale ztráta času to rozhodně není ani pro dospělé čtenáře. Autorka šikovně poukazuje na často přehlížené či opomíjené silné stránky introvertů a povzbuzuje je v tom, aby se nebáli naslouchat svému nitru a svým potřebám a vytvořili pro sebe prostředí, v němž se budou cítit dobře a budou mít příležitost uspět.

07.08.2020


Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Knihu jsem si koupila podle popisu na přebalu a námět mě v průběhu čtení nepřestával fascinovat. Kam až může lidi dovést jejich pýcha, žárlivost, závist a egocentrismus? Skvělá knížka, od Kinga bych ani nic jiného nečekala.

07.08.2020


Foukneš do pěnyFoukneš do pěnyRadka Třeštíková

Začátek je náročný - spousta myšlenek a útržků vzpomínek koncentrovaných na jednom místě, ale když se těmi třiceti hůře srozumitelnými a poněkud zmatečnými stranami nenecháte zastrašit, stojí to rozhodně za to! Podle mě nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. Líbí se mi, jakým jazykem je psaná. Často jsem měla chuť vzít do ruky tužku a podtrhávat si nejzajímavější a nejlibozvučnější pasáže.
Hlavní hrdinka bilancuje svůj dosavadní život, snaží se vyznat sama v sobě i ve vztazích s důležitými blízkými, smířit se s bolestí, křivdami a ztrátami, které utrpěla, a uvědomit vlastní hodnotu, přičemž se zoufale (ať už více či méně úspěšně) snaží neopakovat chyby svých rodičů.

07.08.2020


Mansfieldské panstvíMansfieldské panstvíJane Austen

Já knihy od Jane Austen prostě miluju a ani tahle nezklamala. Fanny je velmi citlivá, introvertní dívka s pevnými morálními hodnotami, která projevuje oddanost všem, které má ráda - i těm, kteří si to zjevně vůbec nezaslouží. U některých knih, například u Malých žen od L. M. Alcott, lze říct, že předběhly svou dobu, protože líčí emancipované a silné ženy, které se potýkají se světem, který feminismu nepřeje, a snaží se v něm vydobýt své místo. To o Mansfieldském panství tak úplně tvrdit nelze. Ačkoli Fanny není vdavekchtivá dívka a namísto klepů se ráda věnuje tichému rozjímání, četbě a dychtivému získávání informací o světě kolem, je ve vztahu k mužům velmi submisivní. Vzhlíží k nim. To však neznamená, že k nim vzhlíží slepě. Dokáže i velmi kriticky zhodnotit jejich chování, které je leckdy v konfliktu se vštěpovanými mravními hodnotami. Ale dokáže ho také odpustit. Fanny je bezesporu zajímavá, mnohovrstevnatá osobnost, kterou nemusí být jednoduché pochopit, ale rozhodně to stojí za pokus.

31.03.2020


A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Tak tohle je... výstižné. Z vlastní zkušenosti vím, že onemocnění Alzheimerovou chorobou takhle nějak vypadá. Samozřejmě mínus všechny ty další fyziologické obtíže, které se při ní také vyskytují. Autor podle mě dokázal skvěle zachytit pocity, které kontakt s touto nemocí v člověku vyvolává. Když jsem tuhle pidiknížku četla, bylo mi smutno, společně s dědou, Tedem a Noahem jsem truchlila nad dědovou “ztrátou mozku”. Ale je z toho cítit i jakási naděje. Noah je totiž mistr pozitivního přerámování. K téhle knížce se určitě ještě vrátím.

02.02.2020


Klub vrahůKlub vrahůPavel Renčín

Láska ke knihám z tohohle díla přímo sálá a už to samo o sobě je mi sympatické. Kniha se četla dobře, příběh je nápaditý, originální, drsný i něžný zároveň. Měla jsem docela dlouho tušení, jak to s hlavním hrdinou asi ve skutečnosti bude, a potvrdilo se mi, ale i tak jsem si četbu užila. A jako psycholog oceňuji i autorovu snahu o destigmatizaci schizofrenie, ačkoli na tom jistě bude ještě nutné pracovat. :)

01.02.2020


ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Tak tohle se mi moc líbilo. Oceňuji styl, jakým autorka píše, ale ze začátku jsem se do toho nemohla začíst. Jazykový styl, jakým je kniha psaná, je přece jen méně obvyklý - i když to může být jen můj subjektivní pocit, protože běžně vyhledávám jiný druh literatury. Nicméně postupně jsem si zvykla a pak už se mi kniha četla dobře. Nakonec jsem si říkala, že je vlastně psaná dost realisticky. Opravdu jsem věřila, že by si to někdo mohl skutečně myslet. A i když je příběh z velké části spíše popisem běžného života chirurga a jeho krize středního věku a místy vyznívá až tragicky, závěr knihy je dynamičtější a nadějeplný. Jak už tu psali jiní, také jsem ráda, že máme takto nadějné české autory.

23.01.2020


Stříbrná cestaStříbrná cestaStina Jackson

Nejsem fanoušek severských krimi a už vůbec ne tolik populárního Jo Nesba, takže jsem byla ke knize od této autorky trochu skeptická, ale přečetla jsem to jedním dechem. Děj byl napínavý, postavy uvěřitelné, ... Nemám co vytknout.

01.01.2020


Život s vysokou inteligencíŽivot s vysokou inteligencíMonika Stehlíková

Kniha určená lidem s vysokou inteligencí, která se zabývá především jejich specifickými osobnostními rysy, problémy, s nimiž se v životě potýkají, ať už v osobním, sociálním, akademickém či profesním životě. Umožní i těm, kteří do této úzké kategorie lidí nepatří, alespoň částečně porozumět tomu, jakým výzvám nadaní lidé čelí. Kniha, která se mě hluboce dotkla.

01.01.2020


CinderCinderMarissa Meyer

Tuhle knížku jsem četla, protože mi to doporučila má milá neteř. Nejsem cílová skupina, nejsem z toho odvázaná, protože mi ten námět připadá trochu překombinivaný, ale taky to bylo docela hezky napsané a nakonec to bylo pořádný drámo, mělo to celkem zajímavý a nápaditý děj, takže to nezatracuju. A pro mladá děvčata, co mají ráda sci-fi, ideální.

17.09.2019


Dvůr trnů a růžíDvůr trnů a růžíSarah J. Maas

Nelíbilo se mi, jak je to napsané. Z literárního hlediska to žádný poklad není. Děj není jinak oslnivý, ale docela zajímavé jsou některé z postav, hlavně Rhysand. Ale že bych kvůli němu potřebovala číst pokračování příběhu, to snad ani ne. A už vůbec se mi za něj nechtějí utrácet peníze. Pardon, fanoušci, mě to prostě připadá jako brak.

15.09.2019


Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Hezká kniha, ale vzhledem k ohlasům ostatních čtenářů jsem od ní asi čekala víc. První polovina knihy se poměrně vlekla, pak to dostalo spád a bylo to napínavé, ale v závěru už to zase až příliš spěchalo. Příběh je krásný, střízlivý, líčený bez zbytečného sentimentu a romantických výlevů, což bylo osvěžující, ale trochu silnějších emocí se tam možná přece jen vkrást mohlo. Nějak jsem nepostřehla moment, kdy o sobě hlavní postavy začaly smýšlet jinak... Napsané to je čtivě, i když zpočátku se čtenář musí prokousat rozsáhlými popisnými pasážemi a přímou řeč hledat lupou, ale to je vzhledem k ději a stavbě díla pochopitelné. Zápletka je předvídatelná, konec naivní. I když... Láska hory přenáší, že jo?

07.09.2019


Prohnilé královstvíProhnilé královstvíErin Watt

Pozor, spoiler!

OK, tak retrográdní amnézie a cizoložný potomek je to poslední, co tam chybělo. Nepřekvapilo. Ale ani neurazilo.

04.09.2019


Padlý dědicPadlý dědicErin Watt

Je to pořád stejně dobře napsané, ale tohle se mi prostě líbilo méně. Nějak mi to nepřišlo tak dramatické, i když snaha tu určitě byla. A ne malá.

28.08.2019


Palác lžíPalác lžíErin Watt

Knižní mýdlová opera pokračuje a stále si drží úroveň. Jdu na další díl.

24.08.2019


Prokletý princProkletý princErin Watt

Pohodová, humorná a přitom napínavá četba. Knižní soap opera z prostředí americké smetánky plná dramatických zvratů, intrik a milostných afér. Callum mě nepřestává udivovat. Hned jdu číst další díl.

20.08.2019


Papírová princeznaPapírová princeznaErin Watt

Humorně, obratně napsané. Pohotovosti, s jakou hlavní hrdinka Ella dokáže reagovat na urážky a příkoří od svého okolí, jsem se kolikrát musela od srdce zasmát.
Kniha mi silně připomíná seriál Gossip Girl, je to takové čtení spíše pro náctileté a mladé dospělé.
Postavy studentů z Astor Park jsou podle mě na svůj věk v některých ohledech poměrně vyzrálé, což je něco, co bych zase neřekla o řadě starších postav, například o otci Royalů, o Brooke nebo Dině. Základním motivem příběhu je kontrast mezi bohatstvím a chudobou, pýcha, touha po moci, předsudky, inktriky, ale rozhodně nechybí ani spousta sexu, násilí, drogy, alkohol, dokonce ani gambling nebo klub rváčů. Základní dějová linka je celkem předvídatelná, nepřekvapí, ale pouze po povrchu to taky úplně neklouže - například když se Ella snaží odkrývat tajemství, o nichž tuší, že zásadně ovlivňují chování jednotlivých členů rodiny. A víte co? Mě ten svět zhýralých, hříšných, pomstychtivých a přitom v hloubi duše utrápených boháčů docela baví. S touhle sérií jsem neskončila.

18.08.2019


Taťána a AlexandrTaťána a AlexandrPaullina Simons

Musim říct, že druhý díl jsem si užila o něco víc než první, měl podle mě větší spád, zhltla jsem ho jako malinu. Je to skvěle napsané, poutavé, poetické, napínavé, ale i drastické... Úryvky z minulosti mi nevadily, naopak mi tam hezky seděly, ucelilo to děj, lépe se díky nim daly pochopit jednotlivé postavy... Pokud ovšem lze vůbec porozumět tomu, co Alexandr prožil...

“Nikdy jsme neměli budoucnost. Dnes v noci budeme žít pět minut,” zašeptal. “Takhle jsme žili vždycky, ty a já, a tak budeme žít zase,...”

16.08.2019


Měděný jezdecMěděný jezdecPaullina Simons

"Člověk je jen součtem svých částí."

Poutavé romantické vyprávění o jedné osudové lásce - o odvážném a dobrosrdečném vojákovi s poněkud prudší povahou a o nevinné, obětavé, zdánlivě křehké a přesto nakonec nesmírně silné a bojovné ruské dívce.

Příběh je inspirován básní Alexandra Sergejeviče Puškina a odehrává se v sovětském Rusku, převážně v tehdejším Leningradu, v období druhé světové války.

První díl trilogie je dlouhý, ale čtivě napsaný. Některé pasáže jsou až příliš rozvleklé nebo působí naivně a díky tomu i nereálně. Občas jsem přemýšlela, jestli mají věty, které jednotlivé postavy říkají, vůbec nějaký smysl - byly tak nekonkrétní. A občas v nich bylo smyslu tolik, že mě to až chytlo za srdce.

Kromě romantických pasáží (včetně velmi explicitně líčených sexuálních scén - ach jo) autorka velmi barvitě líčí také utrpení, kterým si procházeli vojáci Rudé armády i civilisté. Popisuje boje na frontě i bídný život v Petrohradě v době blokády. Nelze si ani představit ten chlad a mráz, hlad a bezmoc, které museli obyvatelé města v zimě roku 1941-1942 prožít. Autorka poměrně zdařile líčí strádání, v jehož důsledku nad lidskostí převládne pud sebezáchovy a člověk tak zapomene na lásku a solidaritu vůči ostatním; strádání, které dokáže vzájemně odcizit i přátele a rodinné příslušníky... Lze v této temné době vůbec zůstat člověkem? Lze si zachovat lidské hodnoty? Hlavní hrdinové jsou rozhodně zdrojem naděje, že to možné je.

Na pozadí krutostí druhé světové války dává autorka na odiv ruskou hrdost, touhu bojovat o svou svobodu a území s německými vojsky. A přitom nenápadně upozorňuje, že zdrojem nebezpečí nemusí být pouze Německá říše v čele s Adolfem Hitlerem, ale také všudypřítomná NKVD, která se stává reprezentantem komunismu jako absurdního, utiskujícího a nehumánního politického směru. Inu, zlo zkrátka často plíživě přichází i z vlastních řad...

13.08.2019


Malé ženyMalé ženyLouisa May Alcott

Příjemné počtení pro příznivce Jane Austen, mezi které se také směle řadím. Četla jsem nezkrácenou verzi od Knižního klubu a ocenila jsem už jen úvod, ve kterém je stručně popsán život autorky a její názory. Vyloženě mě pak bavilo sledovat analogie s jednotlivými postavami, jejich sny a představami o životě. Kniha jako celek rozhodně není nadčasová, ale lze v ní narazit na řadu pasáží, o nichž by se s drobným přimhouřením očí dalo říct, že by je mohl napsat i současný autor. Navíc je text poutavě a srozumitelně napsaný, i když místy možná až zbytečně rozvláčný a moralizující. Druhá část rozhodně potěší romantické duše, i když popisované námluvy se nám dnes mohou zdát až úsměvné. Ale to známe i z děl Jane Austen. :) Děj je místy značně naivní, což ale koresponduje s tím, že kniha byla napsána pro mladé lidi a na zakázku. Za přečtení stojí už jen proto, že se jedná o americkou klasiku.

07.08.2019


Tři přáníTři přáníLiane Moriarty

Nejdřív jsem se do toho vůbec nemohla začíst, ale nakonec mě to docela pohltilo. Není to nijak přehnaně romantické ani ufňukané, je to trochu šílené a často i zmatené (podobně jako hlavní postavy) a snad nejlepší na tom je nápad prokládat kapitoly krátkými epizodami líčenými z pohledu cizích lidí, kteří tomu, co se odehrává, prostě jen nechápavě či pobaveně přihlížejí. Děj není nijak překvapivý ani strhující, ale v knize je opravdu barvitě popsáno, jak blízký a zároveň konfliktní vztah mezi sebou mohou sourozenci (a obzvlášť dvojčata, trojčata) mít.

09.06.2019


Dům U Tří borovicDům U Tří borovicH. M. Körnerová (pseudonym)

Hezká kniha, i když mě nijak neuchvátila. Ale na to, že se jedná o romantický příběh, tak to vlastně vůbec není přehnaně sladké, což oceňuji. Stojí za přečtení.

05.06.2019


Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Opět krásná kniha od mé stále víc oblíbené autorky. Jasně, na Hanu to nemá, ale to jsme snad ani čekat nemohli. Ale opravdu oceňuji práci, jakou si autorka dala s tím, aby vylíčila tytéž události z pohledu více postav, dokonce i z pohledu různých generací. Zase mi to díky tomu přišlo takové reálné, uvěřitelné. No, zkrátka takové, jaké to Mornštajnová umí.

21.05.2019


Dívka, již jsi tu zanechalDívka, již jsi tu zanechalJojo Moyes

Tak tohle mě opravdu mile překvapilo! Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla, i když jsem o ní už samozřejmě slyšela v souvislosti s filmem Než jsem tě poznala. Ale měla jsem zato, že to bude jen červená knihovna, které já nijak neholduji. Takže jsem k ní přistupovala dost opatrně a skepticky. A v podstatě jsem ji otevřela jen proto, že mi ji kamarádka donesla. A ono to přitom mělo naprosto neočekávaný přesah! Takže jsem ji odkládala jen s těžkým srdcem a jen proto, abych se taky někdy vyspala a došla do práce. Na závěr nezbývá než uvést překvapivě moudrá slova jedné z postav: “No jen si to představte, o co všechno přijdete. Jenom tím, že se nechcete vzdát nějakých pár věcí.” Co že to znamená? Přečtěte si, pochopíte.

08.05.2019


Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Z jeho knih asi nejslabší, ale stojí za přečtení.

05.05.2019


Námi to končíNámi to končíColleen Hoover

Na můj vkus až příliš červená knihovna, ale za to důležité, kontroverzní a někdy až tabuizované téma, které autorka v knize detailně zpracovává, dávám čtyři hvězdy. Vložila do toho duši. A toho si cením.

24.03.2019


Tvůrci náhodyTvůrci náhodyJoav Blum

Krásná knížka, s ohromně zajímavým, až filozofickým námětem. S překvapivě a důmyslně propletenými dějovými linkami. Příběh o tom, že ne vždy je náhoda čirou náhodou, a o tom, že osudy lidí - i těch, kteří se třeba neznají - jsou vzájemně propleteny. Velmi oceňuji originalitu, s jakou autor knihu zpracoval - napůl příběh, napůl manuál k tvoření náhod. Rozhodně stojí za přečtení. Ale udělejte si na ni dostatek času - ať se nad myšlenkami, které jsou v ní obsažené, můžete zamyslet. Objevíte v ní poklady... Stejně jako v Malém princi.

30.12.2018


Dům na jezeřeDům na jezeřeElla Carey

Docela příjemná četba, nenáročná, ale s dojemným příběhem, inspirovaná skutečnými událostmi. Jen mě to nějak nestrhlo. Nevím proč.

20.12.2018


HříšníkHříšníkAmanda Stevens

Zase jsem to zhltla. A musím přiznat, že jsem nevydržela a poslední díl si přečetla v angličtině. Takže dušička může mít pokoj. Když pominu ty části, které někdy až zbytečně hlasitě křičí “červená knihovna”, tak jsem si celou sérii docela užila. Nejhorší byl asi první díl, pak už to bylo jen lepší a lepší. I když autorka má nepopiratelnou schopnost natahovat prostředek knihy a s koncem být naopak velmi rychle hotová, až mě někdy mrzelo, že se finální scéně nevěnovala důkladněji. Ale i tak... fanouškům fantasy, napřirozena, tajemna a romance doporučuju.

15.12.2018


1