Deník Bridget Jonesové

V roce 1995 se na stránkách britského Independentu objevil deník svobodné třicátnice Bridget Jonesové, které dělají starosti hlavně vlastní váha, příjem kalorií, kariérní postup a „citové vydírání“ ze strany mužského pohlaví. Nikdo tehdy netušil, kam to tento literární text dotáhne. Neuplynuly ani tři roky a z Deníku Bridget Jonesové se stala přímo kultovní kniha. Deník, jehož pisatelka bývá nazývána „Adrianem Molem v ženské podobě“, vedl po několik měsíců žebříček nejprodávanějších titulů na britském knižním trhu a v roce 1997 získal prestižní cenu British Books Award za nejlepší knihu roku. Deník Bridget Jonesové nečekaným způsobem změnil život svobodných žen kolem třicítky, kterých jen v Británii žije více než milion, a k jeho obdivovatelům se dnes hrdě hlásí i někteří poslanci Dolní sněmovny, jejichž literární vkus se v posledních letech radikálně změnil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7818/big_denik-bridget-jonesove-9u9-7818.jpg 3.81400

Bridget Jones 1.

Vydáno: , Aurora (Praha)

Bridget Jones´s Diary, 1996

Kniha Deník Bridget Jonesové

Kopta

Film mám velmi rád už z dětství. O to víc ho docením, když vidím, jak přímočaře a jasně šel. Autorka se tady strašně babrá v detailech a to, co je ve filmu v jedné scéně se tady táhne skoro dvacet stran. Tuna vedlejších a zbytečných problémů a méně dynamické. Celkově vzato zklamání.

VeruMalfoy

Film znám a moc se mi líbí, kniha už tolik ne. Možná za to může neustálé počítání přibraných a zhubnutých kil. A když říkám neustálé, myslím to doslova. Tuhle informaci totiž dostanete v každé kapitole a věřte mi, na začátku je to vtipné, pak už je to ale otravné a vůbec to vtipné není. Navíc v knize mi přijde že vztah, který vznikne mezi Bridgit a Markem D. na konci je divný. Je prakticky nemožný, protože se během knihy potkají tak dvakrát, možná třikrát, a pak náhle vznikne vztah. Prostě tomu nevěřím. Takže i když film miluju, kniha je průměrná. Nevím, jestli se budu pouštět do dalších dílů, ale možná jim dám šanci. Třeba budou trošku lepší.

Knihochod

Kto by už v dnešnom svete nepoznal Bridget Jonesovú - slobodnú tridsiatničku posadnutú svojou váhou, počítaním kalórií, pitím alkoholu, fajčením cigariet a riešením problémov za pomoci rôznych príručiek? Ale čo sa stane, keď o ňu začne javiť záujem muž? A čo keď to nie je len jeden muž? Bude schopná nájsť lásku aj napriek osudu, ktorý jej každú chvíľku (stránku) hádže pod nohy nejaký problém?

Jedno z najlepších oddychových čítaní po akom som mohla siahnuť! Akurát stále neverím, že mi to trvalo tak dlho, než som po týchto knihách siahla (resp. boli vo veľmi výhodnej zľave na internete a ja neľutujem, že som čakala, pretože som sa v tomto období "jesenného hnusu" mohla pekne pobaviť a ani ma to nestálo veľa peňazí). Každopádne späť ku knihám. Verím, že Bridget pozná drvivá väčšina z Vás a že ja tu teraz budem písať nejaké chválospevy, ako keby som práve objavila Ameriku. Popravde, asi som ju aj objavila. Knihy boli skvelé i keď musím priznať, že druhý diel nebol až taký záživný ako prvý a tretí (aj keď možno by som uvítala tú zápletku s dieťaťom podobnú ako vo filme, pretože Daniel mi je vrcholne nesympatický). Veľmi sa mi páčilo, že je to písané formou denníka, čo ma po veľmi dlhej dobe vrátilo do dávnej minulosti, keď som fičala na Denníku princeznej a Džínsovom denníku. No a Bridgetine životné trable a jej vysporadúvanie sa s nimi - legendárne voľačo!

A ešte sa na záver musím priznať, že som mala menšie problémy s predstavivosťou, pretože filmy som už videla toľkokrát, že Colin Firth je pre mňa jednoducho Mark Darcy. Ale ako som mala vysvetliť svojmu mozgu, že sa Mark Darcy aj Colin Firth nachádzajú v jednej knihe ako dve oddelené bytosti?!

teyachan
06.12.2022

Zabavne citanie, viac krat som sa zasmiala ( co sa mi pri knizkach az tak casto nestava). Knizka sa citala dobre (zhltla som ju na jeden sup), situacie boli menej trapne nez vo filme, ale romance by som povedala menej, resp.slabsia.

Corso
23.11.2022

Napisem asi hovadinu, ale nech mi je odpustene. Tato kniha, mozno aj seria, by mohlo byt povinne citanie pre muzov. Aby sme pochopili, ze slobodna zena po tridsiatke uz zacina brat svoj zivot ako premarneny. Ze vaha 60 kg je pre nu uz obezita a dovod k panike. Ze depresie prichadzaju s poctom vypitych poharikov. Ze zamilovat sa znamena cely svet. Je to fajn citanie. A ako kazdy denik, leti to dopredu peknym tempom. Cely svoj dospely zivot som sa snazil zeny pochopit. Tato kniha dava aspon klamny, pocit ze som sa nieco dozvedel :) S dalsimi dielmi hviezdicky klesaju lebo no...je to trosku repetitivne.
Zostal vo mne pocit, ze zenska ako Bridget by nemusela byt zla partnerka :)

freejazz
05.11.2022

pobavilo a samozřejmě se mi zdála knížka lepší než film, který jsem zhlédl předtím, než jsem četl. i když...

TynaBehuncikova
23.10.2022

Jelikož mám ráda filmy o Bridget, rozhodla jsem se zkusit i tohle a nezklamalo mě to. Film hodně vychází z knihy, takže bych asi byla víc nadšená, kdybych knihu četla jako první (nebo alespoň neuměla film zpaměti), ale i tak super.

Nemohu souhlasit s tím, že film je lepší než kniha. Za mě je kniha vtipná, oddechová a veselá. Na to, že podobné romanťárny a červené knihovny normálně nečtu, jsem si ji opravdu užila, za 2 dny bylo přečteno. Film je skvělý, ale v knížce je toho prostě víc a je tam spousta neokoukaných vtipů.

Pokud se do budoucna nějak dostanu k dalším dílům, klidně bych si je přečetla taky.

Butterfly340
25.09.2022

Taková milá odpočinková četba, která ale pobaví.

Bridget je docela číslo. Občas mi přišla jako blbka, na druhou stranu, dokázala jsem se s ní i přes věkový rozdíl ztotožnit a v některých situacích jsem se vyloženě našla.

Řekla bych, že cílem knihy je, aby si čtenářky uvědomily, že někdy se holt nedaří a že je to v pořádku. Že nevadí řešit váhu, nebo přemýšlet celé dny nad blbostmi.
A tohle se knize povedlo. Takže cíl splněn.
Debaty, zda je příběh klišé nebo není, jsou bezpředmětné. Deník Bridget Jonesové je v první řadě o realistickém vykreslení života. No a k životu nějaká ta klišé patří. Bylo by teda divné, kdyby se v knize nic takového neobjevilo.

Párkrát se mi stalo, že jsem se v příběhu nemohla zorientovat. Nedávalo mi smysl, proč se řeší zrovna tohle, nebo kdo je ta postava, která se tu zčistajasna zjevila. Za to strhávám hvězdu.

Jinak by mě zajímalo, co vedlo překladatele k tomu, aby místo bloody mary psal o krvavých Mary. Jako vážně, proč?