Deník Bridget Jonesové zajímavosti

kniha od:

Deník Bridget Jonesové https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7818/bmid_denik-bridget-jonesove-9u9-7818.jpg 3.8 1448

Bridget Jones série

< 1. díl >

V roce 1995 se na stránkách britského Independentu objevil deník svobodné třicátnice Bridget Jonesové, které dělají starosti hlavně vlastní váha, příjem kalorií, kariérní postup a „citové vydírání“ ze strany mužského pohlaví. Nikdo tehdy netušil, kam to tento literární text dotáhne. Neuplynuly ani tři roky a z Deníku Bridget Jonesové se stala přímo kultovní kniha. Deník, jehož pisatelka bývá nazývána „Adrianem Molem v ženské podobě“, vedl po několik měsíců žebříček nejprodávanějších titulů na britském knižním trhu a v roce 1997 získal prestižní cenu British Books Award za nejlepší knihu roku. Deník Bridget Jonesové nečekaným způsobem změnil život svobodných žen kolem třicítky, kterých jen v Británii žije více než milion, a k jeho obdivovatelům se dnes hrdě hlásí i někteří poslanci Dolní sněmovny, jejichž literární vkus se v posledních letech radikálně změnil.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Aurora (Praha)
Originální název:

Bridget Jones´s Diary , 1996


více info...

Zajímavosti (5)

Úspěch knihy potvrzuje skutečnost, že zaujala nejenom čtenáře, ale také filmové tvůrce - film Deník Bridget Jonesové měl premiéru v roce 2001 a setkal se s nebývale kladným ohlasem. Na tvorbě scénáře se podílela sama autorka a hlavních rolí se ujali Renée Zellweger, Hugh Grant a Colin Firth. (chaera)


Kniha získala v roce 1997 prestižní cenu British Book Award za nejlepší knihu roku. (chaera)


Herečka Renée Zellweger byla za tuto roli nominována na Oscara. (milamarus)


Podle knihy je natočen film Deník Bridget Jonesové z roku 2001, který ovšem získal více úspěchu než předloha. (Daxie L. Jesus)


Ocenění

1998 - British Book Awards (Book of the Year)