lucie.dc lucie.dc komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Emotivni kniha, jedna z mala, ktera se mi zaryla do pameti.

Vesely pribeh to neni, ale dej me vtahl hned od zacatku.

Pro soucasnou i budouci generaci bych doporucila jako povinnou cetbu, kdy se dnesni doba snazi minulost zapomenout, nekde dokonce popirat a tvrdit, ze se to nedelo... poucit se muzeme jen z dejin, ale ve skole je to jen "nutne zlo," ktere musi deti odsedet, protoze to ucitel nedokaze spravne interpretovat... tahle podoba by mohla zaujmout.

Mozna spoiler:
Hrdinku, jejiz jmeno je na obalu, jsem nemohla litovat, protoze zpusobila tolik bolesti a smrti. Ja bych s tim zit asi nemohla, ale chapu zbabelost zemrit...

22.01.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Ani si nevzpomínám, že bychom se učili o těchto hrůzách ve škole, celé to zastínil holokaust... Nejspíš by měli upravit dějepis, už nejsme v komunismu, aby se tahle pravda tutlala.

V první chvíli jsem si myslela, že čtu o židech, tak podobný osud měli tito lidé.

Problémy dnešní doby jsou tak povrchní až to bolí...

20.11.2023 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Sakra, to je na díly.

Příběh je zajímavý, nikde jsem se moc nenudila. Dvě dějové linky - vyšetřování zavražděné dívky a tajemno kolem Evie. Na to, jak je Evie mladá, mě nerozčilovala svým chováním, jako je to v jiných knihách. Moc se mi líbí práce Cyruse, jeho metody, a to jak skládá otázky a odpovědi, všímá si detailů, velmi zajímavé a poučné. Myšlenky poučné.

Konec byl nečekaný.

24.03.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tahle knížka, jako jedna z mála, zanechá stopu napořád.

Začátek mě prvně moc neoslovil, ale pak příběh chytil a už nepustil, kdy přečtu 500 stran za 3 dny?

Některá slovní spojení mi nedávala úplně smysl, německy trochu umím, v tomto mi tedy německá slova ani nevadila.

Asi jako většina děl z 2.sv.války, ani toto dílo se bez slz úplně neobejde.

Kdyby lidé více četli knihy z této doby, možná by tolik neřešili v životě takové malichernosti a z nudy si nevymýšleli hovadiny...

30.07.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Tuhle já můžu, mám ji doma. Jednak je od milované babičky (r.1976, tudíž je celá olepená, oškubaná, napis jde sotva vidět), takže "citovka," tudíž to bylo první, co mě napadlo do VÝZVY, jen vytáhnout z poličky. Příběhy mají děj a jsou poutavé... Je to hodně o smrti, mezi oblíbenou bych zařadila Svatební košili.

25.01.2020 5 z 5

Jako dite jsem myslela na to, ze si to musim vsechno zapamatovat, kdybych nekde ztroskotala. :D

Nuda to nebyla.

Vydáni z roku 1967, J.V. Pleva

Zajimalo by me, jak dalece jsou fakta v pomeru s fantazii, treba kvas je fakt, ale ze by vydrzelo maso tyden nekde schovane v zelvym krunyri? Co bychom z toho asi opravdu vyuzili?

Pokud je nekdo vegan ci vegetarian z presvedceni, tak by to asi nemel cist, tohle dilo by ho totiz asi moc nepotesilo. :D

01.06.2022 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Nemohla jsem se odtrhnout od cteni.

Velmi emotivni, nebrecim u smutnych filmu (ani u Titanicu), nebrecim u knih, ale u popisu dvojcat a Mengeleho pokusech jsem mela slzy na tvari, jako matku me hodne zasahuji pribehy o detech. Tohle byl ten nejkrutejsi pokus, ktery v knize zaznel.

Tezko dokazu pochopit, jak nekdo muze deti hazet do vzduchu... Ukrutnosti jsou silene, ale tohle bylo pro me nejvic...

Nektere pasaze jsou opravdu podobne s knihou "Narodili se, aby prezili," doslova se prolinaji, az jsem si rikala, ze skoda, ze jsem je necetla za sebou.

Cekala jsem ale vic, podle nazvu knihy, cekala jsem prave vice popisu o pokusech, ale kdyby neprozila "jen" to, tak by nejspis neprezila...

Skvela kniha, i kdyz neni pro slabe povahy.

11.12.2021 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Rozcilovaly me postavy? Ano a jak!! Ale bylo to dobre napsane, takze se to cetlo samo, ze jsem nepreskocila ani stranku, a to je u me zazrak. Jen konec jsem cekala jiny, porad jsem cekala na tu tresnicku na dortu, ktera neprisla.

Hynek byl zabednenec, Sylvie, uz jen pro svuj vek, hlupacka, ktera si nechala sypat popel na hlavu a jeji postava upadala do pateho kola u vozu a tchyne? Kam se hrabe ta moje, ktera "jen" nosila clanky o hysterkach s tim, ze jsem to cela ja nebo ze se ma synacek seznamit se sousedovic dcerou, maji traktor, je to dobra partie... no ne? A to se nebavim o silenostech spojenych s tim, kdyz si udelal neco sam (treba si uklidil drobky po sobe)q, nedej boze pro me, to bylo vycitek a reci kolem otroceni jejiho syna!

Na konci jsem nemohla uverit, ze je to konec, vsak to je na dalsi pokracovani a ja bych ho hrozne chtela cist... :D

Nesudme knihu dle obalu :D

28.03.2020 4 z 5

Kouzlo podzimu Kouzlo podzimu Lisa Kleypas

Někdy mě Lillian rozčilovala, přesto opět vtipné dílo, které pobaví.

Jen mi tam chybělo zapojení čekanek, žádný společný záludný plán, děj plynul jaksi sám, bez intrik a pomoci ostatních, jak se původně dohodly v prvním díle.

20.11.2022 5 z 5

Deník citového vyděrače Deník citového vyděrače Simona Monyová (p)

Skvela kniha, nejlepsi spolecne s Matkou v krizi, jakou jsem od spisovatelky zatim cetla, a to ja nemusim pribehy s dopisy ci deniky...

Ten konec me zmatl, myslela jsem, ze neni cela - zkratka si to mame domyslet sami dle libosti. Ja myslim, ze vybalila. :D

Jeji styl psani me bavi, v rukou jineho autora bych to asi cist nedokazala.

01.01.2022 5 z 5

Davam 2 * jen proto, ze snad pubertaka by tohle mohlo jeste nadchnout.

Chapu, ze parodie je trapne vtipna, ale vtipna, tohle bylo jen trapne. Prirovnavani
vubec nebylo trefne ani vtipne ani zajimave, ty zbytecne zavorkove vety jeste vic skodily a cist o mariance a heroinu uz bylo vazne moc.

Odkladam zklamane nedoctene, s Harrym jsem vyrustala a i kdyz mam original dilo rada, byla jsem zvedava a myslela si, ze se zasmeju, ale jen mi pribyly vrasky mezi obocim ):|

23.04.2021 2 z 5

Ďáblova dcera Ďáblova dcera Lisa Kleypas

Tento dil byl top ze vsech dilu. Nazev knihy podle me nevystihuje dej. Westa jsem mela rada od prvniho dilu teto serie (az na ten uplny pocatek, pochopitelne) a tesila se na nej. V knize je hodne krasnych prirovnani (napr.: skvela bota obcas tlaci - myslena dobra partie na snatek z logickych duvodu). Humor Westa se mi libil stejne jako vtipne komenty Pandory v jinych dilech, zde se na chvili take objevila a perlila. Scena s holenim originalni. Stranky jsem fakt hltala (konecne po dlouhe dobe). Super relax.

16.06.2020 5 z 5

Velmi zajímavé... nevyspaný člověk vytvoří řetězovou reakci třeba na své podřízené, lidé více lžou a podvádějí nebo že spánková deprivace patří mezi mučící nástroje.

Popsané fáze spánku jsou velmi propracované a je tam souvislost i s našim chováním, jsou tam známé pravdy, ale když to člověk vidí do hloubky, celistvě a podívá se na studie, hodně to otevře oči, jak moc nám dokáže především REM spánek ovlivnit pohled na svět, ovlivnit naši kreativitu, jak se chováme a reagujeme.

Líbí se mi studie, o které se kniha opírá.

Místo těch hloupostí v povinné četbě ve školách by měli pedagogové zařadit takováto díla, která přinesou čtenáři i nějaký užitek.

23.06.2021 5 z 5

Tajemství letní noci Tajemství letní noci Lisa Kleypas

Čekanky jedu druhé kolo, musím sice pár blbostí překousnout, ale líbí se mi moc onen humor v této sérii. :)

19.11.2022 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Pravda, namet popelky, tedy zacatek knihy, prakticky totozny se znamou Popelkou me nejprve nemile prekvapil, ale pak se to rozhybalo jinym smerem.

Moc hezky par, slovni prestrelky me bavily, nasmala jsem se. Popis kaslani... "chrchly, chrchly..." me dostal do kolen :D

Styl psani a preklad byl velmi osvezujici zmenou od prekladu predchoziho romanu (jine autorky).

Velmi pekne.

07.11.2021 5 z 5

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Az moc sebeobvinovani, az moc nevolnosti, az moc zdlouhava, nastesti velka pismena, takze je vlastne kratka. Slabsi prumer.

26.06.2021 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Libilo se mi to. Tema, ktere neni v kazde druhe knize, neni to okoukany, dej plynul krasne, jen me trochu zarazi, co chytim scifi knihu, zasazuji pribeh pomerne do blizke budoucnosti, jakoze v roce 2042 jsme vedeli uz vsechno...? Ackoli rok, kdy se primo tento dej odehrava, nevime, jen to, ze za hodne dlouho, kazdopadne bych v takove budoucnosti videla i jine vymozenosti a jine bych uz ani necekala... ale to uz jsou malickosti a na pribehu to neubira. Autor poukazal na citlive tema dokonaleho sveta - ztratou soukromi a tim svobody (to uz stejne nemame ani ted :D), ale nebylo to prehnane popisovane, nebylo z toho zbytecne drama, presto mi tam trochu chybel asi nejaky uvod, ktery by nas rychle pronesl obodbim vzdoru, nez se nove usporadni "usadilo." Jsem zvedava na druhy dil ;)  (Ps: detem to fakt nectete, je to tam sama smrt :D).

03.02.2021 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Moc postav, moc opakovani, moc otazek, moc co kdyby, moc dejovych linek, byt se samozrejme protnou... Tajemstvi nebylo zadnym tajemstvim, bylo mi to okamzite jasny. Cekala jsem vlastne uplne jiny pribeh... Bestseller? To tezko, tahle nalepka se musi urcite platit, jinak nechapu to mnozstvi spatnych knih s touto nalepkou... ale marketing je to dobry, to je pravda...

09.06.2022 2 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

3,5 kvezdy.

Zacatek jsem musela trochu prelouskat, trochu nuda... Pak uz se to zlepsovalo a ten zaver - to me vazne ani nenapadlo, me dokonale obelstili. :D

13.05.2022 3 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

No, to jsem jako necekala...

Moc hezky napsana, zajimava, rychle prectena kniha. I kdyz se ukazalo.... tak jsem si rikala, ze vidim do hlavy obeti stockholmskeho syndromu, kdy jde o pud sebezachovy. Moc se mi to libilo.

25.04.2021 5 z 5