Harry Trottel a kámen MUDr. Tse

Parodie na Harryho Pottera a Kámen mudrců, zcela za hranicemi dobrého vkusu, o něco delší než předloha. Ve Velké Británii super úspěšná série byla pro Čechy upravena, ale domníváme se, že je ještě mnohem veselejší. Ne že bychom neměli Pottera rádi, ale mnoho věcí je v té legendě podivných. Například: jak by mohli trápit chudáci mudlové největšího čaroděje? Kde se bere tolik sov? Viděl by opravdu předpubertální Potter v lucidním zrcadle své rodiče? A tak dále....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5117/harry-trottel-a-kame-5117.jpg 2.4313

Harry Trottel 1.

Humor, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Levné knihy

Kniha Harry Trottel a kámen MUDr. Tse

Aivinka

Pobavila jsem se. Bylo to něco jiného a do jisté míry originálního.

Ana72154

Jelikož jsem fanoušek HP, nedalo mi to, abych si nepřečetla tuto knihu. I když jsem se při čtení nesmála, a chvílemi mě to moc nebavilo, nutí mě to k přečtení dalšího dílu.

leotwain
07.10.2018

Vcelku nechutně povedená parodie, u které jsem žasl a bavil se od první stránky. Ano, nejen tento díl, i ty další, mají své slabé stránky, nicméně, logické moderní vysvětlení některých aspektů, je ve srovnání s předlohou, kterou mnozí znají, jako když bičem mrská (samozřejmě i já), opravdu k popukání. Harryho jizva, původ jméno Mixie, Bumbál, to jsou jen jedny z mála perel vtipnosti, které kniha přináší. Při předčítání svým kamarádům, ale samozřejmě nejvíce sklidil úsměv seminář fyziologické magie. Ano, chápu, že některým, kteří považují původní dílo za posvátné, se tato parodie může zdát trapná či nevkusná. Já osobně jsem ovšem rád, že jsem na tyto knihy narazil, jelikož se u nich ani po několikátém čtení nepřestávám "chlámat" a žasnout, stejně jako se nepřestávám bavit a žasnout ani u všech sedmi původních dílů HP.

slaska77
21.09.2018

Musím říct, že na satiru to bylo trochu slabé. Začátek dobrý, i když poměrně delší než originál, po příjezdu do Neštovic najednou Harry zcela změnil svou povahu a začal být hodně podobný své předloze, stejný mechanismus smrti rodičů, stejné setkání s kamarády i profesory. Celý děj v Neštovicích jakoby autorka jen okopírovala Kámen mudrců a vyměnila pouze jména za rádoby vtipnější varianty - konflikty s Pacem, konflikty s Grapem, školní tresty v Zakázaném lese, světlý moment profesorky Olahové to nezachránil. Váhala jsem mezi 1 a 2 * a když jsem viděla, jak vysoké skóre kniha má, přiklonila jsem se spíše dolů, protože toto s klidným svědomím doporučit nemohu. Jediné dva světlé momenty závěru knihy - Analogie Beatles a původ Harryho jizvy. Zbytečně dlouhé, zbytečně stejné, zbytečně málo vtipné.

ladaol
30.08.2018

Po přečtení několika stran jsem měla chuť knihu velice rychle odložit, nelíbilo se mi, že Harry se opravdu chová jako trotl. Ale vydržela jsem a zbytek knihy se mi docela líbil, i když si zatím nejsem jistá, zda si přečtu i ostatní díly. Dávám 3,5*.

Butch-core
20.02.2018

Původně jsem si myslel, že zdejší chabé hodnocení knihy je takový ten "zbožný odpor "pottrofilů"" vůči čemukoli, co může jejich modlu zpochybnit nebo zesměšnit. Po přečtení musím dát bohužel kritikům této parodie částečně za pravdu. Byť se to na první pohled nezdá, parodie je velice obtížný žánr, pro autora žádná velká psina. Tvůrce parodie jednak musí patřičně odlehčit příliš znormalizované a uctívané prvky originálu, zároveň by měl ale taky pamatovat na poctivé udržování struktury příběhu, který vždy v něčem podstatném vychází z kostry původní, byť je jejím ironickým stínem. Pseudo-autor Jolin zvládá převyprávět Pottera jen částečně. Oproti kameni mudrců je kámen MUDr. TSE snad o sto stran delší. Ptám se: Proč? První polovina děje se až urputně drží předlohy, občas je dokonce příběh nesmyslně natahovaný. Závěr knihy je místy pro změnu zbrkle, byť vtipně zrychlovaný. Celkově je vyprávění hrozně nesoudržné, a to je problém. Ani parodie by neměla být nekontrolovatelným výplachem nadšeně jízlivého pisálka. Co do prosté zábavy je celek taky příliš nestabilní. Místy jsem se nasmál a mělo to spád. Místy jsem nechápal, proč se už hodnou chvíli prokousávám kupou šedivé nudy a proč vyprávění až příliš začíná napodobovat originál. Zase ale nebylo tak zle! Pro mnohé bude ten humor příliš infantilní, možná i trochu fekální, ale já mám pro zmíněný druh zlehčování slabost. Všechny knihovníky je na závěr třeba upozornit, že pokud chtějí knihu zařadit v oddělení pro děti a mládež, měla by být nanejvýš v literatuře s modrým proužkem. Pro mladší rozhodně není, a nic se nestane, bude-li přímo v oddělení pro dospělé. Dospělí jsou koneckonců překvapivě ti, kdo knihu nejspíš jedině ocení. Dětem bude k ničemu. Přirovnám-li celou věc k sobě: Když jsem byl dítě, Harryho Pottera jsem zbožňoval. Dospělost mi Harryho pošpinila, mnohdy právem díky schopnosti zraleji analyzovat některé anti-ušlechtilé rysy fenoménu. Možná i díky tomu přišla chvíle na Trottela. Nic světoborného, ale místy solidní pokochaná.

Adelyna
12.02.2018

Jeden díl mi bohatě stačil. Více než to, jak je kniha napsaná ( průměrné pobavení na zlatém podnose, moc se nad tím přemýšlet nedá a ani nemusí) se mi líbí myšlenka... proč by mudlové šikanovali (ještě tak přehnaně jako v originále) nejnadějnějšího čaroděje.

HYPNOS88
18.07.2017odpad!

Ne děkuji. Kdyby šlo o parodii koncipovanou jinak, řekl bych, možná ... Ale toto opravdu ne.