loudomar loudomar komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Po delší době zase jedna kniha, která ve mě zanechává dojmy ještě na několik dní možná i týdnů dopředu. Při čtení vám rozhodně bude běhat mráz po zádech. Nevím jak je to možné, ale kniha mě postihla silněji než kdejaký válečný román. S největší pravděpodobností i proto, že mé povědomí o odsunu brněnských Němců bylo do přečtení této knihy minimální. Nějak si neuvědomuji, že by se nám o tom zmiňovali na střední škole, ale je pravda, že historie a hodiny dějepisu nepatřily mezi mé favority a tak jsem danému tématu možná jen nevěnovala žádnou pozornost. Válka musela být strašná, ale páchané poválečné zlo na prakticky nevinných ženách, dětech a starých lidech je dechberoucí. Tolik zbytečně zmařených životů odsouzených na smrt jež se omlouvá kolektivní vinou. Opravdu to není pěkné počtení a kniha je velmi depresivní, má však své kvality a vysokou faktickou hodnotu pro čtenáře, kteří si chtějí rozšířit rozhled o poválečném Brně a náladě ve střední Evropě.

26.08.2018 4 z 5

Musím se přiznat, že kniha pro mne byla spíše zklamáním. Měla jsem naprosto jiná očekávání a v tom bude asi zakopán pes. Čekala jsem že se autor bude zaobírat více existenciálními problémy Šumavských samotářů, jejich soběstačností, bojem o přežití a souznění s přírodou. Velká část knihy ovšem obsahuje informace z jejich předchozích životů již od útlého dětství, které s jejich současnou situací ani nijak zvlášť nesouvisí. Často zde zpovídaní rozpravují i o nadpřirozenu, životní energii, magii, Bohu a jejich vlastní filosofii, která se ale dost často odvíjí i od způsobu života spojeného s drogami a alkoholem. Tomu pak často odpovídal někdy až paranoidní pohled na svět a sociální systém.

25.09.2018 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Další úžasný válečný román který má navíc i faktografickou složku. O událostech potopení německé lodi Wilhelm Gustlof jsem neměla ani potuchy. Kniha je navíc napsaná velmi čtivě, krátké kapitolky plné dialogů měly opravdu spád. Postavy krásně vykresleny stejně tak výklad válečných hrůz a tragédii. Naštěstí najdete v knize i kapitoly plné naděje.

09.09.2019 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Kde jen začít? Jediné co mě snad na příběhu bavilo byla sama komisařka Baxterová, která je samotná jako postava dostatečně zajímavá a problematická, ale tam to tak končí. Autorovo dílo je naprosto megalomanské, přehnané, nereálné a ve výsledku bez hlavy a paty. Postrádá logický motiv. Postup vyšetřovatelů taky místy naprosto nepochopitelný. Kniha má tolik much, že ani na jednu mucholapku by se snad nevešly. Přeskakování z děje, nahodilé objevování důkazů a pachatelů hlavně ke konci děje mě vyloženě iritovalo. Dělalo to na mě dojem, že autor už sám nevěděl jak z toho ven. Kde se vzala například Greenova sestra Marie a její výslech? Navíc mi chybělo jakékoliv vysvětlení pro to, proč by se masa lidí ač nemocných nejrůznějšími duševními chorobami nechali přesvědčit k takovým činům. Rytím nožem do hrudi počínaje a masovými vraždami konče. Stále jsem čekala, zda je třeba něčím nadrogovali nebo něco podobného ale žádné takové vysvětlení se nedostavilo. Hadrový panák za mě nic moc ale tohle. No shrnula bych to tak, že autor si ze čtenářů sám udělal pěkné loutky a po svém rádoby velkolepém díle Hadrového panáka je nitkami donutil číst tuhle příšernost. Další knihu už prosím ne!

17.10.2018 1 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Velmi dojemný, hluboký a nadčasový příběh. Občas se člověk musí prostě spoléhat pouze sám na sebe a neztrácet poslední naděje ať to stojí, co to stojí. A i když při tom vypustí téměř duši, dokáže téměř nemožné. Kniha nastiňuje sílu přírody ale i to, jak si s člověkem dokáže pohrávat osud.

24.05.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Za mě tedy celkově taková průměrná detektivka, okolo které lítá poměrně dost much. Kniha má spád a je napínavá, ale nějak mi to rozuzlení nestačilo. Pachatel bez motivu (aneb zabíjím protože můžu), na kterého se přišlo ještě ke všemu opravdu náhodou a nikoli postupným odhalováním důkazů. V závěru knihy nebyla ani z úst pachatele vylíčena hned první vražda o které ta celá kniha vlastně je. Jak to tedy přesně v onen okamžik probíhalo a jak se DÍVKA dostala pod LED, si tedy čtenář musí domyslet sám. Navíc hlavní hrdinka Fosterová mi nebyla příliš sympatická a svým přístupem mi přišla velmi arogantní. Nemohu si pomoci ale námětem i hlavní postavou zase čuchám Nesbeho HH.

10.08.2018 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Kniha je to beze sporu zajímavá, ale....Jako první bych chtěla zmínit, že kniha má mnohem širší zápřah než jak by se mohlo zdát z názvu. Téměř v každé kapitole je například zmínka o Donaldu Trumpovi, poměrech v Německu a podobně. Co se týče toho zbytku. Nadmíru mi vadily až příliš časté citace. Text pak na mě působil strašně nesouvisle a měla jsem pocit, že autor udělal prostě jen jakýsi výtah a nedal dostatečný prostor své vlastní tvorbě. S některými kapitolami naprosto souhlasím. Jako například zneužívání medií a sociálních sítí k jakési propagandě a zaslepení lidí, stejně tak jako ztráta zábran a morálky účastníků diskuze a komentářů na sociálních sítích. V jiných kapitolách to vidím trochu jinak než autor. Například úplně zbytečně rozmazává výroky nejrůznějších politiků na téma potřeby učňovských míst a návratu k řemeslu. A svůj postoj kontrastuje tím, že politici chtějí více řemeslníků, ale sami své děti posílají na gymnázia a vysoké školy. Nelíbí se mi ani jeho povídání o Andreji Babiši, zde se sám stává ovcí a pouze vycucnul tuto kapitolu s Kmentovy pro mne naprosto konspirační knihy Boss Babiš. Některé informace, jež nebyli podložené ani v uvedené knize, zde Tabery pokládá již jako fakta a ne jako domněnky. Celkově slabší tak nějak jsem se u toho i nudila. Bohužel.

22.05.2018 2 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Nádherný a drsný příběh vyprávěný z několika pohledů různých výpravěčů. Zaslepený Henry, pokorná Laura, věčně nasupený otec, nezkrotný Jamie poznamenaný krutostí války, Florence matka s nehynoucí láskou a její syn Ronsel nesmirmřitelný se svým postavením. Ti všichni vypráví syrový příběh života na bavlníkové farmě bez pozlátka a přikrášlení, nastiňují nevyrovnanou xenofobní společnost a nemilosrdnost KKK. Knihu mohu jen doporučit a jsem velmi zvědavá na její filmové ztvárnění. Postavy perfektně povahově vykreslené příběh úžasně čtivý.

09.10.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha mě naprosto uchvátila. Minky část je nejen úžasně čtivá, ale zároveň zdrcující. Nejhorší na tom je, že poutavost těchto válečných příběhů zajišťuje právě to, že se nejedná tak úplně o fikci, ale že se tohle opravdu dělo. Několikrát mi kniha vehnala slzy do očí a ještě pár dní po přečtení jsem na ten příběh musela myslet, což je pro mne často známka kvality knihy. Společně se Slavíkem a Jsou světla, která nevidíme, řadím tuto knihu ke klenotům válečných románů.

28.02.2018 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Naprosto strhující příběh osudu dvou sester z období druhé světové války. Kniha přináší nejen velmi autentický a postupně gradující příběh ale dozvíte se z ní i mnoho podstatných faktů co se 2. sv války týče.

09.01.2018 4 z 5

Vlčí stopy Vlčí stopy Tanja Askani

Letos je to první kniha která ode mne získala pět hvězd! Úžasné a velmi poučné vyprávění je doplněno nádhernými fotografiemi. Navíc celé vyprávění je takové nenucené a přirozeně plynoucí.

01.11.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tak já viděla i film a za mne tedy lepší zpracování. Jak už zde někdo psal také mi nesedla příliš smrt jako vypravěčka a opravdu mě štvalo jak téměř každou kapitolu odbočovala a předesílala co bude. Celkově je to dojemný příběh, který vezme za srdce, ale polovinu knihy jsem měla pocit že nejsem stále dostatečně začtená. Z dostupných novodobých válečných románů za mě tedy slabší.

11.07.2018 3 z 5

S každou padající hvězdou S každou padající hvězdou Susan Elizabeth McClelland

Velmi zajímavá kniha, ale možná vhodnější pro mladší čtenáře. Ačkoliv jsem se dozvěděla mnoho nových informací o KLDR mohlo jich býti o něco více, ale zas se musí počítat s tím, že se nejedná o literaturu faktu. Příběh Sungdžua Lee není jistě jediný, a tak je dobře, že jeho útěk a strastiplná cesta ze Severní Koreje byla zmapována a zvěčněna tímto dílem.

11.06.2018 3 z 5

Falešný román Falešný román Magdalena Mintová

Nakonec musím dát slabé hodnocení a jen dvě hvězdy. Ze začátku jsem byla docela nadšená. Kniha začala velmi vtipně a dokonce jsem se dvakrát zasmála nahlas, což jen tak některá kniha nedokáže. Ale potom, co otec vystěhoval Emu z domu, to šlo z kopce. Z Emy se vyklubala hloupá nána a vlastně jsem celkově nepochopila počínaní jak její tak Albertovo. A ten konec nekonec? Opravdu si kniha zaslouží pokračování? Já se ho tedy číst rozhodně nechystám.

22.02.2018 2 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Tak tedy bohužel nemohu sdílet nadšení ostatních čtenářů. Jasný důkaz toho, že né vše co je mainstreamové je také kvalitní. Nevím co je to za módu, ale severské detektivky se snad obecně vyžívají v naprosto zbytečné brutalitě a omezenosti jako tato kniha. Je to pro mě první setkání s "Keplerovými" a je pro mě tedy spíše zklamáním. Kniha je sice čtivá a napínavá, ale chvílemi naprosto nevyvážená a navíc ve mě zanechává dojem, že autoři nevěděli co už psát a tak nakombinovali kde co a navíc se ještě řídili heslem: Čím víc krve tím lépe, čím víc orgánů venku, tím čtivější. Docela by mě zajímalo kolik milovníků této knihy by se zájmem shlédlo její zfilmování. Styl psaní na mě působí zároveň dost Nesbovski, což už tu také někdo zmiňoval. V neposlední řadě mě na detektivkách irituje nedokonalost a nereálnost některých situací v knize viz. ,POZOR SPOILER, střelba na pohřbu...Ministr tam má sice kopici bodyguardů ale nechají ho tam klidně dvacet minut ležet na dostřel a vůbec se ho nesnaží ukrýt. Navíc vrahem je nespíš sám Rambo neboť jednou rukou odtáhne člověka s minimálně osmdesáti kily živé váhy a nejlépe ještě jen za jednu nohu. Dále nepochopitelná situace v kuchyni při vraždě Rajena, který do sebe nechá bodat a sekat jak je libo? A mohla bych pokračovat. Být tu půlhvězdičky tak tu půlku přidám, ale to je tak maximum.

05.12.2017 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Velká očekávání, ale ve výsledku dílo poměrně obyčejné. Dle mého názoru jednoznačně nejslabší autorovo dílo. Kniha mi přišla už taková omšelá, hodně podobná autorovo předešlým záležitostem. Přesto doporučuji. Je to prostě odpočinková četba s několika vtipnými zápletkami, nicméně vracet se k ní nehodlám.

12.12.2018 3 z 5

Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Qing Li

Krásná kniha. Už od začátku čtení jsem se cítila jako bych snad byla přímo v Japonsku a hned bych si zabalila věci a vydala se tam na lesní koupel šinrin joku. Knihu mohu doporučit milovníkům přírody. Je proložena nádhernými fotografiemi které vás doslova pohltí. Jednu hvězdičku ubírám za opakování některých informací v textu.

24.10.2018 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Po dlouhé době se mi zase dostal do ruky nějaký adventure a vybrala jsem si tedy opravdu dobře. Kniha je napínavá od začátku do konce. Naleznete v ní několik zvratů, které vám nedovolí přestat číst. Strašně se mi líbilo, že se snaží autor zachovat příběh stále na realistické vlně a nedělá z hlavních postav nějaké akční superhrdiny, co vše zvládnou levou zadní, ale že je nechá projevit jejich slabost, chyby a emocionálně prožít útrapy. Jinak ještě musím pochválit vykreslení krajiny, úplně se mi jednotlivé obrazy zjevovaly před očima. Konec mě malinko pokazil celkový dojem z knihy. To byl prostě trochu přeslazený americký happy end ale budiž. Nešvar amerických spisovatelů, nebo českých překladatelů, těžko říci, je věčné kousání do rtů, na což už začínám být trochu alergická a poslední výtka...Ačkoliv se sám autor věnuje lovu lukem, složit losí mládě pouze vlastnoručně vyrobeným lukem a nějakým nonprofi šípem?! Tak to byla opravdu trochu fantasmagorie

13.07.2018 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Zajímavé čtení, ale....Na můj vkus až příliš mnoho obětí. Chvílemi jsem si říkala kdo byl vlastně kdo. Trochu mě už unavuje, že pokud alespoň jeden z detektivů nechlastá, není to to pravé ořechové. Námět byl vcelku originální, poměrně mě překvapil závěr i rozlousknutí celého případu. Celkově ale takový průměr,

07.04.2018 3 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Nakonec pro mě tedy zklamání. Nevím, jak je to možné, ale prostě mi celkově nesedl styl vyprávění. Kniha mě vůbec nevtáhla do děje a musela jsem se do čtení vyloženě nutit. Ano je to román z Osvětimi, ale i přesto jsem čekala o něco víc faktických údajů. Velmi mě od příběhu odpoutávaly myšlenky, vzpomínky a a všelijaké výmysly Perly a hlavně Staši. Zatím opravdu asi nejslabší válečné dílo, které se mi dostalo do rukou. Tři hvězdy a to ještě přimhuřuji oko.

16.03.2018 3 z 5