Mischling

Píše sa rok 1944 a do koncentračného tábora Osvienčim prichádzajú židovské dvojčatá Perla a Staša s matkou a so starým otcom. Dostanú sa do rúk neslávne známeho doktora Mengeleho, „anjela smrti“, ktorý na nich a na ostatných dvojčatách vykonáva neľudské experimenty. Perla po čase zmizne a Staša žije nádejou, že predsa len ostáva nažive. V plnej nahote tu vystupuje krutosť nacistického tábora, dozorcov, no aj vzájomná pomoc medzi väzňami. Osvienčim napokon oslobodzuje Červená armáda, väzni sú slobodní, putujú zničeným Poľskom, ale aj na tejto ceste na nich striehnu nástrahy, pri ktorých ide o život. Osudy oboch sestier tak môžeme sledovať aj po skončení vojny, keď sa v povojnovom Poľsku snažia nájsť jedna druhú. Tento pútavý a mimoriadne ľudský príbeh nie je zbytočne sentimentálny, vďaka čomu obludnosť nacistického režimu vystupuje ešte výraznejšie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/305246/mischling-di8-305246.jpg 4.2245
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Ikar (SK)

Mischling (2016)

Kniha Mischling

Hana208954

Četla jsem v českém vydání a moc dobra kniha doporucuji.

Susan94

Velmi těžké čtení, to je vždy takové ohledně obětí druhé světové války. Zajímavý styl vyprávění velkého příběhu Perly a Stašy.

Marekh

O této knize jsem už v minulosti slyšel, ale jak plynul čas, tak jsem na knihu pozapomněl. Když jsem se zúčastnil Knižního festivalu v Ostravě 2019, tak mne na tuto knihu upozornila Irenka, která natáčí knižní videa. Kniha byla ve slevě a já jsem se rozhodl, že si knihu koupím..

Kniha vypráví příběh o dvojici dvanáctiletých židovských dívek - Staše a Perle, která jsou dvojčata, která skončí v koncentračním táboře Osvětim. Kniha má 2 části. Kapitoly se střídají z pohledu Staši a Perly. Sester se ujme Dr. Josef Mengele, přezdívaný "anděl smrti", který na nich provádí pokusy a na dalších dětech, která jsou dvojčata, poněvadž tyto děti pro něj mají největší význam při jeho zvrácených pokusech!! Staša a Perla jsou k sobě připoutány pupeční šňůrou, když jedna z nich cítí bolest, aniž by cokoliv řekla té druhé, okamžitě to cítí také ta druhá. Staša a Perla se seznamují s dalšími dětmi v "Mengeleho ZOO" včetně personálu.

Myslím si, že kniha je svým zpracováním vhodná také pro dospívající čtenáře, ale je třeba mít na paměti, že kniha vyšla v nakladatelství Odeon, což klade na čtenáře vyšší nároky na četbu. V některých okamžicích jsem se musel více zamyslet. Jazyk je poetický. V určitých situacích jsem přemýšlel nad tím, jestli by mohly všechny situace nastat ve skutečnosti tak, jak je autorka popsala. Přihlížím k tomu, že hlavními hrdinkami jsou 12-leté děti, takže nad některými událostmi přivírám oči. Autorka se inspirovala řadou knih s námětem tzv. "osvětimských dvojčat", takže výpovědi hrůz, o kterých se dočteme, jsou založeny na skutečných událostech (trápení dívek, brutální sešití sourozeneckého páru dohromady, preparování očních bulv..). Další události si přikrášlila k docílení větší čtivosti.

Knihu hodnotím na 5 hvězdiček, tj. 100 %. Kniha mne oslovila, dokázal jsem se vžít do hlavních postav, prožíval jsem s nimi utrpení, kterým musely společně čelit. Knih z 2. světové války včetně tématiky holokaustu jsem už přečetl hodně, často jsem se v knihách setkal s dvojčaty a přečetl jsem si o pokusech, které prováděl Dr. Josef Mengele, ale bylo to většinou jen okrajově. Tato kniha nabízí čtenářům ucelený příběh dvojčat, která se dostanou do spárů Mengeleho, dozvíme se o jejich rodině, budeme prožívat jejich příběh a se zatajeným dechem sledovat, jak se vše bude vyvíjet. O tom, jestli přežijí peklo, ve kterém se ocitly, se dočtete v této knize.

Kniha má pěkný přebal. Na přebalu je zobrazen mák a v knize se dočteme, v čem je tato rostlina významná pro Stašu a Perlu.

petrarka72

Vynikající kniha. Styl postavený na neobyčejně kruté dětské věcnosti; také na zdánlivém odstupu obou dvojčat, neboť Staša a Perla jsou si vědomy nedostatečnosti svého vnímání bez podílu té druhé. Styl lehce klouzající mezi naturalismem a poetičností, zachycující často působivé vizuální, sluchové i čichové vjemy, v mnoha případech dnes zdánlivě nereprodukovatelné a zcela jistě nepřístupné. Výborná práce s klišé - všechno o Mengeleho zoo přece víme - ovšem pravda, nikoliv z pohledu jeho obětí. A příběh dává naději, i když ne lacino...

Janunet

Poutavě napsaný silný příběh z koncentračního tábora

monci6485

Příběh moc pěkný, ale nudný. Vůbec mě to nebavilo, ale dočetla jsem..

AjkaHynkova

Úžasná kniha. Doporučuji.

kakaba4818

Upřímně jsem od knížky čekala mnohem víc. Příběh dvojčat mi přijde zbytečně dlouhý, neustále se tam opakují podobné situace. Přijde mi také, že je vše hodně přibarveno. Autorka se snaží zapůsobit na city, ale je to strašně uměle podané. Vůbec mi nesedl styl psaní a písma. Bohužel jsem tedy knihu nedočetla. Respektive přečetla jsem asi posledních 5 stránek od konce a žádný velký ,,bum" se nekonal.