Lole Lole komentáře u knih

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Je to poprvé co jsem knihu od této autorky nedočetla. Mrzí mě to ale nějak mě nevtáhla a nezaujala, možná kdybych to překonala dalo by se, ale bohužel se mi již nechce ztrácet čas tím co mě nevtáhne. Mrzí mne to, jinak mám autorku ráda ale zde jsem se bohužel nesetkali.

06.03.2022 1 z 5

Lásku nespočítáš Lásku nespočítáš Kira Gembri

V rámci své žánru vcelu obstojné dílko, které ale napadlo do mého vkusu. Děj je dost povrchní a na můj vkus je až moc plný klišé. Cílovku asi jistě zaujme, mne bohužel ne.

03.03.2022 2 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Vcelku vtipný popis jedné cesty, příjemné oddechové, ale neřekne nic moc více o místech, kam vás cestopis zavede.

01.03.2022 3 z 5

Holubi vzlétají Holubi vzlétají Melinda Nadj Abonji

Neznámé dílko popisující zkušenost lidí co našli domov v nové zemi, ale nejsou tam tak úplně doma a jejich původní zemi již nerozumí. Můžu jen doporučit.

28.02.2022 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Za mne je příběh velmi zajímavě psán a atmosféra kniha je skvělá. Za mě velmi dobrý literární počin psaný nezvyklým způsobem. Přelítání ze vzpomínky na vzpomínku je za mě taky velmi podařený experiment.

28.02.2022 5 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Jelikož se jedná sbírku povídek, tak kvalita značně kolísá nicméně si každá povídka drží úctyhodnou úroven. Nějak se mi nechce věřit že by se děj Jak jsem šla na záchod mohl opravdu stát. A doufám že za tím není jen mé naivní přání že lidé nejsou snad až krutý, ale že opravdu lidé toto nedělají. Dále mi v hlavě zůstává vzpomínka na povídku o chlapci co chtěl být prostě sám. Možná práce tyto dvě ve mne nakonec nechali nejvíce pocitů. Celkově je kniha jednoduchá čtivá s jasný poselstvím. Nečekejte od toho velký umění, ale v rámci svého žánru se jedná o velmi povedený kus, který potěší. :)

11.02.2022 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha byla na mě místy až moc dokumentární a díky tomu méně čtivá. Zároven vzhledem k tomu, že je příběh postavený na reálných základ tak je to pochopitelné. Jinak za mě zajímavá kniha o částí lidové historie. Hned mě to láká navštívit Bílé Karpaty..

05.02.2022 4 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Za mě skvělé autobigrafická kniha, která se na jednu událost kouká pohledem více různých postav. Líbí se mi jak pasáže pomalu přecházejí ve verzi příběhu hlavní hrdinka a verzi jeho matky a dcery. Navíc styl psaní mi v tomhle případě sednul. Za mě je kniha jednoznačně bombou. Jak po tématu, které je třaskavé, tak i po styl psaní, který vtáhne jedince. Mému vkus rozhodně tato kniha sedla

02.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Líbí se mi že popis totality je zde formou antiutopie knize sluší. Jako reflee totality používat příběh co by se stalo, kdyby vítám. Nejvíce se mi líbí linka dívka vychovávající v ústavu, která popisuje jak se na jedince podepíše život v totalitě. Stejně tak je zajímavé, že jakmile člověk procitne čeká jej trest. Autorka dokáže příběh dodat skvělo atmosféru a díky tomu se jedná o velmi čtivý příběh, který musím doporučit. V rámci české literatury skvělý objev.

30.01.2022 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Za mě skvělé drama, pokud budu moct rozhodně na tuto hru půjdu do Divadla.

30.01.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Knížku jsem zvláda dočíst během jednoho dopoledne. Jedná se o sérii poměrně krátkých povídek, který ale mají skvělý spád. Ač autorka papisuje lidé duševně nemocné nebo narušené rodiny, tak se rozhodně nejedná o schématické figury a šablonovité příběh. Vše působí velmi realisticky, ale hlavně se dokáže člověk často dotknout na citlivém místě. Nevím co se mě dotklo nejvíce. Jestli příběh dvou sester z Jáchomova, nebo chlapce, který žil v malé garsonce. Hanišová zkrátka umí.

16.01.2022 5 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Možná jsem tu dost ovlivněná svým zážitky, kdy jako studentku v Praze pocházející právě z Chomutova jsem se setkala s podobným pohledem. Možná jsou to i ony klasické pohledy a hledání ponurých míst. Je to krátké, ukazuje to jedno zaujetí jedním krajem ve snaze z něj udělat senzaci, ale zároven to ignorují její aktuální duši. Plusem je samozřejmš i čtivý text. Mohu jen doporučit.

16.01.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Myslím že to že se jendá o knížku z mnou milovaných krušných hor dost pomáhá. Téma je to takové dost omleté, ale příběh má spád a čte se dobře. Nicméně je to spíš tím, že jsme sama já tolik příběhu přečetla tolik že mě již hůře takový příběh zaujme.

14.01.2022 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Jedním dechem přečtena kniha. Způsob jak hrdinka odmítá na sebe samotnou nahlížet jako obět až do posledního momentu pro mě přináší neobvyklou sílu. Velmi zajímavě se dění ze současnosti prokládá s děním z minulosti. Pro mě velmi silná kniha.

Heartbreakers Heartbreakers Markéta Maříková

Málokdo vás pustí tak blízko do svého nitra jako tahle autorka. Kniha je otevřenou zpovědí jedné raněné duše. Přiznám se že mě konec vlastně dojal. Možná je to tím že v mých očích přináší naději i jiným podobně raněným duším.

12.01.2022 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Kniha je za mne povedeným nahlédnutím na vlastní dospívání. Markéta je dozajista zajímavou osobnosti a tím, že se v textu objevují pro mě až nostalgicky známé zkušenosti, tak kniha utočí přesně na ty emoce co má. Nejsme si jenom jista, jak bych na dílo reagovala, kdybych sama nebyla obdobné generace jako autorka.

12.01.2022 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Velmi povedená kniha, která sleduje prožívání dívky, která se nevědomky stane obětí zneužití v citlivém věku. Je to téma aktuální ale právě ony neustále odkazy na 90 léta přinášejí pocit nostalgie. Samozřejmě že nejde přesně určit nakolik je kniha odrazem reálné zkušenosti autorky a na kolik se jedná o autorský počin, ale ani to není důležité. Důležité je jak skvěle se čtenář může vcítí do prožívání hlavní hrdinky. Velkým plusem je za mě část, kdy dívky obhajuje pachatele. Jedná se dle mého o velmi důležité moment i pro pochopení obětí sexuálního násilí v běžném životě.

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Jako psycholog, který mimo jiné pracuje i s romskou klientelou se mě toto téma přirozeně dotklo. Před očima jsme viděla své kleinty, jak prožívají obdobný proces, jako právě tito hrdinové v knize. Možná je to něco co sami někdy děláme. Nalháváme a snažíme se přiblížit společenské normě a právě proto se pak tato kniha může nás dotknout na citlivých místech.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Za mě zcela nejsilněji napsaná kniha. Dívka raněná členy své rodiny se raději vyhýbá kontaktu s vnějším světem a potlouká se po lesech. Velký vli proč se mě kniha dotkla měl i fakt, že jsme se aktuálně přestěhovala do Plzně a začala jsme objevovat místní okolí a místa, kde dívka pobývá tam patřili. Kniha je esencí deprese, která je ale tak věrně a hlavně silně znázorněna, že pro lidi jí trpící může být i v něčem skličující.

Anatomie lidské destruktivity Anatomie lidské destruktivity Erich Fromm

Jeden z mých oblíbených psychologických počinů. Kdysi dávno jsem na základě své volby dělala ve škole seminární práci, která se zabývala právě pochopením lidským sklonů dělat zlo. Ještě ve své naivní představě, že právě já sem rozhodně esencí dobra. Je zajímavé pohlížet se na rozbor velkých historických osob a sledovat jejich cestu ke zlu, přičemž jejich začátek nebyl o moc jiný než byl ten můj.

12.01.2022 4 z 5