limetka2008 limetka2008 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak tohle se tedy autorce úžasně povedlo, už dlouho jsem nečetla takhle dobrou českou knihu, která mne vtáhla do děje a ani na okamžik nepustila. Všechna ta dramata popsaná tak pravdivě bolestně a přitom bez zbytečného patosu - možná tím je tato kniha tak silná. Jedna z těch, které mi nadlouho uvízly v myšlenkách

13.12.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Přečteno před 34 lety pod lavicí v hodině literatury, kdy jsem dostala nekontrolovatelný záchvat smíchu, po kterém profesorka knihu zabavila a poté nám z ní několik hodin sama předčítala, přičemž se záchvaty smíchu lavinovitě šířily po třídě. Při Miloušově větě: "Přinesl jsem ti červy!" se řehtám i dnes :) A nejen při ní.

05.11.2015 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Zajímavá sonda do života české ženy ve středním věku. Dramata, která se v knize odehrávají jsou běžná a uvěřitelně napsaná bez uměle vyšroubovaných zvratů. Bylo to hezké české čtení, z knihy ve mně zůstal podzimní poklidný pocit.

15.10.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět brilantně napsáno, příběh je velmi smutný, nicméně právě proto uvěřitelný, z reálného života.

19.08.2019

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Co napsat? Cítím vůni bylinek a léta a tíživý smutek nad osudem člověka. Nedalo se to odložit, přestože vyprávění bylo natolik sugestivní, že mi několikrát bylo zle a těžko spolu s hrdinkou. Kniha je skvělá, ale není to oddechové čtení.

12.05.2016 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Poslední stránka přečtená..... a na dlouhý čas je o čem přemýšlet... jak se to mohlo vůbec dít.... o zmařených životech.... i o naději a síle lidského ducha.... a síle a vzdoru mladé křehké ženy.

25.10.2020 5 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Pláču... a syn se mne ptá, proč čtu takové knihy.... Protože si myslím, že takové knihy je nutné číst, abychom věděli, co a jak snadno se může stát nejen několik set kilometrů od nás na konci 20. století, ale také tady a třeba i dnes nebo zítra, pokud se roztočí spirála nesnášenlivosti a nenávisti vůči "těm druhým".
Irmo, Zlajo a tisíce neznámých zmařených životů - pláču nad vámi...
Edo, Semire, Senči a statisíce neznámých přeživších - pláču s vámi, protože se už nikdy války ve svých životech nezbavíte....
A když vzpomínám na vaši krásnou domovinu, je mi nezměrně smutno a ptám se: "Bože! Proč?"

01.06.2016 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Po knížce jsem v knihovně sáhla víceméně náhodou a očekávala nějaké to klasické ženské čtení, které si dám jako oddechovku mezi dvěma thrillery. A konalo se mé velké překvapení, nemohla jsem se "seknout" v odhadu víc - naprosto brilantní tři povídky, autorce nemůžu vytknout nic s jedinou výjimkou - první příběh bych zařadila až jako poslední, protože mám ráda dobré konce a v tomto příběhu ta katarze je. Po přečtení mám hodně a nadlouho o čem přemýšlet, hned tak to z hlavy nedostanu. Skvělá knížka, doporučuji každému, kdo nemá rád povrchní banální, prvoplánově líbivé čtení.

02.05.2016 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Tak tohle tedy byla jízda! Pominu úvahy, zda je to vůbec reálně možné a kolik je v příběhu účelové nadsázky, ale je to napsáno tak dobře, že jsem se od knížky nemohla odtrhnout a to se mi už dlouho nestalo. Docela by mne zajímal názor nějakého psychologa/psychiatra. Otevřený konec mi nevadil, naopak vede k tomu, že člověk musí chtě nechtě přemýšlet, jak to mohlo pokračovat......

30.12.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Vlídné pohlazení duše ve světě plném negativních zpráv. Díky za takové knížky!

31.03.2016 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Autorka neuvěřitelně dobře uchopila obtížné a kontroverzní téma, skoro se mi nechtělo věřit, že je Tučková takové mládě. Klobouk dolů, jedna z knih, které mi v hlavě uvízly natrvalo a pevně. Není to lehké čtení o zlu, které plodí zlo a odnesou to často nevinní...

06.11.2015 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Wow! Tahle knížka byla jízda! Už dlouho se mi nestalo, abych se nemohla od nějakého příběhu odtrhnout, musela jsem to dočíst i za cenu velmi krátkého spánku dlouho po půlnoci. Propojení obou válek a obou žen a střídání současnosti a minulosti je mistrně zpracováno. Nebylo mi z toho úplně dobře, některé skutečnosti jsou dost kruté, navíc když jsem se v doslovu dočetla, kolik postav a událostí se zakládalo na reálném podkladu. Jen bych to asi nezařadila do štítku "historická romance" - romance ani náhodou!

06.10.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z knih, které si budu hodně pamatovat. Já netušila, do čeho jdu a pak už se nedalo od příběhu odtrhnout. Skvělé, i když je to těžké téma, napsáno lehkou rukou. Mornštajnová umí!

17.07.2017 5 z 5

Exotem na této zemi Exotem na této zemi Ladislav Heryán

Kdybych mohla, dám hvězdiček deset - za neskutečnou pokoru, hloubku a svědectví - Ladislav je opravdu Boží muž. Umocněno účastí na besedě s autorem... velká radost, potkávat takové "zesilovače" víry a naděje!

20.11.2016 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Ale no tak jako lehká oddechovka, chvílemi vtipná, chvílemi trapná, se to dalo přečíst. Ovšem že bych se po dočtení sápala po dalších autorových dílech, to opravdu nehrozí.

10.01.2016 2 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Obdivuju Terezu Boučkovou... za to, že udělala všechno, co mohla a když už víc nemohla, že o tom dokázala takhle otevřeně napsat. Ty spousty polámaných iluzí, ideálů a nadějí... nezvládla bych to prožít, natož ještě zveřejnit. A také samozřejmě skvěle napsáno. Hodně podnětů k zamyšlení.

04.11.2015 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Dobré to bylo! Autor je borec ani ne tak proto, jak píše, ale hlavně proto, co dělá!!!

03.12.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dobře napsaný příběh, jak je u této autorky již zvykem. Téma těžké a smutné, bohužel, za zavřenými dveřmi bytů se takových případů najde jistě nemálo. Přečteno jedním dechem a smutná pachuť zůstane ještě dlouho........

31.01.2020 4 z 5

Smrt nemá poslední slovo Smrt nemá poslední slovo Simone Troisi

Svědectví o tom, že Bůh dává sílu zvládnout a unést i to, co se zdá být nemožným, příběh o životě, o Boží lásce a odpovědi lidského srdce.

13.07.2016 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Jedna z knih, u kterých mi je moc líto, že autorka už nikdy nic dalšího nenapíše. Její humor a postřehy ze života ženské, která má dar nebrat se smrtelně vážně, mi úžasně polechtaly bránici!!! Doporučuju jako skvělou prevenci do nepohody!

03.11.2015 5 z 5