Exotem na této zemi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha známého salesiánského kněze a pedagoga, „pastýře undergroundu“, je putováním po stopách Božího milosrdenství na této zemi. V krátkých příbězích se setkávají dva světy: svět Heryánovy kněžské každodennosti vyplněný setkáními s lidmi z různých vrstev společnosti, vesměs ale z jejích okrajů, a svět biblických poselství a podobenství. Ty vnášejí do naší současnosti paprsky pochopení a smyslu, ale také nastavují zrcadlo naší pýše a sobectví. Heryán ukazuje, jak je svět naplněn Božím milosrdenstvím, které nás v každé chvíli vybízí k tomu, abychom změnily naše uvažování a nechali se jím prostoupit. Jednotlivé kapitoly-příběhy knihy zaujmou bezprostředností a upřímností, s jakou nahlížejí v Boží perspektivě aktuální dění kolem nás, a prohlubují touhu po obrácení srdcí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304988/big_exotem-na-teto-zemi-Ke5-304988.jpg 4.6120
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Exotem na této zemi

baacinka
18.07.2022

Tato kniha se se mnou asi nějak minula. 92% hodnocení mi přijde opravdu hodně nadsazené. Ano, našla jsem tam spoustu hezkých myšlenek. Několikrát jsem se zamyslela. Ale jazyk je místy nesrozumitelný. Jednotlivé kapitoly jsou vystavěny zvláštně - autor začne příběhem a pak už se k tomu příběhu nevrátí a sleduje tok svých myšlenek, které v něm ten příběh vyvolal. Na konci každé kapitoly nějaké to morální ponaučení, které ale s tím původním příběhem vlastně ani moc nesouvisí. Nevím, čekala jsem od takto vysoce hodnocené knihy víc. Od křesťanských autorů je mnoho mnohem lepších knih i na českém trhu.

Elea
01.01.2021

Ke knize jsem se dostala spíš náhodou, ale jsem za ni vděčná. Kniha mi přinesla hodně námětů k přemýšlení, i když ne vždy s jejím autorem souhlasím.


Hebrey
29.12.2020

Heryána tak nějak povrchně znám, tedy spíš vím, o koho jde, ale nikdy jsem neměla potřebu se o něm dovídat více, nebo o něm dokonce číst knihu. Tuto jsem vlastně našla před několika lety v Roudnici v knihobudce a ani nevím, proč jsem si odnesla právě ji. Dlouho ležela netknutá. Musím ovšem uznat, že za konečné odhodlání ji přeci jen přečíst, jsem ráda.

huhuhu
25.12.2020

Knížku jsem měla na poličce nepřečtenou už dlouho, ale nebylo to proto, že by se mi do ní nechtělo. Naopak. Moc jsem se na ni těšila, tak jsem si ji šetřila pro nějakou zvláštní příležitost, kdy bych si ji pořádně vychutnala. A ta nastala teď, když jsem byla v izolaci s covidem.

Láďa jako obvykle nezklamal. Moc se mi líbí to propojení příběhů ze života s úryvky z Bible. Láďa Heryán jako člověk a jako biblista. V obou rolích je obdivuhodný. V životě ve své lidskosti, laskavosti a velkorysosti dokáže jít mnohem dál než ostatní (zatímco my maximálně z tepla domova pošleme pár korun na dobročinné účely, Láďa se nebojí osobně setkávat s bezdomovci apod.). A ve znalostech Bible je bezkonkurenční (text zná v originálních jazycích a dokáže vyhmátnout i různé posuny v překladech apod.). Přesto je neuvěřitelně skromný a pokorný. Zkrátka takový exot, ale v tom nejlepším slova smyslu.

padola
14.11.2020

O Bibli toho moc nevím, jsem spíš samouk, a tak si myslím, že mi hloubka mnoha myšlenek unikla. Nicméně i tak je z knížky cítit pokora a milosrdenství - a je to prostě příjemná knížka.

S čím bych nesouhlasila, je názor autora na chudobu. V chudobě není žádná důstojnost. Není těžké hledat Boha, když je člověk sám, ubohý či zlomený. Minimálně kneží by, dle mého názoru, měli být schopni dát odpověď na otazku, proč je vztah s Bohem přínosný i pro ty, co jsou materiálně zabezpečeni a spokojeni ve svém blahobytu.

Allys
09.10.2020

Napriek tomu, že kostol navštevujem skôr veľmi výnimočne ako pravidelne, som rada, že sa kniha ku mne dostala. Je to útle dielko plné hlbokých myšlienok. Obsahuje 28 krátkych kapitol, kde každá má príbeh zo súčasnosti a podobnosť s konkrétnou časťou biblie. Zaujalo ma, že autor vychádza z prekladov biblie z gréčtiny/latinčiny a často sa ukáže významovo úplne niečo iné, ako bežne môžeme nájsť v SK/CZ verzii. Verzia v pôvodnom znení je oveľa milosrdnejšia a láskavejšia, keby je takto preložená celá biblia bolo by to určite prínosom pre spoločnosť ako takú. Z knihy sála dobrota, pokora, múdrosť a súcit. Ďakujem a odporúčam ďalej :-)

Theresie
04.10.2020

Od tohoto autora jsem byla trochu odrazována, nicméně to neměnilo nic na tom, že jsem si ji vždy chtěla přečíst. Knížka vás chytí

haki34
12.07.2020

moje druhá Heryánovka...a že jich ještě bude ;) poznávám svět očima Ládi Heryána..někdy se divím, někdy souhlasím. Někdy se inspiruji. Pořád ale to není 100%, pořád se někde v jeho úvahách a myšlenkách ztrácím., pořád mě tak nějak rozhazuje, když příběh začne o jednom, a skončí o druhém, úplně někde jinde....sice zajímavě, ale já bych ráda tu původní myšlenku.
NIcméně, děkuji Láďo, zejména za připomenutí důležitosti milosrdenství a čtu dál !!!

"Chci tím říct, že když je člověk mladý, je při své síle schopný se postavit i Bohu. Je lehkovážný a ještě v sobě nemá skutečnou bázeň Boží. Čím je starší, čím více jej opouštějí síly, tím je i pokornější. Už s Bohem nemá potřebu zápasit, vyzkoušel si život i bez ohledu na něho, už není jako ti vojáci, kteří Ježíše zatknout i přesto, že je Bohem. Snad postupně dospějě do Josefovy i Ježíšovy vnitřní svobody a lidem je kolem takového člověka dobře. Jeho vnitřní svoboda buduje jednotu, protože už nepotřebuje s nikým bojovat."

"Je-li totiž v žvotě něco nejdůležitějšího, pak je to odpověď na otázku "je Bůh, a neboc není?", na otázku, kterou si musí položit každý, protože bez odpovědi na ni se možná v tomto světě žít dá, ale těžko se z něj odchází."

"Cestu, jak tu dálku překlenout, jak propast mezi mnou a Bohem přemostit, může člověk, kterého mám před sebou. Chceme-li se ovšem k němu dostat, musíme v sobě někdy něco zlomit, zlomit ten okamžik, ve kterém chodíme kolem člověka netečně, jako bychom jej neviděli, okamžik, ve kterém nám v hloubce něco říká : Udělej něco!, ale my z jakýchsi nepochopitelných důvodů neuděláme nic. Jak ale říká Izaiáš :"když vidíš nahého, obleč ho, neodmítej mu pomoc. Lámej svůj chléb hladovému." Zlom okovy, kterými druhého člověka poutáš."

a na závěr:
"Ježíš ukazuje, že kritériem není víra v Boha (ta je v té době asi samozřejmá), ale obyčejná lidská láska. Bez lásky se víra v Boha lehce stane ideologií, a již svatý Pavel i Jakub věděli, že víra se prokazuje láskou, a že bez skutků je mrtvá..."

1