Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Ráda bych upozornila, že cílem tohoto komentáře není knihu jakkoliv shazovat. Je to prostě můj názor (a troufám si říct opodstatněný názor) a doufám, že i ostatní to tak budou brát.
1/5
Uf. Já se na tuhle knihu fakt těšila. Kvůli všem těm hodnocením, které říkali, že tahle kniha je skvělá, nejsou v ní klišé a je to strašně originální. Bohužel, bylo to jedno velké zklamání. Přiznávám, nedočetla jsem knihu až do konce, protože jsem cítila, že bych upadla do čtecí krize a víc času už jsem knize věnovat nechtěla. Ale soudě podle jiných recenzí, bych se na konci ničeho lepšího nedočkala.
Prvně bych se chtěla vyjádřit ke stylu psaní. Já celkově moc na popisné texty nejsem, tady to bylo ale ještě větší utrpení než normálně. U spoustu popisů jsem měla pocit, že jsou k ničemu. Navíc se některé věci, fráze a slova opakovali až moc často.
A zdálo se to jenom mě, nebo se měnili pohledy postav, které zrovna vypráví příběh, klidně uprostřed odstavce. Za tohle bych sice ruku do ohně nedala, ale dost často jsem měla pocit, že se to opravdu děje a dost mě to mátlo.
K ději – Tohle, že je kniha bez klišé? "Hlavní postavy se nesnáší“ jsem četla už několikrát, "dokonalou hlavní hrdinku všichni nesnáší“ taky nic nového a hlavní hrdina je neuvěřitelně sexy.
Při čtení knihy jsem si kladla spoustu otázek, ale řeknu tu pouze jednu, abych nic nevyspoilerovala: Proč sakra Lein otec nemohl Lee říct koho si bere? Ona nevěděla ani jak se jemnuje, ani že je to vládce jedné země. Tohle by bylo třeba první na co bych se ptala, kdybych si měla někoho vzít, ale tady je to očividně jedno. Otec, kterého Lea tak miluje, jí ani neřekne kam jí provdá, za koho, jakou má hodnost, nic?! V podobném duchu se nesly i další otázky a já bych na ně ráda znala logickou odpověď.
Postavy. Ehm. Začněme Leou. Jestli je typ postavy, kterou fakt nemusím. Tak je to perfektní, nejkrásnější, všeumící hlavní hrdinka. To Lea samozřejmě je, plus je ještě drzá. Ale ne tím způsobem, kdy mě to baví a hlavní hrdinka je díky tomu silnější postavou, s kterou se nenudím. Lea je mnohdy drzá úplně zbytečně a hlavně dětinsky. Např. Fleuer, která Leu samozřejmě nesnáší (protože je Lea je nejlepší a nejkrásnější, samozřejmě), na Leu vylije misku. A co udělá naše skoro dospělá hlavní hrdinka? Oplatí jí to stejným způsobem. Tohle není chování silné hlavní hrdinky, ale dětí ve školce.
Proč Thomase všechny ženy milujou jsem nepochopila, protože jako většina jiných postav, ani on neměl charakter, kromě toho, že "já jsem tady muž a ty mě budeš poslouchat“.
Ze Světa jsem cítila největší potenciál. Kdyby autorka domyslela některé nelogické věci, byl by opravdu krásný a pohádkový. Takhle jsem si jenom říkala, jak by to mohlo fungovat.
Prostě za mě fakt ne. A mrzí mě to, protože jsem se na knihu opravdu těšila.

28.05.2020 odpad!

Skóre Skóre Elle Kennedy

Nečekala jsem, že z new adult eroťárny budu takhle nadšená, ale je to vážně dobrý.
Samozřejmě tam byly věci, které jsem očekávala:
- čtivost: tahle kniha je jak droga. Nepustí vás, dokud jí nedočtete a budete mít těžkou kocovinu
-sexuální scény s děsně sexy borcem: jasně, tohle člověk nemůže brát úplně vážně, ale čte se dobře:)
- vtipné scény: Já se tak nasmála! Třeba scéna ve vaně? Boží!
Co jsem ale nečekala, byl naprosto skvěle vykreslený vztah Deana a Allie. Byl přátelský, upřímný a otevřený a takhle má podle mě vztah vypadat. Žádné "si-středobodem-mého-vesmíru" nebo "dojdu-pro-tebe-až-na-kraj-světa". Navíc obě postavy byly naprosto zlaté.
Fakt skvělý čtení!!!

11.07.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Procházka lesem už nikdy nebude jako dřív. To co tahle kniha odhaluje je úplně nový svět. Cítila jsem se jako Alenka, která objevuje nový svět. A mojí výhodou, že tuhle Říši divů, mám hned za barákem.

07.09.2020 5 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

4,5/5
Knížky od Elle Kennedy mám velmi ráda, protože vždycky od nich dostanu, to co chci - vtipné, erotické romanťárny, u kterých nemusím moc přemýšlet a nejsou úplně hloupoučké. Tenhle díl je pro mě ale velmi osobní, protože stejně jako hlavní hrdinka Summer mám ADHD a tohle je první kniha, kde jsem se s poruchou pozornosti setkala. A musím říct, že toto téma zde bylo zpracované velmi dobře. V mnoha momentech jsem s hlavní hrdinkou neskutečně soucítila a občas mi ukápla i slza. Samozřejmě by se tu dalo jít více do hloubky, protože u ADHD je toho spousta co rozebírat, ale i tak to bylo na poměry žánru zpracované velmi dobře.
A dobře za mě fungoval i hlavní mužský hrdina Fitzy. S vlastní zkušenosti vím, že právě energické holky s ADHD, končí s velmi klidnými kluky, což Fitzy splňoval na jedničku a velmi jsem si ho oblíbila.
Moje hodnocení je asi dost zkreslené, ale prostě jsem si knihu užila. Tečka.

29.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

4,5/5
Tahle kniha ve mě zanechala hlubokou díru. Prožila jsem při ní mnoho pocitů, hlavně těch ne smutných, což i tahle kniha udělat měla. Rozhodně je to kniha, která nese důležité poselství. A jsem ráda, že se mi dostala do ruky. Alena Mornštajnová má navíc velmi čtivý styl psaní, takže stránky utíkaly pod rukama.
Jediné, s čím nejsem spokojená je konec. Krom toho, že nemusím smutné konce (i když tady byl smutný tak napůl), potřebuju ho víc uzavřený. Tady náznak, kam se příběh bude ubírat byl. Ale já bych toho i tak viděla radši víc.

26.05.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Četla jsem to už na podruhé, tentokrát výpravné vydání a fotkami a to zážitek ze čtení povzneslo tak o milion levelů výš. M I L U J U!

28.04.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

I po pěti letech jsem knize úplně propadla.
Příběh vyprávěný z pohledu třináctileté zvědavé Ilan je strašně kouzelný, fascinující, zároveň krutý a na některých místech i děsivý. Pocitů se mi při čtení vystřídalo mnoho a nemohla jsem se odtrhnout.
Svět, který nám tu autorka představuje je komplexní propracovaný a baví mě, že to není jenom prostě prostě-jsou-to-kouzla-a-víc-to-neřeš, ale pohlíží na něj až vědecky.
Naslouchač je kniha, která má potenciál zaujmout širokou škálu čtenářů a já doufám, že se k ní dostane co nejvíc lidí.

22.03.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) ** spoiler alert **
11.5. hned po dočtení
5/5✨
A jo, zase mě to zničilo. Úplně totálně. A pětadvacítka je pořád lepší, komplexnější a zajímavější. Miluju svět, který je sice strašně komplikovaný, ale neskutečně fascinující.
I tak ale musím říct, že prvních 150 stránek mě bavilo míň, protože hromad nových informací a málo pětadvacítky.
Ale i tak to zbožňuju a nic kloudnějšího ze mě teď, hned po přečtení, nedostanete.

Edit 16.5.
Po tom, co jsem si knihu nechala uležet v hlavě, musím svoje hodnocení o hvězdičku snížit.
Jeden z důvodů je již zmíněných prvních 150 stránek, které jsou prostě velká nálož informací (ač strašně zajímavých) a je těžké se v nich orientovat.
To, že se z Ilan stává něco jako „vyvolená" taky není úplně top strop a víc mi sedělo, když byla sklenář, který zná svůj lid, ale putuje s Pětadvacítkou a umí klást otázky, takže si zvládne pospojovat informace, kteří jiní ne. Ilan je v tom to díle pro mnohé kámen úrazu, ale mě pořád jako hlavní vypravěčka příběhu baví a nějaký posun za ty tři díly vidím.
Hlavním tahounem příběhu je pro mě pořád Pětadvacítka. Baví mě její příběh, jednotlivý členové jejich vztahy, rozpad skupiny a to, kam autorka směřuje jejich příběh.
Svět mě baví čím dál víc, hlavně Nasterei, které jsou strašně fascinující a chci vidět víc, jak jejich společnost funguje.
Ale musím říct, že knize by hodně pomohli věci jako mapa, seznam postav (aspoň Pětadvacítky), ideálně třeba se stručným popisem, dějová osa atd. Začíná být opravdu těžké se v knize orientovat, i když jsem všechny tři díly četla hned po sobě. Takže už teď je mi jasné, že před vydáním čtyřky si celou sérii přečtu znova. Musím al přiznat, že mi to vůbec nevadí :)

11.05.2021 4 z 5

Hra Hra Elle Kennedy

Autorčina klasika - vtipné, svižné, spicy
Nic objevného, ale na oddech super.

21.02.2024 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Ke knize jsem se vrátila po 4 letech. Tehdy se mi hodně líbila, ale vzhledem k tomu, že poslední knížky od Colleen Hoover se mi nelíbily, byl tohle test, jestli je to mnou, nebo těmi knihami. A výsledek? Bylo to knihami.
Myslím, že na mě teď měla i větší dopad než tehdy. Mnohem víc jsem jí procítila, a to i přes to, že jsem od začátku věděla jak to dopadne.
Námi to končí zažívá obrovský hype na TikToku a jsem za to upřímně ráda. Téma, které tato kniha představuje je až bolestivě pravdivé a je důležité, aby se dostalo k co nejvíce ženám.

18.08.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Půlnoční knihovna pro mě byl velmi ojedinělý knižní zážitek. I když se zaobírá velmi vážnými tématy, jako je sebevražda, deprese a ztráta blízké osoby (velmi dobře nutno říct). U čtení jsem se cítila neskutečně dobře.
Už samotný koncept mě velmi bavil. Ze začátku jsem měla strach, že to bude jedna z těch knih, kde magický/fantasy prvek nebude vysvětlen, ale naopak, autor svůj nápad skvěle propracoval a vysvětlil i přes fyziky. Nvíc Nořiny jednotlivé životy mě velmi bavily, hlavně když byla glacioložka.
Nejvíc na mě ale působila samotná Nora, se kterou jsem se velmi sžila, jak se zájmy, tak s pocity, které prožívala.
Díky tomu mi kniha velmi příjemně plynula a vždy jsem se těšila až se k ní budu moct vrátit.

02.03.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Myslím, že tuhle knihu si musí člověk přečíst, aby pochopil její sílu a poselství. Ve mě toho nechala strašně moc.

18.02.2022 5 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

4,5/5
Hej, tohle mi fakt sedlo. Přesně takhle by podle mě měly vypadat letní romanťárny. Zápletka sice není až tak originální, ale funguje skvěle. Hlavní hrdinové um přemýšlet, jsou sympatičtí a mají mezi sebou dobrou chemii. Hodně mě bavily Pipeřiny myšlenky, kdy hodně tápe v novém vztahu, který je pro ni neznámí a jak ho postupně poznává. No a k tomu ještě přímořské prostředí. Prostě spokojenost.

11.08.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Vlastně strašně příjemná romantika, která na vás dýchne atmosféru New Yorku. Pokud hledáte něco milého a odpočinkového, můžu vřele doporučit.

19.06.2022 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Není náhoda, že jsem si právě tuhle knihu vybrala jako poslední v roce 2021. Byla to právě tahle série, která mě někdy kolem roku 2015 dostala do žánru Young Adult a jsem jí za to do teď neskutečně vděčná. Zbožňuju tu knihu a myslím, že je geniální, i když můj názor nebude úplně objektivní.

31.12.2021 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

4,5/5
Takhle má vypadat romantická fantasy. Magie a svět tady není zbytečně moc komplikovaná a překombinovaná, zároveň ale dává smysl a romantická linka je díky němu silnější a zajímavější.
Hlavní hrdinové mají svůj charakter a navzájem se krásně doplňují. Stránky vám pak mizí pod rukama a najedou jste na konci. Takže už se nemůžu dočkat dalšího dílu a ať už je březen, prosím.

27.02.2021 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Nutno říct, že z fanklubu SJM jsem už před pár lety opustila, i když jsem jí před tím zbožňovala, takže naprosto chápu, proč jí někdo miluje. Teď už v knihách vyhledávám něco jiného. Původně jsem už ani ACOSF nechtěla číst, ale někdo nejmenovaný mě přesvědčil, že chce vědět můj názor. Takže tady je:
Začala bych věcmi, které mě štvou napříč všemi díly Dvorů (a možná i Trůnu).
1) Všechny postavy jsou nejkrásnější, nejnádhernější a nejdokonalejší. Fakt mě nebaví číst pořád popisy naprosto perfektních postav, které nemají jedinou chybku na kráse. A pořád zastávám názor, že k Azrielovi se vůbec ta namakaná postava nehodí.
2) S předchozím bodem souvisí i to, že je kniha psaná strašně líbivě. Při některých scénách jsem si říkala, že je to psané jak na fanart. Myslím, že tohle je hlavní důvod, proč je SJM tak populární. Mě ale vadí, že se u čtení cítím trošku manipulovaná, aby se to nebo ono líbilo nebo nelíbilo. Já mám radši, když si u knih, můžu sama vybrat, jestli je daná postava kladná nebo ne. I když to málo který autor dělá takhle, u SJM je ta manipulace cítit extrémně. Nesoudívám, pokud se tím necháte unést (taky jsem to dělala), ale teď už mi to příjemné není.
3) Svět je strašně překombinovaný a zbytečně složitý. Občas to vypadá, že autorka hází bez ladu a skladu nápady do světa, ale společně moc nejdou do hromady a nepůsobí to moc konzistentně. Jako by tam chtěla mít úplně všechno. A já se v tom ztrácím, protože toho je strašně moc.
4) První bod, který bude asi nejvíc souviset s ACOSF, ale dal by se použít i na předchozí díly – moc mi k sérii nesedí to velké politikaření a válečný konflikt. U Trůnu fajn, ale tady to je hlavně romantická série a byla bych radši kdyby se na to autorka od začátku vykašlala, ale v základní trilogii budiž.
Doufala jsem, že aspoň tady už bude klid, ale chyba lávky. Opět tu musíme řešit válku a intriky. A po dočtení musím říct, že by se celá zápletka kolem pokladu dala v pohodě vyškrtnout. Vím, že většina lidí má akci v knihách rádi. Já to tak nemám, a hlavně tady bych se mnohem radši věnovala Nestině cestě a bohatě by mi to stačilo. Pak by ale asi většina lidí psalo, že Se-V-kNiZe-NiC-nEdĚlO, ale podle mě byla Nestina cesta mnohem poutavější než Eris, válka, poklad atd.
Z předchozích řádku je asi jasné, že Nesta mě tady dost zaujala. Trpí PTSD, se kterým se neumí vypořádat a uzavírá se do sebe, nenávidí se a je zlá na všechny kolem sebe. Některé myšlenky, které měla, mě strašně dostaly a naprosto jsem chápala její pocity. Trénink, práce v knihovně, výstup na horu, Dům (nejlepší postava) a Gwen s Emerií byli strašně hezký a dobrý způsob, jak Nestu zachránit. Proto dávám dvě hvězdičky a ne jednu.
Většina Inner circlu byla na facku. Moc jsem v nich nepoznávala ty fajn postavy z předchozích dílů. Na jednu stranu říkali, že chápou, čím si Nesta prochází, na druhou stranu se tak moc nechovali.
Výjimkou byl Azriel, kterého mám pořád radši a radši a samozřejmě Cassien. Trošku se divím, že to s Nestou nevzdal, ale vlastně jsem za to ráda. Celou knihu jsem ho měla ráda a s Nestou mi k sobě seděli. Ale…
Pak ale přichází jedno velké ale – sex. Věděla jsem, že ho tady bude hodně, takže mě to neštvalo tolik jak by mohlo. Mnohem víc mě ale začali rozčilovat neustále narážky na sex, dvojsmysly a přemýšlení o sexu. Bylo to jako by autorka byla třináctiletý kluk plný hormonů. Některé scény by mohli být i vtipné, ale v tom množství mě už otravovaly.
Nakonec asi jenom k tomu baby boomu – většinu času mi to přišlo docela absurdní, ale bylo fajn, když se právě přes to Nesta s Feyre a Rhysandem usmířili.
Jednoduše, pokud máte SJM rádi, bude vás bavit i tenhle díl, pokud ne, tak vás prostě bavit nebude. Není to nic nového, co by se lišilo od ostatních knih.

11.08.2022 2 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kniha nebyla špatná, ale prostě mě moc nechytla. Hygge v ní sice byla zachyceno hezky, ale dost pomálu. Jinak to byla dost průměrná romanťárna.

11.08.2022 3 z 5

Královsky v háji Královsky v háji Emma Chase

Dostala jsem přesně to, co jsem chtěla. Svižnou romanťárnu. Královské prostředí bylo zajímavé, ale zase nemůžu říct, že by to bylo něco přelomového - předvídatelné, občas moc přeslazené, hlavní postavy taky nebyly nijak výjimečné. Ale jak už jsem psala - dostala jsem to, co jsem chtěla a další díly si klidně taky přečtu.

23.04.2022 3 z 5

Dievča mora Dievča mora Adrienne Young

I když jsem od knihy nic moc nečekala, hodně pozitivně mě překvapila. Dostala jsem od toho přesně to, co od nenáročných YA knih chci:
- sympatické postavy, které nemám chuť zabít a uvědomují si v jaké situaci jsou
- skvělou romantickou linku (zvěsti byly pravdivé, pusa tady je fakt dobrá)
- prostředí, které není přeužívané a je dobře udělané
- autorka se mě nesnažila na každé druhé stránce překvapit, zvraty si mohl pozorný čtenář vyvodit a fungovaly dobře

Není to kniha, ze které bych si sedla na zadek, ale fakt bavila

17.01.2022 4 z 5