lentilka_007 lentilka_007 komentáře u knih

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Kniha pro mě byla taková bonboniéra složená ze slov - bylo potřeba ji ochutnávat po částech, jinak hrozilo přesycení. Ale když se člověk vydržel nepřecpat, mohl si za odměnu vychutnat všechny pocity a vjemy, které se pod slovy a mezi řádky ukrývají. Vlastně se kniha spíše prožívala, než četla. Pro mě velmi zajímavé dílo, i když se mi s Rayem nepodařilo úplně soucítit a místy mě vytáčel svou neschopností (nebo možná i nevolí), něco na svém životě změnit. Každopádně velký respekt pro překladatelku, odvedla opravdu nelehkou a skvělou práci.

07.05.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Mezinárodní bestseler se ne vždy setká s okruhem mého vkusu, ale tato kniha mě opravdu nadchla. Mám ráda, když příběh zahrnuje i vjemy, daleko více mě pak vtáhne a vypravěčka Smrt se svou lehce autistickou osobností tomu dodává specifický zážitek. Je to jedna z knih, která, ač čtena elektronicky, bude v brzké době mít své místo i fyzicky v mé knihovně.

13.11.2019 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Skončila jsem někde v půlce a už půl roku prokrastinuji v dočtení této knihy. :-)

28.01.2016

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

"Nene, to jako fakt?"
To byla myšlenka, která mě provázela od přečtení úvodu po konec celé knihy. Důvody byly dva:
1. Fakt ji tolik lidí vychvaluje a doporučuje?
2. Fakt někdo, kdo učí na VŠ, vydá knižně plagiát bez citací a ještě to v úvodu otevřeně přizná?? Za to se snad studentům vrací i dvoustránkové seminárky...

Pokud o psychologii něco víte, knížka vám moc nedá. Pokud o ní nevíte nic, řekla bych, že může být až nebezpečná. V řadě obecných informací na úrovni wikipedie se skrývá i několik dogmat, která jsou podávána bez širšího kontextu.
Z důvodu absence citací se pro nepsychology snadno autorův názor zamění s psychologickými fakty, což pro autora mohlo být pohodlné (a možná i žádoucí?), ale pro čtenáře je to dost zavádějící.

Jednu hvězdičku dávám jen za autorův záměr napsat knihu o psychologii záživnou formou. Záměr dobrý, výsledek za mě tedy ne...

13.07.2021 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha, o které mnoho lidí mluví a mně se do ní stále nějak nechtělo - ten kraj mi nic neříkal... Ale byl to omyl, kniha se četla jedním dechem, poutavý příběh s dobrým vykreslením postav a zejména divoké krajiny, příběh s pro mě nečekaným koncem. Bravo autorce.

02.03.2018 5 z 5

Jako dítě jsem ráda utíkala do světa fantazie a vydrželo mi to i do dospělosti, tak jsem se odhodlala doplnit si literární mezery a přečíst tuto knihu, která se mi navíc hodí do čtenářské výzvy. Byla pro mě ale velkým zklamáním - kolovrátek zvětšování a zmenšování Alenky, příběh, kde nikdo nikoho neposlouchá, nic nedává smysl a vše působí jakoby autor zkonzumoval značné množství halucinogenních houbiček. Zatím jsem zvládla jen první knihu, k příběhu za zrcadlem popravdě ani nevím, jestli se odhodlám.

11.02.2018 1 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Už zase doháním po třicítce resty z povinné četby. No, místy pro mě byla Nesnesitelná lehkost bytí nesnesitelně rozplizle filosofující a párkrát jsem se přistihla, že už se těším, až budu mít dočteno a budu si moci tu položku odškrtnout jako splněnou. Stalo se, dalo se.

30.09.2019 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Jenda z knih, jejíž děj člověk musel znát na střední, aniž by ji četl. Škoda, protože se zde opět potvrdilo, že povinná četba nebyla tak protivná, jak se nám kdysi zdála a jsou mezi ní zajímavé kusy. Líčení válečné Paříže z pohledu dvou zamilovaných duší a konec, který je svým způsobem vlastně pro ně šťastný...

30.01.2018 4 z 5

Na Moravě nekvetou olivy Na Moravě nekvetou olivy George Agathonikiadis

Moc hezky zpracované i jako audiokniha čtená Miroslavem Donutilem. Líbilo se mi prolínání dětských vzpomínek s pohledem dospělého autora. To, jak jako diltě vnímal příchod do českého prostředí spíše přes pocity pratodičů, protože sám tu v podstatě vyrůstal a řecký život si tudíž nepamatoval

06.12.2019 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Kniha, u které se čtenář nebude válet smíchy, ale nejednou se možná přistihne, jak se vnitřně a sám pro sebe usmívá. A to mě hodně baví.

11.01.2018 5 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Dočetla jsem ji jen proto, že jsem s sebou na dvoudenní cestě trajektem neměla nic jiného. I tak jsem od půlky knihy dávala často přednost koukání z okna. Možná pro lidi, kteří aktivně běhají je zajímavá, já ji volila jako motivaci začít běhat (záměrně jako něco jiného než komerční příručky, jak začít běhat) a nic mi to nedalo, nebavilo mě to a přišlo mi to víc komerční, než některé ty příručky o běhání.

31.01.2016 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Od dětství jsem četla Malého prince mnohokrát a s každým dalším čtením mi kniha dává stále něco nového. Člověk s věkem do příběhu asi dorůstá.

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátký příběh, který ale přetrvává v člověku ještě dlouho po dočtení.

28.01.2016 5 z 5

Nedávejte do hrobu motýla živého Nedávejte do hrobu motýla živého Simona Votyová

Nedávejte do hrobu motýla živého,
vždyť víte, že to není dobrý...
Svět bez motýlů by už nebyl pestrý.
Zbyli by tu jen komáři a vosy...
A včely. Ale ty nejsou pestré
ani krásné. Jen užitečné.
A jenom na to krásu světa
samy neutáhnou.
(Floriánek, dítě s autismem, 8 let)

Mám zkušenosti v práci s těmito dětmi a jejich svět mě nepřestává udivovat. Za mě obrovský respekt všem rodičům dětí s autismem.

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tak nevím, asi mě ta hlubší linka nějak minula. Ani po vyhledání výkladu knihy se to moc nezlepšilo. Ale kniha nebyla dlouhá a hodí se do kávové čtenářské výzvy, takže dobré.

04.01.2022 2 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Moc milé čtení - s moudrostí podávanou zlehka a stravitelně.

13.03.2021 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Posloucháno jako audiokniha a byla to jedna z nejlépe namluvených audioknih, co jsem slyšela. Základní myšlenky buddhismu podané milou a záživnou formou, na každodenních příkladech z kočičího i lidského života. Super nápad na příběh.

20.02.2021 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Hezké pokračování Hrdého Budžese, s tématy, která v dospívání řešili asi všichni.

09.02.2020 5 z 5

Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni Miska Rantanen

Nápad zaujal, v kontrastu mnoha hygge a podobných knih. Nicméně mi přišlo, že zhruba polovina knihy je už spíše nafouknutý vzduch, bez nápadu a myšlenek. Měla jsem dojem, že se spíše jedná o zajímavý a vtipný článek do časopisu, který se autor rozhodl nafouknout do rozsahu knihy, což za mě bylo spíše na škodu.

09.02.2020 3 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Moc milá knížka o pohledu na tehdejší dobu očima dítěte.

24.01.2020 5 z 5