LenkaKT LenkaKT komentáře u knih

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Velmi výstižné proudy rozmanitých myšlenek, fenomenální cit pro detail, přesná atmosféra.

14.01.2022 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Po Theodoru Mundstokovi druhá nejlepší Fuksova kniha. Děsivá, strašná, přitom jakoby nic…

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je to skvělé, protože je to Dostojevský a ten je geniální. Snad za to může moje osmina rusínské krve, že se od rozervaného Ruska nedokážu odtrhnout a celý život se k němu vracím. Tady je navíc spousta sžíravé ironie. A v jedné z filosofických pasáží jako bych slyšela ozvěny z Tak pravil Zarathustra. Teprve teď mi došlo, že Dostojevskij a Nietzsche jsou skoro vrstevníci.

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Musím říci, že pro mne bude asi navždycky z Dostojevského nejsilnější Zločin a trest. Karamazové jsou dobrý a zajímavý román, autor je rozhodně génius. Ale neohromilo mne to tolik.

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Je to typický Fuks, s repeticí, s detaily - vše, co na jeho textech miluju. Ale měla jsem problém se začíst, chlapec Viki mi přišel jako přecitlivělý trouba bez pořádných zájmů. Asi už jsem stará.

29.11.2021 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Působivá forma a styl, děsivá vize. Čte se dobře a rychle.

27.11.2021 3 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Četla jsem kdysi, teď jsem si poslechla na Českém Rozhlase. Miluju, jak je to bizarní, miluju repetitivnost, paní domovnici i Péči a celý kolorit téhle knihy. V něčem mi připomíná babičku a dětství v socialismu. Šunka, salát, chlebíčky, limonáda…

06.11.2021 4 z 5

Osada na pahorku Osada na pahorku Asaf Gavron

Vynikající. V Izraeli jsem krátce byla, o to víc mne to pohltilo. Příběh, jak ho mám ráda, spousta postupně odkrývaných vrstev, nejednoznačné postavy, nic černobílého.

06.11.2021 4 z 5

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Existenci Mrázka jsem vnímala v 90. letech jen okrajově, bylo mi náct a politika mne nebrala. Takže jsem překvapená šíří záběru a vlivu. Je to řemeslně dobře napsané, v audio verzi pěkně dramatizované. Vnímám to jako doplnění k moderním dějinám.

14.09.2021 2 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Jako vždy plné obsahu, co snad ani nechci znát. Poslouchala jsem audio, které je příjemně namluvené. Je v tom spousta práce, v souvislostech je to všechno prostě smutné.

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Jak někdo psal přede mnou, člověk to ani nechce číst, protože nevědomost je sladká. No, ale jsme dospělí. Kmenotovy knihy poslouchám v audio, lépe se mi vnímají a hůře se od toho utíká. I když už toho vím hodně, zas tu bylo něco nového. Jsou to takové dílčí střípky, kdo by chtěl přesnější portrét Babise, lepší je Boss Babiš, tohle doplňuje historky z období politické fáze.

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Knihy pana Zafona si nechávám na prázdniny. Místy jsou na mne až moc exaltované, teatrální a v něčem schematické, současně ale často končím hltáním závěru do noci. Pro mne velmi kvalitní snová oddychovka, lehce černobílá, lehce předvídatelná, ale řemeslně skvělá. No a k tomu ta Barcelona, mé nejmilejší evropské město.

Pokušení nevinnosti Pokušení nevinnosti Pascal Bruckner

Rozhodně dobrý impuls k přemýšlení. Některé úvahy jsou zajímavé, jiné už dnes byly mnohokrát rozpracovány. Jen některé části jsem nečetla vůbec - například pasáž o feminismu. To mi přišlo zastaralé.

13.09.2021 3 z 5

Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Svend Brinkmann

Přehledné, srozumitelné, nikoliv asketické nebo kritizující. Dobrý podnět k přemýšlení.

26.08.2021 4 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Laurent Binet mě nezklamal. Kniha je stylově rozmanitá, zajímavá, dobře se čte. Na jeho předchozí knihu (Sedmá funkce jazyka) nemá, ve srovnání s ní je to taková zábavná drobnost. Ale i tak hezky napsaná, vtipná, zajímavá a doporučeníhodná ;)

26.08.2021 3 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Jak píší i ostatní, hlavní hrdinka mě neskutečně štvala. Ale i tak jsem to přečetla za jedinou noc, protože je to napínavé, autentické, syrové, uhrančivé a za přečtení rozhodně stojí.

17.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Přemýšlím, za koho z těch knih je mi vlastně smutno. Naštvala mne Elena svým závěrečným rozhodnutím, je mi líto rozvrácených rodin. Je to podmanivý svět, kde nikdo nemá nikoho normálně rád, vše je bolavé a zlé. Vždycky je pro mne zajímavé číst něco autentického z politického vývoje na západě ve 2. polovině 20. století. Jako dítě normalizace jsem měla západ i kapitalismus dost idealizovaný, zdálo se mi, že tyto země od 2. světové války pohodlně plynuly k bohatství a úspěchu. V tomto díle mne tedy více než vztahy a přítelkyně zaujala politika, dělníci a intelektuální levice.

16.08.2021 3 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Je to tak dobré a podmanivé jako první díl. Silné, rychlé, nejde odložit.

16.08.2021 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Skvělé autentické a pro nás exotické prostředí. Tíživá bezútěšnost bídy a touha vzlétnout. Hrdinky i hrdinové nejsou jen dobří nebo jen zlí, jsou velmi lidští v dobrém i zlém. Určitě přečtu i další díly.

17.07.2021 4 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Knížka by měla patřit do knihovničky každé ženy, muže i malých chlupatých stvoření z alfa centauri. Je něčím úžasně mladá a dívčí, přitom dokonale ženská. Kéž by něco podobného vyšlo v dobách, kdy mi doma říkávali "sedávej, panenko, v koutě, budeš-li hodná, najdou tě" nebo "základní povinností ženy je být hezká a těšit okolí". Ehm. Kniha je skvělá; na konci je moc hezké shrnutí historie feminismu, plus dobrý seznam literatury. A opravdu není jenom pro holky; i když ji budou číst asi hlavně ony.

16.07.2021 4 z 5