Příběh ztracené holčičky ekniha

Závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně odkrývá další osudy Eleny a Lily. Obě jsou dospělé, mají muže, milence a svou kariéru. Jejich vztah, někdy hluboký a úzký, jindy nejasný a plný nedorozumění, je v jejich životech tou jedinou jistotou a tím, co je váže k rodné čtvrti, která stále určuje jejich osudy. Ty jsou propojené do chvíle, než Lila záhadně a beze stopy zmizí, a Elena se rozhodne sepsat příběh jejich přátelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377085/big_pribeh-ztracene-holcicky-VJX-377085.jpg 4.5816

Geniální přítelkyně / Neapolská sága 4.

Vydáno: (ekniha), Prostor

Storia della bambina perduta, 2014

Kniha Příběh ztracené holčičky

PJ32

Skvělé, skvělé, skvělé. V prvním díle mi trvalo prokousat se přes část o malých dětech. Malém jsem knihu vrátila zpět do knihovny. Jsem moc ráda, že jsem to nakonec neudělala. Ta tetralogie mě opravdu strhla.

Katka2382

Tak dočteno.
Bylo to pěkné ačkoli dost náročné čtení,jen takové hodně smutné.
Bude se mi po nich stýskat po Eleně i po Lile.

jessie01

Ach...tato tetralogie ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho. Jedny z nejlepších knih, co jsem četla. Tak mimořádný příběh, autorčin styl psaní je prostě dechberoucí. Postavy s vámi ožívají, a i když je občas nemůžete vystát, tak si je prostě zamilujete. Všechny! První tři díly jsem doplnila ještě seriálem, který je dle mého názoru taktéž skvěle zpracovaný (velmi chválím výběr herců a dokonalou hudbu), ale s celkovým obsahem knížek a všemi jejich myšlenkami se vyrovnat nemůže.

Tina89

(+ SPOILER) Hodnocení celé tetralogie: Syrový a zároveň krásný až magický příběh, který mě nutí přemýšlet ještě dlouhou po jeho dočtení.
Lila, geniální i kreativní; snadno zvládala školní nároky a i v chudé čtvrti poválečné Neapole dokázala v dětství najít inspiraci pro sepsání nádherné knížečky. Bohužel však nedostala příležitost plně rozvinout svůj potenciál, později o něm dokonce začala pochybovat, navíc měla méně příjemnou povahu.
Eleně imponují Liliny schopnosti a tvrdě na sobě dře, aby mohla ukázat, že stejně dobrá, ne-li lepší. Lila je jí inspirací, dokáže její myšlenky posunout dál.
Příběh je o ambivalentním vztahu kamarádek, které mohou být čtenáři svým způsobem nesympatické (Elena mě většinou iritovala více), o promarněném potenciálu i mnoha těžkých osudech. Zkrátila bych pasáže o politice i o Eleně, více mě zajímal příběh Lily.
Na konci zůstává mnoho otázek nezodpovězených. S tím jsem měla asi největší problém – od doby, kdy zmizela Tina, jsem celý zbytek knihy doufala, že se dozvíme, jak to s ní dopadlo, přála jsem to i jejím rodičům. Nechat čtenáře tak dlouho doufat a nedozvědět se to mi od autorky přišlo trochu kruté. Je ale pravda, že díky otevřenému konci může fantazie pracovat dál

Paris131

(+ SPOILER) Dočteno a musím říct, že už dlouho mě tak nějaká série nestrhla. Popravdě, ani ne tak tím, že by to bylo dokonalé napsané, ale prostě ty postavy... Čtenář cítí jejich život. Do třetího dílu jsem to pouto mezi Elenou a Lilou nepovažovala za přátelství. Prostě za mě takhle přátelství nevypadá - ublížování si si navzájem, aby se ta druhá cítila líp. Mám pocit, že jejich přátelství začalo ke stáří. Co mě docela mrzí, že autorka vůbec nenaznačila, jak to dopadlo s holčičkou. Zmizela jen tak, ani žádný náznak.

Konec je docela otevřený, ale uvažovala jsem, jak to bylo myšleno? Lila našla panenky, ale ztratila sama sebe? Anebo je vystvělení prosté... Panenky byly posledním rozloučením s Elenou, byla to poslední věc, kterou pro svou kamarádku ještě chtěla udělat. Možná panenky představovaly je samotné... Navždy spolu, ale přitom samy.

Na konci mi bylo smutno z hrdinek, které zůstaly samy a bez rodin. A vlastně mi bylo líto i vedlejších postav. Postupně se celá Neapolská parta obrátila v prach. Já vím, že žili v chudinské čtvrti, plné špíny a nasílí, ale přeci jen... Všichni stáli dlouhou dobu při sobě, měli se navzájem, ale nakonec každý zůstal opuštěný.

Abych se zbavila smutku, mám chuť si přečíst první díl, kde sice je chudoba a špína, ale jsou tu všichni hrdinové. Živí a navzdory všemu šťastní.

andulis86

Excelentní....
Celá tetralogie byla úžasná, kolikrát mi ukápla slza z těch těžkých životů, kterými si hlavní představitelky procházely.
Dlouho se mi nestalo, abych měla knihy tak rychle přečteny.

Manifest blech

Finále tetralogie bylo stejně skvělé jako zbylé díly. Celkově nejmíň mi sedl druhý, který se chvílemi více zabýval jednou či druhou a byl vyprávěn lehce jinak. A takový je život, plný zkoušek a výzev, které si obě kamarádky zažily skrze celý svůj život.

Vakalik

(+ SPOILER) Čtvrtý a můj nejméně oblíbený díl. Trochu víc o politice než předchozí díly. Zápletka s Ninem, mužem, do kterého je vlastně Lenu zamilovaná celou sérii, mi přišla asi nejzajímavějším momentem. Celou dobu jsem čekala, jak příběh Lenu a Liny dopadne. Líbí se mi, že autorka nebalí příběh do celofánu, ale vykreslí i špatné vlastnosti a prostředí. Na jednu stranu mě mrzí, že série končí, na druhou stranu bych pátý díl viděla raději časově vměstnaný mezi druhou a třetí knihu než na konec.