Civilizace přehled

Civilizace https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441467/bmid_civilizace-ZeM-441467.jpg 4 168 168

Román Civilizace stojí na této hypotéze: Atahualpa, vládce Incké říše, se vylodí v Evropě Karla V. Habsburského. Jak to zde vypadá? Španělská inkvizice, Lutherovy reformy, rodící se kapitalismus. Zázračný vynález knihtisku, díky němuž promlouvá papír. Monarchie, vyčerpané nekonečnými válkami a bez ustání ohrožované Turky. Moře sužovaná piráty. Kontinent drcený náboženskými a dynastickými sváry. Ale především týraný, vyhladovělý, bouřící se lid, toledští Židé, granadští Mauři, němečtí rolníci: možní spojenci. Z Cuzca do Aix-la-Chapelle a hlavně až do bitvy u Lepanta – to je trasa vyprávění o převráceném chodu dějin, o ovládnutí světa, k němuž vlastně mohlo dojít. Mohlo se to stát. Chybělo málo – jen tři věci: kdyby měli indiáni koně, kolo a ty správné protilátky, ubránili by se konkvistadorům a museli bychom přepisovat dějiny. Román o alternativních dějinách světa – konkvista naruby. Oceněno Prix de l’Académie française 2019.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Civilizations , 2019

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Civilizace. Přihlašte se a napište ho.

Liturgievpatek
11.05.2024 2 z 5

Tohle se semnou minulo, nenacházím v textu vtip, důvtip ani skvělé jazykové obraty, pokus o tak trochu jiný popis dobývání je to dobrý, ale dal by se dotáhnout znovu a lépe.

1871
30.12.2023 3 z 5

Zajímavý literární počin. Autor postupně vystřídá styl psaní kroniky, psaní dopisů a nakonec přejde do běžného vyprávění. I myšlenky jsou zajímavé, nic zde není černobílé. Naše civilizace měla co přebírat od indiánů a je škoda, že jsme převzali jen kouření tabáku, pití kakaa a pěstování brambor. Kniha naznačuje, čím jsem mohli svou civilizaci obohatit, i když v reálné historii jsem byli conquistadoři my.

Sudeda
05.10.2023 3 z 5

Zajímavé čtení o alternativní historii. Jakápak by byla historie, pokud by civilizace za oceánem se vyvíjela jinak? Stačily by jiné životní osudy a všechno by mohlo být jinak. Celý svět by byl naruby. První polovina knihy je až neuvěřitelně napínavá, bohužel u druhé poloviny se už čtenář při vzpomínání mezi rodovymi liniemi ztrácí.

Knižní novinky (6. týden)

07.02.2021

Ocenění knihy (1)

2019 - Prix de l’Académie française

Kniha Civilizace v seznamech

v Právě čtených3x
v dalších seznamech2x

alternativní historie francouzská literatura Inkové dobývání, dobyvatelé

Laurent Binet
francouzská, 1972