Myši Natálie Mooshabrové

Koupit

V řadě Fuksových próz představují Myši Natálie Mooshabrové (1970) první román, v němž spisovatel opustil židovskou tematiku a přesunul se k žánru grotesky a hororu. Nadále vyjadřoval svou existenciální úzkost, tentokrát ale své postavy s podivnými jmény a příběhy posunul do prostředí neskutečného a bizarního. Příběh sledující bezmocnost vůči lidské špatnosti a zlu však opět vyprávěl v každodenních a jakoby současných situacích. Vznikla suverénně vystavěná próza připomínající svou fabulí, napětím a tajuplností řešení kriminálního případu. Sledujeme starou paní Mooshabrovou, zraněnou pocitem ohrožení; marně se snaží čelit i době, jež je rovněž nejistá. Lidé kolem ní, upnutí k banálním radostem a svému trápení, se chovají téměř nevšímavě k hrozivým silám přesahujícím možnosti jejich jednání. Ladislav Fuks zde v mnohém využil postupů absurdní literatury. Z konfliktů člověka a osudu vyplývají kuriózní situace a černá komika – a tentokrát ústí do překvapivé pointy. Paní Mooshabrová, vdova po kočím z pivovaru, pronásledovaná strachem z „myší“, na něž nastražuje pasti, se v závěru představí jako osoba naprosto odlišná a významná, jakkoli stejně končí tragicky. V prvním svém hororovém příběhu Ladislav Fuks zaujal zejména sugestivním líčením z reality vymknutého světa, zvláštních postav a vyprávěním jejich nemilosrdných příběhů, v nichž pak pokračoval i příštím Příběhem kriminálního rady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3695/big_mysi-natalie-mooshabrove-wKz-3695.jpg 4.4432

Kniha Myši Natálie Mooshabrové

claire.dinner

dokonalost!

Liturgievpatek
13.12.2021

Absolutně nadčasové dílo, protkané divností a vším, co v mnoha literárních dílech té doby u nás chybělo. Doporučuji k přečtení.

radimch
21.11.2021

K této knize je potřeba přistupovat takto - nevědět o ní nic, přečíst ji až do konce a pak na nad ní zpětně přemýšlet.

Kryštofka
14.11.2021

Ani pořádně nedokážu vysvětlit, proč mě to tak baví. Všechny ty absurdity, návraty k nepodstatným detailům jako když se ve skladbě neustále opakuje hlavní motiv. Ojedinělý jazyk. Pavlačová pospolitost. Bláznivé kostýmy. Navádění nás k lichým dohadům. Cosi za tím mumrajem. A do toho probleskuje slušnost a uctivost starých časů. Panoptikum.

evineckY
12.11.2021

V utopicko-alegorickém románu Myši Natálie Mooshabrové autor vypráví příběh nešťastné matky zlých dětí, která se ze soucitu k ostatním rodičům málem stává vražedkyní cizích dětí, ale ve skutečnosti je někým zcela jiným, než se jeví svému okolí i sama sobě.
Poslouchala jsem

Crimble
08.11.2021

Opravdu dost ujetá kniha, které nechybí podivně mrazivá atmosféra, spád, ani vtip.
Výborná četba v podání bezkonkurenčního Jiřího Ornesta na ČRo Vltava.

Dámaskloboukem
07.11.2021

Zde v komentářích jsem se dočetla, ze je to prosté jak evangelium. A protože evangelium nemam načtené, tak jsem se pustila do Myší..

Nemůžu přidělit hvězdy, nemůžu napsat, ze se mi to líbilo, ale nemůžu ani napsat, ze se mi to nelíbilo.
Hodně zvláštní, nezařaditelné, špatně uchopitelné dílo. Obsah i forma
evokuje osobitou atmosféru. To je asi jediné, co jsem sama poznala. Pokud má kniha další tajemství, a předpokládám ze ano, tak pro mě zůstanou navždy zapovězená.

LenkaKT
06.11.2021

Četla jsem kdysi, teď jsem si poslechla na Českém Rozhlase. Miluju, jak je to bizarní, miluju repetitivnost, paní domovnici i Péči a celý kolorit téhle knihy. V něčem mi připomíná babičku a dětství v socialismu. Šunka, salát, chlebíčky, limonáda…