Myši Natálie Mooshabrové

V řadě Fuksových próz představují Myši Natálie Mooshabrové (1970) první román, v němž spisovatel opustil židovskou tematiku a přesunul se k žánru grotesky a hororu. Nadále vyjadřoval svou existenciální úzkost, tentokrát ale své postavy s podivnými jmény a příběhy posunul do prostředí neskutečného a bizarního. Příběh sledující bezmocnost vůči lidské špatnosti a zlu však opět vyprávěl v každodenních a jakoby současných situacích. Vznikla suverénně vystavěná próza připomínající svou fabulí, napětím a tajuplností řešení kriminálního případu. Sledujeme starou paní Mooshabrovou, zraněnou pocitem ohrožení; marně se snaží čelit i době, jež je rovněž nejistá. Lidé kolem ní, upnutí k banálním radostem a svému trápení, se chovají téměř nevšímavě k hrozivým silám přesahujícím možnosti jejich jednání. Ladislav Fuks zde v mnohém využil postupů absurdní literatury. Z konfliktů člověka a osudu vyplývají kuriózní situace a černá komika – a tentokrát ústí do překvapivé pointy. Paní Mooshabrová, vdova po kočím z pivovaru, pronásledovaná strachem z „myší“, na něž nastražuje pasti, se v závěru představí jako osoba naprosto odlišná a významná, jakkoli stejně končí tragicky. V prvním svém hororovém příběhu Ladislav Fuks zaujal zejména sugestivním líčením z reality vymknutého světa, zvláštních postav a vyprávěním jejich nemilosrdných příběhů, v nichž pak pokračoval i příštím Příběhem kriminálního rady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3695/mysi-natalie-mooshabrove-wKz-3695.jpg 4.4288
Romány, Literatura česká
Vydáno · Odeon

Kniha Myši Natálie Mooshabrové

Gibis

Jedním slovem...divné :) Pořád jsem čekala, co se z toho vyvine a musím říct, že konec byl pro mě opravdu překvapivý a přidávám za něj hvězdičku, ale nemůžu říct, že by se Ladislav Fuks stal po přečtení mým oblíbencem. Zkusím ještě něco klasičtějšího a uvidím.

Jaruš7

Jestliže první vydání je z roku 1970, pak z díla vyzařuje vliv té doby, ovšem zašifrovaný do podivnosti ve stylu hororu a výpovědi smotané se vším co psychofantazie vzkřísila.
Od renomovaného autora bych tohle zařadila do pokusů o jiný styl.
Audiočetba při které se mi točily panenky, knihu bych nedala.

janavan

Ladislav Fuks není jednoduché čtení. Nerada bych srovnávala Myši Natálie Mooshabrové se Spalovačem mrtvol, přestože obě díla jsou strašně divná, tím správně Fuksovským způsobem.

Nicméně paní Natálie (Víte, že je na Péči už 20 let?) je stavěná jako absurdní román, groteska, plná úzkosti a hrůzy, které obě nenápadně sálají z řádků románu, až se člověk průběžně nevědomky oklepává a cítí se nesvůj. Nedotýká se židovské tematiky jako Spalovač, a přesto si pozorný čtenář všimne, že Fuks neustálým opakováním scén, dialogů i poznámek buduje temný totalitní režim, kde nic není, jak vypadá.

Přiznám se. Asi dvacetkrát jsem si komukoliv, kdo byl poblíž, stěžovala, že je to fakt strašně divný a že už s tím ztrácím trpělivost. Román je rozvláčný. Rozvláčnější, než na jaké je dnešní čtenář zvyklý. Ale já vám něco povím.

Přečtěte si to. Přečtěte to do posledního slova, do poslední tečky, a epilog si přečtěte 3x jako já, protože o takové gradaci děje, jaká se povedla Fuksovi, se může naprosté většině autorů jen zdát.

Národní poklad, tenhle pan Fuks.

Plocan

Když dočtete první kapitolu, musíte se pozastavit, abyste dokázali vstřebat, co se to sakra vlastně stalo. To samé opakujete na libovolném místě knihy a samotný závěr vás naprosto odrovná. Neustálé opakování navozuje groteskní, bizarní, místy až děsivou atmosféru, mnohé scény jsou skvěle vypointované, některé jsou jen nepochopitelné (ale možná že po několikátém čtení či hlubším zamyšlení do sebe zapadnou). Míchání hororových prvků, komedie, dystopického prostředí jednoho vládnoucího předsedy, nevyslovitelná jména a všudypřítomná úzkost, nebezpečí, strach a pocity bezmoci a křivdy, to všechno dává dohromady jeden tíživý existenciální koktejl, ztělesněný paní Natálií Mooshabrovou.
Těžké čtení, nicméně zatím nejsilnější zážitek z Fukse.

LadyAnn

Román s jedinečnou, znepokojivou, hutnou a místy až absurdní atmosférou. Příběh je v tomto případě v "pozadí", naopak vyniká nálada a symbolismus celého díla. Nezapomenutelné čtení (nejen) díky osobitému stylu Ladislava Fukse.

Isew

Před několika lety jsem měla tu čest se s knihou seznámit poprvé. Detaily mi neutkvěly, jen pocit ohromení. Něčeho, co jsem nečekala a co si chci znovu zopakovat. Nyní jsem se ke knize dostala znovu a ačkoli mě neohromila jako poprvé, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. I když konec mnoho vysvětlil, stále ve mně rezonuje mnoho otázek. Do medových koláčů se přece na vrch cukr nedává. Ty už přece sladké jsou a tyhle tak divně voní, po hořkých mandlích...

AnnaDewitt
13.12.2018

Uf, tak jsem to dočetla. Moje třetí od Fukse a jeho styl je velice znát. Některé prvky mi ale přišly trochu nadužívané. Kdyby byla knížka poloviční, dám plný počet. Rozhodně doporučuji si od Fukse přečíst nejdříve něco jiného, tohle je těžká kniha. Asi už si ji znova nepřečtu, ale jsem ráda, že jsem na toto pozoruhodné dílo narazila.

momo01
16.11.2018

Je to opravdu zvláštní kniha o divném světě, divné době a hodně divných lidech v čele s paní Mooshambrovou. Neustálé opakování dialogů a zvláštní náznaky navozují ponurou až hororovou atmosféru, děj plyne pomalu a přitom se od něj nedá skoro odtrhnout. Mezi čtením jsem se několikrát přistihla, že na knihu myslím a přemítám, co mě na ní tolik baví. Fuks prostě umí. Jednu hvězdičku dolů za poněkud rychlý a ke konci už předvídatelný závěr.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

antiutopie, dystopie alegorie hřbitovy jedy tajná identita groteska

Ladislav Fuks
česká, 1923 - 1994