Příběh kriminálního rady

Příběh kriminálního rady obálka knihy
Mé hodnocení:

Fuksova novela není pouhým detektivním příběhem. Autor před námi rozehrává psychologické drama, jež vyvěrá z konfliktů mezi otcem a synem. Odkrývá pohled na svět deformovaných vzájemných lidských vztahů. Viki, syn kriminálního rady, muže strohého, nesmlouvavého, ba až despotického, velmi trpí otcovou bezcitností. Příležitost vidí v dlouhém, bezúspěšném pátrání po vrahu dvou dětí, v němž se otec velmi angažuje. Ve své fantazii si představuje, že vraha vypátrá sám, a tak otce pokoří. Pečlivě studuje veškeré spisy týkající se případu (otec je má doma v pracovně), do plánu zasvětí i kamarády......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44105/pribeh-kriminalniho-rady-nVD-44105.jpg 4.4211
Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Příběh kriminálního rady

JP

Závěrem slušně pochmurné, ale na Fukse mdlejší v absenci typické surreálné atmosféry, kterou třeba já osobně oceňuju na jeho knihách nejvíce a která v 'Příběhu kriminálního rady' ustupuje tradičnější krimi zápletce, pátrání a autorsky typické rozpětí, atmosféra a další se až tolik nedostavují (krom sporadických momentů, které dávají zakusit). Samozřejmě, Fuksovo tvůrčí období není jedna zmuchlaná hrouda, má svoje přechody, etapy, ve kterých se snaží věnovat odlišným tématům i žánrům, komponování autobiografických prvků do příběhu, to já všechno chápu. Typickým motivem je snad jen a hlavně Viki, kontrastující s postavou despotického otce (a taky ten zvláštní element komorníka). Pořád je to ovšem Fuks, takže je to nadstandartně dobře napsané a vygradované. Svým způsobem jsem si i vzpomněl na Spalovače - kriminální rada Heumann se ve svém temném vyznění, i v morálních postupech silně blíží Kopfrkinglovi.

konicekbily
12.12.2020

Moje první kniha od tohoto našeho autora. Kdysi dávno jsem viděl film Spalovač mrtvol - byl jsem z něho nadšen. A nyní po půl století jsem odhodlán si něco přečíst od pana Fukse. Způsob psaní mi připomíná Grehama Greena, chmurné a nejasné prostředí, pěkně vyšperkované postavy a nečekaný závěr.

tomasblazek
15.11.2020

Pět hvězd, bez debat. Příběh kriminálního rady. Tak to jsem si chtěl přečíst tuhle při tom kovidu něco milého, s takovou tou domácí pohodou. Řídil jsem se tím nevinným názvem knížky. HU... To jsem si ale dal. Protože tohle je Ladislav Fuks. Horrový příběh, u kterého ani po přečtení s jistotou nevíte, kdo je ten zlý/dobrý, jak to vlastně celé proboha bylo?! Stupňující se úzkost, postupující paranoidní nedůvěra ke všem postavám, které v příběhu figurují. Také mně proběhla hlavou po dočtení myšlenka: Fuks musel být psychopat. Velmi černá kniha, mistrovské dílo. (Necítíte-li se zrovna psychicky úplně dobře, tak si to raději přečtěte až někdy jindy.)

Allotte
30.09.2020

Fuks, ten David Lynch ceskeho romanu, me uhrane, jakmile otevru jeho knihu. Po precteni uzasneho Pribehu kriminalniho rady jsem si ale musela polozit otazku, jaky je rozdil mezi spisovatelem a psychopatem. Nabidla se odpoved, ze psychopat je nucen vnitrnim popudem svoji vytribene pokroucenou vizi realizovat, zatimco spisovatel se spokoji s jejim popsanim (a proto nejde sedet, uz si to odsedel pri psani romanu...)

Aan
25.07.2020

Ladislav Fuks je můj oblíbenec a Příběh kriminálního rady mě nezklamal, i když je o něco jednodušší než třeba Mundstock nebo Mooshabrová. I v tomto románu oceňuji výborně vylíčené charaktery jednotlivých postav. Fanoušky detektivek možná rozuzlení překvapí. Fanoušky Fukse už asi méně.

premekvyskocil1
27.05.2020

Už jsem to četl dávno, ale pamatuju si ten svíravý pocit na konci. Fakt dobrý zážitek to byl.

TipsyChipsy
01.05.2020

Autor je určitě dobrý spisovatel, umí popsat atmosféru a vybudovat napětí. Ale při všech kvalitách mi to přišlo nudné, kromě dvou míst opravdu napínavých, mě to nebavilo. Zápletka byla šokující, ale spíš na efekt, než že by to bylo psychologicky uvěřitelné. Ale to, jak je to morbidně přitažené vlasy to je asi to něco navíc, co Ladislav Fuks přidává do knih jako umění a čím se liší. Má tam hororové tajemno, které vyjde najevo až zpětně.

Kuža007
15.03.2020

Úžasná detektivka v podání Ladislava Fukse. Navíc i bravurně zfilmovaná Dušanem Kleinem.