LenkaKT LenkaKT komentáře u knih

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

V prváku na gymplu nám ta kniha přišla magická, neuvěřitelná, plná fantazie... byla zlatá devadesátá, chodili jsme po Praze v místech, kudy chodil autor a hledali znaky druhého města. Tak jsem ji vytáhla z knihovny, když do věku podobného došla další generace. Dcera ji smutně odložila po pár stranách, že teda nechápe, co jsem na tom viděla a já s odstupem taky nechápu. To kouzlo za ty roky prostě někam vyprchalo.

27.05.2020 1 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Nedalo se to odložit, je to skvěle autentické. Byla jsem zas na gymplu. Ale ta hnusoba a beznaděj normalizace, co z toho čiší, to je síla.

02.05.2020 3 z 5

Nedělní šachy s Tisem Nedělní šachy s Tisem Silvester Lavrík

Prostě síla. Uhrančivé, strhující, plné smutku, plné dějin. Nádherná kniha.

30.03.2020 5 z 5

Láska v čase cholery Láska v čase cholery Gabriel García Márquez

Za pasáž "mýdlo tam bylo a už mě nevyháněj" bych s chutí dala všechny hvězdičky. Začátek je vážně slibný, ale pak už mi to připadalo nějak moc blízko červené knihovně. Milý zážitek, to ano. Ale ne veledílo, Sto roků samoty je mnohem lepší.

03.03.2020 2 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Působivé a napínavé. Poslouchala jsem audioknihu, která je svým zpracováním skvělá. Vypravěč je pravda, dost el macho a pan dokonalý, chuděry ženské nemají hlasovací právo ani charakter, když už hrozí vymření druhu, náhoda přivane potřebné samce i pecen chleba. Takové dva roky prázdnin tam, kde by spíš nastal pán much. Ale co už, je to napínavé, má to spád, je to dobré řemeslo a uteče to jako voda.

14.01.2020 3 z 5

Bratři Bratři Jü Chua

To byl zážitek! Kruté a vtipné současně, tragédie střídá grotesku, autor se vysmívá vlastním postavám, aby jim vzápětí vysekl poklonu a kolem šumí dav bezcitných čumilů. A čtenář se tlačí v tom davu a rve dopředu, aby to všechno viděl zblízka.

14.01.2020 4 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Skvěle popsaný těžko uvěřitelný životní příběh.

28.12.2019 5 z 5

Český orloj / Tanec smrti Český orloj / Tanec smrti Karel Šiktanc

...trnou lodi letadlové v Tichém oceáně

A pak ještě "káže hůl pastýřská, že louka všechen svět".

Prosté se k oběma částem knihy ráda vracím.

30.11.2019 5 z 5

Adam a Eva Adam a Eva Karel Šiktanc

Jedna z mála sbírek, ze kterých dokážu recitovat celé stránky. Tak často se k ní vracím.

30.11.2019 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Mám ráda autorův styl psaní, jeho smysl pro humor a jeho ironii. To jsem si v knize užila maximálně. Tu depresi taky, vím o ní sama dost. A výlet do současné Francie. Prostě je to zážitek, i když ne lehko stravitelný a asi ne pro každého.

30.11.2019 4 z 5

Skála Skála Peter May

Déšť, tma, moře, chlapi, skála... Hutný průběžně se odhalující příběh, zajímavý svět, velmi čtivý styl. Klobouk dolů před autorovou poctivou prací - ten rok života strávený v cílovém prostředí je v knize sakra znát.

13.11.2019 3 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Velmi se mi líbilo. Pěkný styl, zajímavá forma, dobré téma. Moje první setkání s autorem a rozhodně nebylo poslední.

13.11.2019 4 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Mně se to prostě líbilo. Způsob vtažení sebe sama do děje, zvolené prostředí, ta nápadná i nenápadná ironie, vyústění děje... Nečetla jsem od autora tolik, abych řekla, jestli je to lepší než nebo horší než, prostě se mi to líbilo a dobře četlo. Autora řadím do skupiny "přečíst všechno, stojí to za to".

13.11.2019 4 z 5

Šok z pádu Šok z pádu Nathan Filer

Líbila se mi. Má osobitý styl, silné téma, je promyšlená. Něčím mi malinko připomínala Podivuhodný případ se psem, něčím zas Třinácté nebe. Příjemný čtenářský zážitek na jeden dlouhý večer.

07.05.2019 4 z 5

Teorie sraček Teorie sraček Arto Salminen

Ostré, svižné dílko, ale ke konci ztrácí dech.

12.02.2019 3 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Je znát, že autor Churchilla miluje. Naštěstí se s tím netají a proto čtenář bez osypání může zvládnout i pasáže, kde autor obhajuje některé opravdu těžko obhajitelné kroky. Současně ale pořád platí, že to je obrovské dílo, plné informací, souvislostí, postřehů. Že je to svižně napsáno a dobře se to čte. A zajímavé pro mne je i to, že na Evropu lze nahlížet také jako na otravný kontinent přechodných státních uskupení, jež jsou neustále ve při a někdo to za ně musí řešit. Takhle nás to ve škole neučili :D

19.11.2018 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nejdříve jsem ji málem odložila, protože mě rozčilovala jedna z hlavních postav. Je to skvěle napsané, dobře se čte, je to mimo jiné skvělá sonda do hnusoty normalizace, pěkně proti sobě staví černobílý svět a šedé kompromisy, je tam toho spousta. A je tam i spousta věcí, co se mi zase tolik nelíbily.

31.10.2018 3 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

Dočetla jsem jedním dechem, změnila jsem plány na víkend a jedu za mámou. Ještě ji mám. Skvělé. Silné.

10.10.2018 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Prostě Zaklínač ;)

01.10.2018 2 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Prostě Zaklínač, tak jak ho máme rádi.

23.09.2018 3 z 5