Adam a Eva

Koupit

Biblický příběh Adama a Evy, ztvárněný moderním básnickým jazykem, dostává v autorově pojetí nadčasový charakter.
Básník touto skladbou neilustruje klasický náboženský námět, ale základní a věčný vztah mezi mužem a ženou a stručným dialogem odhaluje jejich vnitřní svět.

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14308/adam-a-eva-14308.jpg 4.677

Kniha Adam a Eva

matej7838

Při čtení, jako by mi někdo položil ruku na hruď a celou dobu ji tam držel.
Forma básně je tak úchvatná, že působí téměř organicky, jako by takto jazyk sám zatuhl po nějaké strašné erupci. Jako by takto měl prapůvodně vypadat.
A právě taková forma v sobě nese sdělení, jež jiným jazykem nelze uchopit. Vystihnout takový archetyp jako je vztah muže a ženy, to je výzva výzev. A tady to je! Zastřené a nahé. Po dočtení každého dalšího dne jsem se bál, aby další báseň nebyla slabší, a nepohřbila tak vše, co předcházelo. A pokaždé znovu jsem byl zasažen novostí a stejností toho, co čtu.
Básní se odvíjí příběh - jaksi nelineární, téměř bych byl v pokušení říct, že by bylo možné básně přeházet, protože se vše jakoby odehrává zaráz. A možná ne. A už se v tom zamotávám. Pokud Vás tento komentář provokuje (mě ano), snad Vás vyprovokuje alespoň k přečtení Adama a Evy.

matej7838

Při čtení jako by mi někdo položil ruku na hruď a celou dobu ji tam držel.

jejda.majda
21.12.2020

Jeden z mých nejoblíbenějších Šiktanců. Jednou za čas mám náladu na to si připomenout tenhle příběh přesně tak, jak ho napsal Šiktanc, takže se ke knížce často vracím. A vždycky tam objevím zase něco nového...

Ortie
09.04.2020

Biblický příběh v hávu poezie - ach, to je taková krása.
Přemýšlím, co více napsat, co ještě dodat. Zamilovala jsem si hru se slovy, s metaforami, ale to hlavní byly pocity, které ve mně verše zanechaly, a ty nejdou popsat slovy...

Gweny
19.01.2020

Nedokážu říct, co mi tahle outlonká sbírka přinesla. Možná jen další metafory pro vztah muže a ženy a biblického ráje. Nemohu ale hodnotit hvězdami, nejsem odborník na poezii a vše, co je jí vlastní. Dokážu ocenit jen to, že ji s malými výchylkami rozumím.

LenkaKT
30.11.2019

Jedna z mála sbírek, ze kterých dokážu recitovat celé stránky. Tak často se k ní vracím.

Ronnie68
30.10.2019

byla to hezká poezie

baacinka
17.09.2019

Nebudu předstírat, že jsem všem těm metaforám rozuměla. Ale rozhodně to bylo krásné, nádherná práce s jazykem. Hlavně jsem skutečně měla před očima obrazy různých podob vztahu ženy a muže, metaforu Ráje, prostě to bylo moc hezké. Asi si to přečtu ještě jednou, až si budu s poezií více rozumět.