Heinovské noci

Koupit

Lyricko-epická básnická skladba. Autor zde vzpomíná na vypálení Lidic, které zažil jako dítě žijící ve vedlejší vesnici.

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69589/heinovske-noci-69589.jpg 4.858

Kniha Heinovské noci

Adla173

Povedená sbírka. Ačkoliv jsou verše psány úsporně, jsou srozumitelné a mohou být vyloženy mnoha způsoby. Při výčtu jmen obětí z Lidic mi běhal mráz po zádech. Celá tragédie byla najednou mnohem osobnější.

Šebestová3

Dokonalost!

Lenka4
08.10.2021

Připomínka lidické tragédie v nápadité kompozici.

Sklep plný mužů
sotva dýchá
A drolí bláto z nohavic
A ve škole se s rancem hrůzy
nevejdou ženy do lavic

A děti
klečí na stupínku
A neví proč
A neví zač
A prvně vidí hořet knihy
A prvně slyší kachní pláč

pakoshka
01.03.2021

Moc pěkné, silné, smutné. Skladba krátká rozsahem, ale bohatá na sdělení.

jejda.majda
17.10.2020

Čas od času si přečtu i nějakou poezii - třeba právě Karla Šiktance, který patří k mým nejoblíbenějším českým basníkům. Miluji jeho hraní si se slovy, miluji ty spousty významů, které se skrývají za každým veršem. Použije tak málo slov a přitom toho řekne tolik... ????
Z Heinovských nocí, básni o vyvraždění Lidic mě úplně mrazilo. Bylo to pár stránek a i tak mi z toho bylo až fyzicky špatně. ???? Na konci je navíc uvedeno, že obrázky v mojí knize malovaly lidické děti. To je hodně silné.

Vandina
11.08.2019

Krajíček
slunce
Lustry višní
A žebřík se v nich kymácí
A u Horáků na zahradě
stavěli stěnu z matrací..

Litocha
28.07.2019

Mé první setkání s Heinovskými nocemi se uskutečnilo právě v době, kdy jsme si připomínali lidickou tragédii - a o to bylo to setkání působivější. I po těch více než patnácti letech si přesně vybavím, kde jsem ji četla, připomene se mi mrazení v zádech i svírající se hrdlo.
Čas od času se k téhle knížce vracím, protože bychom zkrátka neměli zapomínat. Autentičnost výpovědi, skoro reportážní popis hrůzné události podaný básnickými prostředky a umocněný melodičností působí i při opakovaném čtení. Obraz střídá obraz a konkrétní osudy, konkrétní jména, zkáza lidí, zvířat, všeho ve vesnici, bezvýchodnost, bezmocnost, ale i tvrdohlavý vzdor dávají dohromady nezapomenutelnou básnickou skladbu silně působící na city.

1.Agness
21.05.2019

Knihu teď hodnotím s velkým časovým odstupem, ale přesto ve mně zůstal ten pocit, který dokázal autor neuvěřitelně obrazně předat. Kdo si chce přiblížit Lidickou tragédii více než z holých fakt tady dostane pohled zhmotněných, krutě reálných lidských osudů.