Český orloj

Koupit

Poezie vytěžená z kořenů české země. Pro tuto cyklickou skladbu je charakteristická zejména básníkova schopnost vidět prožívanou a ostře zaznamenávanou realitou také vzdálený obzor rodový, historický.

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81139/cesky-orloj-81139.jpg 3.336
Poezie, Historie
Vydáno:, Práce

Kniha Český orloj

Weiler
10.11.2016

Poezie, jako je sbírka Český orloj, mě nutí silně přemýšlet nad způsobem, jakým básně čtu a především zaznamenávám. Nemyslím tím ani tolik zaznamenávání sem, i když to tu beru spíš jako čtenářský deníček (byť v hodnotící formě). Snažím se o téhle knížce napsat něco v metru po cestě do práce a není divu, že mi to nejde tak snadno, jako u románů, potažmo epiky. Co si o téhle knížce vůbec ještě pamatuju? Podobnou strukturu, jako mají Tomanovy Měsíce, s tím rozdílem, že Český Orloj je daleko zastřenější. Sbírka je vlastně takovou antitezí. Obě knížky by možná zasloužily učené srovnání. Možná už někde existuje. Já o tom nic vědět nemohu – ani Šiktanc mě do poezie nenaverboval.

ladyfromskye
26.03.2015

Opravdu těžko přístupná kniha. Nebýt monografie o Karlu Šiktanci od Petra Hrušky (Někde tady, Brno: Host, 2010), nepochopila bych. Nebo alespoň ne v takové šíři. Přesto není jednoduché rozhodnout se, jestli je lepší dříve sáhnout po samotném díle, nebo po monografii. Čtete-li nejprve cyklus, může vás svou složitostí téměř okamžitě odradit. Čtete-li nejprve osmou kapitolu Někde tady, ve které je Český orloj interpretován, nemusíte už nalézt důvod ho číst.
Už tohle je svým způsobem důvod, proč hodnocení knihy snížit. Pro mě byl ale tím skutečným a rozhodujícím názor, že pokud spisovatel své knihy vydává, a dává je tak k dispozici všem čtenářům, měly by být jeho texty všem čtenářům také přístupné. V případě Českého orloje takový pocit prostě nemám.