Bratři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Bratři je satirickým obrazem současné Číny, konkrétně čtyřiceti let od Kulturní revoluce, přes Teng Siao-pchingův ekonomický zázrak až po první roky 21. století. Bratři Plešoun Li a Sung Kang se společně protloukají těžkým dětstvím během Velké kulturní proletářské revoluce, kdy za dramatických okolností přicházejí o otce i matku. V dospělosti jejich životy zásadně ovlivní hospodářské reformy, prudké ekonomické a sociální změny v zemi a nástup tvrdého kapitalismu. Jü Chua čerpá ze života bezprostředně kolem sebe a popisuje jej s humorem a nadsázkou, jednoduchými jazykovými prostředky, typickými pro obyčejné lidi provinčního městečka Liou, kde se román od začátku až do konce odehrává....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398914/bratri-yjT-398914.jpg 4.328
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Verzone
Orig. název

Xiongdi, 2005

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Bratři

Přidat komentář
Brown
10. dubna

Tento obsáhlý dvoudílný román popisuje moderní čínské dějiny prostřednictvím osudů dvou bratrů. Zatímco první část je plná tragických událostí období Kulturní revoluce (velmi se podobá nejznámějšímu románu autora „Žít“), druhý díl je pak věnován období ekonomických reforem a následného přerodu v současnou tvrdě kapitalistickou společnost. Český čtenář se nevyhne srovnání s našimi vlastními dějinami. Čínská realita je v tomto smyslu mnohem vyhraněnější, bída a všudypřítomné násilí doby Kulturní revoluce nesnese srovnání s naší komunistickou minulostí ani v těch nejtemnějších letech; s tím potom ostře kontrastuje skok do kapitalistické konzumní společnosti posedlé ziskem. Přestože je kniha obsáhlá, čte se velmi dobře, což je dáno jednoduchým stylem popisujícím pro nás neznámé a exotické reálie každodenního života čínského maloměsta plného nejrůznějších pitoreskních postav. Autor je výborný vypravěč popisující realitu s nadhledem a humorem. Jü Chua (Yu Hua) při psaní čerpal z vlastního života, což následně i komentuje mimo jiné v jeho knize esejů „Čína v deseti slovech“. Román doporučuji každému, kdo chce lépe porozumět kontextu současné Číny.

Rilian
13.12.2020

Kniha mne velice převapila a potěšila. Rozsah může sice děsit, ale díky čtivému stylu autorova psaní a kvalitnímu překladu se kniha čte velice rychle. Příběh je psán s jemností navzdory tomu, co popisuje. Jakousi osou celého příběhu je lidská bezohlednost. Tato vlastnost pomáhala lidem přežít v době kulturní revoluce a naopak prosadit se v době revoluce kapitalistické. Jednotlivé postavy jsou čtenáři spíše nesympatické, jelikož představují jakési karikatury podoby současné i minulé Číny. Dokonce i dobrácký Sung Kang díky svojí neprůbojnosti a ustrnulosti nenechá čtenáře chladného. Knihu všemi deseti doporučuji, krásný čtenářský zážitek.


LenkaKT
14.01.2020

To byl zážitek! Kruté a vtipné současně, tragédie střídá grotesku, autor se vysmívá vlastním postavám, aby jim vzápětí vysekl poklonu a kolem šumí dav bezcitných čumilů. A čtenář se tlačí v tom davu a rve dopředu, aby to všechno viděl zblízka.

Josh
01.01.2020

Komentář o autorovi na konci knihy od překladatelky Petry Martincové je dobré si přečíst jako první. Po přečtení totiž není přesnější komentář než: „Kniha je na první pohled především bláznivou karnevalovou všehochutí, míchanicí, v níž se závratnou rychlostí střídají pasáže komické s tragickými, realistické s absurdním. …. Děj přitom propeláší kolem nás jako splašený kůň.“ To je na 700 stran slovo do pranice!

V knize se to hemží charakterově neuvěřitelnými postavičkami, situacemi, událostmi, kterým nevíte, zda máte věřit nebo jde o parodii. Možná jistá znalost z českého prostředí, jak zvrácená může totalita, socialismus být nutí se spíše nad knihou pousmát, ale jde o úsměv bez smíchu. Přízeň k postavám se také může změnit….. Kouzlo autora?

Kdo se dívá na svoji zemi lépe než ten, kdo v ní žije? Kdo se chce podívat na Čínu jinak než přes čínské jídlo v české restauraci, reportáže z TV nebo nemá možnost / nechce tam cestovat pak je kniha výbornou, a tato kniha také zajímavou volbou :o)) Nenechte se odradit ani počtem stran, ani prvním dojmem, dejte knize i sobě šanci zjistit, co nabízí k vidění……

Za sebe dodávám, že mne Čína a Číňané okouzlili, i když to byla návštěva jen v Pekingu a okolí, ale jiní známí, kteří cestovali o dost více mají opačné dojmy. Záleží kdo se dívá, nebo na co se dívá? Každý národ má svou minulost, má svoje dobré i špatné stránky, ale každý člověk, jednotlivec v národu chce totéž – žít dobrý život, plnit si své sny, milovat a být milován. BRATŘI nejsou výjimkou.

Tyto
30.05.2019

Možná ... se budete usmívat, možná... budete mít v očích slzy, možná... si budete klepat na čelo, možná... dostanete chuť na misku rýže, možná...

-Pečivo-
28.05.2019

Třetí kniha čínského autora Jü Chua pokračovala v pozitivním trendu jeho prvních dvou knih a opět pečiho velmi uspokojila. Samozřejmě intelektuálně, vy prasáci! Vítejte v dnešních pečiho literárních vratech - anebo jak se říká po našom: guten Tag!

Román Bratři jsou vlastně dva romány v jednom. Což je velká nevýhoda v reading challenge, protože i když jsem vlastně právě přečetl dvě knihy, píšu si jednu. Jak by se řeklo u nás - schweinerei!

I když jsou to romány dva, tak se jedná o jeden příběh dvou bratrů. Kdo teď čekal, že román jménem Bratři bude o jeřábech nebo potápění, tak toho musím zklamat. Kniha vypráví život dvou nevlastního bratrů od dětství až po konec jejich života. Děj se odehrává v čínském Veselí nad Lužnicí a je míchačkou komedie, dramatu, sociální úvahy a satiry a bůhví čeho ještě. Do 700 set stran se toho vešlo Chuaovi tolik, že kdybych to měl vyjmenovat, tak už se z toho záchoda nezvednu, protože mi umřou nohy.

Proto v zájmu všech ukončím tuto recenzi a vydám se ze záchoda. 9/10