Feministky nenosí růžovou a jiné lži

Inspirativní sbírka esejí známých žen, pro které feminismus něco znamená Feminismus. Dnes hodně diskutované téma. Co ale vlastně toto slovo na F znamená? Známé ženy ukazují svoji vlastní cestu k osobnímu chápání feminismu. Úvahy, životní příběhy, básně, zážitky a názory spojené s ženským hnutím i s každodenním životem chtějí překlenout propast mezi akademickými esejemi a feministickými hashtagy. Svými myšlenkami přispěly Emma Watson, Keira Knightley či Bridget Jones....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422163/big_feministky-nenosi-ruzovou-a-jine-lz-dhY-422163.jpg 3.4134
Literatura světová, Fejetony, eseje, Pro ženy

Vydáno: , CooBoo

Feminists Don't Wear Pink, 2018

Kniha Feministky nenosí růžovou a jiné lži

josefina_silena

Knihu jsem si půjčila naslepo v knihovně. Zajímavých esejů tam pro mě bylo pomálu.
Možná by mě to více zaujalo, kdybych byla mladší nebo si svůj názor teprve utvářela. V tuhle chvíli bych asi příspěvky více ocenila, kdyby byly publikované v nějakém magazínu, typu Heroine, ale na knižní vydání to pro mě bylo slabé.

Určitě musím ocenit, že Scarlett Curtis takovou publikaci dala dohromady ve dvaceti letech (ačkoliv se nejedná o nějakou no-name ženu, ale dceru dvou známých osobností).

K českému vydání mám 3 připomínky:
- přechylování jmen autorek
- počet překlepů
- pokud člověk nemá Instagram a už je mu přes 30, pravděpodobně neví, kdo je L. Zelinková, která napsala český příspěvek.

KateTheBlogger

Povinná četba pro všechny!

Zatím nejlepší kniha, která se věnuje feminismu od sufražetek až po jeho dnešní pojetí. Oceňuji množství a různorodost autorů, kteří se podíleli na tvorbě kapitol. Mohu jen doporučit.

gg3

Oceňuju snahu, ale spíš než nějaký hodnotný feministický text je to průměrná až lehce podprůměrná sbírka nicneříkajících feel-good textů.
Možná fajn čtení pro teenagerky, ale bez přidané hodnoty.
Slečny, jestli máte zájem o nějaký hodnotný feministický text, přečtěte si de Beauvoir, Greer - a pokud umíte anglicky, tak zkuste Andreu Dworkin.

A nezapomeňte, feminismus je hlavně o tom, abyste se cítily krásné! Nejdůležitější je se distancovat od těch upocených, uřvaných slepic, co se nemalujou a neholí si nohy. Váš aktivismus, by měl být jako krásné pozlátko, ale s žádným poselstvím. To je ten pravý feminismus, cérky!

AlčaH

Velká očekávání, která jsem do knihy vkládala, bohužel nebyla naplněna...

Některé eseje byly opravdu skvělé, ale vzhledem k rozsahu knihy jich nebylo mnoho. Tyto eseje předávaly důležité informace a myšlenky, ukazovaly na opravdu závažné problémy, inspirovaly... Bohužel ten zbytek ale působil spíše jako taková výplň bez ladu a skladu - některá témata se opakovala, u některých jsem se vůbec nedobrala k tomu, co důležitého se nám autorka o feminismu vlastně snažila říct, a další by sice mohly být velmi zajímavé, ale vzhledem k jejich krátkému rozsahu nebyl vůbec prostor pro to dané téma nějak víc rozebrat a celé to působilo jen jako takový výkřik do tmy bez nějakého ucelenějšího kontextu. Po přečtení knihy jsem si říkala, zda v jejím případě nepřevážila kvantita (počet esejů) nad kvalitou...

Závěrem mého hodnocení chci zdůraznit, že je samozřejmě skvělé a důležité, že takové knihy u nás vycházejí. Jsem za to ráda a věřím, že i díky takovým počinům se téma feminismu rozšíří a cestu si k němu najde stále více lidí, pro které právě tento formát bude zajímavý a stravitelný. Zároveň ale doufám, že na tuto "první vlaštovku" naváže řada dalších knih, které budou zpracované zase o něco lépe...

girdi
07.09.2021

Komentář přidávám s větším odstupem, takže bude spíše obecný. Mnoho esejí bylo velice inspirativních a rozhodně jsem se dozveděla i něco nového. Vzhledem k tomu, že mám k tématu blízko, tak mě ty smutné statistiky o nedostupnosti vzdělání, zprávy o nespravedlivé vládě mužů a trnité historii feminismu nepřekvapily. Oceňuji, že převládaly texty pozitivní, motivující a zaměřené na vlastní vnímání, nutící zamyslet se nad světem jinak. Kompilace obsahovala i mnoho slabších textů, ale tak už to u sborníků bývá. Chtěla bych vyzvihnout český text Lucie Zelinkové, který v tom solidním objemu rozhodně nezapadl a obsahoval mnoho zajímavých postřehů.

BetyN.
29.08.2021

Jak už to u knih tohoto typu bývá, některé eseje se mi líbily více, některé méně. Jako celek je kniha fajn, i když pro někoho, kdo se o feminismus zajímá, v ní není tolik nových informací. Na druhou stranu dodává čtenářkám odvahu a je čtivá. 3,5*

LenkaKT
16.07.2021

Knížka by měla patřit do knihovničky každé ženy, muže i malých chlupatých stvoření z alfa centauri. Je něčím úžasně mladá a dívčí, přitom dokonale ženská. Kéž by něco podobného vyšlo v dobách, kdy mi doma říkávali "sedávej, panenko, v koutě, budeš-li hodná, najdou tě" nebo "základní povinností ženy je být hezká a těšit okolí". Ehm. Kniha je skvělá; na konci je moc hezké shrnutí historie feminismu, plus dobrý seznam literatury. A opravdu není jenom pro holky; i když ji budou číst asi hlavně ony.