Feministky nenosí růžovou a jiné lži

Inspirativní sbírka esejí známých žen, pro které feminismus něco znamená Feminismus. Dnes hodně diskutované téma. Co ale vlastně toto slovo na F znamená? Známé ženy ukazují svoji vlastní cestu k osobnímu chápání feminismu. Úvahy, životní příběhy, básně, zážitky a názory spojené s ženským hnutím i s každodenním životem chtějí překlenout propast mezi akademickými esejemi a feministickými hashtagy. Svými myšlenkami přispěly Emma Watson, Keira Knightley či Bridget Jones....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422163/feministky-nenosi-ruzovou-a-jine-lz-dhY-422163.jpg 3.4113
Literatura světová, Fejetony, eseje, Pro ženy

Vydáno: , CooBoo

Feminists Don't Wear Pink, 2018

Kniha Feministky nenosí růžovou a jiné lži

LenkaKT

Knížka by měla patřit do knihovničky každé ženy, muže i malých chlupatých stvoření z alfa centauri. Je něčím úžasně mladá a dívčí, přitom dokonale ženská. Kéž by něco podobného vyšlo v dobách, kdy mi doma říkávali "sedávej, panenko, v koutě, budeš-li hodná, najdou tě" nebo "základní povinností ženy je být hezká a těšit okolí". Ehm. Kniha je skvělá; na konci je moc hezké shrnutí historie feminismu, plus dobrý seznam literatury. A opravdu není jenom pro holky; i když ji budou číst asi hlavně ony.

MelodyCerise

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Bez ohledu na gender. Zajímavá a inspirativní kniha, která nutí člověka se zamyslet nad tím, co se ve světě děje a že svět potřebuje feminismus jako sůl. Většina esejí mi přišla skvělá, ale rozhodně se i našly nějaké, které mi úplně nesedly. Líbí se mi myšlenka knihy a rozhodně se k ní ještě někdy vrátím. Hodnotím 5/5.

sydneysage04

Tahle kniha je naprosto úžasná. Je vtipná, naučná a k zamyšlení. Myslím, že by si ji měla přečíst každá dívka starší 13-ti let. Doporučuji i dívkám/ženám, které feministky nejsou. Kniha je strašně inspirativní a motivační. Líbí se mi, že se zde píše i o záležitostech, které se na veřejnosti moc neřeší a nemluví se o nich. Ženy, které se na této knize podílely, jsou upřímné a pravdy se nebojí, za což je dost obdivuju. Knihu jsem si koupila a některé části četla několikrát a i nadále se k některým budu vracet.
Luceat lux vestra❤

Fani

Ne každému vždy sedne a je sympatický každý člověk. A platilo to i pro tuto knihu. S některými jsem souhlasila s některými ne. Ale bylo to velmi zajímavé čtení a ne jednou sem pri tom mela úsměv na tvari. Tohle asi nebude knížka pro každého. Ale me čtení bavilo a věřím ze se kni nekdy vrátím :)

Yunnx
28.12.2020

Nejsem si jistá, zda feminismu spíš neuškodí, než že by mu pomohla. Chápu, co se autorky snažily sdělit světu, a přiznávám, že už nejsem cílovka, ale zcela mi to všechno přišlo stejné, pomalé a bez důrazu.

Lenny33
01.11.2020

Jako v každé sbírce povídek a esejí i zde byly některé texty úžasné, inspirativní či poučné a naopak tu byly ty, u kterých jsem moc nevěděla, co mi chce autorka sdělit.
Ovšem už jen s ohledem na téma celé sbírky, a jeho neustálou aktuálnost a nutnost ho řešit, hodnotím 5*. Doporučuji všem, kdo už dále nechtějí před nehezkou pravdou zavírat oči, ať si přečtou tuto knihu, či jakoukoliv jinou na dané téma. A hlavně si to nenechávat pro sebe a mluvit o tom s ostatními. Není se za co stydět. Nežijeme v tak úžasném svobodném světě (i státu), jak si občas myslíme.

Alena_S
23.09.2020

Co chválím, je, že ať od pojmu feminismus čekáte cokoli, v této knize to je. Co nechválím - to samé.
Kniha je složená z osudů, příběhů a myšlenek žen z různých kultur. Někdy se zasmějete, naopak občas až mrazí z příkoří, které některé z nich mají za sebou (a někdy i před sebou).
Zajímavé je, že ty skutečně utiskované ženy chtějí prostě "jen" mír a bezpečí. A pak přijdou výlevy někoho ze západu, komu se zlý misogyn (píšu to vůbec dobře?) kdysi podíval na zadek a navždy tím oškubal její andělská křídla, a nevím, co ještě.
Možná to jen nechápu já, protože v češtině nenarážíme na věčné "man", což ano, může být frustrující. Anebo se v kategorii pro chlapy "seš-fajn-kamarádka" tohle prostě neřeší. :D

DracoMalfoy
19.09.2020

Pár článků mi přišlo úžasných. Většina z nich jsou ty, které měly více než 3 stránky. Zbytek bych úplně napohodu vyškrtala. Ke koupi nedoporučuji, ale pokud byste se k ní někdy dostali, tak si přečtení úplně litovat nebudete.