Lenisk@ Lenisk@ komentáře u knih

Počátek Počátek Dan Brown

Bohužel. Zklamání.
Zklamala mě knížka, ke které jsem nepřistupovala s žádným velkým očekáváním. Brown je čtivý, čtenáře nenechá vydechnout a nutí ho pokračovat dál a dál (člověk ani nemrkne a za dopoledne dokáže přečíst půlku knížky), ale to je tak všechno. Kniha má naprosto stejnou kostru jako všechny ostatní. Přece jen mě alespoň trošku nalákalo tvrzení na zadní straně obalu: "Nový Brownův román má potenciál vyvolat stejnou kontroverzi jako Šifra..." Wtf? Jako buď jsem tak hrozně moc chytrá, nebo Brown tak předvídatelný, že jsem jeho mega obrovskou zápletku tentokrát uhodla hrozně brzo. Veliký wow efekt se nekonal. Bod pro něj za posledních několik stran, tam mě trošku mrazilo, ale prostě... takhle ne. Už po Infernu jsem si říkala, že Brownovi nedám šanci, ale opět jsem mu ji dala, a opět se spálila.

31.03.2018 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Kdy vyjde další díl?
Nedokážu posoudit, který díl byl lepší, naprosto šíleným tempem jsem hltala oba dva (a přečetla jsem je hned za sebou). Kniha nám dává víc otázek než odpovědí, ale to vůbec ničemu nevadí. Mámí nás a láká, neodkládáte ji, chcete ji dočíst a současně nechcete. Vlastně se nic moc nedozvíte, ale ono je tak moc příjemné trávit čas ve společnosti Ilan a celé pětadvacítky :)

23.02.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Po slabém začátku, kdy jsem byla rozhodnutá, že knihu zahodím někam daleko a rozhodně se k ní nikdy nevrátím, jsem byla mile překvapena. Kniha mě pohltila natolik, že jsem ji nedokázala odložit a zamilovala jsem si ji. Svět, který neznáme, mě uchvátil a já chci rozlousknout všechna jeho tajemství ideálně ještě dnes. Začínám číst Faju.

20.02.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Podobnou knihu už jsem dlouho nečetla. Její téma není nové, přesto způsob, jakým je zpracováno rozhodně nový je. Při čtení se dokážete ztotožnit s každou postavou, každou postavu chápete, rozumíte jí, nesoudíte ji. Čtete jedním dechem, protože chcete rozlousknout to tajemství, které kniha skrývá. A když už ho rozlousknete, přijdete na to, proč postavy jednají tak, jak jednají, nechcete vlastně dál číst, protože doufáte, že život nemůže být tak krutý. Přesto žádná z hrůz (a že jich v knize je) není popsána nijak naturalisticky. Je to pár dní, co jsem knihu dočetla, ale pořád mám pocit, že jsem ji ještě neodložila. Neustále se k ní v myšlenkách vracím.

19.02.2018 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Jo Nesbo... Pojem v současné literatuře, kterému jsem dosud jakousi náhodou unikala. A pak se začtu do knihy s chytlavým názvem - a děláte si srandu?! Harry Hole mě dostal a mě čeká celá řada knih, které rozhodně nutně bez výmluv musím přečíst. Achjo achjo :)
Lituji jen jednoho, že jsem nezačala číst Harryho příběh od začátku. Jo a taky jsem se zpočátku ztrácela v postavách, ale díky brilantnímu příběhu na tento drobný nedostatek zapomenu.

14.04.2017 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Jsem zklamaná a smutná. Autor nedokázal dovést skvělý začátek do stejně skvělého konce. Množství nedůležitých postav, množství vedlejších dějů, v podstatě nijaké rozuzlení (jak to vlastně dopadlo?!), to je Královna ohně. Bohužel jsme se nedočkali důstojného zakončení příběhu Stína krkavce... (a to mě vážně mrzí, knize jsem předpovídala velkou budoucnost).

04.03.2017 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Kniha, kterou přečtete jedním dechem. Kniha, kterou dočtete a uvědomíte si, že obsahovala tolik důležitých detailů, že by stálo za to přečíst ji okamžitě znovu. Kniha, která je napínavá od prvních stran. Kniha, kterou si dáte do kabelky, přestože váží tak pět kilo, a vytahujete ji, i když jedete jen několik zastávek. ... a tak bych mohla pokračovat :) Stálo to za to!

08.02.2017 5 z 5

Bylo hezké vrátit se na pár hodin do dětství a dospívání a vychutnat si potterovskou atmosféru. Obávám se, že tohle je jediná hezká věta, kterou o knize můžu říci. Autoři vsadili na jistotu - znovu se objevují naši oblíbení hrdinové a je až děsivé, že vlastně znovu čteme ty stejné epizody a v podstatě prožíváme ta stejná dobrodružství. Asi se budu tvářit, že tato kniha neexistuje stejně jako rádoby doslov poslední knížky. Prosím, neoživujte slavného Harryho Pottera, neničte nám vzpomínky.

25.01.2017 2 z 5

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Kniha, na kterou jsem čekala 9 let. Před těmi devíti lety jsem šla do kina na fantasy příběh (v té době se asi zrodila moje láska k fantasy literatuře) a hned po návštěvě kina jsem si nutně chtěla přečíst knihu. Bohužel v té době byla v knihovně beznadějně vypůjčená. Pak jsem na ni úplně zapomněla a vzpomněla jsem si až na vysoké v semináři o dětské literatuře. Byla jsem nadšená úplně stejně jako ve třinácti letech z filmu! Je to naprosto nádherný příběh, který okouzlí dítě i dospělého :)

24.11.2016 5 z 5

Česká služka aneb Byla jsem au-pair Česká služka aneb Byla jsem au-pair Petra Braunová

Kniha mi svým názvem a obalem připomínala typický dívčí románek a to větší mě čekalo překvapení! Nejenže kniha byla oceněna Zlatou stuhou IBBY, ale ona se tak dobře četla. Nemohla jsem od ní odejít - byla vtipná, poučná, někdy až odstrašující, prostě takové příjemné odpočinkové čtení.

21.10.2016

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Kniha pro čtenáře od 12 let? To já, téměř dvakrát starší, jsem byla naprosto nadšená! Další z mnoha knih, která zanechá nějakou stopu, od které se nebudete moct odtrhnout, která vás donutí plakat a zároveň se usmívat, ... Zopakuji to ještě jednou, protože je to pravda, jsem nadšená!

18.10.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

5/5
Budu se opakovat, ale takhle knížka je prostě skvělá! :) Byla tak skvělá, že jsem ji přečetla během pár hodin (zdálo se mi to dokonce jako pár minut), nemohla jsem od ní odejít. Lou si nejde neoblíbit a do Willa se nejde nezamilovat! Kniha, která se vám dostane pod kůži, kniha, po jejímž přečtení si budete znovu chtít nalistovat první stránku a číst znovu.

25.08.2016 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hledání Aljašky. Po přečtení knihy jsem si naprosto jistá, že jsem ji měla číst jako první od Greena. Bohužel jsem četla nejdříve Hvězdy nám nepřály (pořád zde funguje wow efekt i po roce od přečtení) a potom Papírová města. Polovinu knihy jsem měla pocit, že chvála, kterou jsem si vyslechla, byla naprosto přehnaná (jaká kniha může překonat smutek a zároveň humor Hvězd?). Měla jsem pocit, že znovu čtu Papírová města (Aljaška byla celá Margo). A přestože jsem měla pocit, že čtu stejnou knihu znovu, hltala jsem každou stránku a čekala, že se stane NĚCO. A ono se stalo. Najednou jsem přestala číst dívčí (tady spíš chlapecký) románek a ocitla se uprostřed myšlenek dětí, kteří příliš rychle dospěli. To NĚCO je změnilo, to NĚCO by změnilo každého z nás, ať už je nám 16 nebo 30. Všichni se musíme vyrovnat se ztrátou, smířit se, že na některé otázky nikdy nedostaneme odpověď, a nakonec musíme odpustit.

22.08.2016 3 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

5/5

Musím říct, že na druhý díl jsem se opravdu těšila. A jsem ráda, že mě nezklamal! Přestože si pořád pletu jména postav (obávám se, že si je nikdy nezapamatuji) a přestože pro mě bylo nejzajímavější Vélinovo působení v řádu, kniha mě dostala. Byla napínavá, každá dějová linie mě brzy pohltila (a to opravdu ale opravdu nemám ráda tento typ vyprávění), našla jsem si nové oblíbence i nové nepřátele a často si přála, aby Vélin konečně rozbalil meč a já mohla alespoň v mysli bojovat po jeho boku :) Každopádně se ztratilo někdy až příliš černobílé vidění postav a "čáry máry", které jsem docela zatracovala v první knize, dodaly knize šmrnc.

Těším se na další díl!

19.08.2016 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

5/5

Skvěle! Jen tak dál!!! :) Kniha mě tak pohltila, že jsem hledala každou volnou minutu, abych ji mohla znovu otevřít a číst. Nechtěla jsem, abych ji dočetla, byla opravdu skvělá!

(Jo, jasně, měla určitá negativa, jako například jména postav, která se mi do teď pletou, ale to nic nemění na tom, že jsem konečně zase našla knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout.)

06.08.2016 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

4/5
Jednu hvězdičku této knize ubírám jen z jednoho důvodu - podruhé už ji nejspíš číst nebudu (nebo možná až uběhne pár let a já začnu zapomínat detaily). Její největší kouzlo podle mě spočívá v momentu očekávání, napětí, překvapení. Každopádně ji doporučuji!

*SPOILER*
Bohužel jsem nejdříve viděla film, věděla jsem tedy, kam příběh směřuje. Nemohla jsem si užít všechny emoce od "nenávidím Nicka" přes "miluju Nicka" po "lituju Nicka", celou dobu to bylo jen "nenávidím tu psychopatickou dě*ku".

14.07.2016 4 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Čtení mi uteklo neskutečně rychle. Ani jsem od knížky nechtěla odcházet, přečetla jsem ji najednou :) a bylo příjemné dozvědět se něco víc o Čtyřce a zavzpomínat na trilogii :)

08.12.2015 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Tato kniha mě nejspíš ani nezklamala ani nenadchla. Věděla jsem, do čeho jdu, a snažila jsem se (konečně) dočíst celou sérii. Prvních několik (set) stránek jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, četla každý třetí řádek, neustále stejně popisované části jsem přeskakovala úplně... Nakonec jsem byla ráda, že jsme se dostali k jakési nečekané zápletce, která dodala knize šmrnc (opravdu jsem nečekala, že celá série bude vůbec nějakou zápletku mít). A taky mě potěšil Epilog, který byl sice přeslazený, ale sérii ukončil hezky. Negativně hodnotím poslední strany, kdy máme možnost nahlédnout Christianovi do duše. Vzalo mi to veškeré iluze o této postavě a jsem si stoprocentně jistá, že autorčinu novou knihu číst nebudu.

13.09.2015 1 z 5

Poslední lhůta / Žij a nezapomínej / Loučení Poslední lhůta / Žij a nezapomínej / Loučení Valentin Rasputin

Bohužel jsem zatím měla možnost přečíst jen první z povídek, tedy Poslední lhůtu, na ostatní mi nezbývá čas. Ale můžu říct, že jsem nadšená! Je plná smutku, vzpomínek, stáří i mládí, filozofických myšlenek, každý si něco najde. A přestože kniha nemá "akční děj", které já upřednostňuji, četla se téměř sama, ráda jsem se k ní vracela. Těším se, až si přečtu další z Rasputinových děl.

14.04.2015

Aliance Aliance Veronica Roth

Zpočátku jsem docela nechápala, proč ve třetí knize najednou vidíme do hlavy Tobiase, ale budiž. Bohužel mi oba pohledy poněkud splývaly, autorka nedokázala moc rozlišit mezi Tris a Tobiasem. Ale v posledních kapitolách tento styl psaní najednou dal knize smysl... Jinak se mi kniha líbila, trošku míň než předchozí díly, přišla mi místy zbytečně komplikovaná. Rozhodně by tato série mohla obohatit moji sbírku knih :))

18.01.2015 3 z 5