Česká služka aneb Byla jsem au-pair

Tato kniha vypráví o příběhu 22leté Petry Braunové, která se rozhodla po otevření hranic v roce 89 "poznat svět". Její otec se v koncentračním táboře seznámil s jedním Francouzem a po otevření hranic dohodl své dceři pobyt ve Francii. Petra ihned odjela do Francie a po několika dnech se jí naskytla možnost dělat au-pair. S radostí přijala. A tak se ocitla v rodině Forretierů, kde hlídala dvouletou Alexandru. Pravda, nebylo to lehké, protože nikdy předtím děti nehlídala a malá Alexandra jí to rozhodně neulehčovala. Ale jednoho dne se Eleonora (Alexandřina matka) sbalila a odešla i s malou Alexandrou. Až později se Petra dozvěděla, že Eleonora zjistila, že ji manžel podváděl. A pak přišla další nabídka k práci. U Pouchardových se měla starat o čtyři kluky, se kterými si užila hodně starostí i radostí. Začalo se jí stýskat po domově a proto se chtěla vrátit domů do Prahy, ale syn onoho Francouze, který jí do Francie pozval, jí sehnal další práci. Tentokrát se měla starat o domácnost v jedné hudebnické rodině. Poté v severní Francii, kam se přestěhovala, dostala na dva měsíce na starost dvě patnáctiletá děvčata, devítiletého Vincenta, šestiletého Valeriana a tříletého Gilberta. Jejich rodiče mezitím byli na dovolené na Novém Zélandu. Ale když se rodiče vrátili, už se opravdu rozhodla jet domů. Doma, kde už dlouho nebyla, jí připadalo všechno cizí. Ale doma dlouho nepobyla. Na jedné procházce se seznámila s jednou milou Francouzkou, která pocházela z Belgie. Měla dvě děti a třetí se mělo narodit co nevidět. Odjela s nimi do Belgie, kde jako chůva jejích tří dětí zůstala dva roky. Ale po čase si začala uvědomovat, že kariéra au-pair není to, co si vždy představovala. Rozhodla se vrátit se domů do Prahy; a to definitivně. S těžkým srdcem se rozloučila jak s dětmi tak s jejich rodiči a vrátila se domů do rodné Prahy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5538/ceska-sluzka-aneb-byla-jsem-au-pair-5538.jpg 3.6168

Kniha Česká služka aneb Byla jsem au-pair

IvetaZ
05. listopadu

Lehké čtení o zážitcích z ciziny a setkání s jinou kulturou, zvyky, stavou a životním stylem celkově. Autorka vyrazila brzy po revoluci, takže to určitě nebylo snadné ocitnout se náhle v cizí zemi a mě tyhle deníkové zápisky bavily.

Jaehyun

Už je to dávno co jsem tu knihu četla ale pořád přemýšlím, co znamenalo to červené tričko :D kdyby mi to chtěl někdo říct, klidně napište :D

AnetaR.

Skvělé oddechové čtení. Ráda jsem si při něm zavzpomínala na vlastní zkušenost au-pairky a také si ráda připomněla, proč už víckrát ne ???? Kniha se mi velmi líbila, klidně bych uvítala kdyby byly popsány i další příhody a více do hloubky :)

Pavli19

Au pair jsem nebyla a tak jsem si s chutí přečetla o tom jak to fungovalo (funguje). Pěkná, čtivá kniha. Doporučuji.

elenai
09.10.2020

Mám ráda knihy, jejichž prostřednictvím se dozvím něco o cizích zemích, jejích obyvatelích a zvycích. Když jsou k tomu všemu ještě vtipné, jedná se o výbornou oddechovku. Tady mi ale něco drhlo. Nedokázala jsem se sžít s hlavní představitelkou, byť se snažila své zážitky velmi pečlivě zprostředkovat, někdy tedy až příliš, a tak bylo povídání docela křečovité. Místy zase děj odbyla jednou dvěma větami. Mě by třeba zajímalo, jak se slaví Vánoce v Belgii. A chyběl ten humor, no. Ale název byl velmi trefný, opravdu dělala převážně tu služku.

Šárušš
06.10.2020

Moc často nečtu jiný žánr než fantasy, k této knize jsem se dostale jen díky čtenářské výzvě, a musím říct, že i přesto mě kniha velmi bavila.
Chvílemi jsem si říkala "chudák holka", pak jsem si zase říkala "co tak alepsoň se v životě nenudí".
Knihu jsem přečetla za doslova za chvíli a sem tam jsem si říkala, že tohle se snad doopravdy nemohlo stát a přesto...

Misachan
28.09.2020

Už desatero pro au-pairky na začátku vás nakopne skvělým ironickým humorem paní spisovatelky. Zážitky naivní dívčiny ve velkém světě po sametové revoluci prostě osloví každého z nás. Úžasný sebeironický nadhled vás provede celou knihou. Ukáže, co všechno můžete zažít a snad i přežít v domácnostech jiné kultury. A hlavně pro slečny, které by tuto práci rády zkusily, je to příručka k přežití.

Simix.š
18.08.2020

Jednoduché čení pro náctileté, ale pobaví i dospělé. Sama jsem byla au-pair, takže jsem se fakt bavila a nostalgicky zavzpomínala na ty časy.