lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Neskutečně dlouho jsem s Pánem prstenů otálela. Filmy miluju a mohla bych se na ně dívat pořád, ale knih jsem se bála. Měla jsem strach, že se budu u delších popisů nudit, budu ji chtít odložit a trvalo by dlouho, než bych ji vůbec dočetla. Tak jsem se rozhodla pro audioknihu a bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí vůbec.

Společenstvo prstenu se mi moc líbilo i v knižní podobě. Nemusím vám říkat, že je tam pár věcí jinak, to je případ každého filmu natočeného podle předlohy. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací a celkově to bylo moc příjemné - vrátit se zpátky do Středozemě, ponořit se do toho samého příběhu, který již dávno znám, ale přitom to všechno působilo nově, jako kdybych o Frodovi slyšela úplně poprvé.

Hlas Aleše Procházky působil velice klidným dojmem. Tak moc mě vtáhl do příběhu, že jsem si ani jednou nevzpomněla na Severuse Snapea. Nemůžu ho zatím s nikým jiným porovnávat, ale pro mě to byl neskutečný zážitek a naopak mě více a více utvrzoval v tom, že jsem se s audioknihou rozhodla správně.

17.11.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Od Pavla Bareše jsem četla nejdřív Metu a poté až Projekt Kronos. A myslím si, že jsem udělala hodně dobře. Proč?

Barešův styl psaní je trošku chaotický, ale zas je jiný a to oceňuji. Protože je ale Meta mnohem kratší kniha, je hodně malá šance, že byste se v ní ztratili. Kdybych nevěděla, co mě v Projektu Kronos čeká, trvalo by mi mnohem déle se v příběhu zorientovat a pochopit, co se to sakra děje. Takže jsem hezky v Metě objevila kouzlo Pavlova psaní a myslela si, že v další jeho knize mě už nic tak nepřekvapí. Jak hloupá jsem to byla.

Vlastně jsem ani na chvíli netušila, co se bude dít na další straně. A jak jsem se dostávala dál a dál, už jsem ani nedoufala, že bych někdy mohla děj předvídat.

Do sci-fi žánru zabrousím jen výjimečně a opravdu to musí stát za to. Jsem moc ráda, že mě Projekt Kronos bavil a nezklamal, protože mám takhle dalšího českého autora, kterého můžu jen a jen doporučovat.

10.09.2020 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Další Westovka nezklamala. Ještě mi zbývají přečíst dvě, které u nás vyšly a mám ji kompletní.

Přiznám se, že mám radši romantickou linku, kde se na začátku hlavní hrdinové nemají moc v lásce, ale u Kluka odvedle mi ani nevadilo, že tady byli dlouholetí přátelé.

Je to přesně ten typ knihy, ke kterým od fantasy žánru občas utíkám. A v případě Kasie Westové dostanu vždycky to, co aktuálně potřebuji.

03.09.2020 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Za reading copy v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Po Dvorech a Skleněném trůnu jsem si říkala, jestli někdy přijde nějaká série, která by se knihám od SJM vyrovnala. Ze které budu mimo, budu chtít sbírat spešl vydání a merch. No a už je tady.

Violet jsem po dočtení zařadila k mým top ženským postavám a nebojím se jí postavit hned vedle Aelin. Mladší dcera kruté generálky Sorrengailové je skvělá hlavní hrdinka. Už od první strany jsem měla pocit, jako bych ji dávno znala a fandila jí.

Víte, kdo se vyrovná hot vílákům? Sexy jezdec na drakovi. Doteď jste si mysleli, že stačí křídla na zádech a magie, že? Omyl! Když se k týpkovi přidá ještě nebezpečný drak, je to úplně jiná liga. Těšte se na nového bad boye, kterého si zamilujete!

Samozřejmě nesmím zapomenout na dominantu celého příběhu a tou jsou draci. Velmi nebezpeční tvorové, kteří si neberou s nikým servítky a někteří z nich dokonce oplývají i smyslem pro humor.

Je to čtivé? Ano! Je to předvídatelné? Určitě. Ale já se do té knihy totálně zamilovala. A to až tak moc, že už plánuji rereading v angličtině a poté se vrhnu na druhý díl.

01.03.2024 5 z 5

Nové šance Nové šance Lilly Lucas

Tohle nebyl návrat do Green Valley, jaký jsem si představovala. Nejspíš to byla hodně dlouhá pauza od předchozího dílu a za tu dobu jsem stihla přečíst lepší romantické knihy, jinak si neumím vysvětlit, proč jsem z Nových šancí takhle zklamaná.

Barmana Sama nemusím představovat. Je to sympaťák, který sám vychovává dceru Mayu. Když Leonie prošvihne autobus, nezabloudí nikam jinam než do známého sportbaru, kde si padne do oka s obsluhou. Další den Leonie kývne na práci chůvy jedné malé holčičky, jenže netuší, že s tatínkem se již zná.

Do Skalistých hor jsem se vážně těšila a na partu oblíbených přátel jakbysmet. Jenže vztahu mezi hlavními postavami jsem vůbec nevěřila. Nebyl tam žádný vývoj, když se to téměř všechno semlelo hned na začátku.

Je to napsané vážně čtivě, to se nijak nezměnilo a utíká to stejně rychle jako zbytek série. Jenže mi vůbec nesedla romantická linka a konec mi přišel dost useknutý.

#spoluprace @knihydobrovsky

10.02.2024 3 z 5

Vztek Vztek Tracy Wolff

Já Touze propadla a neptejte se mě, jak je to možné, protože odpověď sama nevím. Je to prostě tak jednoduchý a ujetý, že u toho úplně vypnu, nemyslím a jen čtu a nějakým zázrakem mě ta šílenost baví.

Takže ano, zpátky na akademii mezi upíry, vlkodlaky, čaroděje a draky jsem se hodně těšila.

Vztek mě bavil stejně jako Touha a možná o krapet více, protože já v úvodním díle Jaxonovi tak úplně nepropadla, ale tady se objevila postava, které jsem podlehla okamžitě. A myslím, že aspoň ti, kteří jste to četli, víte, koho mám na mysli.

Nad tím dějem jsem občas kroutila hlavou. Skupině studentů se jak po másle dařilo plnit jejich plány, překonávat nebezpečné překážky, přes které by se nedostaly ani mnohem zkušenější bytosti a naši hrdinové to zvládli levou zadní.

Je to neoriginální, ale já to žeru a nemůžu si pomoct. Rozhodně se těším na další díly.

16.01.2024 4 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Znám pár skvělých knížek, kde se mi romantická linka od přátelství k lásce líbila, i když zrovna nepatří k mým oblíbeným. Ale v této velmi (ale opravdu velmi) pomalé romanci to bylo docela utrpení.

Zac mi padnul do oka už v Srdci proti zdi, jenže si říkám, že jsem si ho od té doby musela nějak přibarvit, protože v příběhu, kde hraje hlavní roli, mi nepřišel ničím zajímavý.
Bianca mi byla celkem blízká a rozhodně je velké plus Dvojitého zásahu.

Nejlepší kamarádi z dětství ztratili kontakt a deset let se nebavili. Ono to nezní vůbec špatně, ale když jim osud opět zkříží cestu, jako by tam žádná pauza vůbec nebyla.
Já tam neviděla chemii, žádné jiskření.. nehledě na to, že tohle byl extrémně pomalý vývoj vztahu. Už jsem ani nečekala, že se do konce příběhu stihnout políbit. Hlavně, že nechyběl epilog.

Dvojitý zásah má rozhodně nejkrásnější obálku ze všech knih, které u nás od Zapaty vyšly, ale za mě je nejslabší.

31.12.2023 3 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Letos jsem romantickým komediím propadla a těším se na každou další knihu tohoto žánru. Tentokrát jsem přečetla novinku od Ali Hazelwood, kterou jistě znáte díky Hypotéze lásky.

I tady se ocitáme ve vědeckém prostředí, tentokrát v Houstonu u NASA. Bee Königswasserová dostala jedinečnou šanci, která jí může změnit kariéru. Na projektu s ní bude pracovat Levi Ward. A kde je problém? On Bee nemůže ani vystát a už na doktorátu dával jasně najevo, že s ní nechce mít nic společného.

I když mi neurověda vůbec nic neříká a přiznám se, že bych někdy potřebovala odborná slovíčka vysvětlit, moc se mi to líbilo.
Bee je sluníčkářka, která má svůj styl a mezi vědci svým vzhledem vyniká na první pohled. Má skvělý smysl pro humor, miluje kočky a sport nepatří mezi její oblíbené aktivity.
Nad Levim jsem v podstatě celou dobu jen slintala. Chemie mezi nimi fungovala na jedničku s hvězdičkou.

Sice to bylo autorčině předchozí knize dost podobné, ale já byla spokojená.
Hlavu plnou lásky si bez výjimek připisuji na seznam těch nejlepších romcom, protože jsem ji dala na jeden zátah a moc se u toho bavila.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor

21.12.2023 4 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Na nejnovější fantasy z Yoli mě nalákaly zahraniční recenze a pak jsem si všimla, že kniha vyšla v originále už v roce 2013. Rázem se má očekávání snížila, ale úplně zbytečně

Sedmnáctiletá Sara žije se svým strýcem, miluje zvířata, obchoduje na černém trhu a její nejlepší přítel je troll. Život vzhůru nohama se jí obrátí, když uprchne ze spárů upíra. Dozvídá se nejen pravdu o sobě a svých rodičích, ale na povrch vyplývá tajemství i těch, kterým důvěřovala ze všech nejvíc.

Tohle bylo tak skvělý! Najdete tu nadpřirozené bytosti, na které si jen vzpomenete a v tomto příběhu jsou hlavní upíři, vlkodlaci, lovci upírů, lidé a trollové. Většinu postav jsem si šíleně oblíbila. Bavily mě vztahy mezi nimi, jejich smysl pro humor a vůbec mi nevadilo, že romantická linka je tu celkem vedlejší a jde tu spíš o pohledy a jiskření (to pravé ořechové určitě bude na podzim v pokračování).

Nejdřív jsem si říkala, jak je to už 10 let staré, že to třeba teď nebude ono, po tom všem, co už jsem v tomto žánru četla. Ale panebože! Miluju to teď a vsadím se, že bych to milovala i ve dvaceti. Nezdolná je rozhodně jedno z největších překvapení roku.

01.08.2023 5 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Sedmnáctiletá Catherine Morlandová přijíždí do Bathu, kde je uvedena do společnosti. Chodí na plesy, navštěvuje divadlo a seznámí se se sourozenci Tilneyovými.
S nimi poté odjede na Northangerské opatství, které v Catherine probouzí ty nejděsivější představy, jaké zná z hororových románů.

Nemohla jsem sáhnout po lepší první knize z edice Cooboo Classics než po oceňovaném románu Jane Austenové. Bylo to čtivé a hlavní postava Catherine mi hned od první chvíle padla do noty. Libuje si v gotických příbězích a nebojí se to říct nahlas.

První část knihy se odehrává v městečku Bath a já se ani na chvíli nenudila. Smysl pro humor tu vážně nechybí. V druhé části jsme se pak přesunuli do krásného starobylého domu, kde jsem očekávala něco trochu víc, protože jsem stránky už neotáčela tak nadšeně jako předtím. Konec mi to ale zas vše vynahradil.

Nedoufala jsem, že by Northangerské opatství překonalo Pýchu a předsudek a skutečně se tak nestalo. I když jsem si i tuto knihu celkem užila a bavila se u ní, Elizabeth a pan Darcy zůstávají na prvním místě.

22.07.2023 3 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Tohle byla neskutečná jízda od začátku až do konce. I když má kniha 456 stran a na romantickou komedii se to může zdát hodně, věřte mi, ani zdaleka to není dost.

Šíleně rychle to uteklo, je mi až líto, že jsem s Aaronem Blackfordem nestrávila víc hodin, protože (panebože!) s ním chcete strávit tolik času, kolik jen můžete.

Nebyl mi sympatický ale jen Aaron, oblíbila jsem si i hlavní hrdinku Catalinu a její nejlepší kamarádku Rosie (její kniha u nás vyjde příští rok).
Mezi hlavní dvojicí to neskutečně jiskřilo a já si užívala každou jejich potyčku. Vývoj vztahu neměl absolutně žádnou chybu. Zkrátka jsem žrala úplně každé slovo a s klidem můžu říct, že Láska po španělsku je to nejlepší, co si můžete přes prázdniny přečíst, sbalit do kufru na dovolenou nebo doporučit všem romantickým duším.

10.07.2023 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Je tomu pár týdnů, co Josie Quinnová vyřešila se svými kolegy případ Pohřbené kosti a už se opět vrhá do práce. Tentokrát musí vypátrat sedmiletou Lucy, která se ztratila všem na očích.

Tichý pláč je šestá kniha série a autorka si svou laťku stále pevně drží. Je to čtivý a poměrně krátký, což ovšem není nevýhoda. Aspoň tu nejsou žádné zbytečnosti nebo zdlouhavé scény, ale furt se něco děje a nechcete přestat číst, dokud nebudete vědět, kdo za vším stojí.

Moc mě bavilo vyšetřování, i když Josie a její tým museli spolupracovat s FBI, tím pádem neměli ostatní postavy (Gretchen nebo Noah) tolik prostoru jako v předchozích dílech.

Tuto detektivní sérii jsem si hodně oblíbila. Žádná jiná mě tolik nechytla, abych měla přečteno už šest knih a stále se těšila na další. Jsou tu velmi sympatické postavy, které řeší zapeklité případy s překvapivými zvraty a správnou dávkou napětí. Moc doporučuji!

25.03.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Že jde o retelling Červené karkulky už vyplývá z té nádherné obálky. Autorka k tomu ale přidala prvky z Krásky a zvířete i Sněhurky a z Vlku zaslíbené se stala taková směsice známých příběhů, že to bylo spíš na škodu.

První dcera se rodí pro trůn.
Druhá dcera pro Vlka.

Redarys je druhorozená dcera královny, a když nadejde čas, musí vstoupit do Divého lesa za strašlivým Vlkem. Eammon ale vůbec není žádná nestvůra. Dny tráví v knihovně, po které dokonce i voní nebo se stará o stromy v lese.

Líbilo se mi, jak Reda a Eammon fungovali spolu. Vzájemně se doplňovali, k tomu pomalá romantická linka, to mě bavilo. Jenže to byly jen průměrné postavy, na které brzy zapomenu.
Magie je ve Vlku zaslíbená rozhodně jedna z nejlepších věcí, které tady čtenář najde, ale bohužel, víc toho vyzdvihnout nemůžu.

Kapitoly s Nei mě nebavily vůbec a celkově mi to přišlo hodně zdlouhavé, překombinované a fakt šíleně vleklé, vždyť jsem tu knihu četla skoro měsíc, a to už jsem i zvažovala, že ji nedočtu vůbec.

05.02.2023 2 z 5

Odkaz Odkaz Elle Kennedy

Tohle bude spíš jedno hodně velké doporučení než recenze. Ale kdo četl, jistě mě chápe.

Že u nakladatelství Baronet letos vyšel dotisk série Off-Campus, byla jedna z nejlepších věcí, která se vůbec stala. Díky tomu jsem se k této romantické senzaci dostala a přidávám se ke všem nadšeným čtenářům, kteří ji milují.

Tahle série prostě nemá chybu. Je to přitom tak jednoduše napsané a postavy autorka dokázala vykreslit tak reálně, jako kdyby to byli vaši kamarádi a znali jste se spoustu let. A to ještě nemluvím o hokeji a romantických linkách v každém díle.

Nechtějte po mně, abych se rozhodovala, který z nich je nejlepší. Návrh má Garetta a Hannu, Omyl má Logana a Grace, Skóre má Deana a Allie, Plán má Tuckera a Sabrina a Odkaz má sice všechny čtyři páry, ale každý z nich tam je v hlavní roli jen chvíli a pak je tam Alexander, který bude strašit snad i mě.

Off-Campus je prostě boží a tuhle hokejovou pecku prostě chcete číst!

07.12.2022 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Když se dozvím, že se u nás chystá další kniha Colleen Hoover, je mi úplně jedno, o čem bude. Automaticky kupuju. Její knihy mě nikdy nezklamaly, u některých jsem brečela, u jiných se tak přiblble usmívala.. všechny ty příběhy mě zkrátka emočně vyždímou.

Kosti v srdci jsem opět přečetla do druhého dne. Jak už to tak bývá, hlavní postavy to nikdy nemají lehké. A Beyah není žádnou výjimkou. Vyrůstá s drogově závislou matkou, nemá mobil, peníze a okolnosti ji donutí jít bydlet do Texasu k otci, kterého skoro vůbec nezná. Tam narazí na tajemného Samsona a čtenáři už vědí, kam tohle bude směřovat, ale nikdy není nic tak jednoduché.

Sice u mě stále vedou Námi to končí, To nejlepší v nás, 9. listopad a psychothriller Pravda, nebo lež, ale i tak nemám této nejnovější romantice od Colleen co vytknout.

30.11.2022 5 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Protože jsem se zamilovala do série Z krve a popela od Jennifer L. Armentrout a mám rozečtené její romantické knihy, které vyšly u Baronetu, musela jsem si pořídit i Polibek bez duše.

První díl Dark Elements sice není moc originální, ale já to přečetla jedním dechem a hodně mě to bavilo. Hlavně teda démon Roth s hadem Bambi. Sice jsem zvraty tušila ještě předtím, než se staly, ale vůbec mi to ten zážitek ze čtení nezkazilo.

Četlo se to skvěle, ale to platí u všech knih od autorky. Vsadím se, že do Rotha se zamilujete a upřímně jsem sympatizovala i se Zaynem. Proti tomuhle milostnému trojúhelníku nic nemám a myslím, že se povedl. Nejmíň jsem paradoxně měla ráda hlavní hrdinku. Layla mi v první polovině moc nesedla, ale postupně se zlepšovala a pracovala na sobě, samozřejmě k lepšímu.

Našlo se něco málo, co mi trochu nedávalo smysl, ale i tak jsem si Polibek bez duše užila.

26.11.2022 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Magie havranů je moje druhá přečtená kniha od Margaret Rogersonové a mezi touto prvotinou a Kouzly rodu Thornů, které se mi moc líbily a hltala jsem každou stránku, je obrovský rozdíl.

Příběh začal skvěle, navíc mi chvílemi připomínal Krutého prince, takže jsem byla o to víc nadšená. Isobel maluje vílí portréty a ve svém oboru je vyhlášená. Jednoho dne k ní zavítá Havran (podzimní princ), jenže se na jeho obraze dopustí neomluvitelné chyby, a tak musí stanout před soudem.

Nejlepších je prvních pár stran, seznámíte se s postavami a čtenář čeká, kdy se začne schylovat k nějakému dramatu, kdy se příběh konečně rozjede, jenže v tomto případě k rozjezdu nedojde, bohužel.
Najednou se zápletka začala vyvíjet úplně jiným směrem a já se začínala bát, oprávněně.

Postupně mi docházelo, že tady se už nic dít nebude, že tohle je vlastně všechno - téměř nekonečný pochod po lese, do toho pár info o vílách, i když si čtenář musí hodně věcí domýšlet, aby to vůbec mohlo dávat smysl, najednou se také objevilo milostné vyznání, nad kterým jsem jen kroutila hlavou… a to se radši nevyjadřuju ani ke konci.

Nejkrásnější na Magii havranů je bezpochyby obálka, ta se vážně povedla a pak začátek, než čtenáře přejdou veškeré naděje a očekávání.

31.10.2022 2 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Tohle byla kniha, která mě donutila zpomalit a v klidu si vychutnat příběh o jedné knihovně, kde se dějí zázraky. A jeden takový malý zázrak představoval seznam knih na obyčejném papírku.

V knize se vyskytuje spoustu postav, ale ty nejdůležitějšími jsou starý vdovec Mukéš a mladá studentka Alíša. Ačkoli se to nezdá, mají něco společného - nečtou. Ale začnou, protože zázraky se dějí. Teenagerku a osamělého důchodce spojí touha a zvědavost po jiných světech a zakládají neobyčejný čtenářský klub o dvou členech.

Miluju příběhy, ve kterých mají velkou roli knihy a Knihovna malých zázraků jich je plná. Dostala jsem chuť si znovu přečíst Jak zabít ptáčka, Pýchu a předsudek a také jsem na svůj seznam připsala plno dalších knih, které mě zaujaly.

Bylo to nádherné čtení, a kdyby mě konec dojal k slzám, neváhala bych s plným počtem hvězd. Každopádně vážně stojí za to. Je to překrásný román, ve kterém knihy sbližují a pomáhají k novým začátkům.

05.10.2022 4 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Na pokračování Lásky z Green Valley jsem se moc těšila, protože Lilly Lucas jsem si oblíbila od prvního dílu a patří mezi mé top autorky v edici Red.

V Nových snech se potkáváme úplně s novými postavami, ale nebojte, zamilujete si je stejně jako předchozí dvojice z předešlých dílů.
Elara je sympatická hlavní hrdinka, která si nechce dál nechat diktovat život od matky a odjíždí za babičkou do Green Valley.
Noah si přeje být astronautem, ale okolnosti ho ze studia na Stanfordu zavedou zpátky do našeho městečka, kde pracuje jako automechanik.

Nebylo žádné překvapení, že se tahle knížka četla sama. Moc mě to bavilo! Byly tam vtipné momenty, krásně popsané prostředí hor, romantická linka se mi také velmi líbila, ale přesto u mě stále vede druhý díl série.

07.09.2022 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Persefona prchá před sňatkem s Diem a nezbývá jí nic jiného, než překročit řeku Styx, porušit zákaz a vydat se do Dolního města.
Čtyřiadvacet let si Déméteřina dcera myslela, že Hádés je pouhý mýtus. Teď ho ale na druhé straně potkává a už není cesty zpět.

Nenechte se zmást, Neonoví bohové nejsou fantasy. Převyprávění mýtu o Hádésovi a Persefoně Katee Robert zasadila do moderní doby (mobily, internet), přičemž si při čtení nejde nevšimnout podobnosti s Padesáti odstíny šedi.

Chemie mezi hlavními hrdiny fungovala naprosto dokonale a o pikantní scény (občas i na veřejnosti) tu není nouze. Autorka popsala úplně všechno do každičkého detailu. Nevynechala nic, vůbec nic.

Do prvního dílu série Temný Olymp se začtete téměř ihned. Persefona je sympatická, krásná a chytrá hlavní hrdinka a ani na Hádése čtenář nečeká dlouho. Jeho charakter mi moc sedl a překvapil. Ti dva jsou skvělí každý zvlášť i spolu. A když se k nim na scéně přidá ještě Hermé a Dionýsios, zaručeně se budete bavit.

31.08.2022 4 z 5