Lejčís Lejčís komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tohle byla jedna z knih, které jsem si musela dávkovat, jinak bych je nezvládla, protože je to tak nesmírně emočně vyčerpávající.. a když si uvědomíte, že takhle to fakt chodilo, cítíte se provinile, že Vás vyčerpává o tom jen číst, když jiní to museli zažít. A naprosto chápete, že je to zlomilo, protože víte, že Vás by to zabilo. Nedokážu si představit, že bych měla zažít byť jen minutu těch hrůz, které si Židé za války vytrpěli. Neskutečně to bolí a je mi z toho smutno, a když jsem tuto knihu zavřela, dobrých 10 minut jsem bez hnutí zírala na její zadní desky a nebyla schopná slova ani pohybu, v očích jsem měla slzy a snažila se to celé vstřebat. Alena Mornštajnová napsala knihu, která Vás opravdu nenechá v klidu, emočně Vás vyždímá a pravděpodobně rozpláče, přesto mi věřte, že si to chcete přečíst, protože tohle je mistrovské dílo vyprávěné tak lehce, skutečně, poeticky.. každý slovní obrat je volen s pečlivostí a rozvahou a ač je kniha velmi smutná, silná a vypráví o rozbouřených časech, sálá z ní klid a moudrost. Nejlepší kniha, jakou jsem za posledních pár let přečetla, a chci si od paní Aleny přečíst úplně všechno!

30.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Znáte ten pocit, když se Vám mnohem hůře vyjadřují pocity z knih, které jste si zamilovali, než z těch, co Vás příliš neoslovily? Tak tohle je přesně můj případ.
Co k tomu říct a zároveň neopakovat, co už bylo řečeno? To snad ani není možné.. je to zkrátka literární dokonalost! Jako češtinářka jsem nesmírně hrdá, že máme tak nadané české autory, a jako historička jsem zase vděčná, že zpracovávají naši bohatou historii, na kterou by se bez nich jistojistě zapomnělo. Karin Lednická je mistryní svého řemesla, kouzelnice se slovy a jedna z těch autorek, od níž bych četla i ten pověstný nákupní seznam. Díky jejímu stylu vyprávění se nejenže neodtrhnete, ale dostanete se tak hluboko jak do té doby, tak i do nitra postav, které Vám přirostou k srdci natolik, že na ně už nikdy nezapomenete.
Pokud máte chuť opravdu na skvělý historický román, zapomeňte na zahraniční autory a zalovte v českých vodách. Tohle byste opravdu neměli minout!

05.09.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Weirův Marťan je moje velká láska jak v knižní, tak ve filmové verzi. Artemis pro mě byla oproti němu velkým zklamáním, o to jsem radši, že Spasitel se k marťanské kvalitě vrátil, možná ji dokonce překonal :)
Nečekaný spojenec z anotace je nečekanější, než jsem čekala... :) Ale je tak úžasný, že jsem si ho zamilovala na první dobrou. Dokonce natolik, že když jsem knihu přečetla, pořídila jsem si i audioknihu, aby mi ho přečetl ještě někdo jiný a já si tak příběh užila ještě víc než napoprvé. Spasitel je bezesporu tím nejlepším vesmírným dobrodružstvím, jaké jsem kdy měla možnost prožít. Obdivuju, do jakých detailů má Andy své příběhy promyšlené, a to tak, že jsou veskrze reálné, byť se jedná o fikci. Navíc umí vše tak vysvětlit, že to pochopíte, i když jste třeba na fyziku a techniku stejně blbí jako já. A to chce fakt talent..
Dlouho jsem se nesetkala s takovými zvraty, které by mi vyloženě pozastavily srdce, a že je jich v knize požehnaně! Vždycky, když to vypadalo nadějně, že už zachrání planetu, přišel nějakej takovej zvrat, kterej vyústil v bezvýchodnou situaci, ale hlavní hrdina se svým spojencem to pokaždé vyřešili, aby mohla přijít nějaká další bezvýchodná situace. Ve výsledku jsem tak prakticky nebyla schopná se od příběhu odtrhnout. Samotný závěr, ke kterému jsem se tak i přes značnou tloušťku knihy dopracovala poměrně rychle, mě natolik dojal, že jsem brečela a usmívala se zároveň, naprosto emočně vyčerpaná a spokojená.

Pokud jste fanoušci sci-fi nebo Vás jen láká nějaké dobré sci-fi zkusit, s touhle knihou nesáhnete vedle. Já si ji pravděpodobně dám brzy potřetí, protože tohle je zatraceně jedna z nejlepších knih vůbec :)

19.04.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Teprve nedávno jsem se dozvěděla, že Orwell byl první, kdo použil termín "studená válka".. z knihy je velmi patrná jeho prozíravost. Má tak neskutečnou hloubku a obsahuje tolik pravdy, že nevíte, zda se máte smát nebo brečet.

03.01.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Taková malá dokonalost pro malé i velké :) dnes už vlastně klasika.. zajímalo by mě, jestli vůbec někdy přijde doba, kdy něco překoná tuto sérii. Doba, kdy Harryho Pottera nebude už nikdo znát ... :)

10.05.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

V první řadě je nutné si ujasnit, že kniha si neklade ambice být monumentálním literárním dílem. Ten příběh je velmi stručný, prostý, putovní, nevynechává klišé a dojme Vás. Ale copak ta klišé v knihách o zvířatech nevyhledáváme? Copak nejsme vždycky dojatí až na půdu, když čteme nebo koukáme na příběhy o zvířatech? Tak to přece má být.
Příběh Gumpa jako izolovaného literárního počinu skutečně není žádným zázrakem, důležitější je však projekt, kterým za ním stojí. A to je pravý smysl celé knihy.
Osvěta na poli týrání zvířat se v posledních letech rozrostla způsobem, jaký nikdo nečekal, ale zato vítal, což dokazuje i to, jak obrovský boom projekt Gump měl, přičemž stále cítíme jeho dozvuky. Vznikl film s hudebním doprovodem několika znamých osobností, prodávají se kalendáře, pořádá se množství finančních i materiálních sbírek pro útulky, což jsme mohli v menší míře pozorovat i dřív, ale projekt to znásobil.
Ve filmovém vydání knihy objevíte oproti původnímu příběhu navíc i fotky z filmu a střípky ze života herců, které se týkají zvířat. Dozvíte se také, že pejsci, kteří v knize i ve filmu vystupují, jsou skuteční a popisované útrapy opravdu prožili. Fotografická příloha těchto pejsků tak dodává knize na autentičnosti a o to silněji se Vás celý příběh dotkne, byť jako celek reálný není.

Pokud máte rádi zvířata, není Vám lhostejný jejich osud a zároveň Vás psychicky neničí číst o jejich trápení, určitě si knížku přečtěte. Třeba Vás to chytne za srdíčko a když jsou ty Vánoce, tak i darujete nějaké drobné, které můžete postrádat :)

23.12.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Fredrick Backman patří k těm autorům, kterým prostě buď přijdete na chuť, nebo Vás jeho příběhy zkrátka neosloví. A teď už chápu proč.
Ta kniha je plná jinotajů, nad kterými se sice pozastavíte, ale zároveň cítíte, že ta nadsázka je opravdu velká, což sice není vždy na škodu, ale občas bych klidně ubrala.
Celý ten příběh je skutečně absurdní, ale když se nad tím zamyslíte, dojde Vám, že přesně takoví lidé jsou. Figurky, které dříve činí, než myslí, obzvlášť když jsou zoufalé; které myslí především samy na sebe, ale právě v takto absurdních nevinných situacích se najednou umí nezištně postavit za druhé. To je to, co z nás dělá lidi. A to je důvod, proč Vás tato kniha povznese, i kdyby Vám třeba náhodou zrovna nesedla do komfortní zóny.
Mě si nejvíc získala scénou, která mi osvětlila smysl té obálky s králíkem na záchodě. Dostala jsem regulérní záchvat smíchu, který nešel zastavit dobrých 5 minut. A v tu chvíli jsem věděla, že s Fredrickem Backmanem jsem rozhodně neskončila :)

07.06.2022 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

U žádné jiné klasické prózy jsem se ještě tolik nesmála jako u Saturnina :) mohla bych ji číst klidně podesáté a nepřestala by mě nudit.. miluju ten Jirotkův jakoby "archaický" styl psaní postavený na sarkasmu, který je mi tak bolestně vlastní..

12.05.2021 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Nedokážu pochopit, proč jsem tuhle autorku tak dlouho odkládala a nepustila se do jejích knih okamžitě po tom, co jsem ji objevila. Tohle byla zatraceně jedna z nejlepších knih mýho života a já si nutně musím přečíst všechno ostatní, co Ellen napsala a ještě kdy napíše!
Kniha je psaná takovým tím stylem, kdy máte přesně vyvážené množství akce, vnitřních monologů a popisů. Absolutně nic nepřebývá ani nechybí, každé slovo je pečlivě promyšlené a dohromady tvoří perfektní celek, který Vás chytne a už nepustí.
Kapitoly jsou psané střídavě z pohledu Izzy v současnosti a Clary v minulosti, přičemž obě linky jsou velmi poutavé a udržují Vás v napětí, takže neustále chcete číst dál, abyste se dozvěděli, jak to s oběma dívkami dopadne.
Celý příběh je velmi drsný, nelítostný a na pověstné smíření budete čekat dlouho, protože Vás v průběhu knihy čeká velká řada opětovných zklamání, která všechny Vaše naděje pohřbí někde hodně hluboko a na šťastný konec ani nepomyslíte. Je to už hodně dlouho, co mě nějaká kniha rozplakala, ale byl to právě ten konec, který to u mě dokázal.
Tahle kniha mi sice zlomila srdce, ale zároveň nesmírně posílila mou víru v lidskost, soucit a laskavost a já se k ní ještě hodněkrát vrátím. Nemůžu se dočkat, až na konci května znovu vyjde! :)

10.04.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Dva proti říši je tou nejkrásnější, nejdojemnější a nejsilnější knihou z doby 2. světové války, jakou jsem kdy četla.
Jedná se o poutavé románové čtení o hrdinech Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi a všech, kteří jim pomohli uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha, bez kterého by nebyly odvolány podpisy pod Mnichovskou dohodou a naše země by po válce nejenže nebyla obnovena v původních hranicích, ale dost možná by neexistovala vůbec.
V této knize to celé prožijete s nimi, dozvíte se, jak probíhal jejich výcvik ve Velké Británii, seskok do protektorátu, skrývání, přípravy na atentát a jeho samotné provedení. Budete s nimi, když se zamilují, a zažijete jejich poslední chvíle při závěrečné bitvě v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze (vizte fotky focené právě v kostele, kde můžete vidět kamenné úkryty pro rakve, které atentátníkům a dalším parašutistům sloužily v kryptě za postel, dále můžete vidět vstup do krypty pod kobercem a ostřelované venkovní okénko). Mimo jiné se také dozvíte, jak fungovaly ostatní parašutistické skupiny vysazené v ČSR a také druhý československý odboj. Budete smutní, dojatí, ale hlavně budete neskutečně hrdí, pyšní a plní obdivu.
Tuhle knihu jsem četla už minimálně 6x, takže mám vždycky pocit, že ji znám nazpaměť, přesto je každé další čtení jako to první.. a nikdy mě neomrzí.
Šulc vychází z mnohaletého studia této problematiky.. probíral se množstvím archivních pramenů a knihu konzultoval s odborníky. Všechny nepřesnosti či domyšlené nebo pozměněné části jsou Vám v závěru předloženy a osvětleny. Takže se nemusíte bát, že čtete něco smyšleného. Čtete to, co se skutečně stalo, a o to je kniha silnější a důležitější. Jediné co jí místy ubírá na autentičnosti je převažující spisovný jazyk, ale po takovém čtenářském zážitku to autorovi rádi odpustíte.
Dva proti říši je přesně ta kniha, o které bych řekla, že by si ji měl přečíst každý.

10.01.2021 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Karel Hynek byl blázen.. fakt totální magor a o lásce měl hodně zcestné představy, takže skutečně lituju jeho ženu Lori, která si s ním musela vytrpět své. Jenže mezi bláznovstvím a genialitou se nachází, jak je známo, velmi, ale velmi tenká hranice. A ať už byl Mácha jakýkoli blázen, se slovy to uměl skutečně geniálně. Já moc nejsem na poezii, spíš vůbec než moc, proto je s podivem, že Máj, který byl napsán bez mála přes dvěma sty lety, mě tak moc oslovil. Ty obraty, tropy a figury, zvukomalebnost, oxymoróny.. je to tak tragický příběh, přesto dokáže pohladit po duši. Jako byste cítili tu atmosféru, tu májovou přírodu, lásku a to, jak moc láska bolí. Miluju tohle dílo a ještě hodněkrát si ho přečtu, vždyť ho mám doma hned ve dvou vydáních :)

15.05.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tahle kniha je nádherným a zároveň hrozně smutným příkladem toho, co se může stát, když dítě dlouhodobě nedostává lásku a podporu od těch, kteří mu mají být nejbližší.

04.01.2021 5 z 5

Muž jménem Ove (filmová obálka) Muž jménem Ove (filmová obálka) Fredrik Backman

Do ironizujícího vyprávění Fredrika Backmana jsem se zamilovala na první dobrou, takže ani tato, pro mě v pořadí již třetí jeho kniha, určitě nebude mou poslední. Je jen málo příběhů napsaných tak dobře, že z nich na jedné straně umíráte smíchy a na druhé slzíte dojetím. Autorův neskutečný talent vykreslit i nesympatickou postavu tak, že ji milujete, chápete a souzníte s ní, je zkrátka geniální.
Muž jménem Ove je jednou z těch knih, které Vás přinutí k zamyšlení nad vlastním životem, uvažováním, chováním či manželstvím, případně mezilidskými vztahy. A právě příběhy s takovým přesahem jsou hlavním posláním literatury, pokud u čtení nechcete pouze odpočívat nebo se vzdělávat.
Lehce napsaný, vtipný, přesto hluboký a důležitý příběh zahřeje u srdce každého, kdo ví, jak těžký umí život někdy být..

24.01.2024 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Surové, pravdivé, autentické, strhující.. netřeba víc dodávat. Milovnící historické literatury by tohle dílo rozhodně neměli minout.

11.12.2021 5 z 5

Herce je občas těžké vnímat jako "normální" lidi. Obzvlášť herce bohaté a tolik slavné, jako je např. právě Tom Felton. Málokteří herci Vám navíc umožní do svých skutečných životů opravdu nahlédnout, a pokud ano, většinou sdílí jen to dobré, u těch mladých spíše prostřednictvím sociálních sítí, kde nemáte možnost ani nahlédnout výrazně hlouběji.
Tom Felton na to však šel jinou, ne tolik tradiční cestou, po které fanoušci tak touží - poskytl jim knihu. Ta kniha je upřímná, otevřená, nesmírně vtipná, kvalitní a velmi čtivá, přestože sám autor není žádný velký spisovatel. A k tomu všemu se nebojí otevírat vážná témata svých temnějších dnů a zkušeností, díky kterým získává celá autobiografie daleko hlubší význam: ta kniha je totiž v jistém smyslu terapeutická, a to nejen pro Toma samotného, ale také pro lidi, ať už jeho fanoušky či nikoli, kteří si něčím podobným jako on sami prošli.
Proč byste si tedy knihu měli přečíst, ať už jste nebo nejste fanoušky Toma Feltona? Protože se zde dozvíte spoustu vtipných historek z natáčení nejen Harryho Pottera, protože Vám povypráví o legendách britské kinematografie a protože Vám povypráví o pocitech, které občas zažívá každý z nás - že i když máte šťastný život, je v pohodě občas nebýt v pohodě...
A proč byste si měli poslechnout audioknihu? Protože ji načetli čeští dabéři Draca Malfoye a Hermiony Grangerové, a to je přece důvod, který mluví za vše, no ne? :)

05.10.2023 5 z 5

Fredrik Backman sbírá obecně velmi nadšené ohlasy, přesto jsem od něj napřed chtěla zkusit nějakou jednohubku, než se pustím do obsáhlejších děl. Tato kniha byla jako stvořená pro můj záměr a s potěšením musím prohlásit, že úvodní testování Backamana dopadlo víc než nadprůměrně :) Pravděpodobně tomu dopomohl fakt, že tohle útlé dílo pojednává o jednom z mých největších strachů, kterým však není strach z odchodu milované osoby, což také není hlavním námětem knihy, jak se mnoho jejích čtenářů domnívá. Tato kniha je o stárnutí, o zapomínání a o tom, jaké to je, když Váš mozek vypoví službu dřív, než Vaše tělo. Částečně mi to připomnělo Zápisník jedné lásky od Nicholase Sparkse. Backman píše s neuvěřitelným citem, pochopením a souzněním, ale nejvíce mě ohromilo, že Vám na 80 stranách dokáže předložit hluboký životní příběh, na který by jiným nestačilo ani 200 stran, aby se Vás dokázali takto dotknout. Klaním se, obdivuji a rozhodně se pustím do dalších Backmanových knih :)

17.09.2021 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Na knihu jsem narazila v rámci předmětu Literatura pro děti a mládež na vysoké škole. Ten námět mi přišel tak originální a zajímavý, že jsem to zkrátka musela zkusit, tím spíš, že to autorka napsala tak brzy po válce. To jsem však nečekala, jak silný příběh dostanu! Už dlouho se mi nestalo, že by mě rozbrečela dětská kniha, u této jsem však měla slzy v očích hned dvakrát.
Jedná se vcelku o jednohubku, která však skrývá velmi hluboké myšlenky a důležité, ve své době velmi aktuální téma. Nikdy dřív mě nenapadlo přemýšlet nad tím, jak se asi musely cítit děti zavlečené do Německa, které si střípky svého předchozího života pamatovaly. Zdeňka Bezděková stvořila knihu, u které na 100% věříte, že ji napsalo malé dítě, což Vám umožní se do příběhu ponořit mnohem hlouběji, než vlastně sami chcete. Rychlé sledy myšlenek, dětský pohled na svět, množství zvolacích vět, to vše ve Vás vyvolá pocit, že jste zase tím malým desetiletým dítětem, které nechce nic jiného, než k někomu patřit, být mazleno a milováno vlastními rodiči.
Úžasná kniha, která si rozhodně zaslouží více pozornosti, než se jí dostává :)

28.06.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Jejich láska vzplála za časů první světové války. A stejně rychle, jako vzplála, ji tato válka zase pohřbila.
Nevím, co víc k této knize říct, než to, že ten příběh neumírá. Je to tak neskutečně milé, poetické, něžné, dojemné a bolestné. Jazyk Romaina Rollanda pohladí po duši a postavy Vám přirostou k srdci. Je to shakespearovský příběh minulého století. Příběh lásky, která nedostala šanci.

10.01.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Velmi zajímavá a ojedinělá utopie. Donutí k zamyšlení, Shusterman prostě opět nezklamal.

03.01.2021 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tuhle knihu jsem četla už poněkolikáté, přesto jsem byla znovu napjatá, jak to sakra dopadne, přitom jsem to věděla! To se mi u žádné jiné knihy/série nikdy nestalo a autorce za to po tisící skládám k nohou svůj obdiv. Je neuvěřitelné, jak propracované své příběhy má a přestože se jedná o fantasy, nic nepůsobí uměle nebo vymyšleně. Klidně Vám předhodí skřítky, lektvary, příšery, kouzla a Vy to všechno hltáte jako by to byla naprosto normální věc. A vlastně strašně moc chcete, aby to byla normální věc. Miluju ty knihy. Zkuste mi někdo říct, že Harry Potter je pro děti, a praštím Vás tou knihou po hlavě :D A to klidně i za padesát let, protože tohle já budu číst zkrátka pořád... A to jinak fantasy prakticky vůbec nečtu :)

01.03.2022 5 z 5