Kristi_čte Kristi_čte komentáře u knih

No a já No a já Delphine de Vigan

Delphine de Vigan za mě patří mezi jedny z nejlepších francouzských spisovatelek současnosti, což předvedla i v knize No a já.
Je fascinující sledovat svět očima neobyčejné třináctileté dívky, která má hlavu plnou otázek a dychtivě na ně hledá odpověď. Nazírání Lou na její okolí je skvělou syntézou mezi dětskou nevinností a nevšední inteligencí. Lou je prostě postava, kterou si musíte zamilovat.
Celý příběh je napsán velmi čtivě a příjemně, i když je emočně náročnější a dokáže se vám zavrtat pod kůži.
No a já je přesně z těch knih, které miluju. Krátká, výstižná a sednete si z ní na zadek. Tohle je něco, co na mě vždy zapůsobí.

25.03.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

V téhle knize je toho tolik, že mi až přecházel zrak. Musím se přiznat, že mě z počátku odrazoval název knihy, protože,upřímně, stačí mi v pandemii žít. Každopádně jsem na konec ráda, že jsem se do toho pustila, protože jsem objevila velmi zajímavého autora thrillerů.
Styl psaní mi sedl, děj hezky běžel, příběh byl napínavý a to, jak se všechno na konec spojilo dohromady bylo fakt geniální a zajímavé.
Je pravda, že mě moc nebavila ta linka týmu epidemiologů, ale za to ta kriminální! Tak ta byla super. No a díky tomu, že se to nakonec prolnulo, tak uznávám, že by to bez toho udělat nešlo.
Nejvíc mě opravdu bavila ta myšlenka zločinu a to, jak vše bylo promyšlené, nebezpečné a přesto reálné.
Pokud tedy nejste až příliš zdrceni současnou pandemií, tak rozhodně této knize dejte šanci, protože to, co autor vymyslel je originální a skvělé. Já osobně vždycky miluju šílené a vyšinuté zločince a právě s takovými se v této knize setkáte.

25.03.2021 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Někdy se mi stane, že čtu sérii, která je hodně nesourodá a u které se mi třeba některý díl líbí a jiný ne. Tohle s knihami od Bernarda Miniera opravdu nemám. Přijde mi, že nasadil určitou úroveň a tu se mu celou dobu daří držet.
I když tyhle knihy jsou poměrně tlusté, tak je vždy čtu den až dva, protože mě to dokáže zaujmout a udržet v ději. Navíc jsem opravdu už po těch letech přilnula k postavě Martina, takže to vždy je jako jít s dobrým kámošem na pivo po zatraceně dlouhé době.
Knihy Bernarda Miniera jsou pro mě jednimi z nejoblíbenějších, co se thrillerů týče.

03.03.2021 4 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Kniha s tématem špiónů mě nalákala svou anotací a fakt jsem se na ni těšila. Po přečtení jsem rozhodně nebyla zklamaná. Děj byl zajímavý hezky běžel, místy kniha byla opravdu napínavá a styl psaní autorky je velice čtivý a příjemný.
Jediné co bych knize vytkla, jsou až moc dokonalé postavy, v tom smyslu, že všichni byli mladí, krásní a talentovaní. Tohle já moc nemám ráda a bylo by fajn, kdyby postavy byly tak nějak víc obyčejné.
V konečném důsledku ale za mě spokojenost.

01.03.2021 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Opět jsme tady měli zajímavé vraždy a případy a byla jsem spokojená i s tím, jak kniha tentokrát byla rozdělena na dvě části a že jsme se s Martinem mohli setkat i na počátku jeho kariéry. Ale přiznávám, že raději ho mám v současné podobě.
Když jsem s Minierem začínala, tak jsem s ním měla trochu problém, protože se mi zdálo, že se děj zbytečně táhne, ale postupem času jsem si jeho knihy opravdu oblíbila a těším se na každý další díl. A ani tady tomu nebylo jinak.
Ovšem ani po přečtení Sester se nic nemění a mou nejoblíbenější knihou z této série zůstává Tma.

01.03.2021 4 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Tak tohle bylo naprosto super! A vůbec jsme to nečekala. Má očekávání byl klasický historický román o známém příběhu Fausta. Ale tahle kniha mě opravdu překvapila, a to velmi příjemně. Od první stránky mě pohltila, díky přitažlivé postavě Johanna Fausta, která se celou dobu zajímavě vyvíjela. Hodně napínavé pro bylo pozorovat ho, jak celou dobu balancuje na velmi tenké hranici mezi dobrem a zlem, protože jsem opravdu jen čekala, kdy přepadne.
V téhle knize si podle mě každý přijde na své, protože je tu tajemno, nadpřirozeno, historie, cestování, ale i láska a dobrodružství.
Za mě skvělá kniha!

25.01.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Opět další skvělý počin od Chrise Cartera. Mám dojem, že pokud se vám od něj líbí jedna kniha, budete milovat i ty další. Alespoň já to tak rozhodně mám.
Opět setkání s detektivem Robertem Hunterem, opět zajímavá a brutální série vražd a velmi zajímavý konec.
Jeho knihy mě prostě nikdy nezklamou.

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Co říct ke Chrisi Carterovi? Mám dojem, že psát u něj hodnocení není ani třeba, protože Carter je prostě vždy skvělý a nikdy nezklame. Tato kniha byla přesně tak skvělá, jako všechny jeho ostatní a pokud milujete thrillery a sériové vrahy, ale neznáte tohoto autora, tak to určitě napravte, protože jeho knihy jsou plné napětí, zajímavých zápletek a originálních vražd. Za mě jednoduše neexistuje v tomto žánru nikdo lepší a i u této knihy se mi to opět potvrdilo.

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Nevítaný host je třetí kniha od Shari Lapeny, kterou jsem četla a musím říct, že je jiná než ty ostatní. Tentokrát máme v příběhu mnohem více postav, které mají stejnou důležitost a přiznám se, že jsem s tím měla na začátku hodně problém, protože jsem nebyla schopná se zorientovat v tom, kdo je kdo a kdo patří ke komu.
Tato kniha mi hodně připomněla knihy Agathy Chtistie a asi se mi z těch všech na konec líbila nejvíc. Přišla mi fakt děsivá ta představa, že si jedete na víkend do hotelu na hory, abyste si odpočinuli, ale na konec tam zůstanete uvězněni s bandou cizích lidí, z nichž jeden je vrah.
Tempo v této knize bylo svižné a kapitoly krátké, jak je u Shari Lapeny zvykem.
Je pravda, že jsem na začátku měla problém se začíst, ale jakmile jsem se zorientovala v postavách a zvykla si na ně, tak mě to opravdu začalo bavit. Opět jsem měla několik teorií, kdo je vrah, ale moc mi to nevyšlo ????.

20.01.2021 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Na knížkách Shari Lapeny mám ráda, že má krátké kapitoly a to samo o sobě mě vždy nutí číst víc. Nic méně i děj je docela napínavý, ale co se mi líbí nejvíc, tak je rozhodně to, že u téhle knihy jsem až do poslední chvíle nevěděla, jak to vlastně dopadne a kdo stojí za vším tím špatným, co se v knize dělo. Jo, měla jsem několik teorií, ale opravdu až do konce jsem si nebyla jistá, která z nich to vlastně bude. To je na Někdo cizí v domě fakt super.
Celkově mi to ale přišlo docela pomalé a nevadilo by mi, kdyby to téma toho, že vám někdo cizí šmejdí po domě bylo víc rozpracované a vyhrocené, než v té knize bylo. Prostě mám ráda trochu drsnější thrillery.
Někdo cizí v domě ale nebyla špatná četba. Za sebe to beru jako fajn odpočinkovou knihu do úspěšného podzimního dne.

20.01.2021 3 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Praskliny jsou divné a zvláštní. To je první věc, co mi v hlavě se spojitosti s touto knihou vyskočí. Textem jsem se prokousávala celkem hladce, ale stále mi v hlavě svítilo, že mi něco uniká. Nebyla to pro mě úplně snadná četba, ale ve výsledku jsem musela uznat, že Klára Vlasáková velmi zajímavým způsobem zachytila deprivaci dnešní společnosti a lidské neřešení problémů ukázala v jiném světle, než jak je to běžné.

20.01.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Úzkosti a jejich lidé je poměrně oblíbená kniha, mně se líbila, ale to je tak asi vše.
Bohužel mi nepřišla nijak extra vtipná ani zajímavá a obecně to pro mě byla kniha, která vyjadřuje průměr. Nebylo v ní nic, co by mě nadchlo, ale zase ani nic, co by mi vadilo. Takové to neurazí nenadchne.
Řekla bych, že na odpočinek je to určitě fajn četba, protože autor píše příjemně, postavy jsou dobře vykreslené a čtenář se tak může soustředit jen na samotný příběh.

20.01.2021 3 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Lucii Faulerovou jsem si zamilovala už po její knize Lapači prachu a Smrtholka na mě zapůsobila také, i když bych řekla, že o kapku méně.
Na autorce mám ráda především její typický styl psaní, který čtenáři navozuje pocit, jakoby byl přímo v hlavě hlavní hrdinky, což je někdy sice dost matoucí, ale ve výsledku spíše velmi zajímavé.
Téma knihy není pro každého a kniha pro mě patří obecně k těm náročnějším, ale rozhodně jsem ráda, že jsem se do ní pustila a těším se na další autorčina díla.

Meta Meta Pavel Bareš

Tak tohle se hodně povedlo! Už samotná hlavní hrdinka mi byla opravdu sympatická a musím říct, že ji Pavel Bareš vykreslil skvělé.
Dále mě v jeho podání zaujalo téma stalkingu a i hlavní zapírak knihy, který byl opravdu odporný a svým způsobem fascinující.
Celkově byl příběh napínavý a zajímavý a to právě díky tématu "superhrdinství"/odlišnosti některých lidí a také už výše zmíněným tématem stalkingu.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka je mou druhou knihou od Viktorie Hanišové, takže jsem čekala, že bude dobrá, ale tohle naprosto předčilo má očekávání!
Hanišová nám podává trpký a melancholický životní příběh mladé ženy, která se pere s nelehkými následky jejího dětství a na níž všichni koukají přes prsty, rodinu nevyjímaje.
To vše dokresleno popisem přírody a hub na Šumavě spolu vytvořilo skvělý čtenářský zážitek, který ve mě ještě dlouho rezonoval.

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Šest vran byla má první kniha od autorky a přiznávám, že moc nechápu to nadšení všech. Čekala jsem, že příběh bude akční a napínavý, ale já jsem se při četbě strašně nudila. Asi mi ani nesedl styl psaní autorky a dost mi vadilo, že když se konečně začalo něco dít, tak se začala retrospektivně řešit minulost jednotlivých protagonistů, což mě prostě v tu chvíli absolutně nezajímalo a řekla bych, že to byl pro mě i takový hlavní retardér děje.
Samotné postavy mě taky nijak extra nevzaly, i když musím říct, že třeba Inej nebo Ninu jsem si celkem oblíbila. Nic méně se v knize nedělo pro mě nic překvapivého a chyběl mi tam pořádný zvrat.
Z Šesti vran rozhodně nejsem nijak nadšená a stále jsem se ještě nerozhodla, zda zkusím i druhý díl, protože mám pocit, že je mi celkem jedno, co s postavami dál bude.

20.01.2021

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Původně jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale i přes to jsem z ní naprosto nadšená. Jmenuji se Maryte se věnuje pro mě zcela neznámému tématu a osvětluje ho z pohledu dětí, které si tyto události prožily.
Musím říct, že četba této knihy pro mě byla skvělou zkušeností a i když má jen necelých 200 stran, tak ve mě zanechala hodně hluboký dojem a donutila mě zamyslet se nad následky druhé světové války z úplně jiného úhlu, než jsem zvyklá.
V dnešní době vychází poměrně dost knih s tématikou druhé světové války a holocaustu, ale tohle je něco jiného.
Mně osobně se také moc líbilo, jak stroze nám to autor celé podal. I když psal o strašných událostech, čtenáři to předkládal poměrně chladně a jako fakta. Díky tomu jsem měla pocit, že si můžu názor udělat zcela sama. Nemám ráda, když autoři tlačí na pilu a vše nám podávají až moc emotivně, proto jsem tohle opravdu ocenila.
Za mě tedy skvělá kniha s originálním příběhem.

01.11.2020 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tahle kniha má všude skvělá hodnocení a já jsem od ní tím pádem měla vysoká očekávání. Možná až moc vysoká.
Velice se mi líbila ta historická linka, všechny ty informace o Španělsku pod nadvládou Franca, záhada s dětmi a sirotčincem. To vše bylo skvělé a musím říct, že jsem se dozvěděla věci, které jsem v dějepise asi prospala. Navíc oceňuji to, že se vše zakládá na pravdě a autorka si dala dle všeho velkou práci s rešerší a zjišťováním informací.
Bohužel, co mi ale neskutečně vadilo byli oba hlavní hrdinové a ta romantická linka. Jak Ana, tak Dan byli tak čistí, hodní a dokonalí, až mě to prostě štvalo. Ty postavy se za mě nikam neposouvaly a ani nevyvíjely. No a ten konec... Bohužel tato linie knihy za mě prostě ne, ale jinak ten zbytek byl velice zajímavý a čtivý. Dozvíte se opravdu hodně informací ze španělské historie a i z jejich tradic. To byl pro mě velký přínos.

29.10.2020 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Tak tohle byla pořádná jízda! Ze začátku jsem měl obavy z toho, že kniha má skoro 800 stran a že když to nebude skvělé, tak to čtení bude dlouhé utrpení. Díky bohu těchto 800 stran ale stálo za to. Celá kniha je nabytá akcí, napětím a ani ta romantická linka mě neštvala tolik, jako obvykle. Je pravda, že v knize bylo několik hluchých míst a děj by se mohl trošku zrychlit, ale vesměs jsem opravdu spokojená a musím říct, že je to napsáno tak, že jsme měla potřebu číst pořád a pořád dál.
Už se těším na další díly.

26.10.2020 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Tahle kniha byla naprosto skvělá! Miluju horory s folklorní tématikou a tohle bylo přesně ono. Neskutečně mě bavilo to tajemno v knize a všechny ty prvky staré kultury, která se promítá do života lidí v zapadlé vesnici.
Kniha je za mě opravdu originální, čtivá a napínavá, ale přeci jen mě docela zklamal konec. Přišlo mi, že ten závěr byl strašně rychlý a celé to bylo jakoby useknuté. Klidně bych brala, kdyby to bylo zpracováno ve druhém díle.

26.10.2020 5 z 5