Kopta Kopta komentáře u knih

Policie Policie Jo Nesbø

Už to nejde. Bolí to. Opakovaný vtip prostě není vtipem ani zdaleka. Snažil jsem se 200 stránek, ale udržet tempo bylo skoro nemožné a o to méně, že hlavní postava tam celou dobu nefiguruje, což bylo vždy ubíjející v jakékoliv Holeovce. Tady to víc nejde udržet. Knihu odkládám. Snad se to někdy napraví audiovkou, ale myslím, že si musím najít novou sérii na léto.

09.07.2023

Simpsonovi - Hokus Pokus Brutalběs Simpsonovi - Hokus Pokus Brutalběs Matt Groening

Od Deadpoola (tedy mnoha let) konečně komiks, u kterého jsem nevěděl, kdy se přestat smát. Vrchol zábavy připomínající staré dobré díly, i když datace tohoto je relativně čerstvá. Skepse vůči Simps komiksům jednoznačně opadává. Poprosím víc!

09.07.2023 5 z 5

Zkouška odvahy Zkouška odvahy Jason Aaron

Za mě stejná zábava ako vždy. Jen si teda říkám, že ta originalita a způsob nemůže ze sebe těžit donekonečna. Moc dílů to už za mě nevydrží.

26.06.2023 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Audio ČRo: Dost snadno se člověk dostane do komplikovanosti mysli. A zvláště té feminní. Za mě zajímavý příspěvek do diskuze, ale trochu tomu asi chyběla ta komplexnost Geniální přítelkyně, která se ale pracuje na 4 knihy. Nějaké pasáže vyloženě nudné. I tak cením existenci.

23.06.2023 3 z 5

Audio ČRo: Velice autentické, dobře odvyprávěné, děsivě poutavé. Skoro mi přišlo, že ukončeno strašně brzy, což se nedá vyčítat, ale pointa je, že takový obsah by se dal poslouchat neustále.

23.06.2023 5 z 5

Bohové lžou Bohové lžou Kaori Ozaki

Nejdříve to vypadalo jako klasické emo manga klišé. Uznávám, že nějaké paterny, tam jsou vidět, ale i přesto ze sebe dílo udělalo unikát. Opět líbezné pohlazení životního osudu s otazníkem na konci.

18.06.2023 5 z 5

Mapa z listí Mapa z listí Yarrow Townsend

Po dlouhé době zase něco dětského, chtěl jsem se trochu zrestartovat, ale takhle se to nepovedlo. Natož že se kniha profiluje, že je dobrodružství na každém kroku, tak jsem ho po čtvrtině knihy moc nenašel.

17.06.2023

Silo Silo Hugh Howey

Po sto stránkách plácání sice vidím potenciál, ale ta nedějovost mě ubíjela. Jedeme dál.

17.06.2023

Směna Směna Anna Beata Háblová

V něčem niterná kniha. Číst o realitě toho sedět za kasou a sedět za ní i v reálním životě a pociťovat odcizení je v celku síla. Tak jak se dalo čekat, i zde je světlo na konci tunelu. A cesta k němu se za mě Háblové povedla. Krásný přírůstek do moderní literatury.

13.06.2023 4 z 5

Kontinuita parku Kontinuita parku Petr Šesták

Audio ČRo: Po celé té délce si nejsem vlastně moc jist, co jsem to slyšel. I tak mohu jen říct, že přes zvláštní rozjezd mě to vlastně chytlo. Tahle kniha se od všech ostatních liší v tom, že je v ní hodněkrát zmíněná Víra.

13.06.2023 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Audio ČRo: Za mě opět změna perspektivy vnímání domácí literatury. Zajímavé koule v tom napsat knihu o sobě. To dává lidem možnost nemluvit o tom, že postava je egoista, ale že autor je egoista. Jednodušší střelba. Přijde mi to zbytečné. Navíc sofistické. Za mě mi spíš vadilo autorovo přivlastňování si menstruace než to, že mu volá Kundera. Za mě jedno ze zásadních děl literatury. Věřím, že jsem si to ale víc užil díky tomu, že jsem to nečetl.

11.06.2023 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Dost zvláštní kniha. V mnoha ohledech mi přišlo, že autor se snaží rozjet, jasně, jasně, nějaké ty balasty okolo, už tam budeme, nevadí, že půlka knihy je pryč, ta zápletka tam někde bude a... nic. Už film sám o sobě dokázal být v něčem takový matný a kniha tomu vůbec nepomohla. Palahniuk se mi pomalu začíná vzdalovat.

01.06.2023 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Když jsem četl k maturitě, skončil jsem po padesáti stránkách. Najednou v audiu na ČRo naprostá pecka, u kterého jsem se nad onou bizarností nedokázal zastavit smát. Jasně, nějaké pasáže úmorné a zbytečné. Mnohdy ale klenot k popukání.

29.05.2023 4 z 5

Čistý, skromný život Čistý, skromný život Viktor Špaček

Za práci s jazykem rozhodně cenu chápu. Napsání "Montgomery Bearns" už fakt ne. První povídka Everest, pak pomalý a kluzký sestup. Mám radost, že někdo píše i malé povídky. i když asi už chápu jejich problém.

29.05.2023 3 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Po dlouhé době silná záležitost, která mě opravdu držela. Upřímně asi nejvíce do začátku druhé knihy. Audio ČRo: Jen potvrzení skvostnosti díla.

20.05.2023 5 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

Kniha zajímavá hlavně překladem, ale na mě velké sousto. Nešlo se udržet v takové komplexicitě.

13.05.2023

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Upřímně jsem se držel v knize díky oné originalitě, která tahá významnou část. I tak z toho šlo vyždímat za mě víc. Trochu mi to připomnělo tasemnici ze Špíny. I tak je super vidět, že se lidé nebojí experimentovat.

07.05.2023 3 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Neuvěřitelné zklamání. Kundera zde ukazuje jen část svého umu. Jakoby ty povídky bránily v odpoutání talentu tvůrců. Až nečekaně nezajímavé a prosté.

12.04.2023

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Zajímavý kolotoč. Nicméě spíše záživný než blitku hodný. Oproti syrovému a vážnému filmu se kniha čte až podezřele svižně až jako u brakového románu. Jenže nenechal bych se zmást. Sílu tam cítíme. Cením taky věrnost u filmu. Nějaké pasáže strašně nudné až strašně zbytečné. Svižnou knihu to jen zbytečně natahuje na někdy unulý proces. I tak je to silné dílo, které má právo být mezi největšími.

09.04.2023 4 z 5

Klasicky nenarativní (tolik) a pocitový Murakami. Zase po roce. Jednohubka, která nakonec má v konci větší sílu než by se zdálo. Taky nutno myslet na někdy trochu překvapující sexuální scény. Příjemné čtivo, což se v tomto případě dalo čekat. Občas drhlo ve stejné zamotanosti dokola.

30.03.2023 4 z 5