Knihomolka2009 Knihomolka2009 komentáře u knih

Tohle je stoprocentně jedna z nejlepších knih roku 2022. Tom Felton se tady s námi podělil o zážitky z natáčení a svého soukromého života. Zároveň nás seznámil i s několika herci a svěřil se, jaké zkušenosti od nich získal. Za mě se to dobře četlo a líbilo se mi obohacení knihy o fotky. Občas jsem se zasmála u nějakých scén, které Tom Felton podal opravdu skvěle a takhle to šlo většinu knihy. Na konci už to je spíše takové na zamyšlení, což ale bylo velmi naučné. Mrzí mě, že o této knize je napsáno,,Doplňková publikace k Harrymu Potterovi", protože za mě je toto ( ač Toma Feltona známe skoro všichni asi jako Draca Malfoye ) samostatné dílo, kdy tam nejčastěji Harry Potter byl zmíněň proto, že měl v životě Toma Feltona velkou roli a strávil u natáčení většinu svých let, když byl ještě mladý kluk. Knihu tedy moc doporučuji přečíst.

03.01.2023 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

(SPOILER) Bude to znít divně, ale tohle je za mě jedna z nejlepších knížek na světě a první kterou jsem tento rok dočetla. Hlavní hrdinka byla od první strany naprosto úžasná a hlavní hrdina taktéž. Vždycky když se na první pohled zdálo že Fallon jedná sobecky,za chvíli přišla věta, která to dokázala celé obrátit, a já ji měla o to radši. Zápletky mě překvapily, a jsem moc ráda, že po celou knihu se vždy objevovaly nějaké problémy, a až ke konci se to vše vysvětlilo. Za mě to byl příběh působící na vás jako pohádka, za kterou se ale skrývá tolik problémů, že to vlastně ani jako pohádka dopadnout nemuselo. Já jsem za to však moc ráda, protože kdyby tento příběh skončil jen o trochu jinak, nebylo by to to pravé, jelikož tohle není žádné drama ale život dvou mladých lidí, kteří se musí popasovat s hodně problémy, aby spolu mohli žít šťastně až do smrti a strávit spolu každý den včetně 9.listopadu.

04.01.2023 5 z 5

Jane Eyrová Jane Eyrová Charlotte Brontë

Knihu jsem začala číst až po tom, co jsem viděla filmovou adaptaci z roku 2011, která mě natolik uchvátila, že jsem po knize sáhnout prostě musela. Už od začátku mě zaujal styl vyprávění v první osobě, což mi přijde velmi nezvyklé na dobu kdy byla kniha napsána. Janiny myšlenky a povaha mě stále nepřestávají uchvacovat a nalézám v nich hlubší význam. Její postava celkově mě fascinuje a nemohu si pomoci, ale vzhledově si ji představuji jako Miu Wasikowskou, představitelku Jany ve filmu, s kterou se shodují naprosto ve všem. Stejně to mám i u pana Rochestera, ale v tomto komentáři nemám v plánu srovnávat knihu s filmem, nýbrž vychválit knihu až do nebes. Jak už jsem zmínila, líbilo se mi Janino uvažování a její nezávislost, její vztah s panem Rochesterem, který ač vím že není zrovna zdravý, tak jsem mu propadla a zamilovala se do něj. I samotná postava pana Rochestera mě nadchla ( v mnoha věcech je stejný jako Jana ( nebo Jane ), ale zároveň má v sobě více divokosti, zatímco Jana je, i přes svoji vášnivou povahu, více přemýšlivá a drží se svých zásad ). Na knize jsou nadále výborně prozkoumány pestré charaktery postav. Zkrátka žádná postava vám nesplyne, protože každá má jinou povahu a vytvoříte si o ní jasný obrázek. Hlavní zvrat na mě působí velmi dramaticky a nereálně, a právě to se mi líbí, je to prostě starší kniha, a díky tomu zvratu z ní máte i takový pocit. Konec je krásný, máte z něj pocit, že ač vše nedopadlo úplně ideálně, tak život je prostě život a pravá láska září i v těch nejtemnějších chvílích a nezhasne. Abych se ještě vyjádřila k Lowoodu, tak prostředí školy bylo perfektně vykresleno ( ostatně jako vše v této knize), motivy a chování malé Jany byly rozumné a její vývoj ovlivněný především Helen Burnsovou, či slečnou Templeovou byl uvěřitelný. Jako celek bych knihu popsala následujícími slovy : Romantické dílo, odehrávající se v gotickém prostředí s hlavní hrdinkou, která se dá popsat jako realista ale i snílek. Jestliže nejste spokojeni s mou recenzí, přečtěte si knihu a udělejte si vlastní názor a možná pochopíte, jak jsem to myslela. I přes tento dlouhý komentář, nedokážu ani zdaleka říci vše, co na této knize tak miluji a jak je pro mě důležitá. Proto zde uvedu mou poslední poznámku a tou je, že velice doporučuji všem shlédnout film Jana Eyrová z roku 2011, protože za mě vystihl knihu ( i přes vynechání některých ikonických scén ) naprosto skvěle, protože pokud jste viděli jen film, tak kniha vám osvětlí, co si v dané scéně Jana myslí a ještě vám předvede další úžasné pasáže. . . A naopak, pokud jste první přečetli knihu, tak právě tento film ( protože po celý film v podstatě sledujete jen a pouze Janin pohled na svět stejně jako v knize ) vám převede tento slavný román do melancholického obrazu, a tím pádem se vám bude obojí doplňovat, a nebudete si muset vybírat, co máte radši, protože celým srdcem se zamilujete do obojího stejně. Velice si vážím, pokud jste došli až na konec a doufám, že se vám má abnormálně dlouhá recenze zalíbila.

21.10.2023 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Krásná kniha. To jsou první slova co mě napadnou když si vzpomenu na Námi to končí. Celý příběh je proložen nádhernými citáty, myšlenkami a je napsán s láskou přesto že čteme o bolesti kterou zažívá hlavní hrdinka a jistě i někteří z nás. Skrze text máme možnost cítit emoce jako beznaděj, úzkost, lásku, smutek a možná i vztek. Lily mi byla velmi sympatická a za její rozhodnutí na konci ji velmi obdivuji. Ne každý by to dokázal udělat. Rylea jsem měla po většinu knihy ráda a věřím, že v nitru je jen člověk, který občas dělá špatné věci. Atlas si mé sympatie nezískal, přišel mi moc upjatý a celkově nevýrazný ale jeho dobrosrdečnost k Lily mi o něm vylepšila mínění. A v poslední řadě Alyssa, u které jsem si především cenila jejího neustálého podporování a rázné povahy. Od začátku jsem si myslela, jak smutné to určitě na konci bude, ale za mě to skončilo úplně báječně, moc se mi líbilo jak to oba vzali a i přesto mezi sebou měli pěkný vztah, i přesto, že Ryle ublížil Lily jedním z nejhorších způsobů, i přesto se měli rádi a dokázali se přes to přenést a začít znovu, každý svou vlastní cestou. Doslov autorky mě taky dojal moc krásným způsobem. Ale i když tahle kniha byla vážně emoční smršť, tak jsem nebrečela a netuším proč, protože se mi opravdu brečet chtělo. Možná nejsem dost empatická ale co už, tuto knihu si navždy ponesu v srdci a za pár let se k ní vrátím, prozatím ale musím plavat dál...za další knihou od Colleen Hooverové.

22.03.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tohle byla moje první historická romance, která mě velmi překvapila tím, jak zábavné je číst o době viktoriánské. V knize mě právě toto téma (samozřejmě jsem se tam dozvěděla i další zajímavé informace), které tam bylo vsunuté, zaujalo a po dočtení jsem si ještě o tom něco přečetla. Hlavní hrdinka, ač je velmi tvrdohlavá a nezkrotná, se mi moc líbila a její hašteření s mrzutým knihovníkem bylo mojí oblíbenou částí. Skvělá kniha a rozhodně doporučuji přečíst.

28.04.2022 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) Po přečtení prvního dílu jsem čekala opravdu skvělou knihu a to tahle byla. Dostaneme zde spoustu nových úžasných postav, mezi kterými probíhají výborné dialogy, prozkoumáme další dvory a jejich krásu a ještě k tomu romantiku, která stojí za přečtení. Feyre v tomhle díle byla pro mě opět skvělá a spolu s Rhysandem jsem si je zamilovala. Dobře napsané byli také psychické problémy, kterými Feyre trpěla. Zápletky opět originální, spousta nových pojmů a magie. Za mě stejně dobré jako Dvůr trnů a růží.

27.03.2023

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

(SPOILER) Kateřina Šardická je první česká autorka, od které jsem si přečetla knihu. Rozhodně této volby nelituji. Příběh se čte hezky plynule, takže je přečtený celkem rychle. Klaudii jsem si moc oblíbila, to byla skvělá postava, která měla sice chyby, ale také své světlé stránky a velkou odvahu. Oliver byl v pohodě a Adam si mé sympatie nezískal. Co se týče konce, ten mě opravdu na jednu stranu mrzel, na tu druhou jsem byla spokojená, že všichni neumřeli. Kniha je prostě o lidech, kteří mají problémy a třeba trpí traumaty, a jak to skončilo výborně ukazovalo, že v životě vše nemusí skončit úplně nejlépe, ale člověk se s tím musí smířit a být rád za svůj život a lidi, kteří mu vždy pomůžou nebo s ním ten smutek či žal sdílí. Knihu doporučuji přečíst.

11.01.2023 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Jelikož je autorka velmi známá pro svoje knihy, chtěla jsem si od ní nějakou taky přečíst a Na obtíž mě zaujala nejvíce. Anotace zněla tak podivně, že mě začalo strašně zajímat, jak to celé bude pojmuté. Kniha je psána velmi dobře, takovým nenáročným stylem, a tím pádem se to celkem rychle čte. Merit mi byla sympatická, šlo vidět, že je to prostě úplně obyčejná holka jako ostatní, až na svoji zálibu ve sbírání trofejí, což se ale v knize vysvětlí a nezní to tak divně jak to vypadá. Ostatní postavy nepůsobí z pohledu hlavní hrdinky moc sympaticky, ale postupně s Merit se vám pohled na ně zlepšuje. Romantická linka byla podivná i krásná zároveň a já celou dobu doufala, že to s nimi skončí dobře. Autorka tam chtěla nějakým způsobem zakomponovat téma deprese, což se jí možná jistým způsobem podařilo, a téma rodinné vztahy, které bylo asi tím podstatnějším. Celou knihu hodnotím plným počtem hvězd.

02.01.2023 5 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

První co musím říct je, že moc obdivuji autora za to, že dokázal vymyslet originální pojetí světa kouzelníků, mágů a čarodějů. K mojí škodě mi ale přesto v knize chyběla romantická linka, kterou já v knihách potřebuji. Ano, vím že taková slabší tam byla, ale hodně upozaděna. Já si nestěžuji, protože chápu, že ne ke všem knihám patří. Tady podle mě spíše šlo o vývoj Kellena a poznávání světa. Tím jsem chtěla říct ( ještě to raději zhrnu, protože si myslím, že teď v tom jste úplně ztraceni ), že kniha byla opravdu velice povedená fantasy ale já mám raději knihy typu Sarah J. Masové kde má romantika hlavní roli. Tento názor je můj osobní a respektuji, že ostatní to mohou mít jinak.

29.12.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

(SPOILER) Kniha byla moc hezky napsaná, ale za mě se nečetla úplně nejlépe, i tak bych ji ale ohodnotila nadprůměrně. Nejvíce mi asi vadila romantická linka, přičemž já jsem celou dobu fandila ďáblovi, ne Henrymu, který mi byl strašně nesympatický, prostě hrozná citlivka. Tím pádem se mi ani konec nelíbil, skončilo to sice tak jak jsem si celou dobu malovala, ale hlavní hrdince se to očividně nelíbilo, možná kdyby tam autorka poslední stránku nebo dvě vynechala, bylo by líp. Samozřejmě je to jen můj názor a nikdo s ním nemusí souhlasit.

04.12.2022 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Naprosto úžasná kniha. Je skvěle napsaná a rychle se čte. Jude jsem měla od začátku ráda, byla nebojácná a odvážná. O Cardanovi se ze začátku může zdát, jaký je tyran, ale asi po dvě stě stranách máme šanci ho lépe poznat a oblíbit si ho. Zatím je romantická linka spíše o té přitažlivosti a vášni. Ostatní postavy jsem si neoblíbila tak moc, jako hlavní duo, ale byli celkem fajn. V polovině knihy přišel zvrat události, který jsem vůbec nečekala a konci se dostalo zajímavého rozuzlení.

11.01.2023 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Finále série Dvůr trnů a růží mě vůbec nezklamalo a moc se mi líbilo. Kniha je na rozdíl od předešlých dílů zase o kousek tlustší a poznáváme další nové postavy. Také jsme od Dvoru mlhy a hněvu měli šanci sledovat vyvíjející se vztah Feyre a Rhysanda, kteří už jsou oficiálně spolu. I jejich přátelé byli opět super a mají spolu skvěle dialogy. Co se týče zvratu na konci, tak mi nevadil a přišlo mi fajn jak to vše skončilo. Tato série rozhodně patří k mým nejoblíbenějším a řadím ji hned spolu s Krutým princem na první příčku.

02.04.2023 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Od začátku je příběh krásně napsaný, ale poněkud nezáživný a až na konci se tak rozjel, že jsem dokázala přijmout i první část knihy. Hlavní hrdinku Feyre jsem si oblíbila a hodně mě s ní spjala vášeň k malování. Tamlina jsem moc vážně nebrala, protože vím, co se s ním pak stane. Lucien byl skvělá postava a Rhysand snad ještě víc. Co se týče násilných scén, byly podle mě skvěle napsané a nevadily mi. Opravdu jsem se do knihy zamilovala a moc jí doporučuji.

27.03.2023 5 z 5

Protože Tim Burton režíroval většinu mých oblíbených filmů, rozhodla jsem se přečíst si jeho básničky o tragických životech těch nejzvláštnějších postav, co jsem kdy viděla. Autor se vše snaží podat s trochou toho černého humoru, který ke sbírce výborně sedí. Líbily se mi snad všechny básničky, a musím jak Tima Burtona tak překladatele moc pochválit. I přes to si myslím, že kniha rozhodně není pro všechny, jelikož je celkem morbidní. Co se týče ilustrací, úplně nejsou můj styl, ale ke knize se hodí.

05.01.2023 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

(SPOILER) Abych řekla pravdu, vůbec nevím proč jsem této knize dala plný počet. Příběh není moc promyšlený, ale ani ne takový bizár jaký jsem čekala. Postavy mě velmi často štvali, v podstatě hlavně Feyre, Rhysand a Elain. Za to co teď řeknu, si myslím že mě nepochopíte, ale od první chvíle co se v knize objevil Tamlin, část mého já chtěla, aby se k němu Feyre vrátila a byly spolu, protože to co tam předvádí s Rhysandem je místy fakt strašné. Dále mě pěkně nakrkly Feyřiny myšlenky o tom jejich bohatství a jak by měla ostatním pomáhat a kolik má šperků... No hrůza. Postavy, kterých mi bylo strašně líto byly v tomhle případě Tamlin, Nesta a Lucien. Na Tamlina prostě pořád všichni hrozně dupou a Rhysand pořád provokuje, i když Tamlin vlastně už dostal za vyučenou tak, že je z něj teď prázdná skořápka upadnutá do zapomnění a samoty. Lucien je na tom dost podobně, když odmítne nabídku Feyre aby u nich bydlel, ihned dostane vynadáno, že žije s lidmi, s kterými si vybudoval přátelský vztah a má je rád narozdíl od lidí z Nočního dvora. Elain se k němu chová teda dost hrozně a ani pozdravit ho nemůže a místo toho dělá blbé ksichty. A poslední postava, Nesta. Všimli jste si toho, jak strašně Feyre chtěla po Nestě aby přišla na oslavu slunovratu a v závěru pro ni nesehnala ani dárek ? Nesta, i přes nadměrné pití alkoholu a psychických problémů, které se ani nedivím že má po tom co si prožila a když se jí ani nikdo nepokusí pomoct, má recht v jedné věci, a to v té když nechce být součástí nejbližšího kruhu, protože mi řekněte, kdo by chtěl být součástí Feyre a Rhysanda, lidí co nejčastěji myslí jenom na sebe a na své potěšení. K erotické scéně se radši ani nebudu vyjadřovat, to byla poslední kapka. Navzdory tomu jak příšerně se Rhysand a Feyre k některým postavám chovali a jak měli zcela bezproblémový vztah, což není úplně normální, je krásné, jak se k sobě chovají navzájem. Tím ale neříkám, že je vše odpuštěno, protože když budu vzpomínat na tuto sérii, kterou velice miluji, vždy si na lásku Feyre a Rhysanda vzpomenu u prvních tří dílů. A přichází závěrečná otázka : Proč jsem teda dala plný počet hvězd ? A odpověď zní, že nejspíš kvůli původním třem dílům, kde jsem si postavy oblíbila, milovala je a asi kvůli tomu nemůžu dát žádnému dílů z této série špatné hodnocení, a i přes tady tohle rodeo ty postavy mají u mě v srdci své místo. Zkrátka, co je dvě sta sedmnáct stran utrpení oproti aspoň osmnáct seti stranách sledování krásného vztahu skvělých postav. Pokud máte na knihu jiný názor, plně ho respektuji a je to jedině dobře pokud se vám kniha líbila.

01.01.2023 5 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Je mi líto, ale mě toto grafické zpracování opravdu velmi zklamalo. Nemá to nic moc co do činění s dějem ( který se mi sice nelíbí, ale to už souvisí s filmem a já věděla do čeho jdu, když jsem komiks otevřela ) ale spíše tou grafikou jako samotnou. Jednotlivé obrázky byly jakž takž podobné scénám z filmu a ještě k tomu ne moc hezky nakreslené. K ději se tolik vyjadřovat nechci, protože to starost komiksu není, ale konec byl strašný, přijde mi, že neukázal vůbec pravou lásku a Jonathana mi bylo líto. Toto je jen můj názor a respektují pokud na to máte nějaký jiný, přeci jen je Drákula oblíbený film mnoha lidí.

05.03.2023 1 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Ukončení série Krutý princ jsem si moc užila, vůbec mi to nepřišlo horší než první dva díly. Konečně se zde posune vztah Jude a Cardana, kteří se mi spolu moc líbily. Celá kniha se četla velmi dobře, vždy se tam něco zajímavého dělo, spoustu zvratů jsem ani nečekala a konec byl skvělý, hlavně poslední kapitola je velmi krásná ( a ta předposlední taky ). Vřele doporučuji si tento nádherný příběh přečíst a užívat si ty chvíle plné lásky, vášně, intrikaření, politiky a samozřejmě toho fantastického světa.

10.02.2023 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

(SPOILER) Druhý díl trilogie Krutý princ dosahoval kvalit prvního a moc mě to bavilo. Jude v této knize vyspěla a byla mnohem zodpovědnější. S Cardanem tvořili skvělou dvojici. Ohledně romantiky si myslím, že je opravdu pomalejší, dokonce ani v tomto díle mezi nimi nebylo více než ta touha, ale mají skvělou chemii, která bude v závěru jistě prohloubena. Na konci mi bylo líto Jude, protože když to vezmu z jejího pohledu, asi ji lákala ta představa moci, a že už ji nikdo neublíží, no bohužel byla zrazena tím, kdo si pomalu získával její srdce.

13.01.2023 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Neměla jsem zrovna nejlepší očekávání, když jsem si knihu půjčovala z knihovny, zaujaly mě spíše ty nádherné ilustrace. Ze začátku se to vleče, ale celkem rychle se to rozjede, vzhledem k tomu, že kniha má ani ne osmdesát stran. I přesto všechno mě dokázal zvrat na konci překvapit a bavilo mě hádat, co za princeznu královna vlastně je, a udělalo mi radost, když jsem to zjistila. Konec příběh pěkně ukončí a zároveň začne jejich další pohádku, která před námi ale zůstane skryta.

13.01.2023 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Vím, že tato kniha není pro ostatní takový průlom jako Kouzla rodu Thornů od stejné autorky, já jsem ji ještě nečetla, takže nemohu posoudit, ale Magie havranů se mi moc líbila. Já nejsem moc náročný čtenář, neohlížím se nějak zvlášť na to jestli je hlavní hrdinka nesympatická, jestli má příběh dobrou zápletku, spíše mi jde o to aby mě to bavilo. Tuto knihu jsem čekala úplně jinou ale nezklamala mě. Zaujalo mě zakomponování umění do děje, které mi přišlo velmi originální. Isobel byla od začátku až do konce stejná a celkem jsem si ji oblíbila, u Havrana mě zarazilo zjištění, že jeho barva očí je fialová, načež jsem si vzpomněla na Rhysanda z Dvoru trnů a růží. Doufala jsem v příběh, kde bude hlavním romantika, což se mi v podstatě splnilo. Přišlo mi pěkné jak oba putovali po podzimních lesích a vzájemně se poznávali. Kniha je pro mě taková krásná pohádka s nádhernou atmosférou, zakázanou láskou, a i když to nebylo zrovna akční a nejlépe promyšlené, tak se mi to líbilo.

05.01.2023 5 z 5