knihamouder knihamouder komentáře u knih

Pořád jsem to já Pořád jsem to já Lisa Genova

Nádherný, dojemný a přeci tak bolestný čtenářský zážitek. Příběh mě rozerval na kusy. Lítost, slzy a prázdnota...
Je smutné a velmi bolavé, když vám odejde někdo milovaný, ale ještě smutnější je, když dříve odejde jeho duše a zbude jen tělesná schránka...
Alice se nevzdává v boji se zákeřným protivníkem, avšak boj se zlodějem paměti stejně prohraje.
Kde jsou ti, které v těžkých chvílích potřebujeme? A kdo nás překvapí svým přístupem? Jaké je rozhodovat o životě ostatních?
Díky za literaturu, která může přiblížit život s touto nemocí, ať už z pohledu nemocného či příbuzných.
Letošní výzvě ještě větší díky za nezapomenutelný zážitek!
Všem doporučuji!!!

01.01.2020 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Kniha se mi moc líbila. Dokázala mě rozveselit, zavzpomínala jsem na své dětství a došlo i na slzy.
Dle mě má pan Svěrák skvělý talent vyprávět. A to, že je kniha z pohledu malého chlapce... úžasné!

05.11.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako přečtené knihy ovlivňují Vás, tak i Vaše nálada ovlivňuje výběr knihy, kterou chcete otevřít. Má chmurná nálada (a snad i fyzická bolest) mi nedovolila pokračovat v rozečtené knize, která je plna temné a bolestivé minulosti a tak jsem zamířila ke knihovně. Potřebovala jsem něco, co by mě osvěžilo, vzpružilo, pohladilo moji smutnou duši. Zkoumala jsem hřbety knih a projížděla pěkně polici po polici. Co vlastně hledám? Nevím... Á, už to mám - Malý princ!
Kniha o velkém dobrodružství a podivných i jedinečných setkáních malého človíčka s ostatními.
Člověk nikdy neví...
Kolik čtenářů zde soudí díla autorů jedno po druhém, ale kdo dokáže soudit dobře i sám sebe? Co je pro nás důležité? Komu chceme býti užiteční - sobě nebo ostatním? Za co nebo spíše za koho jsme zodpovědní?
Mnoho z nás není spokojeno tam, kde je, každý někam pospíchá, většina dospělých je "slepá", protože se dívá očima. Ale pořád je tu ještě mnoho takových, kteří jsou schopni vnímat srdcem. Vždy si můžeme vybrat jestli uvidíme hada nebo klobouk. A vždy si můžeme vybrat, co uděláme se svými 53 minutami k dobru.
Já děkuji princátku za "nakopnutí" a jdu se věnovat mým milovaným květinám.
Co se týče Malého prince, ráda jsem s ním navštěvovala planetu po planetě a seznamovala se s jejich obyvateli. Vím, že nepotřebuji nikoho a nic vlastnit, řídit, nechci říkat svým růžím, že na ně nemám čas, nechci býti sobecká, lítostivá a osamocená. Jediné, co potřebuji jsou mé růže a láska k nim.
Líbilo se mi i přátelství s liškou, jejich pomalé sbližování. I liščí moudrost a líčení, co jí jednou bude připomínat prince.
A konec? Je smutný či není? Ať si každý posoudí dle svého. Princ se těší na shledání se svou milovanou a vypravěči zůstávají usměvavé hvězdy.

13.03.2017 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Jde o velmi silný příběh a kniha obsahuje mnoho krásných myšlenek. Víra může mít spoustu podob a není ani tak důležité v co nebo koho věříme. Podstatné je najít cestu k sobě samému, umět milovat, odpouštět (i když je to mnohdy obtížné) a dělit se o šťastné, ale i těžké chvíle s ostatními, oprostit se od role soudce atd.

"Žít nemilován je, jako když ptákům zastřihnou křídla, a zbaví je tak jejich schopnosti létat."

17.05.2019 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Hledáte-li detektivku prošpikovanou zábavou a neotřelostí, sáhněte po Prévitovi. Nejen, že se zasmějete, ale také budete s Prévitem čelit falešným obviněním, vyřešíte několik vražd a dopadnete krysu z policejního sboru.

Chlap, který rád jí, nesnáší zbraně a má doma stejné starosti jako třeba vy, vás dostane. To vám slibuji!

A ponaučení z knihy, které jsem si vzala: Je jedno, jak hluboko se noříte ve s…..ch, důležité je nepodělat se a zůstat v klidu, ono to nějak dopadne.

16.10.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Již tu bylo mnoho řečeno, takže za mě jen krátce. Mohu si dovolit tvrdit, že je to nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Při otevření knihy jsem nasedla na vor a nechala se unášet proudem děje. Zážitek z této plavby je nepřekonatelný.
Děkuji za čtenářskou výzvu, protože díky ní jsem se dostala k tomuto knižnímu skvostu.
A neodpustím si...
"Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje, co se děje. Málokdy zvítězíš, ale někdy se ti to podaří."

01.06.2017 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Četbu jsem si užívala, Vasja si mě získala svým vlastním pohledem na svět a značnou odvahou.
Pokud máte rádi pohádkové příběhy a chcete se ocitnout v divoké přírodě sužované nemilosrdnou zimou, kniha je určena právě pro vás. V domě, ve stájích a blízkém okolí na vás čekají duchové a strážci. Jen dejte pozor na temný les. Mohli by jste zabloudit až ke starému zkroucenému dubu, pod kterým číhá zohyzděný muž s jedním okem...

25.01.2019 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Vztahy mezi rodiči a dětmi jsou někdy složité a ač by jsme si přáli více porozumění a lásky, ne vždy se jich dočkáme.
Ukrývání a každodenní strach z prozrazení, popisování ostatních osob žijících v zadním domě, získávání a dělba jídla, hygiena, přátelství pomáhajících osob, toužebná přání...
Deník se mi líbil, četl se moc hezky. Tuhle knihu bych dala přečíst všem, kteří si stěžují na dnešní dobu a na to, že nic nemají! Někdy se totiž stačí zastavit a rozhlédnout se kolem sebe, zamyslet se nad tím, co je pro nás opravdu důležité a co nás činí šťastné.

23.05.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nakonec Winston zvítězil. Ale není vítěz jako vítěz...

Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená, kdo do ní vejde, hlava mu sejde!
Strhující dílo se závanem minulosti, přítomnosti nebo dokonce budoucnosti? Záleží na tom, kdo jsme a kde jsme. Kdo je kdo? Přítel či nepřítel. Koho z nich jde milovat víc?
Co si pamatuje skutečnost lépe-papír nebo lidská mysl?
Velký bratr tě sleduje! Ano, Tebe, Tebe i Tebe. (V knize jsou postavy nuceny vzdát se soukromí, kdežto dnešní lidé dávají informace o sobě a svých blízkých dobrovolně.)
Kniha ve mně vyvolala mnoho otázek a zamyšlení se nad svým vlastním bytím. Titul je depresivní, mrazivý, bolestivý, vyvolává strach a beznaděj, ale i přes to se k němu ještě vrátím. Takovou knihu nestačí číst jen jednou.

23.02.2017 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Už delší dobu jsem v knihovně pošilhávala na tvorbu od tohoto autora. Detektivky čtu málo, přiznám se, že mě odrazovala i tloušťka knihy...ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a nakonec jsem moc ráda právě za tento výběr.
Knihu dokonale podtrhovalo nynější zimní období. Představte si ženu (mě) sedět v obývacím pokoji. Je noc, celá rodina už spí, hodiny ukazují půlnoc. Žena je zabrána do velmi napínavé detektivky, hltá každé slovo, nemůže se odtrhnout od textu a tak oddaluje spánek. Už, už se blíží odhalení (ještě ne, falešný poplach, ale to žena neví) a najednou... do neuvěřitelného ticha se ozve zvuk plechu, zapraskání a velká rána pod oknem. Ano, sníh. Sníh sjel ze střechy a čtenářka se málem po....a strachy, než jí došlo, co má hluk na svědomí.
Kniha pro mne byla velmi čtivá, skvělé spojení s oním sněhulákem, napětí a celkové propletení příběhu, postupné odhalování osob, falešné stopy, dlouho jsem neměla tušení, kdo je vlastně vrah, konec naprosto famózní!
Určitě se v budoucnu k autorovi ještě vrátím.

10.02.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Další skvělá Orwellova tvorba.
Stanovíme si pravidla a pak je dle potřeb budeme měnit v prasečí prospěch, však on si toho nikdo nevšimne. To už tu bylo, je a bude...

Já jsem zvíře, ty jsi zvíře, my jsme všichni zvířata, budoucnost jak zlato září, veselá a bohatá...

05.01.2018 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Takové malé generační dědictví. Čítávala nám ji babička, četla ji mamka, sestra i já. Ke knize jsem se vracela opakovaně. Hlavní hrdinka pro mne byla opravdu HRDINKOU. Smála jsem se jejím kuchařským začátkům, obdivovala její snahu i trpělivost tatínka. A jak zavedl odměňování za vydařené pochutiny vytvořené Blážou :-D

16.09.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Že to je jeden z nejprodávanějších a nejčtenějších románů? Asi jsem divná, ale mě neuchvátil. Nebyla jsem schopna knihu dočíst do konce. Natahování nesmyslných scén, opakující se slova a situace. Erotický román? Tu erotiku jsem jaksi postrádala. Hraní si s Greyovým kartáčkem mě opravdu nepřišlo jako erotická scéna. Musela jsem se červenat při pomyšlení, kam si ho má Anastazia narvat a kousala jsem se do rtu, abych některé scény jadrně neokomentovala nahlas. Po polovině knihy jsem titul odnesla zpět do knihovny. Při otázce jaká kniha byla jsem se zmohla jen na protočení očí :-)

16.09.2014 odpad!

Kamarádi z lesa aneb Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá Kamarádi z lesa aneb Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá Jitka Vítová

Pěkné čtení pro malé čtenáře. Kniha obsahuje tři příběhy o zvířecích kamarádech.

07.01.2020 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Tato publikace je velmi kratičká. Autorka proložila stručný text jednoduchými ilustracemi z vlastní dílny. A přeci ke čtenáři prostá slova i obrázky promlouvají a nabízejí mnoho krásných a především hlubokých myšlenek.
Básnířka do publikace vložila duši, ale i srdce. Získala si mě svou upřímností a citlivostí. Dílo ve vás probudí mnoho pocitů. Položíte si spoustu otázek a zamyslíte se nad vlastním životem.

14.11.2017 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Nádherné obrázky, které poví vše, není třeba textu. Všechny příběhy byly krásné s úžasným poselstvím, ale nejvíc mě dostali poslední dva, ty pro mě byli nejsilnější. Moc mě mrzelo, že byl zážitek s touto knížkou tak krátký a tak jsem ji shlédla ještě jednou a dobře jsem udělala. Objevilo se spousta věcí, které jsem při první výpravě přehlédla. Jsem si naprosto jistá, že se v budoucnu k této knížce ještě vrátím.

10.04.2017 5 z 5

5minutové Spider-Manovy příběhy 5minutové Spider-Manovy příběhy kolektiv autorů

Dětem se kniha moc líbila.
Obrázky jsou pěkné, malí posluchači podle knihy malovali své vlastní hrdiny.
Příběhy jsou opravdu krátké, ale před spaním ideální.
Děti Spider-mana milují a hodnocení je jejich očima.

03.01.2020 5 z 5

Tanec jako sen Tanec jako sen Michael Jackson

Nikdy jsem nečetla knihu, která by obsahovala tolik moudrosti, lásky, nevinnosti, bolesti, ale také naděje a víry v sebe samé, v lidstvo, v lepší zítřek...
MJ byl jedinečným člověkem především pro svou čistotu, velké srdce a dar dávat.
Kniha vám otevře truhlu naplněnou dětskou radostí, neskutečnou energií a hlubokým poselstvím.

"Ač měli tisíc kopí nemohli mu brát
Ten boží dar lásky který nelze zfalšovat
Nepoznali jeho sílu ani jeho cíl
Až nakonec jim zbyly jenom pomluvy"

12.09.2018 5 z 5

Uspávanky Uspávanky Jan Skácel

Soubor dětských básní od Jana Skácela je radost číst. Před spaním se s dětmi vydáte na dobrodružné výpravy. Jistě se budete při čtení bavit tak, jako jsem se bavila já se svými malými nespavci. Uspávanky doslova zpívají o přírodě, zvířatech, pohádkách, umělcích a dalších věcech. Krásné příběhy doprovází stejně poutavé obrázky, ať už jde o jednoduchou černobílou nebo hřejivou barevnou tvorbu.
Jde o opravdu zdařilé dílo. Já i moji malí posluchači vám knihu vřele doporučujeme.

13.04.2018 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Čtení tohoto díla jsem si dokonale užívala. Spisovatel nikam nespěchal, Davida nechal před dosažením cíle zmoudřet a řádně zestárnout. I když David díky vlastním chybám mnoho ztratil, současně také mnoho získal.
Autor má ohromný dar vylíčit obyčejné věci fenomenálním způsobem. Prostřednictvím Davida Winklera Vás donutí zamyslet se nad dnešním uspěchaným životem.
Příběh postrádá akčnost, napětí a jakékoli nečekané zvraty, ale i tak má co nabídnout. Objevte kouzlo přírody a vědy. Nechte se unést pestrým líčením děje, nahlédněte do myšlenek starce a doprovoďte ho na cestě za odpuštěním. On Vás na oplátku naučí vidět věci, na které jste už dávno zapomněli.

08.12.2017