Robinsonka

Ve své, dnes již klasické knížce pro mládež Robinsonka líčí národní umělkyně Marie Majerová s jemným humorem a hlubokým porozuměním pro city a nálady mladé dívčí duše přerod své dospívající hrdinky Blaženy Borové. Po matčině náhlé smrti zůstává s tatínkem – taxikářem a novorozeným bratříčkem Péťou sama. Pro čtrnáctiletou studentku, žijící dříve jako bezstarostný zhýčkaný jedináček, nastává v bytě, který se jí proměnil v pustý ostrov, každodenní zápas s nezvyklými starostmi o domácnost. Bláža si připadá docela jako Robinson, hrdina slavného anglického románu Daniela Defoea a statečně se z říše vysněných dobrodružství probojovává ke skutečnému životu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/910/big_robinsonka-HUJ-910.png 3.5576

Kniha Robinsonka

Plaknel

Poprvé musím říct, že se mi film líbil víc než kniha.
Myslím si, že už jsem ji kdysi dávno četla na základní škole a možná se mi líbila. Teď tedy ne.
Vzhledem k tomu, že je to povinná četba k maturitě a slabá kniha o 142 stránkách, jsem ji doporučila synovi přečíst. Mě to tak strašně nudilo, musela jsem se do čtení nutit.
Není to sice špatný příběh, je smutný. Co všechno musela zvládnout 14letá holka, která milovala knihy, školu, bezstarostné dospívání... a o všechno přišla a život se jí otočil o 360°.
Vadilo mi i zdlouhavé popisování snad všeho...

To ale dnešní mládež nemůže pochopit.

martiline
14.11.2022

Četla jsem ji jako náctiletá několikrát. I viděla film.
Pro mne tehdy silný příběh. Vím, že mi způsoboval až stavy úzkosti. Přesto jsem se k němu vracela znovu a znovu.

RMarkéta
21.09.2022

To přirovnání se k Robinsonovi bylo opravdu velmi trefné. Oba dva hodně spojovalo a oběma se stalo něco, co jejich život otočilo o třistašedesát stupňů. Oba byli vytrženi ze svého běžného života. Hezký a silný příběh.

HadleysHope
04.09.2022

Já byl spokojen. Příjemné, lehké a s úsměvem napsané dílko, které za to určitě stojí. Pravda, je to spíše pro ty, kteří v té době žili, dnešní mládeži to nic neřekne.

jprst
09.04.2022

Spíše jen vzpomínka "z pravěku", kdy si vzpomenu na svou češtinářku, která nám tuhle knihu cpala snad horem i spodem.

Pavčule
02.11.2021

Dnešním dětem už to asi vůbec nic neřekne . Mě na tuhle knížku upozornila moje mamka. Klasika , kterou jsem přečetla ,ale přece jen už jsem jiná generace.

Kanylka
14.10.2021

Příběh dospívající dívky, která čelí nástrahám života. Přečteno a jde se dál....

kachnica14
11.10.2021

Když jsem si přečetla titulek knihy, tak jsem se divila, jestli s tím má něco společného známý Robinson nebo to je jenom pouhý titulek. Po chvíli čtení jsem poznala, co tím spisovatelka myslela.
Kniha vypráví příběh o dívce a jejím nedobrovolném dospívání, poté co ztratí svojí maminku. Po takové náhlé ztrátě a přísunu nových starostí si napomáhá brouzdáním mezi fantazií a realitou. Představuje si, že je Robinsonem nebo spíše Robinsonkou a její domov je opuštěný ostrov a snaží se na něm přežít. Jak se dokáže postarat o domácnost bez mámy a jaké nástrahy ji ještě čekají ve světě dospělých?
Hodnocení: Kniha se mi velmi líbila. Příběh a představivost dospívající dívky mě velmi zaujaly, i když jsem ze začátku myslela, že to nebude moc zajímavé. A díky tomu, že je to starší knížka, tak se tam našla i slova, díky kterým jsem si o trochu rozšířila slovní zásobu.