Robinsonka

Ve své dnes již klasické knížce pro mládež Robinsonka líčí národní umělkyně Marie Majerová s jemným humorem a hlubokým porozuměním pro city a nálady mladé dívčí duše přerod své dospívající hrdinky Blaženy Borové. Po matčině náhlé smrti zůstává s tatínkem - taxikářem a novorozeným bratříčkem Péťou sama. Pro čtrnáctiletou studentku, žijící dříve jako bezstarostný zhýčkaný jedináček, nastává v bytě, který se jí proměnil v pustý ostrov, každodenní zápas s nezvyklými starostmi o domácnost. Bláža si připadá docela jako Robinson, hrdina slavného anglického románu Daniela Defoe, a statečně se z říše vysněných dobrodružství probojovává ke skutečnému životu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/910/robinsonka-HUJ-910.png 3.5373
Literatura česká, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Československý spisovatel

Ajinka126

Četla jsem to jako povinnou - rádoby dobrovolnou - čeku na základní škole. Asi jsem správně neporozumněla tomu poselství, protože to ve mě nezanechalo stopu.

Jimys
25. červenceodpad!

Knihu jsme se na 2 různých školách snažili číst v hodině literatury. Skončilo to pokaždé stejně. Po pár stránkách jsme ji zahodili a četli něco jiného. Kniha mě vůbec neoslovila a stejně nesympatický mi byl i film. Pro mě to byla absolutní nuda.

leonessa

Povinná četba, ale nebylo to úplně špatné. Zapeklité situace - chtěla bych vidět dnešní děti.

katy238

Něžné dívčí čtení z jiných časů o problémech, jaké se dějí i dnes. Milá kniha, nenáročná.

Ronnie68

tuto knihu jsem četla ještě na střední jako povinnou četbu ... vůbec jsem neměla ponětí, že je to dobrá kniha, četla se dobře a určitě se k ni jednou vrátím ..

Faustka

No, jako malá jsem Robinsonku hodnotila mnohem líp. Teď už mě to tak nebralo, takže když to shrnu je to za tři.

StihOMam

Trochu jsem o autorce tusila, ale i tak me toto dilo zarazilo. Misty mi prislo jako nestravitelne. Pribeh se dal stylisticky i verbalne vyjadrit lepe. Znovu do stejne reky nevstoupim a Majerove se asi radeji obloukem vyhnu.

EvikU.

Myšlenka dobrá, ale napsaný ne moc čtivě. Také jedna z povinné četby, ovšem tato mě nenadchla.

bábuška

Knížka mého mládí.

Znedla
30.11.2016

Knihu, ač byla jako povinná školní literatura, jsem nikdy nečetla. Teď po letech konečně došlo i na ní. Bohužel, i po 25 letech od ukončení základní povinné školní docházky, mě kniha moc neoslovila. Některé pasáže jsou dost těžce stravitelné. Příběh ale ve své podstatě poutavý a závěr tak nějak jasný.

Tvefisto
16.07.2016

Četla jsem v pubertě a přišlo mi to dost depresivní. Hlavní postava mi přišla příšerně nesympatická, neměla jsem tu holku ráda.

Adell-ka
23.03.2016

Tahle knížka mě nějak neoslovila. Příběh je to hezký, ale možná tím, jak je to ze starší doby, tak se mi to nečetlo úplně nejlépe a dle mého názoru tam bylo až moc metafor a myšlenkových pochodů hlavní hrdinky.

ayra
12.03.2016

Není to můj žánr, přesto ksem, ale velmi spokojená. Moc hezká knížka.

regulax
17.02.2016

Už v dětství mě Robinsonka oslnila tím, jak se ze smutné události dospívající dívka dovedla odpoutat a vytvořit si svůj svět ztroskotance na pustém ostrově. V duchu jsem taky stavěla stan v pokojíku a bojovala s pohrabáčem proti lidojedům. Ovšem krutá rána osudu, která je tématem knihy, je místy až dospělácky líčena s použitím těžkých mluvnických obratů.

trudyy
07.01.2016

Vzpomínka na nezapomenutelné deštivé dny strávené u babičky pročítáním všech knih pečlivě srovnaných v policích u stropu, kam byly umístěny, když děti odrostly... Robinsonka mě tehdy uhranula =)

evelýny
15.12.2015

Knihu jsem přelouskala ve svých ,,telecích letech" za hluboké totality. V dnešní době, kdy je svět přehlcen spoustou knih a již se asi nenajde téma, které by nebylo zpracováno, se kniha musí zákonitě jevit jako odpadová. Ani já se ke kníze již nikdy nevrátila, ale film podle ní natočený zkouknu vždy - ať verzi s Jaroslavou Tvrzníkovou nebo s Miroslavou Šafránkovou. A když si uvědomíme, v kterém roce byla kniha napsána...., Pro mě zlatá střední
A důležité: příběh Blaženky a jejího otce si pamatuji 40 let: pohárku kříšťálový, zítra ti vítr poví, o čem dnes mlčela má ústa nesmělá, a vítr praví - kdo ví.... kdo ví?

kacaabba
28.11.2015

Kniha, která je fakt asi pro holky. Naprosto mne minula, ale statečně jsem dočetl do konce. Abych věděl, co bylo za povinnou četbu. Ještě že jsem na to pekl. Tohle bych jako náctiletý nedal.

ovpana
30.07.2015

Hezký příběh mladé dívky

tisha8409
21.07.2015odpad!

Ano, život pro mladou holku nebyl lehký... ale díky skvělému tátovi a sousedce - služce jí to bylo velmi usnadněno.,
Konec jak jinak než dokonale šťastný a sladký.
Mně osobně nebyla Bláža ani její hrátky sympatické - spíš mi z jejich hry na Robinsona bylo trapně.
Psáno dospěle, ne dětsky.

Luccy78
20.07.2015

I když mi Bláža chvílemi připadala jako taková bláznivka, měla jsem ji ráda. Život ji nepřichystal zrovna jednoduché dospívání a obdivovala jsem ji za to, jak se s tím "velkým břemenem" dokázala vyrovnat. Moc hezká knížka..

v2rc8
05.07.2015

Knížka z maminčiny knihovny mě svým názvem lákala už dlouhou dobu, avšak díky informacím z hodin literatury ve škole jsem nabyla k autorce jakousi odtažitost a nechuť knihu číst, přesto mě kniha neustále svým názvem lákala (přeci jen, kdo by se nezamiloval do příběhu o Robinsonovi), ale v povinné literatuře jsme ji neměli, a tak zůstala v knihovničce. Po několika letech po středoškolské docházce jsem konečně knihu otevřela a takřka jedním dechem přečetla.
Moc se mi líbily autorčiny obraty, myšlenkové pochody a s citem popisované obyčejné činnosti a nebo myšlenky mladé Bláži. Miluji příběhy o zamilovaných, ale autorka si pohrává s naší fantazií a o věcech týkající se lásky píše jen velice decentně a s grácií. Nedovedu si představit, že bych v 15 letech dokázala mít takovou fantazii jako Bláža, nicméně oceňuji ten skvělý nápad přirovnání jejího potýkání se s novými útrapami života s bojem o přežití Robinsona na pustém ostrově.

lucinka5264
31.05.2015

Příběh mladé dívky, která se musí po smrti své matky postarat o celou domácnost a zároveň bojuje se svou dětskou hravostí která je někdy i ku pro spěchu ale to není vždy pravidlem.
Opravdu pěkná kniha. Doporučuji pro čtení z dětmi mohou se tím rozhodně inspirovat.

Damato
28.04.2015

tahle knížka je určitě někde pečlivě "zašitá" u mamky, byla to její knížka kdykoli jsem ji brala z knihovny , tak s mamčinou poznámkou poznámkou " NEZTRAT JI, NEUMATLEJ JI, VRAť JI ZPÁTKY", prožívala jsem s Blaženkou všechny její prohry i výhry, v době, kdy jsem ji četla poprvé-asi v 10 letech jsem se i na vlastní kůži poprvé setkala se smrtí , kdy mi umřel můj milovaný děda a já díky Blaženě, která si povídala s maminkou jsem se i dál povídala se svým dědou, snad i proto mi ta smrt nepřipadala tak šílená, jak později, kdy odešly i babičky a já pochopila, že se tam odtud opravdu už nevrátí...

knihamouder
16.09.2014

Takové malé generační dědictví. Čítávala nám ji babička, četla ji mamka, sestra i já. Ke knize jsem se vracela opakovaně. Hlavní hrdinka pro mne byla opravdu HRDINKOU. Smála jsem se jejím kuchařským začátkům, obdivovala její snahu i trpělivost tatínka. A jak zavedl odměňování za vydařené pochutiny vytvořené Blážou :-D

petka-2007
16.06.2014

Milá vzpomínka na dětství.. :-)

simonit
05.06.2014

Je to pěkně napsaná knížka. Zezačátku je docela smutná, ale později, až byla Blažena starší, tak mě to moc bavilo. Doporučuju

Baru007
23.02.2014

Velmi pěkná knížka v naší rodině jí četla moje babička a i maminka a doufám, že jí přečtou i mé děti. Nádhera, ale nedoporučuji lidem s malou fantasii, i když to není kniha, která patří do fantasy regálu tak chce to dost fantasie na to aby si člověk představil Blážin ostrov :)))

DanielaH
26.01.2014

Bylo mi hlavně líto hlavní hrdinky, že neměla maminku a moc jsem jí fandila, když jí a jejímu tatínek našel novou.

adelajonakova
27.12.2013

Robinsonku jsem viděla jenom jako film :) Ale myslím, že to může být i hezky napsaná, ale neláká mě to. :)

Misha*
20.07.2013

Je to pěkná knížka, ze začátku trochu zdlouhavá, nudná, nakonec mě ale moc bavila :)

zfilmováno

Marie Majerová