kiraa kiraa komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Po krátký době Erika Fosterová číslo 2. Beru holku totiž pěkně popořádku. Ne, že by nebyla policejní vdova Erika svým způsobem taky případ, kterej v reálu jen tak nemá obdoby, ale nevadí. Knižně baví. Baví mě její intuice, neveselý soukromí, ale i policejní parťáci kolem ní. Včetně těch trubců, co neví nic, vyšetří prdlačku a ve finále skončí s frčkou navíc. Což už tak nereálný není, takže vlastně ze života. A proto už mi tady leží Erika číslo 3 a jsem zvědavá, kam se to slovenský děvče posune dál. Doufám, že už jí nikdo jako tradičně se závěrem případu nerozbije hubu a jako bonus by jí slušel i nějaký ten chlapec se kterým by si v tom příšerným londýnským holobytě mohla doplňovat denní dávku nikotinu :)

09.02.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Už chápu, jak se může stát, že někdy někdo skončí s rejčem v zádech. Dokonale vypsanej vztahovej příběh, kterej neměl mít od prvního rande pokračování. Už v prvopočátku bylo jasný , že nejlepším počinem by bylo, kdyby jeden před druhým vzal kramle a prchal jako postřelenej jelen. Toxický ovzduší v průběhu několika let, který neočistil ani materiální dostatek, zdravý děti a ani to “pitomý” moře. Sobci až na půdu, jeden jak druhej a dennodenní nasranost jen s minimálními přestávkami, který byly jen oddechovým časem na další kolo. Doporučuju poslouchat v audio verzi, kdy každýho nasránka, včetně dětí mluví jednotlivej předčítač a z knižních nasránků se stávají oživlí nasránci. Tak dobrý, že ráno jsem se občas budila se sluchátky obtisklými v lebce :)

16.01.2021 5 z 5

Zůstat s Lucy Zůstat s Lucy Tammy Greenwood

(SPOILER) Už dlouho jsem nečetla tak ultrakolosální blbost. A už vůbec nechápu to megahodnocení . Jediný, co mě napadá, je snad určitá úcta k poměrně citlivýmu tématu. Pokud je příběh inspirován skutečnou událostí a má z hlavní postavy Ginny učinit hrdinku a matku roku, tak to tedy pardon. Dva roky od narození Lucy se zaobírat činností domácí hospodyňky, žehlit košile, škrobit límečky a najednou na základě informace její potrhlý kamarádky prozřít a převzít roli matky ochranitelky? Dva roky nechat dítě hnít v odporným ústavu s ujetým personálem, špinavý, pokálený a zavšivený od hlavy až k patě bez jediný návštěvy, jen proto, že si to tchán s tchýňovou nepřejí? Celý se to pomalu odehrává v autě a záživný je to asi jako můj nákup v Bille. Lucy, která je postižený, nemluvící dítě, najednou během pár hodin oslovuje matku matkou (kterou vidí poprvý v životě) a ostatní slova pomalu začíná sypat z rukávu. Matka ihned poznává osobnostní rysy malý Lucy. Bratr Peyton, kterej trpí zpočátku averzí, po šesti dnech Lucy miluje. Aha :) Blud, kterej by nehodil na papír snad ani školou povinnej žáček. Vlastně všichni se nakonec milujou, vzdávají se lukrativních byznysů, opouští luxusní obydlí a v polorozpadlý chajdě se chystaj pěstovat asi brambory nebo já nevim co. Ha, Ha. Naivní, přeslazený a hloupý. Brak všech braků. Vlastně ani ne brak, protože i ten má občas svý kouzlo a něco do sebe. Je to ŠROT. Ne, vítěz mezi šroty.

03.01.2021 odpad!

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Hvězdný Robert Bryndza mě doposud míjel. Jak se na mě jeho knížky valily ze všech stran, nějak jsem neměla chuť. Takže až teď po čtyřech letech od vydání, Erika Fosterová s pořadovým číslem 1. Vražda mladé Andrey s pozadím její prominentní rodiny. Všichni byli příjemní jako osina v zadku, zejména papá s týmem elitních právníků v zádech. Skrytý zlo je všudypřítomný a závěr je vážně špona. Čerstvá vdova detektiv šéfinspektor Fosterová tady dostala několikrát pěkně po čuni, tak snad k ní bude osud příště milosrdnější.

26.12.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zpočátku si ani neuvědomíte, kam vše bude směřovat. Zuzana, vymodlená dcera židovského majitele holašovického cukrovaru prožívající dětství o jakém se jiným může jen zdát. Je šťastná po boku milujících rodičů, prarodičů. A také dvou kamarádů z rodných Holašovic. Těch, kteří osudově zasáhnou do jejího života. Postupně s každou kapitolou jakoby odkapává byť jen malý kousek štěstí a bezstarostnosti. S nástupem války a postojem k existenci Židů se vše mění a z vážené rodiny se záhy stává plebs, který má předem již daný osud. Terezín, Osvětim a návrat na místo, o kterém Zuzana se zuboženým tělem a vytrhanými zuby měsíce snila. Návrat domů, který již není tím samým místem. Mučivé vzpomínky, neopouštějící úzkosti. A ti ke kterým se vrací i upíná, již zdaleka nejsou těmi, kterými bývali. Celou dobu si nepřejete nic jiného, aby Zuzana konečně po všech těch hrůzách došla klidu a našla místo ve svém životě. I když i tady platí a snad víc než stonásobně .... nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Nejvyšší hodnocení je zlomek toho, co by si tahle knížka zasloužila.

16.12.2020 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Někdy si říkám, že samotnej Carter je snad cvok a blázen, když dokáže hodit na papír takový šílenosti a stvořit tak neuvěřitelný monstra. S každou další knížkou vymyslí psychopata a šílence, kterej se vymyká lidskýmu chápání. Nicméně je naprosto boží, jakou těmhle holoubkům dokáže vtisknout inteligenci a rafinovanost. Protože ale klasicky na druhý straně stojí nejchytřejší mozek Losangelského policejního sboru detektiv a šéf Útvaru ultranásilných zločinů Robert Hunter s parťákem Carlosem Garciou, je už na začátku jasný, komu pomyslně skončí hlava na špalku. Brutální, šílený i zvrácený a přesto žádná depkapárty, po který začnete trpět jakoukoliv fóbií a budete se bát vytáhnout paty z domu :)

07.12.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Jedna z nej knížek pro letošní rok. Děj, který je zasazen do první poloviny minulého století. Období mezi válkami a v čase Protektorátu. Ženy jedné rodiny. Edita, Irma, Kristýna i Magda. Jejich osudy jsou ovlivněny postavením žen té doby, kdy bylo téměř nemyslitelné, aby děti přicházely na svět jinak než ve svazku manželském. Děti chtěné, i nechtěné, sňatky z rozumu, despotické protějšky, pády až na samotné dno a v závěru, kdo je vlastně komu kým. I matka “Kukačka”. Na první pohled nepochopitelný, na druhý už s jistým “ale”. Nic není černý ani bílý. Už od prvních stránek jsem věděla, že jsem nešlápla vedle. Ale, že to bude až taková nádhera, která se doslova zaryje pod kůži, tak to tedy ani náhodou.

15.11.2020 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Odvrácená tvář baletu. Jak se stát odbornicí na udržení si váhy, projímadla a zvracení. Autobiografie Miřenky Čechové, která jako desetiletá odešla studovat na pražskou konzervatoř a vydržela až do konce. Což se ale nedá říct o všech jejích spolužačkách, který v mnoha případech skončily značně nevalně a doslova poznamenaný na celej život. Fyzicky i psychicky. Nic éterickýho a pohádkovýho. Zdeformovaný chodidla, strhaný nehty, kyčle zničený extrémními rotacemi, artróza a stav, kdy třicetiletá tanečnice má klouby a vazy jako běžná šedesátnice. Bolest, dřina i léta tvrdých diet. Co se týče knížky samotný, byla jsem ráda, že jsem u konce. Všechno to baletní martyrium bylo popsáno dost okrajově a podstatná část byla jen o paření, “smažení” a ládování se kdejakým sajrajtem. Knižně pod očekávání, v podstatě se mohlo jednat o život na jakýmkoliv jiným intru v Práglu.

12.11.2020 2 z 5

Opravdový život Opravdový život Adeline Dieudonné

Dětský život z pohledu dívky, která sdílí domácnost s despotickým, násilnickým otcem, mladším bratrem a rezignované, pasivní matky, která dávno ztratila ochranitelský instinkt. Domov, který není a nikdy nebyl domovem. Místo, kde se chodí po špičkách a děti i matka se snaží být neviditelnými duchy. Příběh neuvěřitelně silné holčičí duše, která se stává bojovníkem o svůj i život mladšího Gillese. Naděje na lepší cestu dalším životem je její hnací silou, jak se vyhnout osudu své matky, která dávno ztratila sílu vyhrabat se z té nejsmrdutější kopice hnoje. Knížka útlá, ale silná svým obsahem. Tak silná, že celou dobu netoužíte po ničem jiným, jak toho odpornýho “hmyza” zadupat do země. Trochu nerozumím, kdo mohl do anotace napsat, že se jedná o vtipný příběh ... ???

31.10.2020 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Nic pro úzkostný, přecitlivělý matky, ani pro uživatele mobilů, sociálních sítí a jiných vychytávek propojujících celej vesmír. Řetěz je stroj na výrobu peněz a útočí na tu nejcitivější strunu. Děti. Z Řetězu nejde vystoupit. Obětí jsou stovky a občasný brutální a krvavý údery stačí k tomu, aby všichni celý roky mlčeli. Zástupný únosy, na který přišli hoši v Mexiku a o kterých jsem se dočetla až tady. Závěr trochu “Bondovka”, po který už nepustíte samotnýho “kindra” ani s odpadkama.

28.10.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Nejsem žádnej požírač severských detektivek. Ale ... Na Kaštánka jsem narazila náhodou v ochutnávce na audio knihách. Už po pár minutách jsem věděla, že musím být u toho až se nad tím psychopatem, který ty ženský porcuje jako maso na gril, definitivně zavře zem. Kdo ke každý mrtvolce položí figurku kaštánka, na kterým je otisk prstu holčičky Kristy, která byla před několika měsíci unesena a za jejíž vraždu sedí v detenčním ústavu taky jeden fajnovej magor? Závěr, kdo je kdo a proč to všechno, je neskutečně vyšponovanej. Brutálně dobrá krimi!!!

25.10.2020 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Poslední z “dokonalých” je opět dokonalá. Příběh od příběhu je děsivější a tenhle zabiják mladých žen je obzvlášť nechutnou lahůdkou. Trochu se nám v tom skotská policejní partička motá, ale nakonec si boží spravedlnost cestu najde. Samozřejmě jak jinak, bez kvéru i na ta nejvíc boží hovádka, kterým to v hlavě bublá víc než je zdrávo. Ještě, že se sem tam občas někde válí zahradní vidle :)

06.10.2020 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

To bylo tak sladký, naivní a miloučký, že by si i jeden myslel, jak taková blbá doba byla vlastně docela fajn. Už pár dní po válce všichni jen seděli s Amíkama v kavárně, chlastali kafe, občas sehnali i kořku a plkali. Kochovi byli strašně hodní Němci, takže zadarmo. Bylo to tak fajn, že se Amíkům už ani nechtělo domu. Jediný blbý, když došla zrnková káva a mouka. To se pak musela udělat sladová a dezert z kukuřičný mouky. Super vědět, když mi zrovna roste za barákem. Za to ta jedna hvězda. Začátek trilogie pro mě skončil prvním dílem. Děkuji.

25.09.2020 1 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Konečně se Kolín odhodlala napsat něco jinýho než nějakej sladkobolnej blábol, kterej mi rve vlasy, oči i uši a způsobuje akné. Protože po utrpení s Možná jednou jsem si myslela, že místo čtení se vrhnu na pletení ponožek. Vtip. Jsem levá jako šavle :) Takže jí dávám zelenou pro další příběh, pokud se bude linout v podobným duchu. Žádnej horor, i když temná atmosféra domu s jedním bezvládným ženským tělem a historií rodiny, která v něm začala i skončila, bylo docela slušný psycho. Jinak ten frajer Džeremy byl fakt k neutahání :)

08.09.2020 5 z 5

Faleš Faleš Sibel Hodge

Čtení ze šuplíčku nenáročných thrillerů určených spíše pro ženský pokolení. Vraždička nechutně bohatýho Maxe a v podezření nechutně okouzlující a milující novomanželka. Pár snů, který má před sebou tu nej pink budoucnost. Stačí jedna předsvatební cesta a najednou je všechno v pytli. Ukradená identita, nepovedená adopce, to vše spolu nějakým způsobem souvisí a nakonec zapadne jako klíček do zámku. Jednohubka, která má všechny ingredience, který si od takovýho typu čtení můžete přát. I když ten zamilovanej policejní Belmondo do hlavní podezřelý byl fakt vtipnej :)

24.08.2020 5 z 5

Bývalá manželka Bývalá manželka Jess Ryder

Další z knížek, kdy obálka je stokrát líbivější jak obsah. A to těch prvních pár stran se jevilo poměrně slušně. Z gurmánskýho hlediska bych tenhle počin zhodnotila jako odvar z nevoňavých ponožek. Tři hlavní zúčastnění se chovali dost nelogicky, ženský jako těla bez mozku včetně tý, která posloužila pouze jako schránka na potomka. Odpustila bych bezbřehou blbost i naivitu, která byla dotyčným připsána, jen tu nezáživnou zápletku bez jakýkoli čtenářský přitažlivosti ne. Závěr byl jasnej už tak od půlky, doteď nevím, jaký opodstatnění měl ten jouda Sam, ale prokousala jsem se. Dávám si palec hore za výdrž, páč takovou ftákovinu dotáhnout do konce, je kumšt jako prase.

10.08.2020 2 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Nejšílenějši a nejbrutálnější knížka, která prošla mým knižním životem. S každou stránkou si myslíte, že už nemůže přijít nic horšího a vzápětí zjistíte, že se propadáte na ještě hlubší dno, ze kterýho není cesta na hladinu. Nebudu kritizovat míru stupňujících se brutalit, protože ani sebelepší popis nemůže pojmout realitu, a nikdo z nás není schopen se vcítit do lidí, kteří si tímhle peklem prošli než upadli do náruče vytoužené smrti. Ne, tohle se nedá zabalit do hedvábnýho papíru s růžovou stužkou. Jen tak mi z paměti nevymizí Sára, Laura, Izák, Leo a v neposlední řadě Viktor Hiler, kamarádi z gymplu, kterým osud tak krutě zamíchal kartami. Bylo to hrozný i příšerný a přesto všem statečným doporučuju.

01.08.2020 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Knížka, která bude ještě několik dní doznívat. Čtení o generaci tří žen, které tolik chtěly život “žít”, radovat se a vědět, že nejsou na světě samy. Samy na lásku, dřinu, bolest i nemoc. O rodině, partnerství a také o lásce mateřské. V tomto případě nepoznané nebo spíše nevyřčené. Emilka, Jana i Johanka. Všechny tři toužící po zdánlivě obyčejných věcech a přesto pro ně nedostižných. O tom, že druzí mají neobyčejnou moc pozměnit osudy nejen své, ale zejména těch se kterými kráčí po společné cestě životem. Jak v dobrém i zlém. O nevyřčených slovech, nedokonaných činech a snech, které z valné většiny zůstaly jen sny.

08.07.2020 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Třetí ze série “dokonalých”. Míň morbidní i napínavý. Nicméně stále lze zařadit do šuplíku inteligentních detektivek s atraktivní zápletkou. Malinko je tedy zarážející, jakými prostředky jde skotská policie do boje s těmi nejtěžšími zločinci. Zřejmě je tedy vždy domlátí služebním odznakem, obuškem a když jde na takřka jistou smrt, zašermuje paralyzérem. Tak tam bych chtěla sloužit vlasti :)

06.07.2020 4 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Absolutní překvapení. Příběh, který začal poměrně nevinně a postupně nabíral na neuvěřitelný síle. Partička studentů sportovního gymplu z konce sedmdesátých let se svými touhami, představami a sny, který se tvrdě dotkly jejich reálnýho života. Vzájemný vztahy mezi spolužáky v období patnácti let, nahromaděná zloba i nesmyslná pomsta, která se dotkne všech zúčastněných. Dramatický a konečný zúčtování odhalí všechny motivy a i zdánlivý maličkosti dojdou svýmu opodstatnění. Přitažlivý, originální a geniálně sepsaný.

19.06.2020 5 z 5