Kenan Kenan komentáře u knih

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Hlavním motivem celé série je boj dvou starodávných rodů o trůn, kdy jeden z nich vládne a druhý si myslí, že neoprávněně. Dostáváme se přes vězení Zalindov, kde hlavní hrdinka ranhojička Kiva stráví od svých 7, dlouhých 10 let a setkává se zde se záhadným Jarenem, přes luxusní paláce až po putování a hledání důležitých artefaktů a boj za záchranu. Nejde o žádné poetické vyprávění. Celá série je plná akce, bez hluchých míst a i když jsem některé zápletky odhadla, přesto jsem byla překvapená :). Důvodem ale proč mně celá série tak zaujala, byly postavy. Mým favoritem byl Caldon, ale milovala jsem je všechny. I když je toto fantasy napsáno pro mladší čtenáře, než jsem já, líbilo se mi moc.

09.09.2023 5 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Příběh ve stylu Survivora, který je ale víc naostro. 15 dobrovolníků je vysazeno na ostrově. Mají dosáhnout určitého cíle s vidinou mnohamilionové výhry. Jenže zde neplatí žádná pravidla a zákony. Postupem poznáváme jednotlivé soutěžící, jejich odlišné charaktery i jejich minulost. Napětí a brutalita při překonávání nástrah roste a 15ti členná skupinka se stále zmenšuje. Vůbec jsem nečekala to, s čím se soutěžící museli potýkat. Nebyla to už soutěž, ale boj o přežití, kdy očekáváná výhra zdaleka není to hlavní. Důležité je přežít. Popisy brutálních scén jsou opravdu líčeny podrobně, takže nedoporučuji tomu, koho tohle děsí. Já jsem si tenhle dobrodružný příběh užila. Klobouk dolů před autorem.

02.09.2023 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Krásná kniha o horské vesničce v níž zůstalo po tříletém hladomoru a válkách již jen pár starých lidí. Lidí, kteří přes to, co zažili přijímají život s pokorou a láskou. Nepřipouští si pokrok doléhající k nim z údolí a žijí své pomalé a smutné životy v tradicích, na které jsou zvyklí a i když ztratili většinu svých příbuzných, neztrácejí naději. Ve své rodné vesničce zůstávají ve vzájemné pospolitosti s pohledem dopředu..

24.08.2023 5 z 5

Čarohvozd Čarohvozd Skye McKenna

Dívčí čarodějnický příběh, který mně celou dobu bavil. Cassie je dívka, která chodí do školy ve Špínově a snaží být neviditelná. Stále čeká na svou matku, která jí před 7 lety slíbila, že se pro ni vrátí. S pomocí kocoura Montaguea se na koštěti dostává do vesničky Hvozdná, kde najde rodinu, o které celou dobu nevěděla a zjistí, že patří do významné čarodějnické rodiny. Najde si tady nové kamarádky, seznámí se se svou tetou a dozví se, jaké nebezpečí hrozí z temného lesa, kterému říkají Hvozd. Jejím cílem však zůstává najít svou matku. Prostředí vesničky je, se všemi jejími zvyklostmi, kouzelné. Ani tady se Cassie nevyhne intrikám a tajemstvím. Příběh je napínavý, jednoduše psaný, takže se čte rychle.

23.08.2023 4 z 5

Není to kdovíjaký čtenářský zážitek, spíš stěžování si na všechno možné a asi to člověk ani nemůže pochopit, když ničím takovým neprošel. Je to ale upřímné a dokazuje, že není všechno zlato, co se třyití.

22.08.2023 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Děti se zvláštními schopnostmi, které jsou unášeny, mučeny a využívány k tomu, aby zachránily svět. Příběh není sice originální, ale četla jsem ho s napětím. Nejvíc mně bavila část, kdy jsou děti již umístěny do ústavu, jeho chod a pravidla. Méně už akční závěrečná část, kterou jsem jen prolítla. Nejsem nějaký zvláštní fanoušek Kinga. Například jeho Řbitov zvířátek mně vůbec nenadchnul, ale Ústav mně přesvědčil, že si mám přečíst i další jeho knihy.

19.08.2023 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Bára se vyrovnává se smrtí babičky a se svými bolístkami, které si nese. Byla mi nesympatická svým cynismem a negativním postojem. Nečekejte žádný propletený příběh. Kniha je založena spíš na myšlenkách Báry a babičky. Kapitoly se střídají - z pohledu Báry a z pohledu babičky. Překvapilo mně autorčino pojetí nebe, ale ve výsledku mi přišlo divné a nesedělo mi. Ale musím říct, že je kniha super čtivá, místy i zábavná a autorčin styl mi naprosto sedl. Určitě si přečtu i její ostatní knihy.

19.08.2023 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Nikdy bych neřekla, že mně bude bavit kniha o teroristech, politice, přestřelkách, 11. září, islámu, agentech a do toho pátrání po vrahovi. Navíc psáno tak podrobně, popsán téměř každý krok. :) Tahle kniha ale udržela moji pozornost celých 700 stran :)

14.08.2023 5 z 5

Dokonalá pohádka Dokonalá pohádka Elísabet Benavent

Moc hezké čtení. Normálně nečtu knihy prošpikované popisnými erotickými scénami, protože mi to příjde nudné. Ale tento příběh by byl bez nich asi neúplný. Kniha je hodně dlouhá, navíc velký formát a malá písmenka, ale je založena hlavně na vtipných dialozích, takže se čte rychle a taky jsem se víc vžila do světa hlavních postav. Příběh je hezký a ten konec? To asi nikdo nečeká. Podívám se i na seriál, ale bojím se, abych nebyla zklamaná. Určitě si přečtěte knihu.

07.08.2023 5 z 5

Podivuhodný život Augusta Marche Podivuhodný život Augusta Marche Aaron Jackson

Opravdu podivuhodný život. August se narodil v divadle, kde ho našla v koši na prádlo stará pradlena. Velkou část prožil v divadle, kde se musel všelijak skrývat, ale kde také vstřebával díla divadelních mistrů. Nakonec se tento sirotek a předčasně vyzrálý chlapec stal vším možným - kapsářem, studentem, podvodníkem a zlodějem, ale divadlo mu stále zůstávalo v krvi. Je to originální, zábavné. První půlka mně sice bavila o moc víc než druhá, ale i přesto tato kniha určitě stojí za pozornost.

05.08.2023 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Příběh tří generací žen, odehrávající se v letech 1952 - 2020. Ludmila a její sestra Matylda byly normální dívky. chodily do školy, líbily se jim kluci. Ludmila, ta uzavřenější, byla spíš samotářka, věnovala se hodně učení a chtěla odjet z vesnice, kde žily, do Prahy na vysokou. Jenže byla těžká 50tá léta, období zabavování majetku, vzniku zemědělských družstev, udavačství a zavírání lidí. Osud obou sester mnohé změnilo a poznamenalo a tento smutek ovlivní i budoucí generaci. Nad tím vším se vznáší Evla Škrlandová jako duch, blázen, dobrodinec, strašidlo :). Děj této knihy se rozprostírá hodně do šířky, události ovlivní spoustu postav. Trvalo mi delší čas se začíst, některé pasáže mi přišly nudné, ale celkově určitě stojí za přečtení.

31.07.2023 3 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Čekala jsem béčkový horor, ale tohle je něco víc. Je to i sociální drama, kdy se zamýšlíme, kdo je vlastně ta větší stvůra. Jestli Ghúl, který převrací hřbitov vzhůru nohama při hledání kořisti nebo ti, kteří by měli hlavní hrdiny, 12ti leté chlapce, chránit. Doporučuji i "nehororovým" čtenářům.

30.07.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Celý příběh se odehrává ve vězení Zalindov a přesto mně to bavilo od začátku do konce. Ranhojička Kiva je úžasná postava, kterou jsem si hned oblíbila. Konec byl nečekaný a trochu temný. Dle mého úplně obrátil naruby to, co se celou dobu v knize dělo.
Je to taky takový konec, který nabádá k okamžitému čtení dalšího dílu. Těším se na něj.

28.07.2023 5 z 5

Dům vůní Dům vůní Martina Sahler

Fiktivní příběh založený na skutečných událostech z oblasti vzniku vůní, parfémů, parfumérských domů. Setkáme se tady i se jmény Coco Chanel nebo Brigitte Bardot. Moc mně bavil popis vzniku prvních vůní založených vyloženě na sběru květin a následnou ruční výrobou vonných olejů až po vznik synteticky vyrobených vůní. Vývoj od prostých sběračů levandule až po velké parfumérské dynastie. Milé, romantické čtení.

19.07.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

O této knize snad už bylo napsáno vše, tak se nechci opakovat. Mohu jen doporučit, aby jste si ji přečetli. Děj příběhu, který se knihou prolíná není myslím až tak důležitý. Hlavním přínosem jsou fragmenty osudů jednotlivých postav, jejich přežívání v 50.letech, kdy autorka opravdu realisticky, vystihuje hrůzy, které se děly.

19.07.2023 5 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Franny dostane v práci padáka. Při cestě metrem se jí zaseknou šaty ve dveřích a odhalí tak celému vagonu své ladné křivky :). Na pomoc jí přispěchá se svým sakem od Gucciho galantní Hayes Mongomery III. Jejich setkání tím končí, ale všichni tušíme, že nebylo poslední. jejich dojemnou scénku z metra totiž někdo natočí a vloží na sociální sítě a tak se o miláčcích z metra dozví celé město.
Příjemné oddechové letní čtení, ale spíš průměr, který mi v hlavě nezůstane.

16.07.2023 3 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Tohle bylo super. Je rok 2198 a Sofie se probouzí, do úplně jiného světa, po 168 letech po jejím zmrazení. Bioroid Ichiro je jí přidělen, aby ji uvedl no nového světa, seznámil ji s novými technologiemi. Jenže Sofie se s tím nechce smířit. Trápí ji spousta otázek. Proč byla probuzena až teď, když byla uspána jen na půl roku, co se stalo s jejím snoubencem a rodinou, proč se svět dostal do tohoto stavu, proč jsou lidé tak křehcí, kam se to lidsvo dostalo po 200 letech. nechce se se svou situací smířit a začne se chovat jako slon v porcelánu.
Autorka nás háže hned do děje bez zbytečných omáček. Bavily mně odpovědi Ichira na dotazy Sofie odpovídající logice robota. Také to, jak autorka nejdřív naznačí jak by to mohlo být a pak je všechno jinak, objevování nových technologií Sophiinýma očima. Je to thriller, sci-fi, politikaření i vztahovka člověk versus robot. Opravdu milé překvapení a nemohu se dočkat dalšího dílu.

08.07.2023 5 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

Nemůžu knize absolutně nic vytknout. Styl psaní, na to že je to prvotina, je bravurní. Vykreslení postav je popsáno do hloubky. Manny, muž s krásnou tváří, ale přitom s ďáblem v těle a Kit, nejdřív dítě podvolující se drsnému Mannymu, toužící po matce a hledající nějaké ukotvení a nakonec její mateřská láska přesahující všechno. A přesto mně to nebavilo číst, tak jak jsem si myslela, že bude.

03.07.2023 3 z 5

Vlak do Paříže Vlak do Paříže Lorraine Brown

Příjemná oddechovka s jednoduchým příběhem. Hannah je se svým snoubencem na cestě vlakem do Amsterodamu, kde se koná svatba jeho sestry. Nedopatřením, při rozpojení vlaku, nakonec vystoupí v Paříži. Bez kufru, bez peněz a navíc ji vzniklou situaci ztrpčuje jeden drzý Francouz. Všichni víme, kterým směrem se bude tento příběh ubírat, ale tato kniha byla pro mně hlavně oslavou Paříže. Moc ráda jsem si užila procházky krásným městem spolu s hlavními hrdiny. Přes jednoduchou, předvídatelnou zápletku mi kniha přinesla, co měla. Nenudila mně a ráda jsem s ní strávila svůj čas.

01.07.2023 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Dívčí román, který mně dostal. Podle mně je k přečtení pro všechny věkové kategorie.
Havárie jaderné elektrárny Černobyl odstartuje příběh dvou spolužaček, Valentiny a Oksany. I když je jim vtloukáno do hlavy, že se nic neděje, že stát se o ně postará, musí nakonec Pripjať opustit. Kniha se tedy dotýká tragické havárie spíš okrajově. Zahrnuje v sobě spoustu jiných témat. Přátelství, život židovské komunity v období 2.sv. války i komunismu, kdy byl jejich život prodchnut strachem, nemohli projevovat svou víru, museli se skrývat. Setkáváme se i s dominantním postavením mužů v rodině, týráním v dysfunkční rodině. Protipólem je setkání dívek s vlídnou a moudrou Valentininou babičkou. Příběh se odehrává v letech 1986 a 1941 a zakládá se na skutečných událostech, proto mně jen mrzelo, že nepokračoval dál, že jsem se nedozvěděla osudy hlavních hrdinů po pádu režimu. Ale jinak, moc krásné čtení.

29.06.2023 5 z 5