Kenan Kenan komentáře u knih

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Drak je čaroděj žijící ve věži, který chrání údolí obydlené lidmi před temnou silou vycházející z Hvozdu. Každých 10 let si za to bere jednu dívku, aby mu sloužila. Dívky sice nezabíjí, ale nikdo neví co s nimi dělá, protože žádná z nich se již zpět do rodného údolí nevrací a odchází do světa. Teď všichni předpokládají, že si Drak příjde pro Kasiu, která je krásná, šikovná, statečná. Její nejlepší kamarádka Agnieszka to špatně nese, ale Drak všechny překvapí.
Kniha má skoro 500 stran, ale přesto se mi nezdála dlouhá, nenacházela jsem v ní hluchá místa a jen ji hltala. Moc se mi líbilo kouzlení, která vycházelo spíš ze spontánnosti než z ustálených kouzel. Super bylo společné kouzlení dívky s Drakem, kdy se jejich kouzla navzájem doplňovala.
Velmi příjemná fantasy, kterou mohu všem milovníkům tohoto žánru jen doporučit.

07.05.2023 5 z 5

Zahrada kouzel Zahrada kouzel Sarah Addison Allen

Claire žije sama v domku po babičče obklopena svou zahradou bylinek a květin.
Má totiž schopnost, kterou může právě pomocí květin a bylinek měnit životy lidí. Je však uzavřena do sebe a bojí se otevřít novým vztahům, což naprosto nechápe její nový soused Tyler. Její sestra Sydney odmítla podivnost, která se v její rodině dědí a odešla. Nyní ale utíká před svým tyranským manželem a vrací se se svou dcerkou do rodného městečka.
Žádné náhlé zvraty nečekejte. Je to příjemné, milé a odpočinkové čtení, které se mi líbilo.

07.05.2023 4 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Střet tří civilizací. Za mně originální a zábavné.

01.05.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Příběh má sice pomalý rozjezd, ale asi od půlky knihy jsem ji už nepustila z ruky.
A když už jsem si myslela, že možná vím kam to směřuje, tak nastal takový zvrat, který jsem vůbec nečekala. Obrázky navíc dodaly knize šmrnc.

29.04.2023 5 z 5

Tajemství černé orchideje Tajemství černé orchideje Lucinda Riley

Mám ráda autorčiny knihy, ale tahle byla za mně zatím nejslabší. Začátek byl nadějný, ale pak pak mně to přestalo bavit. Dlouhý popis pobytu dědečka v Thajsku a pak dokonce zmrtvýchvstání, to bylo už jako jiná kniha.

27.04.2023 3 z 5

Přes práh Přes práh Aneta Kollerová Mašková

Knihy, kde se skoro nic neděje a jen si užívám samotné čtení klidného, uklidňujícího příběhu mám ráda. A tenhle přesně takový byl. Filip je protivný, nepřátelský důchodce, který se po smrti své manželky uzavřel do sebe. Amálie je devítiletá dívka, která je naopak neustále veselá, živá a pořád klade nějaké otázky. Tyto dvě protichůdné postavy, žijí ve společném domě, a tak se stane, že Filip hlídá Amálii, když nemůže chodit do školy.
Příběh je založen hlavně na rozhovorech obou hlavních postav, kdy Amálie se svým kocourem Ollym postupně Filipa osvobozuje od jeho osamělosti.
A i když se mi to zdálo někdy nereálné , protože jsem nevěřila, že by takto 9ti letá holčička mluvila a jednala, přesto jsem si tento milý a úsměvný příběh užila.

27.04.2023 4 z 5

Dvojí život Dvojí život Katie Gutierrez

Zajímavé téma. Většinou čekáme dvojí život od mužů, ale tady je to žena. Lore miluje dva muže, dělí svůj čas mezi dvě rodiny a dvě země. Cassie, mladá blogerka, která se zabývá shromažďováním informací o kriminálních případech a jejich zveřejňováním, objeví Lore a chce zveřejnit její verzi příběhu, který samozřejmě nedopadl šťastně. Při společných rozhovorech se odhalují mnohá tajemství nejen ze života Lore, ale i Cassie.
Jde o psychologický román, který je určitě dobře napsaný, ale mně se strašně táhl a dočetla jsem jej jen proto, že jsem chtěla vědět, jak vše dopadne. Mám ráda psychologické romány, tak nevím, proč jsem z tohoto nebyla tak nadšená. Asi jsem jej četla v nesprávnou dobu.

24.04.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Petr se vrací do svého rodiště v Orlických horách. Znovu se setkává se svou kamarádkou z dětství, snaží se zapadnout mezi lidi ve vesnici, které stále říká svůj domov. Chybí tady, ale jeho nejlepší kamarád Vojta, který zmizel, když byly ještě děti a dodneška neví, co se s ním stalo. Stále se s jeho zmizením nesmířil, proto se dává do pátrání, při kterém ze starých kronik zjišťuje, že Vojta není jediné dítě, které se pohřešuje. Při čtení jsem se sice nebála, ale bylo to napínavé a ráda jsem trávila čas mezi obyvateli vesničky. Navíc, pokud se v knize objeví slovanská mytologie, má u mně téměř vyhráno. Jedinou výtku, kterou mám je, že kniha mohla být opravdu kratší. Zbytečně se v ní některé věci opakovaly, něco by se dalo vypustit. Určitě by to ještě víc zvýšilo její čtivost. Jinak mohu určitě doporučit.

16.04.2023 4 z 5

Dům na rozhraní Dům na rozhraní William Hope Hodgson

Co tohle jako bylo? :)
Nikdy jsem nic takového nečetla. Za mně to moc horor nebyl, ale každopádně moc zajímavé. Zvlášť druhá část o cestování časem a prostorem.
Není to sice čtení pro každého, ale já si to užila.

07.04.2023 4 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Čtení pro náctileté, což já už dávno nejsem, přesto jsem si knihu ráda přečetla. Odehrává se na privilegované střední škole, kde jsou šikanování dva jediní černošští studenti. Kromě výrazně rasistického zaměření zahrnuje i téma třídních rozdílů nebo sexuální orientace. I když autorka nezmiňuje, kde se děj odehrává, vyzníval jasně americky. Obě hlavní postavy jsou vykresleny výstižně. Chiamaka, jako cílevědomá královna školy a Devon jako tichý kluk, milující hudbu, ve škole téměř pro všechny neviditelný. Ač by k sobě nikdy za normálních okolností nenalezli cestu, jsou nuceni se spojit proti zlu v podobě Esa, který jim udělal ze života peklo.
Kniha není vůbec nudná, naopak je napsána opravdu dobře, napínavě, takže jsem ji zhltla za chvíli a za přečtení jistě stojí.

07.04.2023 4 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Christina Lauren

Za mně zdařilá romantika, zasazená do vědeckého prostředí. Jessca chodí se svou kamarádkou Fizz každý den do kavárny. Na minutu přesně se tam také objevuje záhadný muž, který je sice pohledný, ale naprostý morous, který s nikým nemluví. Odvážnější Fizz jej osloví a zjistí, že je vědec pracující na seznamce založené na hledání spřízněné duše pomocí DNA. Jessica je analytička, zaměřená spíš na jasná čísla, než na víru v opravdovou lásku. Všichni ale víme, jak to dopadne. Už jednou jsem se s motivem hledání lásky pomocí DNA v knize setkala, ale tahle se mi líbila mnohem víc. Postavy Jess,matky roztomilé holčičky, spisovatelky Fizzy i doktora Rivera si mně získaly. Příběh se nevyhne ani jedné vyhrocené situaci, o které nemohu nic prozradit. Mohu jen knihu doporučit.

04.04.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Bohužel, tato kniha mi nesedla. Nejde tak ani o námět knihy. kterým je manželský trojúhelník. Ani neříkám, že je kniha špatně napsaná. Nebavila mně ale číst a ani mi nic nedala. Všechny tři postavy byly na facku, ale to nevadilo, mohl to být záměr autorky. Pořád jsem ale čekala nějaké závěrečné rozuzlení, vysvětlení, nějaké proč, ale nic nepřišlo. Chyběl náhled Hynka, který by asi hodně vysvětlil. Ze začátku jsem se ztrácela v tom, kdo vlastně mluví, až později jsem pochopila, že to asi označuje znak na začátku kapitoly. A zbytečné skákání v čase tomu taky nepřidalo. Nechci být tak kritická, ale tahle kniha mně bohužel zklamala.

31.03.2023 2 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Chris se vydává se skupinkou svých přátel po stopách své sestry Eileen, která se ztratila v lese, protože doufá, že je stále naživu. Čím dál se dostávají od frekventovaných stezek, tím víc znepokojujících událostí se jim stane. Postavy mladých hrdinů ze začátku působí nesympaticky a chovají se hloupě, dokud nezjistí, jak velké nebezpečí jim hrozí. Policie se k případu chová vlažně a zareaguje až když zjistí, že Eileen není zdaleka jediná, která v lese beze stopy zmizela.
Za mně to bylo celkem dobré, bavilo mně to, cítila jsem napětí a rozhodně bych tohle nikdy nechtěla zažít. Rozuzlení jsem sice už před koncem tak nějak odhadla, ale i tak jsem si to užila.

29.03.2023 4 z 5

Recept na toho pravého Recept na toho pravého Anni Rose

Ruby přijde o práci i o přítele, a tak začne zabíjet čas tím, že se denně účastní 10ti soutěží o nesmyslné věci. Zásluhou jedné ze soutěží o romantickou večeři se seznámí se svým sousedem, šéfkuchařem Adamem a jeho psím miláčkem Brutusem. Ruby je trochu ztřeštěná, proto s ní zažíváme mnohé komické situace. Roztomilý, oddechový příběh, na který asi brzo zapomenu, ale při čtení jsem se bavila.

20.03.2023 3 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Celá série je super. Koho minula, tak hurá do ní :)
Díly se musí číst ale popořádku.

05.03.2023 5 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Nečekala jsem, že mně tohle bude tak bavit.
Grey přijíždí k babičce na prázdniny. Tentokrát je to jiné než obvykle, protože zmizela její nejlepší kamarádka a ona chce zjistit, co se jí stalo. Grey i její kamarádka Elora jsou součástí tzv. Letních dětí, dětí, které se narodily ve stejné době a jsou silně spjaty. La Chachette v Louisianě je navíc osamělá osada, do které se dostanete jen po vodě a lidé v ní mají tajuplné schopnosti. Celé městečko je živo jen z turistů, které tajemnost osady láká.
Děj je hodně pomalý, a ano kniha mohla být trochu kratší, ale mně to vůbec nevadilo. Myslím si, že zkrácením textu by se na mně nepřenesla ta atmosféra, která je v knize nejvýraznější. Po celou dobu, kdy se postupně odkrývají tajemství, jsem cítila to napětí. Vážně mně to bavilo a mohu jen doporučit.

04.03.2023 5 z 5

To jsme byli my To jsme byli my Golnaz Hashemzadeh Bonde

Její matce je 9, když si vezme jejího 27letého otce. Narodí se jim 7 dcer. Jedna z nich, Nahíd, vypráví tento příběh. Už dospělá utíká se svým manželem před válkou v Iránu do Švédska. Teď je jí 50 a je smrtelně nemocná. Je osamělá, rozzuřená, sobecká, Její vzpomínky ji zavádějí do jejího dětství a mládí a tak se dozvídáme střípky jejího předešlého života. Miluje svou dceru, ale nesnáší mateřství.
Kniha je psána v krátkých, strohých kapitolách, ale je krásná. Štvala mně sobeckost Nahíd, ale také jsem ji chápala. Je to příběh o bolesti, násilí, ale i radosti a myšlence, co zanecháme svým dětem. Líbilo se mi to.

26.02.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Ráda čtu romantické komedie, i ty které jsou určeny mladším čtenářům, ale tahle pro mně nebyla. Zajímavé vysokoškolské a vědecké prostředí, to je to nejlepší na celé knize. Škoda, že jej autorka nevyužila lépe. Olive, políbí nečekaně na chodbě profesora Adama, aby dokázala své přítelkyni, že má známost. Adam souhlasí, že bude hrát jejího falešného přítele a tak se vše rozjíždí. Za mně se často chování Olive blížilo spíš chování puberťačky a i když Adam mi byl sympatický, přesto nemohu podpořit nadšení z této knihy. Autorka používá stále se opakující sprostá slova a erotická scéna byla děs. Nějak mi nesedla do tohoto romantického příběhu.
Naprosto nechápu, čím si zrovna tato kniha získala tak nadšené ohlasy. Mrzí mně, že já si z ní na zadek nesedla.

24.02.2023 3 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Fiktivní příběh s fiktivními osobami, odehrávající se na pozadí životické tragédie. Katarzyna odjíždí do Ostravy, kde se snaží rozjet projekt své firmy. Jako tlumočníka zaměstná studenta Martina, který ji přiblíží historii Životic a Katarzyna si vzpomene na dávné náznaky tchýně o jejím spojení s tímto místem. Pouští se do pátrání. Chce zjistit, jak tato tragická událost matku jejího manžela ovlivnila.
Za mně je příběh i jednotlivé postavy vykresleny příliš stroze. Tak, že jsem se nedokázala nijak vcítit do dané situace ani hlavních postav. Ani to se mnou nehlo :). Také autorka utla některé línie postav, které v příběhu plynuly. Zrovna třeba studenta Martina nebo Terezky. Nicméně, příběh je čtivý a i já jsem netrpělivě vyhlížela, jak vše dopadne, takže za přečtení určitě stojí.

22.02.2023 3 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Georgia nastupuje na vysokou školu s tím, že se ještě nikdy nelíbala a dokonce se ani nikdy nezamilovala. Chce to změnit, ale při setkávání se s nově poznanými kamarády si začíná uvědomovat důvody jejího zatím nepoznaného intimního života a důležitost jejího vztahu k přátelům.
Na to, že má kniha přes 400 str., tak děj je takový spíš úsporný, ale myslím, že o to ani v knize nejde. Podle mně její předností je spíš vylíčení myšlenek a pocitů hlavních postav, bez přílišné teorie.
Tahle kniha určitě není určena pro mně, ale po trochu nudném začátku, jsem se začetla a nakonec jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

11.02.2023 4 z 5