Černobylské dívky

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká. V roce 1941 musí Rifka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463485/cernobylske-divky-Vgk-463485.jpg 4.548
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Blackbird Girls, 2020

Kniha Černobylské dívky

*-*Kleny*-*

Jestli čekáte, že je celá o Černobylu, tak se mýlíte. Pripjať je pouze jakýsi startovní bod celého děje a odehrává se tam pouze první třetina knihy. Navíc bych doporučovala si před čtením této knihy něco o havárii zjistit. Nejlépe podívat se na stejnojmenný seriál či dokument. Poté si to celé v Pripjati dovede lépe představit a pochopit a více si knihu užijete.
První část knihy je zajímavá sama o sobě hlavně díky prostředí, ve kterém se odehrává. Pak nastává střed knihy, který sice hezky plyne a pořád se pěkně čte, ovšem nedějí se zde žádné zásadní zvraty, a tak mi pozornost trochu upadala.
Avšak vylepšil to konec, kde naopak zvrat byl a kniha jako kdyby se dál a dál zamotávala a přitom už zbývalo jen několik stran. Nakonec to však do sebe skvěle zapadlo a i sebemenší drobnosti ze střední části knihy, našly v závěru své místo. Závěr byl hezky napsán, uzavřen, děj skončil tam, kde měl, žádné natahování.
Navíc kniha má velký přesah a zabývá se mnoha tématy. Vedle havárie a to, co poté v komunismu přišlo a jak se k ní lidé stavěly, řeší i druhou světovou válku, mezilidské a mezigenerační vztahy, domácí násilí a náboženskou otázku. Přesto jsem neměla pocit, že by tam toho bylo moc, tak nějak hezky to do sebe zapadlo. Navíc díky krátkým kapitolám to pěkně odsýpá.
Takže za mě doporučuji, stojí to za to.

Renatecka

Pěkný příběh. Někdy možná lehce naivní, jindy zase ostře syrový. Líbilo se.

Adelína_čte

1986. Výbuch černobylské jaderné elektrárny. Vesnice Pripjať. Dvě jedenáctileté dívky, Oksana a Valentina, Ukrajinka a Židovka. Jejich otcové byli radioaktivně ozářeni. Útěk do Leningradu.
1941. Na Kyjev míří německé tanky. Čtrnáctiletá Rivka musí kvůli její židovské krvi uprchnout co nejdál.

Celý příběh je vyprávěn z dětské perspektivy, což na jednu stranu ochuzuje o historické podrobnosti, na tu druhou ale činí knížku děsivější, mrazivější.
Valentina, Oksana, Rivka a další miliony dětí musely dospět až příliš rychle.
Pokud se aspoň trochu zajímáte o historii, knížka vám nepředá zas tolik nových informací, děj začíná ráno po výbuchu, obloha je zbarvena do neuvěřitelné rudé barvy, modrý kouř stoupá vzhůru. A ten pach kolem... Děti jdou do školy, lidé do práce, vyvenčit zvířata, opalovat se na střeše, dělat to, co dělají v kterýkoliv jiný den. Jen pár tatínků se však ráno zatím nevrací domů. Není ale potřeba mít strach... kdyby se něco vážného dělo, jejich vláda by je přeci ochránila.

Knížka se čte velice dobře- i přes nelehké téma. Krátké kapitoly, střídání pohledů, hezká slovní spojení a celkově poutavý styl psaní, který je stravitelný pro mladší čtenáře.
Párkrát jsem měla slzy na krajíčku, ze symboliky různých detailů jsem byla dojatá a celkově jsem ocenila, jak knížka postavila do popředí přátelství, které by za jiných okolností vzniknout nemohlo. O to víc mě mrzel konec, nějak se všechno rychle vyřešilo, seběhlo se toho spoustu naráz a zkrátka jsem nedostala to, co jsem očekávala.

Neuspokojivý konec však nic nemění na faktu, že jsou Černobylské dívky podle mého názoru opravdu důležitým čtením, nejen prostředím a časem, v němž se odehrávají, ale také tématy, se kterými se dívky setkávají. Úmrtí v rodině, odloučení, síla přátelství.
Prosím, mějte kdyžtak na paměti trigger warning na domácí násilí, nejednou mi bylo ze čtení opravdu úzko.
Ze skoro celého mého bolavého srdíčka vám můžu Černobylské dívky doporučit.

sadlo

Této knize dávám deset bodů z deseti. Čtivá, srozumitelná všem věkovým skupinám. Myslím tím od 11 let do 100 let. Doporučujte svým dětem, vnukům a mnohým dospělým, kteří ještě tápou o prioritách života.

Mala_k_Žanet

Černobylské dívky je kniha plná přátelství, naděje, vypjatých situací a všechno dohromady krásně hraje.
V příběhu se setkáváme hned se třemi postavami a ani jedna z nich to nemá vůbec jednoduché. Dějová linka je tak akorát dlouhá a nikde se zbytečně netáhne. Valentina, Oksana i Rivka si mě získaly svými příběhy i charaktery. Osobně mě nejvíce bavila Oksana.
Ja jsem z knihy opravdu nadšená a dostala jsem od ní přesně to, co jsem čekala. Nudit se u příběhu určitě nebudete. V závěru Černobylské dívky určitě doporučuji a zejména mladší ročníky nešlapnou s touhle knihou vedle.

Akléda_

Tohle je mnohem víc, než jen knížka o výbuchu v Černobylu. Máme tady skvělý vztah mezi hlavními hrdinkami, které se ze začátku nemají rády a mají k sobě spoustu předsudků, ale jsou nuceny spolu vycházet. Máme tady pestrou škálu vztahů v rodině, těch lepších i horších. Linka z druhé světové války mě také neskutečně bavila a to propojení je skvělé. Celkově se knížka moc příjemně četla a i když nejsem cílová skupina, tak mě neskutečně bavila a dozvěděla jsem se i nové informace. Za mě rozhodně můžu doporučit i pokud už jako já nepatříte mezi cílovku.

BarčaKalinová

Černobylské díky je úžasná knížka plná historie, přátelství a rodiny. Je skvělé napsaná, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Na knize je skvělé, že je vyprávěna z pohledu holčiček/ dívek a tak je příběh více osobitý, ale zároveň i více smutný.

Kniha se týká i trochu závažnějších témat, kromě války i smrti blízkého, jiná víra či domácí násilí.

Postavy jsem si opravdu zamilovala, byla u nich vidět změna a vývoj. Jejich příběh mě dojal, ale i zahřál u srdce. Zatím jedna z nejlepších knih letošního roku!

Ditules

Moc pěkná kniha s dvěma časovými rovinami - 1986 a 1941. Kniha o přátelství za času katastrofy, bourání předsudků a stereotypů. Od CooBoo velmi příjemné překvapení.