Černobylské dívky

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká. V roce 1941 musí Rifka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463485/big_cernobylske-divky-Vgk-463485.jpg 4.7164
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Blackbird Girls, 2020

Kniha Černobylské dívky

Sigurd_Lesandi

Od knihy jsem původně očekával milý, dobrodružný příběh o přátelství v nelehké době, ale dostal jsem mnohem víc.
Co se týče historického zasazení, tak to autorka zpracovala perfektně. Nemluvím jen o havárii, ale celkově i o době ve které se příběh odehrává. Nebude vám pouze řečeno, že tehdejší časy byly těžké, ale taky vám bude vysvětleno proč. Já sám si několikrát pří čtení pomyslel, jak můžu být rád, že jsem ten režim nezažil.
Autorka vás vezme do několika míst lidské psychiky. Budete číst o matce, která by udělala vše, aby svou rodinu ochránila a na druhé straně o matce, která se nechá ovládat despotickým manželem, kterému podřídí vše. Malá dívka, jež vyrostla v tyranii začne přicházet na to, že její otec asi neměl ve všem pravdu. Tato část pro mě byla asi nejsilnější. Popis, jak si dítě vtlouká do hlavy, že ono je to špatné, protože to tatínek myslel dobře, byl neuvěřitelný.
V tak malé knize je toho tolik. Postavy mají charakter a každá z nich si projde svým vlastním vývojem. Někoho budete milovat a jiného zase nenávidět. Každou jednotlivou emoci, kterou poznáte, vám kniha předá.
Nečekal jsem toho mnoho, ale Černobylské dívky se rozhodně zapíší mezi nejlepší knihy za tento rok.

monushka

Nevadí, že cílovou skupinou by měla být dospívající mládež. I ve mně, ženě ve středních letech, kniha vyvovala mnoho pocitů. Hlavně z toho důvodu, že my už v současné době víme, co se v roce 1986 stalo. O to je příběh mrazivější.

IvetKl

Nádherný a silný příběh, při kterém jsem často zadržovala slzy.

ivakola

Překvapivě čtivá knížka. Alespoň za mě se tedy povedla. Příběh dvou děvčat, které nakonec nerozdělilo neštěstí v Černobylu, ale nepodařené výchovné metody rodičů jedné z děvčat.Tato knížka je i vhodnou četbou pro dnešní mládež, kterou zajímá i nedávná historie.

Kaja1

Tak to by měla být povinná četba. Je vidět, že Rusko své praktiky nikdy nezměnilo a zřejmě ani nezmění.

Danago

Moc pěkná knížka. Můžu
velmi doporučit dětem od 10 ti let . I když jsem o hodně starší, příběh jsem si moc užila a dozvěděla jsem se jak se žilo v SSSR v osmdesátých letech. Řekla bych, že vůbec není na škodu si takovou knihu přečíst právě v dnešní době.

HockeyGirl

Napínavý, zajímavý a historicky pravdivý příběh o dvou děvčatech, která musí kvůli Černobylské jaderné havárii opustit Prijpať. Jejich životy jsou rozdílné, ale Oksana musí odjet bez matky a tak si ji na starost vezme Valentinina matka a pak i babička. Mísí se do toho i příběh samotné babičky během války. Knížka se mi četla velmi dobře, měla jsem ji přečtenou za 2 týdny a jeden den k tomu, což je na mne docela rychle. :-D Děj se mi líbil, nemám co vytknout. Hvězdička dolů za občasné věty, které se (dle mého) občas opakovaly, ale to není důvod, abych knížku nedoporučila.

1v8na

(+ SPOILER) Tahle kniha byla tutovka, bomba, výhra v loterii!! Je neuvěřitelně příběhově silná, velmi emotivní. Ukazuje důležitost přátelství a i to, jak může být přátelství pevné! Příběh byl čtivý, měl spád. Nemohla jsem se od něj odtrhnout. Líbí se mi propojení roku 1986 a druhé světové války.
Jednu věc nechápu: to si některé ženy opravdu hledají stejný typ chlapů, i když je chlap agresivní?