Černobylské dívky

Černobylské dívky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463485/bmid_cernobylske-divky-Vgk-463485.jpg 5 300 83

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká. V roce 1941 musí Rifka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Blackbird Girls , 2020

ut.la
09.04.2024 4 z 5

Hezká knížka. Líbilo se mi, že pojednává o nelehké době civilně, bez zbytečného poukazování na bolest a utrpení, které s sebou také nesla. I když se odehrává v "šedých" a někdy téměř až ponurých kulisách, v prostředí chudoby i strachu, je v ní to hezké, co život přináší. Zejména tedy hezké vztahy mezi hlavními hrdinkami.
Název knížky je trochu zavádějící, o Černobyl v ní totiž skoro nejde, ani se v něm většina děje neodehrává. Je to spíš opravdu o přátelství, pomocné ruce a dobrých vztazích.

mario.nette
30.03.2024 5 z 5

Tohle jsem četla asi před rokem a líbilo se mi to. Pořád mám v paměti to, jak ten soused se šel opalovat na střechu..brr :(

Vemini
16.03.2024 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Nemohla jsem se odtrhnout. Téměř pravdivý příběh, u kterého vás mrazí od začátku až do konce, pokud se zkusíte vžít do kůže hlavních postav Valentiny, Oksany a Rivky. Tři pohledy, tři příběhy, havárie Černobylu, ututlávání, téměř žádná pomoc lidem v nejbližším okolí, komunistický režim, netolerované židovství, despotičtí muži.....ale nakonec příběh v člověku zanechá spíš hřejivý pocit- převáží síla přátelství, láska a že stačí narazit byť i na jen jednoho člověka, který vás má rád nebo který vám pomůže a život stojí za to, i když není jednoduchý.

EvaHonsová
16.03.2024 4 z 5

Černobylské dívky je citlivě napsaný román o přátelství a vyzdvihuje téma, že vždy se najdou dobří lidé, jen člověk nesmí neházet flintu do žita.
Knize vytýkám velmi vyhrocené a nepravděpodobné jednání učitelky v roce 1986 k žákyním a také extrémně černobílé popisování postav. Černě jsou vybarveny rodiče Oksany a bíle, spíš až do růžova, rodina Valentiny. Také mi vadil překlep, že město Leningrad a Stalingrad je prezentován jako dvě odlišná města nikoliv jako jedno jediné. Celkový dojem z knihy je ale velmi dobrý a určitě bych ji doporučovala k přečtení.

Nikoll2
12.03.2024 5 z 5

Opravdu velmi dobře napsaná kniha, která prostřednictvím silného příběhu seznamuje čtenáře nejen s tragickou událostí Černobylu a s politickou situací tehdejší doby, ale také s odlišnými rodinnými situacemi a s vnímáním složitých situací pohledem nevinných mladých dívek, které často nemohou jednotlivé události propojit jako dospělí. Určitě se jedná o knihu nejen pro mládež, ale i pro dospělé čtenáře. Všem mohu knihu jen doporučit.

Kenan
29.06.2023 5 z 5

Dívčí román, který mně dostal. Podle mně je k přečtení pro všechny věkové kategorie.
Havárie jaderné elektrárny Černobyl odstartuje příběh dvou spolužaček, Valentiny a Oksany. I když je jim vtloukáno do hlavy, že se nic neděje, že stát se o ně postará, musí nakonec Pripjať opustit. Kniha se tedy dotýká tragické havárie spíš okrajově. Zahrnuje v sobě spoustu jiných témat. Přátelství, život židovské komunity v období 2.sv. války i komunismu, kdy byl jejich život prodchnut strachem, nemohli projevovat svou víru, museli se skrývat. Setkáváme se i s dominantním postavením mužů v rodině, týráním v dysfunkční rodině. Protipólem je setkání dívek s vlídnou a moudrou Valentininou babičkou. Příběh se odehrává v letech 1986 a 1941 a zakládá se na skutečných událostech, proto mně jen mrzelo, že nepokračoval dál, že jsem se nedozvěděla osudy hlavních hrdinů po pádu režimu. Ale jinak, moc krásné čtení.

MichaelaS081
03.06.2023 5 z 5

Smutný a zároveň krásný příběh o přátelství. Hrozné co si museli postavy zažít. Kniha je krásně napsaná.

rilajaan
28.05.2023 4 z 5

Velmi zajímavé čtení, určitě v knize nehledejte téma Černobylu. Spíše je to kniha o překvapivých přátelstvích. Ocenila bych pár stránech navíc, prostě jak to bylo dál...

pandaK
19.05.2023 3 z 5

(SPOILER) The Blackbird Girls, do češtiny přeložené jako Černobylské dívky (což je poněkud zavádějící, jelikož události v Černobylu pouze odstartují příběh, který je vlastně o něčem úplně jiném) nejsou rozhodně obyčejnou dětskou knížkou. Přestože jde o poměrně tenký román, autorka v něm obsáhla celou řadu vážných témat (a to v takovém rozsahu, že místní limit deset štítků na knihu je pro Černobylské dívky zoufale nedostačující). Příběh se dotýká Židů a židovství, domácího násilí, komplikovaných rodinných vztahů, emigrace a imigrace, a často je to neveselé čtení nevhodné pro mladší čtenáře. Je ale také o rodinných poutech, přátelství, snaze pomoci druhému v nouzi a síle přežít. Kniha je důležitou sondou do těžkého života Židů za druhé světové války a za tvrdého komunistického režimu, i se vší diskriminací, šikanou, skrývání a strachem, jimž museli čelit, a dotýká se i jejich vztahu k víře. Zajímavým způsobem přibližuje také vztahy v dysfunkční rodině vedené autoritativním tyranem z pohledu dítěte a nuzný život v sovětském Rusku, Bělorusku a na Ukrajině - nutnost dětské práce, aby se rodina uživila, obliba fyzických trestů ve škole i doma, zakořeněné genderové role a dominantní postavení mužů, bydlení množství lidí v jednopokojových bytech chudých komunálek bez vlastní kuchyně nebo koupelny, neutěšená realita betonových sídlišť i všudypřítomná totalita, neustálý strach z policie a práskačů a nutnost tajit, co si člověk myslí, s kým se stýká, co doma poslouchá, i to že praktikuje svou víru nebo opouští byt. Přes důležitost knihy a sílu jejího příběhu mě ale styl vyprávění příliš neoslovil a ani k postavám jsem si nevytvořila nějaký vztah. Po slohové stránce byla kniha, jak už bývá u young adults zvykem, dost osekaná, a její jazyk mi připadal nevytříbený, jakoby knihu psala jedna z jedenáctiletých hlavních hrdinek. A i děj občas působil trochu naivně a nepravděpodobně, třeba reakce dospělých postav, idylické soužití věřící muslimky a praktikující Židovky nebo celý závěr, v němž Oksana opustí svou matku - bývá běžné, že týrané a zanedbávané děti své rodiče naopak milují a snaží se jim zavděčit, aby jim prokázali náklonost, navíc se Oksaně nedávno zhroutil svět, když přišla o domov i o otce - přijde mi tudíž nepravděpodobné, že místo aby se upnula na jediného člena rodiny, který jí zbyl, a jediné pojítko s jejím starým životem, který znala od narození a opustila asi před půl rokem, vzepře se navzdory vrozené i naučené podřídivosti v pouhých dvanácti letech své matce a jejímu dominantnímu příteli a uteče do úplně cizí země k úplně cizím lidem s tím, že matka ji nemiluje a ona nemiluje ji. A i chování její matky, kdy po smrti manžela svou dceru naprosto ignoruje a raději se upne na cizího muže, mi připadalo takové zvláštní a vyumělkované pro potřeby děje. Tak jako tak, knize každopádně zoufale chyběl nějaký doslov o tom, jak to bylo s hrdinkami dál, jak jejich životy ovlivnila jen o pár let později revoluce a rozpad Sovětského svazu, jestli zůstaly žít na stejném místě a se stejnými lidmi a jestli se ještě někdy, třeba jako dospělé, opět shledaly. Knihu jsem dočetla především proto, že jsem byla zvědavá, jak příběh skončí, ale vím, že znovu už si ji nepřečtu.

Šárka_D
25.04.2023 4 z 5

Měla jsem trošku obavy, jestli mě knížka bude bavit, přece jen, už pár let nejsem její věková cílovka, ale četla se mi moc hezky a považuji ji za jednu z nejlepších, která se na poli young adult u nás dá sehnat. Příběh je napínavý, silný, citlivě popsaný, i s historií poměrně obeznámený člověk v něm najde něco nového, hlavní hrdinky jsou trochu idealizované, ale to autorce odpustím. Knížka je plná naděje, doporučuji mladším i starším čtenářům :) Jen mě trochu mrzí, že do Leningradu, pardon, Petrohradu, už se asi nepodívám.

Rosana
21.04.2023 5 z 5

Krasna knizka, ale taky pekne smutna. Dobre se cetla, dej pekne ubihal. Zaver gradoval. Bylo mi moc lito obou divek a pak hlavne Oksany, kvuli tomu, jak se k ni chovala jeji matka, otec a pote i matcin pritel. Toto nikdy nepochopim a stejne tak nenavist vuci Zidum.

Jaehyun
17.04.2023 3 z 5

Prvních 100 stran mě hodně bavilo a říkala jsem si, že z toho bude 5/5, ale čím dal jsem četla, tim můj zájem o knihu začal dost upadat a posledních pár stran jsem přeskalovala.
Je to pěkná knížka o přátelství a je pěkně napsaná, ale já čekala trochu víc toho Černobylu. Nicméně si myslím, že mladším čtenářům se bude líbit.

popeluška
21.03.2023 5 z 5

Dcera moc chtěla abych si knihu přečetla, protože se jí hodně líbila :-) A já jí dávám za pravdu, kniha je nádherně napsaná. Paní autorka vytvořila skvostné dílo a pět hvězdiček nestačí :-)

Gabi13
14.03.2023 5 z 5

Na doporučení mé 14 leté dcery jsem si knížku přečetla a nečekala tak silný zážitek jaký tato knížka dává. Skvělý příběh a silné témata, která všechny vyprávějí děti. Není to nic dětinského, naopak, velmi důležitá informace vychází z každého příběhu. Doporučuji ke čtení nejen dospělým, ale hlavně těm skorodospělým. V současné době stále aktuální spojlery se současným děním ve světě.

Lalina3
07.03.2023 5 z 5

Upřímně jsem nečekala až takovou pecku. Ale jsem vážně nadšená! Silná témata pojatá z pohledu dětí... Smutná, přitom ale oplývající nadějí :)
Moc a moc doporučuji.

Zuzunda
25.02.2023 5 z 5

Tahle knížka v sobě ukrývá hned několik silných témat. Ikdyž už dávno nejsem cílová skupina bude ve mě nějakou dobu rezonovat. Určitě doporučuji všem generacím.

prestiggio
22.02.2023 5 z 5

Hodnotenie dávam asi týždeň po prečítaní a stále si pamätám pocity ktoré som mala z knihy. Po dlhej dobe opäť jedna skvelá kniha a skvelý príbeh. Pocit umocnil asi aj fakt ze si pamatam keď sa havária stala a hovorili o tom v TV a druha vec, boli vojenské sprievody. Otec bol vojak z povolania tak sme na takéto lampionove sprievody chodili tiež. Možno bola vtedy ťažká doba , ale ja som bola dieťa a vtedy sa mi to páčilo.

denisa7430
29.01.2023 5 z 5

Duben 1986… datum, které se mě osobně dotýká víc, než se může na první dobrou zdát. Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu málem rozhodl o tom, zda na tento svět vůbec přijdu.

Loni, kdy uběhlo od havárie 35 let, vyšlo mnoho knih popisujících tuto nesmírnou katastrofu, která poznamenala celou střední Evropu. Většina knih byla faktografická, a i já jsem mnohým z nich podlehla. Na titul „Černobylské dívky“ jsem sice narazila, ale řekla jsem si, že mi nemůže přinést už nic navíc. Jak jsem se mýlila!

Ač je román určen zejména dospívajícím čtenářkám, svým poselstvím osloví i mnohé dospělé čtenáře. Minulý měsíc jsem se přihlásila do knižní štafety, ve které se právě tento román americké autorky Anne Blankman nabízel. Jsem moc ráda, že jsem se zapojila, protože šlo o parádní čtení.

Román „Černobylské dívky“ čtenáři vypráví příběh nejen dvou spolužaček Valentiny Kaplanové a Oksany Savčenkové na pozadí černobylské havárie, ale i příběh Rivky z doby hrozby druhé světové války. Dvě dějové linie, jež spolu zdánlivě nesouvisejí, ve čtenáři zanechají hluboký zážitek. Celý příběh je totiž založen na skutečných událostech, jak sama autorka uvádí v závěru knihy.

Román přináší pohled na zmiňovanou katastrofu z pohledu dospělých ovlivněných vládními prohlášeními, i z pohledu mladých dívek, které najednou přichází o domov, školu, přátelé, ale hlavně o nejbližší rodinu!

Nesmírně čtivý román o síle a proměně přátelství, soudržnosti a lživém „běžném“ životě za komunistického režimu v Sovětském svazu.

Vytáčelo mě jednání Komunistické strany, která chtěla vše ututlat, zamést pod koberec, a to nejen před svými krajany, ale celým světem.

Kniha však nabízí mnohem víc témat k zamyšlení – otevřeně mluví například o domácím násilí páchaném na dětech, o šikaně učitelů konané na žácích, o pronásledování židů, a to nejen za druhé světové války, o nastínění toho, jak v Sovětském svazu fungoval obchod na černém trhu a hrůzném režimu jedné strany.

Štěpánka_010
22.01.2023 5 z 5

Velmi čtivá kniha o přátelství, soudržnosti a životu v Sovětském svazu. Příběh se odehrával na pozadí zcela reálných situace, ať už výbuchu Černobylu a následné evakuace nebo německé hrozby při druhé světové válce. Čtení bylo natolik působivé, že mi chvilkami až připadalo, že se stávám součástí příběhu.

Žážik
15.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se musela do knížky trochu nutit, očekávala jsem více faktů a dat o Černobylské katastrofě, ale knížka mi dala mnohem vice. Už od 50. stránky jsem knihou doslova prolétla a velmi mě zajímalo, jak příběh skončí. Témat k zamyšlení mi kniha nabídla mnoho, ať už domácí násilí na dětech, pronásledování židů ve druhé svetové válce, obchod na černém trhu v Rusku a spousta dalších. Kniha je krásně spojena neočekávaným přátelstvím mezi dvěma dívkami, které dodávalo knížce trochu světla v tak ponurém a nespravedlivém příběhu.