Černobylské dívky

Černobylské dívky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463485/bmid_cernobylske-divky-Vgk-463485.jpg 5 290 78

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká. V roce 1941 musí Rifka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Blackbird Girls , 2020

Kenan
Kenan
29.06.2023 5 z 5

Dívčí román, který mně dostal. Podle mně je k přečtení pro všechny věkové kategorie.
Havárie jaderné elektrárny Černobyl odstartuje příběh dvou spolužaček, Valentiny a Oksany. I když je jim vtloukáno do hlavy, že se nic neděje, že stát se o ně postará, musí nakonec Pripjať opustit. Kniha se tedy dotýká tragické havárie spíš okrajově. Zahrnuje v sobě spoustu jiných témat. Přátelství, život židovské komunity v období 2.sv. války i komunismu, kdy byl jejich život prodchnut strachem, nemohli projevovat svou víru, museli se skrývat. Setkáváme se i s dominantním postavením mužů v rodině, týráním v dysfunkční rodině. Protipólem je setkání dívek s vlídnou a moudrou Valentininou babičkou. Příběh se odehrává v letech 1986 a 1941 a zakládá se na skutečných událostech, proto mně jen mrzelo, že nepokračoval dál, že jsem se nedozvěděla osudy hlavních hrdinů po pádu režimu. Ale jinak, moc krásné čtení.

MichaelaS081
MichaelaS081
03.06.2023 5 z 5

Smutný a zároveň krásný příběh o přátelství. Hrozné co si museli postavy zažít. Kniha je krásně napsaná.

rilajaan
rilajaan
28.05.2023 4 z 5

Velmi zajímavé čtení, určitě v knize nehledejte téma Černobylu. Spíše je to kniha o překvapivých přátelstvích. Ocenila bych pár stránech navíc, prostě jak to bylo dál...

pandaK
pandaK
19.05.2023 3 z 5

(SPOILER) The Blackbird Girls, do češtiny přeložené jako Černobylské dívky (což je poněkud zavádějící, jelikož události v Černobylu pouze odstartují příběh, který je vlastně o něčem úplně jiném) nejsou rozhodně obyčejnou dětskou knížkou. Přestože jde o poměrně tenký román, autorka v něm obsáhla celou řadu vážných témat (a to v takovém rozsahu, že místní limit deset štítků na knihu je pro Černobylské dívky zoufale nedostačující). Příběh se dotýká Židů a židovství, domácího násilí, komplikovaných rodinných vztahů, emigrace a imigrace, a často je to neveselé čtení nevhodné pro mladší čtenáře. Je ale také o rodinných poutech, přátelství, snaze pomoci druhému v nouzi a síle přežít. Kniha je důležitou sondou do těžkého života Židů za druhé světové války a za tvrdého komunistického režimu, i se vší diskriminací, šikanou, skrývání a strachem, jimž museli čelit, a dotýká se i jejich vztahu k víře. Zajímavým způsobem přibližuje také vztahy v dysfunkční rodině vedené autoritativním tyranem z pohledu dítěte a nuzný život v sovětském Rusku, Bělorusku a na Ukrajině - nutnost dětské práce, aby se rodina uživila, obliba fyzických trestů ve škole i doma, zakořeněné genderové role a dominantní postavení mužů, bydlení množství lidí v jednopokojových bytech chudých komunálek bez vlastní kuchyně nebo koupelny, neutěšená realita betonových sídlišť i všudypřítomná totalita, neustálý strach z policie a práskačů a nutnost tajit, co si člověk myslí, s kým se stýká, co doma poslouchá, i to že praktikuje svou víru nebo opouští byt. Přes důležitost knihy a sílu jejího příběhu mě ale styl vyprávění příliš neoslovil a ani k postavám jsem si nevytvořila nějaký vztah. Po slohové stránce byla kniha, jak už bývá u young adults zvykem, dost osekaná, a její jazyk mi připadal nevytříbený, jakoby knihu psala jedna z jedenáctiletých hlavních hrdinek. A i děj občas působil trochu naivně a nepravděpodobně, třeba reakce dospělých postav, idylické soužití věřící muslimky a praktikující Židovky nebo celý závěr, v němž Oksana opustí svou matku - bývá běžné, že týrané a zanedbávané děti své rodiče naopak milují a snaží se jim zavděčit, aby jim prokázali náklonost, navíc se Oksaně nedávno zhroutil svět, když přišla o domov i o otce - přijde mi tudíž nepravděpodobné, že místo aby se upnula na jediného člena rodiny, který jí zbyl, a jediné pojítko s jejím starým životem, který znala od narození a opustila asi před půl rokem, vzepře se navzdory vrozené i naučené podřídivosti v pouhých dvanácti letech své matce a jejímu dominantnímu příteli a uteče do úplně cizí země k úplně cizím lidem s tím, že matka ji nemiluje a ona nemiluje ji. A i chování její matky, kdy po smrti manžela svou dceru naprosto ignoruje a raději se upne na cizího muže, mi připadalo takové zvláštní a vyumělkované pro potřeby děje. Tak jako tak, knize každopádně zoufale chyběl nějaký doslov o tom, jak to bylo s hrdinkami dál, jak jejich životy ovlivnila jen o pár let později revoluce a rozpad Sovětského svazu, jestli zůstaly žít na stejném místě a se stejnými lidmi a jestli se ještě někdy, třeba jako dospělé, opět shledaly. Knihu jsem dočetla především proto, že jsem byla zvědavá, jak příběh skončí, ale vím, že znovu už si ji nepřečtu.

Šárka_D
Šárka_D
25.04.2023 4 z 5

Měla jsem trošku obavy, jestli mě knížka bude bavit, přece jen, už pár let nejsem její věková cílovka, ale četla se mi moc hezky a považuji ji za jednu z nejlepších, která se na poli young adult u nás dá sehnat. Příběh je napínavý, silný, citlivě popsaný, i s historií poměrně obeznámený člověk v něm najde něco nového, hlavní hrdinky jsou trochu idealizované, ale to autorce odpustím. Knížka je plná naděje, doporučuji mladším i starším čtenářům :) Jen mě trochu mrzí, že do Leningradu, pardon, Petrohradu, už se asi nepodívám.

Rosana
Rosana
21.04.2023 5 z 5

Krasna knizka, ale taky pekne smutna. Dobre se cetla, dej pekne ubihal. Zaver gradoval. Bylo mi moc lito obou divek a pak hlavne Oksany, kvuli tomu, jak se k ni chovala jeji matka, otec a pote i matcin pritel. Toto nikdy nepochopim a stejne tak nenavist vuci Zidum.

Jaehyun
Jaehyun
17.04.2023 3 z 5

Prvních 100 stran mě hodně bavilo a říkala jsem si, že z toho bude 5/5, ale čím dal jsem četla, tim můj zájem o knihu začal dost upadat a posledních pár stran jsem přeskalovala.
Je to pěkná knížka o přátelství a je pěkně napsaná, ale já čekala trochu víc toho Černobylu. Nicméně si myslím, že mladším čtenářům se bude líbit.

popeluška
popeluška
21.03.2023 5 z 5

Dcera moc chtěla abych si knihu přečetla, protože se jí hodně líbila :-) A já jí dávám za pravdu, kniha je nádherně napsaná. Paní autorka vytvořila skvostné dílo a pět hvězdiček nestačí :-)

Gabi13
Gabi13
14.03.2023 5 z 5

Na doporučení mé 14 leté dcery jsem si knížku přečetla a nečekala tak silný zážitek jaký tato knížka dává. Skvělý příběh a silné témata, která všechny vyprávějí děti. Není to nic dětinského, naopak, velmi důležitá informace vychází z každého příběhu. Doporučuji ke čtení nejen dospělým, ale hlavně těm skorodospělým. V současné době stále aktuální spojlery se současným děním ve světě.

Lalina3
Lalina3
07.03.2023 5 z 5

Upřímně jsem nečekala až takovou pecku. Ale jsem vážně nadšená! Silná témata pojatá z pohledu dětí... Smutná, přitom ale oplývající nadějí :)
Moc a moc doporučuji.

Zuzunda
Zuzunda
25.02.2023 5 z 5

Tahle knížka v sobě ukrývá hned několik silných témat. Ikdyž už dávno nejsem cílová skupina bude ve mě nějakou dobu rezonovat. Určitě doporučuji všem generacím.

prestiggio
prestiggio
22.02.2023 5 z 5

Hodnotenie dávam asi týždeň po prečítaní a stále si pamätám pocity ktoré som mala z knihy. Po dlhej dobe opäť jedna skvelá kniha a skvelý príbeh. Pocit umocnil asi aj fakt ze si pamatam keď sa havária stala a hovorili o tom v TV a druha vec, boli vojenské sprievody. Otec bol vojak z povolania tak sme na takéto lampionove sprievody chodili tiež. Možno bola vtedy ťažká doba , ale ja som bola dieťa a vtedy sa mi to páčilo.

denisa7430
denisa7430
29.01.2023 5 z 5

Duben 1986… datum, které se mě osobně dotýká víc, než se může na první dobrou zdát. Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu málem rozhodl o tom, zda na tento svět vůbec přijdu.

Loni, kdy uběhlo od havárie 35 let, vyšlo mnoho knih popisujících tuto nesmírnou katastrofu, která poznamenala celou střední Evropu. Většina knih byla faktografická, a i já jsem mnohým z nich podlehla. Na titul „Černobylské dívky“ jsem sice narazila, ale řekla jsem si, že mi nemůže přinést už nic navíc. Jak jsem se mýlila!

Ač je román určen zejména dospívajícím čtenářkám, svým poselstvím osloví i mnohé dospělé čtenáře. Minulý měsíc jsem se přihlásila do knižní štafety, ve které se právě tento román americké autorky Anne Blankman nabízel. Jsem moc ráda, že jsem se zapojila, protože šlo o parádní čtení.

Román „Černobylské dívky“ čtenáři vypráví příběh nejen dvou spolužaček Valentiny Kaplanové a Oksany Savčenkové na pozadí černobylské havárie, ale i příběh Rivky z doby hrozby druhé světové války. Dvě dějové linie, jež spolu zdánlivě nesouvisejí, ve čtenáři zanechají hluboký zážitek. Celý příběh je totiž založen na skutečných událostech, jak sama autorka uvádí v závěru knihy.

Román přináší pohled na zmiňovanou katastrofu z pohledu dospělých ovlivněných vládními prohlášeními, i z pohledu mladých dívek, které najednou přichází o domov, školu, přátelé, ale hlavně o nejbližší rodinu!

Nesmírně čtivý román o síle a proměně přátelství, soudržnosti a lživém „běžném“ životě za komunistického režimu v Sovětském svazu.

Vytáčelo mě jednání Komunistické strany, která chtěla vše ututlat, zamést pod koberec, a to nejen před svými krajany, ale celým světem.

Kniha však nabízí mnohem víc témat k zamyšlení – otevřeně mluví například o domácím násilí páchaném na dětech, o šikaně učitelů konané na žácích, o pronásledování židů, a to nejen za druhé světové války, o nastínění toho, jak v Sovětském svazu fungoval obchod na černém trhu a hrůzném režimu jedné strany.

Štěpánka_010
Štěpánka_010
22.01.2023 5 z 5

Velmi čtivá kniha o přátelství, soudržnosti a životu v Sovětském svazu. Příběh se odehrával na pozadí zcela reálných situace, ať už výbuchu Černobylu a následné evakuace nebo německé hrozby při druhé světové válce. Čtení bylo natolik působivé, že mi chvilkami až připadalo, že se stávám součástí příběhu.

Žážik
Žážik
15.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se musela do knížky trochu nutit, očekávala jsem více faktů a dat o Černobylské katastrofě, ale knížka mi dala mnohem vice. Už od 50. stránky jsem knihou doslova prolétla a velmi mě zajímalo, jak příběh skončí. Témat k zamyšlení mi kniha nabídla mnoho, ať už domácí násilí na dětech, pronásledování židů ve druhé svetové válce, obchod na černém trhu v Rusku a spousta dalších. Kniha je krásně spojena neočekávaným přátelstvím mezi dvěma dívkami, které dodávalo knížce trochu světla v tak ponurém a nespravedlivém příběhu.

Laerry
Laerry
09.01.2023 5 z 5

I když jsou „Černobylské dívky“ určeny dospívajícím čtenářkám, svým nelehkým poselstvím lehce osloví i dospělé čtenáře. V první části čtenář dostane zajímavý pohled dvou malých dívek na známou katastrofu, který však příběh pouze odstartuje. Knížka vykresluje tehdejší sovětský svaz: od popisu hrůzy a strachu, který museli prožívat obyčejní obyvatelé hned z první ruky, přes pomalé šíření informací a rostoucí paniky a nedůvěry až po „běžný“ život v režimu, plného tajného sledování a udavačství. Mimo to publikace pracuje s dalšími nelehkými tématy, jako je perzekuce Židů za 2. světové války (a po ní) a domácím násilím na dětech. Dvě dějové linie, jenž spolu zdánlivě nesouvisejí, ve čtenáři zanechají hluboký zážitek, jelikož je celý příběh založen na událostech skutečných osob.

tittanie
tittanie
03.01.2023

Příběh se mi líbil. Obě dějové linky byly zajímavé.
Přišlo mi, že se úplně nejedná jen o historickou knížku pro děti a mládež, ale také o knížku jak poznat domácí násilí včetně vykreslení myšlení malého dítěte, které si myslí, že je jeho chyba, když ho rodiče bijí. Stejně tak mi přišlo, že kniha je i pro ženy, které omlouvají domácí násilí svého muže. Libí se mi, že autorka na konec knihy do poznámek přidala užitečné odkazy.

bosorka
bosorka
21.12.2022 4 z 5

Moc pěkný příběh o přátelství, o předsudcích a také o tom, jak se malé holky musí srovnat se životem plným omezení a lží. Psáno pro mladší věkové kategorie, což je trochu znát na "jednodušším" jazyku a takové trochu šablonovitosti. Zároveň ale moc dobře, že knížky pro mladší generace na podobná témata vznikají. A navíc, když je to kvalitní čtení, co zabaví, zaujme, zamrazí, místy pohladí, místy rozpláče. A snad také přivede k otázkám a zjišťování, jak to v té době a v těch místech bylo, co se tam dělo a jak to nebylo ani trochu jednoduché. A že síla přátelství mnohdy překoná veškeré překážky a příkoří. Více takových knih.

Katka2382
Katka2382
14.12.2022 5 z 5

Čerstvě dotčeno a jsem fakt nadšená.
Konečně zase jiný pohled na Černobylskou katastrofu a to očima dvou dívek(a částecně očima jejich matek).Takže rozhodně nečekejte fakta-kde,kdy a proč.
Příběh plný přátelství, odvahy a lásky.Jen těžko jsem knihu odkládala a kdyby to šlo přečtu ji na jeden zátah.
Jen mi teda překvapil ten silný antisemitismus i na konci 80. let.
Rozhodně doporučuji k přečtení všem generacím.

lenka31
lenka31
13.12.2022 5 z 5

Čtivá kniha určena nejen pro náctileté, ale pro všechny, kteří se zajímají o historii...příběh popisující vznik přátelství za velmi nepříznivých událostí.