Černobylské dívky

Černobylské dívky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463485/bmid_cernobylske-divky-Vgk-463485.jpg 5 301 83

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká. V roce 1941 musí Rifka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Blackbird Girls , 2020

HockeyGirl
11.03.2022 4 z 5

Napínavý, zajímavý a historicky pravdivý příběh o dvou děvčatech, která musí kvůli Černobylské jaderné havárii opustit Prijpať. Jejich životy jsou rozdílné, ale Oksana musí odjet bez matky a tak si ji na starost vezme Valentinina matka a pak i babička. Mísí se do toho i příběh samotné babičky během války. Knížka se mi četla velmi dobře, měla jsem ji přečtenou za 2 týdny a jeden den k tomu, což je na mne docela rychle. :-D Děj se mi líbil, nemám co vytknout. Hvězdička dolů za občasné věty, které se (dle mého) občas opakovaly, ale to není důvod, abych knížku nedoporučila.

1v8na
22.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha byla tutovka, bomba, výhra v loterii!! Je neuvěřitelně příběhově silná, velmi emotivní. Ukazuje důležitost přátelství a i to, jak může být přátelství pevné! Příběh byl čtivý, měl spád. Nemohla jsem se od něj odtrhnout. Líbí se mi propojení roku 1986 a druhé světové války.
Jednu věc nechápu: to si některé ženy opravdu hledají stejný typ chlapů, i když je chlap agresivní?

kneslova
13.02.2022 5 z 5

Nevím jestli je to kniha pro děti a mládež , ale je opravdu skvělá. Krásný příběh , nedalo se přestat číst … ty lidské příběhy na pozadí havárie Černobylu byly nečekaně dojímavé a krásné…

Luc.i
02.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Knížku jsem si půjčila ikdyž jsem trochu váhala protože jsem si nebyla jistá jak se mi bude číst o vlastně malých holkách.
Někde jsem u knížky viděla označení middle-grate ale rozhodně to není knížka jen pro děti. Ty toho asi pochopí trochu míň ale mě bylo chvílemi úplně špatně,co ty holky musely zažívat.
Líbila se mi i druhá dějová linie ikdyž mi od začátku bylo celkem jasné jak se spojí .
Začátek se mi líbil fakt hodně. Celý to ohledně výbuchu a následná manipulace, zatajování, bezmoc ,strach.bylo to fakt hezky napsané a věřím tomu že podobných příběhu se stala spousta.
Ne že by se mi nelíbil život holek v Leningradě, jen jsem prostě čekala víc o elektrárně ikdyž ani sama nevím co bych víc chtěla.
Jak se dívky spřátelily bylo hezké. Oksany mi bylo hodně líto. Její máma fakt hrozná, nechápu jak se takhle mohla chovat k vlastnímu dítěti. U djádi Borise jsem si hned vzpomněla na pelíšky....
Trochu mi chybělo co se stalo s manželem babulji, na to jsem celou dobu tak jako čekala a nic se nedělo....
Celkem dávám 3,5/5*

HanulkaK.
17.01.2022 5 z 5

Neuvěřitelný příběh napsaný podle skutečných událostí, opravdu čtivě napsané.

Tessininka
08.01.2022 5 z 5

Kniha byla poutavá hned od začátku. Sice jsem měla krapet strach, že jsou tam tři různé postavy. Tudíž i tři různé pohledy, ale četlo se to skvěle a člověk se vůbec neztrácel.
Pro mě to bylo opravdu něco nového, takže já jsem nadšená a vřele knihu doporučuji.

hellena1523
15.12.2021 5 z 5

Četla se úplně sama. Velice poutavá kniha zasazená zase do trochu jiného prostředí. Byla jsem vyloženě nadšená a četla kdykoliv jsem měla minutku čas.

oskli
29.11.2021 5 z 5

Četla jsem současně s desetiletým synem a musím říct, že jsme oba byli do knihy vyloženě zažraní. Čekala jsem více Černobylu, tak jsem byla chvíli zklamaná, ale pak mě kniha pohltila. Vyprávění z pohledu tří dívek bylo uvěřitelné a většinou velmi, velmi smutné. Myslím, že jako knize pro větší děti jí nelze nic vytknout. Je výborná.

18LenkA12
05.11.2021 5 z 5

Skvělý příběh zasazený do období jaderné katastrofy v Černobylu a z části 2. světové války. Malé dívky, které jsou odkázány na pomoc druhým prožívají plno dobrodružství, životních zvratů, radost z dětského pohledu života, ale k smutku ze ztráty blízkých. Jednotlivé dějové linky jsou geniálně provázány navazujícím příběhem a nití, která vše svazuje do jednoho úžasného dojemného příběhu. Je fajn zjistit, že i v těžkých chvílích člověk najde pomoc tam, kde by ji nikdy nehledal a i to, že stále žijí dobří lidé, kteří myslí víc na druhé než na sebe.

natynka21
18.10.2021 5 z 5

Smlutný příběh napsaný velice pěkně. Přečteno jedním dechem. Moc se mi líbí ona nit, která prochází celou knihou a to, že dobří lidé ještě nevymřeli, že je kolikrát potkáme i tam, kde bychom je nečekali.

Gigy
15.10.2021 4 z 5

Přiznávám, že po přečtení prvních stran příběhu jsem byla trochu zklamaná. Nicméně. Příběh se hezky rozjel a naprosto mě dostal. Sice nebyl jazykově nijak zvlášť vytříbený, ani stavba příběhu a psychologie postav nebyla nijak zvlášť na úrovni, ale přesto jsem četla se zaujetím a moc ráda. Za mě tedy rozhodně stojí za to.

evaval
06.09.2021

Krásný příběh. Viděla jsem seriál Černobyl a v knize jsem celou situaci mohla sledovat očima obyčejných, nic netušících lidí, kteří věří státu, že se nemůže nic stát. Je smutné, kam se da zajít a kolik je možné obětovat v rámci ideologie. Stojí za přečtení, určitě doporučuji. Za mě 95%

Olous1
03.09.2021 5 z 5

Smutný příběh, hezky napsané, dojemné přátelství dvou dívek. Určitě stojí za přečtení,za mě 95%.

TerJac
29.07.2021 5 z 5

Zajímavé. Skutečně jsem moc nedoufala, že mne kniha nějak osloví. Zpočátku jsem si myslela, že je postavena převážně na přiblížení tragédie v 86 roce, která je zároveň propojena s tématem přátelství. Ale kniha nakonec vzala naprosto jiný spád. Moc doporučuji.
Kniha v sobě kloubí mnoho. Jak tématiku přátelství, tak lásky v rodině. Ale odráží také tehdejší způsob života nejen v Rusku. Nevím proč jsem si při pročítání zoufale přála, aby majetkové poměry hlavních hrdinek dnes okusily dnešní děti, které ani neví, jak moc mohou být rády za to, kde a jak vlastně žijí. Pěkné bylo i propojení s příběhem Rivky, který jsem zpočátku vnímala rušivě, než jsem zjistila, proč byl k příběhu dívek připojen. Ano, tohle dětem určitě ráda doporučím. Kniha jim ukáže nejen to, jak důležitá je stránka lidskosti, pomoci a přátelství, ale opět tyčí ukazovák nad tím, jak to kdysi bylo, na co bychom neměly zapomínat, a čeho všeho bychom si měly vážit.

Fortuna7
28.07.2021 5 z 5

Tohle byla tak dojemná kniha!
Musím říct, že první polovina mě bavila o trochu více než ta druhá, ale i tak se mi tahle kniha neskutečně moc líbila.
Autorka má skvěle propracovanou psychologii hlavních postav, jde u nich vidět posun a já si je všechny rychle oblíbila.

O Černobylu jsem dost věcí věděla, ale stejně mě to vždycky dostane (hlavně ta absurdita, že to vybouchlo kvůli zkoušce, která měla zabránit výbuchu) a z ,,naivního" pohledu dětí mi z toho bylo až smutno...

Mi--LADA
24.07.2021 4 z 5

Skvělá, poutavá. Super čtení.

LuckaH2
21.07.2021 5 z 5

Tak tohle byla kniha! Kromě toho, že do Pripjati bych se ráda někdy podivala a tema me fascinuje. Nadherny příběh o přátelství, o tezkostech války i komunismu v SSSR. Rvalo mi to srdce, sama mam malou dcerku, a představa odloučení kvůli nebezpečí... Byla jsem napjatá, dozvěděla se jak to vypadalo v Leninogradu, i v běžném životě tehdejší doby. A byla jsem překvapená, ze ještě v 80.letech byli Židé tak odstrkovanou skupinou na Ukrajině i Rusku...

ErikaJ
20.07.2021 4 z 5

Jaderná katastrofa v Černobylu je téma, které mě velmi zajímá. Tato knížka se tímto tématem zabývá prakticky jen okrajově, nicméně příběh o vzniklém přátelství, jenž na katastrofu navazuje, je dojemný a poutavý. Sledujeme nejen rodící se přátelství dívek, ale uvědomění si sebe sama, svých hodnot a činů druhých. Velmi pěkný příběh jak pro mladší čtenáře, tak i pro dospělé.

marwinmh
18.07.2021 4 z 5

Původně jsem čekala příběh plný informací o jaderném výbuchu, o následujících minutách, hodinách a dnech v blízké Pripjati, navzdory tomu jsem dostala příběh o hledání síly postavit se na vlastní nohy, odpuštění a síle přátelství a rodinné soudržnosti na pozadí jaderné katastrofy v ukrajinském Černobylu.

KatyM.
14.07.2021 5 z 5

Kniha postavená na skutečných událostech z roku 1986 a 1941. Krásný příběh o přátelství dvou dívek, které zprvu měli "zakázáno" se přátelit, ale osud je společně poslal do Leningradu k babičce jedné z dívek, kde se zrodilo silné přátelství obou dívek. Do toho vstupuje babička Rivka, která vypráví svůj příběh.
Za mě velmi dobře napsaná kniha, doporučuji.