Kenan Kenan komentáře u knih

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

Příběh zahrnující prvky slovanské mytologie. Potkáváme se s alkonosty, rusalkami, domovojem, lišejem. Pokud nevíte, co ta slova znamenají, já to taky nevěděla, proto nastoupil Google :). Matthew je obyčejný smrtelník, který miluje své železářství a žije nudný život. Jeho obchůdek, ale jednoho dne zmizí a on slíbí alkonostovi, že pomůže otevřít bránu do podsvětí, protože tam na louce ztracených věcí svůj obchod najde. Na cestu do podsvětí se proto vydává spolu s rusalkou Ťaťánou, alkonostem Sirénou, synem Velese Artěmijem, lešijem Finnem a černým kocourem Octoberem. Každý z nich má důvod proč tuto cestu podstoupit a riskovat tím svůj život. Příběh se nezastaví a stane se v něm spousta věcí a mně to moc bavilo.

24.02.2024 4 z 5

Otcova oběť Otcova oběť Santiago Díaz

Zajímavá vyšetřovatelka, propletený a napínavý děj. Bavilo mně to.

23.02.2024 4 z 5

Mapa z listí Mapa z listí Yarrow Townsend

Ekologicky laděný, dobrodružný, dětský příběh. Orla nemá lehký život. Umřela jí maminka a snaží se sama přežít. V její vesnici začínají umírat rostliny i lidé na záhadnou nemoc a Orla se rozhodne přijít tomu na kloub a získat lék. Umí totiž naslouchat rostlinám, které ji také prosí o pomoc. Vydává se proto, nečekaně ještě se dvěmi dalšími dětmi, zjistit příčinu úmrtí svojí maminky a neštěstí, které všechny potkalo. Musím říct, že Orla není zrovna sympatická osoba. Jde si jen za svým cílem nekompromisně a někdy krutě, bez ohledu na ostatní a až v závěru se snaží nacházet cestu ke svým kamarádům. Kniha obsahuje mapu a na začátku každé kapitoly je charakteristika nějaké bylinky, což bylo fajn. Celkově je příběh napínavý a určitě se bude líbit i dětem s dobrodružnou dušičkou. Je to krásná oslava přírody a návratu k tradicím.

18.02.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Krutý měsíc byl pro mně překvapením a líbil se mi. Nejdřív mně zarazil covid, který není v knize jen okrajově, ale prolíná se celým příběhem. Nakonec tam ale měl své místo a navíc vnesl do příběhu jistou dramatičnost. Střídá se vyprávění dvou hlavních postav - Tamary a Betyny. Tamara se jeví jako rozmazlená pražanda, která je podporována rodiči a Betyna, zapšklá vesničanka se třemi dětmi. Po postupném poznávání i zjišťování příčin jejich chování se z nich vyklubou fajn ženské. O ději se moc ani nedá říct, protože dlouhou dobu vlastně nic nevíme, nevíme o co jde. Ale příběh je napsán tak čtivě a napínavě, že jsem pokračovala stále dál a chtěla vědět. A i když už jsem později začala tušit k čemu vše směřuje, příběh neztratil na čtivosti, ani dramatičnosti. Za mně moc dobré. Autorčino Znič to jméno jsem ještě nečetla, ale určitě to napravím.

18.02.2024 5 z 5

Jako tygr ve sněhu Jako tygr ve sněhu Juhea Kim

Děj se odehrává v letech 1917 až 1965. Projdeme celým životem Jade, dívky prodané do školy pro kurtizány a chlapce Jung Ho, syna chudého lovce, zapojujícího se v době koloniální nadvlády Japonska do boje za nezávislost Koreje. Jejich silné přátelství je přerušováno životními zkouškami, ale přetrvá celý jejich život. Vidíme jak jednotlivé události ovlivňují jejich kroky, jejich cesta se proplétá s různými lidmi a mění její směr. Na konci mně nemohlo nenapadnout, jak by byl jejich osud jiný, kdyby ... Kniha je plná krásných myšlenek, přátelství, ale i nespravedlností, chudoby a krutosti. V některých místech se mi zdála sice trochu nezáživná, takže ztrácela moji pozornost, ale celkově se mi příběh hodně líbil. Není to žádná bichle, ale přesto se toho do ní vešlo strašně hodně.

10.02.2024 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

V první čtvrtině se seznamujeme se sedmnáctiletým Charliem, který přichází o matku a zažívá nehezké časy se svým otcem. Pomáhá mrzoutskému panu Bowditchovi v jeho nemoci, který mu nakonec odkáže nejen celý svůj majetek i se starým psem, ale i tajemství skrývající se v kůlně na zahradě. A tím začíná Charlieho dobrodružství v jiném světě, který možná kdysi býval krásný, ale teď se nachází na pokraji zániku. Tento svět je plný záhádných bytostí, princů, obrů, skřítků, známých pohádek, které tady mají ale temný nádech. Je to sice trochu takový mišmaš, ale mně to bavilo. Nejsem sice žádný znalec Kinga, ale tohle je podle mně trochu jiný King. Nebála jsem se sice, ale vše mi probíhalo jasně před očima. Za mně dobrý :)

03.02.2024 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Sam a Percy se znají od svých 13 let. Prožívají spolu každou chvilku po celých 6 let, kdy Percy přijede z města na chatu k jezeru se svými rodiči. A pak nastane zlom, kdy se něco stane a Sam s Percy se vidí až po 12ti letech. Celou knihou směřujeme k tomu, co se před těmi 12ti lety stalo, co oba mladé lidi na tak dlouho rozdělilo.
Vidím tady na Databázi výborné hodnocení, proto mně mrzí, že já musím říct, že za mně byla kniha spíš zklamání. Možná kvůli vysokým očekáváním. Některé momenty byly super. Třeba jak se oba hlavní hrdinové dokázali spolu bavit upřímně naprosto o všem, např. i o změnách svého těla v dospívání nebo jak se už dokonale znali. Tohle bylo roztomilé. Ale i když mně na konci něco překvapilo, tu hlavní zápletku jsem odhadla brzy. Příběh se odehrává většinou v krásném prostředí přírody u vody, ale na mně se to bohužel vůbec nepřeneslo. Sam i Percy byli sympatičtí, ale jejich city a pocity se mnou ani nehly. A to jsem obvykle velká plačka :). Myslím, že mi nesedl celkový styl psaní autorky.

26.01.2024 3 z 5

Dáma a tučňáci Dáma a tučňáci Hazel Prior

Veronica, 85letá bohatá dáma, která nemá žádnou rodinu, se rozhodne udělat ve svém životě něco smysluplného. Vydává se na výzkumnou stanici na Antarktidu za tučňáky. Zjistí také, že na světě není úplně sama. Podaří se jí vypátrat, že má vnuka, o kterém neměla tušení. Na Antarktidě svéráznou Veronicu nevítají s otevřenou náručí, ale nakonec k sobě nacházejí cestu a Veronica se rozhodne věnovat své jmění výzkumu těžce zkoušených a jí oblíbených tučňáků. Moc milý příběh, plný informací o tučňácích, souznění s přírodou a myšlenek k zamyšlení o tom, jak lidé planetě a všem, kteří na ní žijí neprospívají.

20.01.2024 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Od začátku víme, že Bunny zemře a my sledujeme dobu před a po. Vypravěčem je Richard, který se dostal při vstupu na americkou univerzitu do elitní skupiny, izolované od ostatních studentů, studující klasickou řečtinu. Děje v tomto rozsáhlém díle je pramálo. Zaměřuje se na odhalení okolností, které vedly ke smrti a následků, se kterými se musí pachatelé vyrovnat. Kniha je hodně pomalá, ale velice atmosferická. Psychika jednotlivých postav je rozebrána opravdu do hloubky. Je spíš tíživá, setkáváme se v ní s manipulací, úzkostí a ukázkou vlivu prostředí na chování, ale vše je velice uvěřitelné. Četla jsem ji dlouho, nebylo to lehké čtení a nejsem si jistá, jestli bych si ji přečetla znovu, ale v hlavě mi každopádně zůstane.

12.01.2024 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Milá kniha o plnění vánočních přání, návratu k tradicím, ochotě pomáhat a v pozadí s úžasným oslem a kočkou :)

30.12.2023 4 z 5

Lenochod Jimmy & jeho backup band Lenochod Jimmy & jeho backup band Pavel Bareš

Tohle šlo teda bohužel mimo mně. Ale dočetla jsem to, což znamená, že tak hrozné to není, protože když je pro mně kniha nečitelná, tak ji normálně odkládám :)
Vtipné mi to nepřišlo, děj za mně naprostý zmatek, nevěděla jsem v které době se nacházíme, no a ta zápletka, kterou autor do příběhu přidal, tak to už vůbec ne. Ale bavily mně postavy a taky jaký vliv na ně měla událost, která se odehrála v jejich mladém věku.

29.12.2023 3 z 5

Poštovní skřítek Jaksemáš a zachráněné Vánoce Poštovní skřítek Jaksemáš a zachráněné Vánoce Alexandra Page

Maminka dívky Penny je pilotkou letecké pošty a musí být v práci, proto tráví Penny předvánoční čas u svého strýce Franka a vypomáhá mu s prací na poště. Setkává se se skřítkem jménem Jaksemáš, prostřednictvím kterého se dozvídá o tajném světě skřítků, kteří zachraňují ztracené dopisy a pouští se s nimi do boje s lovcem krys, který skřítky ohrožuje. V knize jsou použita vtipná jména jako třeba Toutostranounahoru, Sláska, Jeho Kolkovanost, která pro mně byla občas jazykolamem. Na dětských knihách mně baví, jaké nové fantastické světy s milými postavičkami si autoři vymyslí a tento byl dalším z nich. I když je hlavní hrdinkou dívka, myslím, že by se příběh mohl líbit i klukům.

28.12.2023 4 z 5

Zlatá vařečka Zlatá vařečka Jessa Maxwell

Ačkoliv nejsem žádný fanoušek televizních pořadů tohoto typu a ani žádnou z nich nesleduji, překvapilo mně, jak mně tohle bavilo. Jde o feel good detektivku, kde se dočkáme mrtvoly i objasnění vraha a jiných záhad, dějících se v průběhu celého příběhu, až na úplném konci. Skoro celý příběh se tedy točí hlavně okolo soutěže, poznávání soutěžících i moderátorů, ale mně to přesto úplně pohltilo. Navíc mně to donutilo taky konečně zase něco upéct :)
Proto mně trochu mrzel ne tak uplně dotažený závěr. Ale přesto je tohle výborné odpočinkové čtení.
3,5/5

25.12.2023 4 z 5

Dámský klub půlnočního plavání Dámský klub půlnočního plavání Faith Hogan

Tato kniha je vlastně spíš smutná a dost předvídatelná. Hlavní hrdinové neprožívají zrovna nejšťastnější chvilky svého života, ale každá neřešitelná situace pomine a může znamenat novou naději. Nápad s půlnočním plaváním v moři byl super. Pro mně čtení této knihy bylo jako milé pohlazení.

22.12.2023 4 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

Vylíčení atmosféry historické Olomouce 19. st. bylo věrohodné a moc se mi líbilo. Krátké kapitoly přidaly při čtení na dramatičnosti, čímž byl děj opravdu napínavý a bez hluchých míst. Jde o čtení pro mladé čtenáře, takže se určité naivitě nevyhne, ale já k cílové skupině nepatřím a bavilo mně to hodně.

20.12.2023 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Tahle kniha pro mně nebyla až tak moc originální. S podobným námětem jsem se už setkala, takže jsem téměř od začátku odhadla zlo. Co se nedá tomuto rodinnému psychologickému thrilleru upřít je ale její čtivost. Stránky jsem obracela stále dál a dál, až byl konec :)

17.12.2023 4 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Jde o jednoduchý příběh, který ve mně nevyvolal nějaké emoce nebo myšlenky, které by mi rezonovaly v hlavě, Nicméně to byl zajímavý příběh. Kniha je plná mrvol, které ve vás ale nevyvolávají zděšení. Jsou určeny pro zkoumání lidského těla, pro veřejné pitvy. Kde ale tato těla brát? O tom je tato kniha, ale také o ztracené rodině, pátrání po příčinách smrti kamarádky hlavní hrdinky. Určitě zajímavý příběh k přečtení.

14.12.2023 4 z 5

Crota Crota Owl Goingback

První půlku knihy to byla spíš nuda. Příšera, která zabíjí lidi, no a co? Styl psaní jednoduchý, moc mi nesedl. Ale po přidání indiánské mytologie získal příběh na zajímavosti a atraktivnosti. Druhá půlka knihy vše nahradila a líbil by se mi určitě film (teda nevím, jestli už neexistuje :))

03.12.2023 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Příběh plyne pomalu, ale mně to vůbec nevadilo. Celou knihou se vine zápletka vyšetřování úmrtí ženy a tří dětí na Šťědrý den roku 1959. Jde o záhadná úmrtí a nelze odhalit zda jde o vraždu nebo sebevraždu. V r. 2018 má Jess, která nyní žije v Londýně, problém s prací a navíc se dovídá, že její babička Nora, leží v nemocnici, a tak se vydává zpět na panství, kde ji Nora vychovala. Až teď se dozvídá o minulosti své rodiny. Při čtení knihy "Jakoby spali" se snaží vypátrat nejen to, co se stalo, ale chce také pochopit proč ji opustila její matka. Krásná kniha.

02.12.2023 5 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Z knihy se dozvídáme o nadějné malířce Augustě Nekolové, o které jsem nikdy dřív neslyšela. Výsek jejího života zahrnující hlavně období před 1.světovou válkou a válečná léta. Jejich tehdejší život nám zprostředkovává její sestra Milada. Miladiným největším štěstím je možnost dát si ušít šaty v módním salónu, kdežto Gusta žije svůj volnomyšlenkářský život ve společnosti podobně smýšlejících lidí, žije jen pro malování. I když jsou každá z nich naprosto jiná, z příběhu poznáváme jejich silné pouto a nekonečnou vzájemnou podporu. Obě mně někdy štvaly, také vztah Gusty s Jarešem byl trochu divný, ale moc se mi líbilo vylíčení atmosféry dané doby, poznávání života a často přežívání lidí, jasné vylíčení toho, že i když je Gusta výborná malířka, nemohla se v té době prosadit, protože je žena. Kniha je hlavně o vzájemném vztahu obou sester a i když vychází ze skutečného příběhu, autorka si některé historické události pozměnila, proto nelze říct, že jde o biografii. K přečtení určitě mohu doporučit.

25.11.2023 4 z 5