Kenan Kenan komentáře u knih

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Tohle bylo moc smutné čtení. Osudy dvou dívek ve dvou časových liniích. I když jsem si od poloviny příběhu myslela, že vím, kde se spojí, tak nakonec to bylo trochu jinak. Silný, krásný příběh.

18.11.2023 5 z 5

Čarojas Čarojas Tim Tilley

Knot uteče před babiznou Mizerovou, která se ke všem dětem chová krutě a nutí je pracovat v sirkárně Čarojas. V lese se seznamuje se skřítky - Ďobky, ochránci lesa. Nejen, že jej příjmou do rodiny a Knot tím získá pocit, který nikdy nepoznal, ale učí jej poznávat i les, jeho zvířecí obyvatele, stromy, rostliny, léčivé byliny. Knot ale nezapomíná na své kamarády z domova a vydává se zachránit les i děti.
Líbilo se mi, jak poznáváme les spolu s Knotem (ekologický podtext tohoto příběhu je jasný) a čím víc se kniha blíží k závěru, tím víc se stává napínavou až dramatickou, takže udržela mou pozornost až do konce. Dovedu si představit, že si hrdiny této knihy dětští čtenáři oblíbí tak, že neskončí u jednoho čtení.

14.11.2023 5 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Rozhodně mně překvapilo, že v 60.letech 20. století na Sicílii bylo postavení žen tak jasně dané, bez možnosti zvolit si svou cestu. Nejvíc se mi líbil vztah Olivy se svým otcem. Není to lehké čtení, ale určitě stojí za pozornost.

12.11.2023 4 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Svěží, originální, výborný jazyk a vstupy autorky přímo do příběhu pro mně dělaly příběh, odehrávající se v Praze v 19.století, ještě skutečnější. Kniha začíná jako příběh dvou nakladatelů, kteří se vsadí, kdo vydá lepší knihu. Každý z nich je úplně jiný. Alfréd je spíš mrzoutský, ale poctivý vydavatel, který dá jen na kvalitu knih, kdežto Jonatan je společenský mladý muž milující ženy a sází na své kontakty. Do boje o výhru, kterou je jejich vlastní dům, se pouští každý jinak a neváhají využít všech prostředků a to i drobných podvodů, intrik a nekalostí. Postupem se jejich honba za výhrou za každou cenu, dramatizuje, stává se z ní drama a tragédie. Nenudila jsem se ani chvilku.

11.11.2023 5 z 5

Herbář vzpomínek Herbář vzpomínek Erin Litteken

O ukrajinském hladomoru v 30tých letech minulého století jsem věděla, proto jsem byla na tuto knihu hodně zvědavá. Bohužel mi nepřinesla to, co jsem čekala. Odehrává se ve dvou časových obdobích a to, 30tá léta a a současná linka rodiny v USA, která odkrývá deník babičky a dostává tak odpovědi na její předešlý život. I přes hrůzostrašnou minulost babičky Káti, kdy některé scény byly jak popis koncentračního tábora, je za mně tahle kniha jen další román, který na mně nezapůsobil tak, jak bych čekala.

10.11.2023 3 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Kniha otvírá spoustu témat. Setkáme se v ní s psychickou nemocí, vztahem matky a dcery, šikanou, samotou, ale i s přátelstvím. množstvím informací o mořském světě a o hvězdách. Za mně krásná, smutná a chytrá kniha pro děti, která zaujme i dospělého čtenáře.

04.11.2023 5 z 5

Experiment s láskou Experiment s láskou Christina Lauren

Fizzy byla vedlejší postavou v předchozí knize Rovnice lásky. Píše romány pro ženy, užívá si samostatného života, nikdy nebyla zamilovaná a baví ji sex a vztahy na jednu noc. Najednou ji postihne autorská krize a přestanou ji zajímat i její nezávazné vztahy. V té chvíli ji vstupuje do života Connor, který musí uspořádat seznamovací reality show a nabídne v ní Fizzy hlavní roli. Už Rovnice lásky se mi hodně líbila, proto jsem se bála, že tohle nebude ono. Ale zbytečně, protože i tento příběh je skvělý. Chemii mezi Fizzy a Connorem cítíte i přes papírové stránky a ani Fizzy nezklamala. Je drzá, vtipná, oslňující, ale ukáže i jiné své vážnější stránky, které jsme dřív nepoznali. Znovu se setkáme i s hledáním spřízněné duše na základě DNA. Opět skvělé čtení.

03.11.2023 5 z 5

Domek u vodopádu Domek u vodopádu Carolyn Brown

Za mně, každopádně moc příjemné čtení.

28.10.2023 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Co neodvál ani čas spojuje dohromady dvě autorčiny knihy - Stanice odložených lásek a Dokud se budeš smát. Jsou to obyčejné příběhy tří obyčejných žen - Kamily, Laděny a Ilony, které jsou napsány ovšem skvěle. Podíváme se do jejich životů v rozmez let 1960-70 až 2002. První část je věnována víc Kamile a Laděně, kdy jsou holky prakticky ještě puberťačky, připravovaly se na nové povolání a nevěděly, co je ještě čeká. Byla to doba, kdy těhotenství před maturitou nebylo výjimkou, kdy se holky vdávaly i kvůli získání bytu nebo aby kluk nemusel na vojnu, kdy postavení žen v rodině bylo často jasně dané. Kamila a Laděna šly každá svou, odlišnou cestou. Jejich životy střídaly těžké časy s chvilkami štěstí. V druhé části se zaměřujeme na osud Ilony, která dostala od života nandáno nejvíc. Moc se mi kniha líbila a sedla mi víc než autorčiny historické romány.

28.10.2023 5 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Četla jsem všechny knihy autorky, které u nás vyšly a všechny jsou krásné. Tahle mně chytla za srdce, ale méně než ty předešlé, i když příběh Helene byl plný smutku, ale i naděje a chvilek štěstí a ten se mi hodně líbil. Zatím u mně vede autorčina kniha Tři

22.10.2023 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Claire se chce pomstít Hanně, která jí zkazila život, ale najednou není jasné, kdo spřádá pomstu a vše je trochu jinak. Thriller, který jsem přečetla za chvíli. Konec je překvapivý, i když mě tak moc nepřekvapil.

14.10.2023 3 z 5

Velrybí divadlo Velrybí divadlo Joanna Quinn

Tohle bylo krásné čtení. Smutné, ale i poetické. Výhodou takových bichlí je, že máme čas sžít se s hlavními hrdiny, poznat je, prožívat jejich radosti a odpouštět jim jejich špatná rozhodnutí, truchlit, pokud se některému z nich něco stane. A přesně to se mi stalo u této knihy. Moc jsem si její čtení užila.

08.10.2023 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Alex, syn prezidentky USA, a Henry, člen královské rodiny, k sobě nechovají zrovna přátelské vztahy a jejich nepřátelství je probíráno, s ohledem k jejich postavení, samozřejmě tiskem. Za účelem zlepšení pohledu na americko-britské vztahy musí oba zahrát divadlo o jejich skvělém přátelství. Při jejich vzájemném poznávání, vztah dospěje k něčemu, co je pro oba ale také nebezpečné. Celý příběh probíhá na pozadí prezidentských voleb, takže se v knize setkáváme i s dostatkem politiky. Oba chlapci mi byli sympatičtí, jen Henry je stále záhadný a o jeho životě se toho moc nedozvíme. Nebylo to špatné, četlo se to rychle, atraktivní prostředí Bílého domu a anglických paláců příběhu pomohlo, ale jinak za mně ne příliš originální. Četla jsem už bohužel lepší knihu, kdy na mně vnikající romantické vztahy, jejich zpracování, zapůsobily víc mileji.

07.10.2023 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Bývalá bojovnice Viv, má už dost svého života a chce změnu. Po dlouhém průzkumu se rozhodne, prakticky z ničeho, postavit a otevřít kavárnu v městečku Thun. O kávě se dozvěděla při svém dřívějším putování a prakticky je zatím pro ostatní úplně neznámá. Pozná při tom pár přátel, což jí umožní rozšířit svou nabídku kávy o výborné pečivo, jehož vůně se rozlévá v širokém okolí. Je to trochu jiné fantasy, příběh který není nadupaný napínavým dějem, ale spíš pomalé, poetické, milé čtení. Mrzí mně, že jsme se prakticky nic nedozvěděli o ostatních postavách a soustředíme se jen na budování a upevňování pozice kavárny. Je to ale 1.díl série, tak se možná v příštích dílech dozvíme víc.

29.09.2023 3 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Horor to není. Ale je to zajímavé, místy vedoucí k nepříjemným pocitům. Rozuzlení celého příběhu se mi líbilo a bavilo.

29.09.2023 4 z 5

Neztrať mapu k mému srdci Neztrať mapu k mému srdci Hana Repová

Příjemná oddechovka na jedno odpoledne.

23.09.2023 3 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Tohle bylo super. Vypravěčem je 15ti letá Milly, jejíž matka zavraždila několik dětí a samotnou Milly týrala a zneužívala. O zneužívání dětí se nečte zrovna příjemně, ale tady se jen dotýkáme detailů, podrobné popisy týrání v knize nenajdete. Jde o psychologický thriller a celou dobu sledujeme pocity a myšlenky Milly před nastávajícím soudem s její matkou. Konec je možná trochu odhadnutelný, ale já za sebe bych určitě zvolila jiný. Autorka chtěla dát do příběhu překvapivý konečný zvrat, ale za mně tam být nemusel. Přesto jsem knihu hltala.

23.09.2023 5 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Četla jsem od autorky už víc knih a tato mi přišla slabší. Beth a Michael mají nemocného syna. Potřebuje transplantaci ledvin a ani jeden z rodičů nemůže být dárce. V minulosti Beth se skrývá spousta nevyjasněných věcí o její rodině, které se postupně začínají odkrývat. Linka v minulosti se mi líbila víc, ale přesto mi vadily některé situace, které mi přišly příliš přitažené za vlasy a celkově mě příběh celkově nezaujal, i když je psán opět čtivě.

22.09.2023 3 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Furlong, který se vypracoval z nelehkého dětství k obchodníkovi se dřevem a uhlím, má 5 dcer a spokojenou rodinu. Mezi jeho klienty patří i klášter, kde se při jedné dodávce neočekávaně setkává s tajemstvím, který klášter skrývá. Tato událost rozpoutává ve Furlongovi rozpor mezi tím, co se od něj očekává a otázkou jeho svědomí. Příběh se odehrává v předvánočním čase 80tých let 20. století, ale za mně atmosféra té doby v knize odpovídá mnohem dřívější době, což byl jediný problém, který jsem s knihou měla. Jinak je to krásný příběh, napsaný nádherným stylem.

17.09.2023 4 z 5

Než vybledne den Než vybledne den Kristína Hušeková

Zaujalo mně téma. Zvlášť když jsou události napsány podle skutečných zážitků. Vnímání a reakce dcery na zhoršující se psychický stav matky, kdy ji nakonec už nepoznává. Musí to být hrozné, když rodiče nějakým způsobem vnímáme a oni se začnou měnit před našima očima v někoho úplně jiného. Smutný příběh, který by se mohl stát každému, a který je přes nelehké téma, napsán poutavě a čtivě.

15.09.2023 4 z 5