15 minus

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/big_15-minus-LHv-66154.jpg 4.4437

Kniha 15 minus

lukas2025

Byl jsem hodně zvědavý na českého autora a ke všemu jeho ročník.
Děj měl skvělý spád, ani chvilku jsem se nenudil, přečetl jsem ji prakticky jedním dechem...
Líbil se mi velice výstižný popis naší společnosti zmíněný v knize, často nad tím přemýšlím, krásně to autor vystihl :)

BloodyO

Velice čtivý příběh, který je s každou další stránkou napínavější a není tak vůbec snadné se od knihy odtrhnout. Snad jen v okamžicích kdy autor nechá naplno průchod hrůzám, které si pro těchto 15 hrdinů vymyslel, pak je s mrazením v zádech lepší dát si chvíli pauzu, vrátit se do normálního světa a chvíli to vydýchat.

Tereza137
15.11.2021

Opravdu moc skvělá kniha, hodně dobře se četla, napínavá od začátku do konce. Měla jsem ji přečtenou skoro hned. Určitě se k ní někdy i vrátím. Bohužel konec mě hodně zklamal (uspěchaný a hlavně nevysvětlený, ...), proto ubírám 1*.

Raddkaa
01.10.2021

Naprosto dokonalá a čtivě napsaná kniha. V průběhu čtení poznáme 15 jedinečných postav. Některé možná budete milovat, a jiné naopak nesnášet. Pár z nich se možná ukážou jako podivíni, o některých nebudete do poslední chvíle vědět, co si myslet, dalších vám bude upřímně líto. Kniha je dobrodružná, napínavá a které nechyběly brutální a drastické scény, takže kniha není nic pro slabé povahy. Prostředí adrenalinové reality show na pustém ostrově, kde je při honbě za výhrou dovoleno naprosto všechno bylo skvěle výstižné...
Závěr knihy je velmi napínavý a akční. Rozhodně stojí za přečtení.

marek96602
28.09.2021

Nechápu lidi,co napíšou,že v knížkách přeskakují stránky a pak dají nízké hodnocení.Tak přece,když se mi něco nelíbí tak to nečtu.Vidím tu spoustu komentářů jak to bylo nechutné,nebyl to můj šálek kávy,rychlý závěr,bla,bla.Tak si najděte něco co se líbí Vám a nehodnoťte knihu kterou jste půlku prolistovali.Shazujete jak sebe-tak dílo které je určeno pro jinou skupinu čtenářů.Např.Já.Za mě skvělá věc.Nikdy by mě nenapadlo,že budu nadšený z nějákého nového autora z Čech.Perfektně čtivé a když k tomu přičtu autorův věk..Klobouk dolů.

Gi0rgi0
19.09.2021

Dobře se to četlo a děj měl spád bez nudných pasáží. Ty nelogičnosti v ději bych prominul - to k tomu žánru asi patří (nakonec je najdete skoro v každé knize). Ve skutečnosti by samozřejmě v takové reality show po pár dnech nezůstal nikdo živý a televize by neměla co vysílat. Ale aby nebyl příběh nudný, tak se v takové knize přehánět musí.

Víc mi vadil autorův styl - na to, že byl příběh vyprávěn ve třetí osobě, byl jazyk příliš hovorový. Drsné a erotické pasáže se taky daly popsat měně exresivně, tak jak to vypsaní autoři umí (takovému Kingovi se vyvalí střeva z břicha s grácií). Kdyby každou kapitolu vyprávěl některý z hrdinů v první osobě, mohl by si dovolit říkat co chce a jak chce a ještě by to mohlo podtrhnout jeho charakter. Vypravěč ve třetí osobě by však měl zůstat nezaujatý; někdy mi to připadalo, jako bych se já jako přihlížející čtenář (ztotožňující se s vypravěčem) měl v těch nechutných pasážích vyžívat. To samé u milostných scén, do kterých jsem byl vtažen coby stalker se svými erotickými představami - ne představami konkrétního hrdiny.

Já už mám sice hodně načteno, ale na rozdíl od autora nic nenapsáno, a vzhledem k tomu, že toto je moje komentářová prvotina, stejně jako autorova literární, dám mu čtyři hvězdičky, protože v něm vidím vypravěčský potenciál.

david5746
07.09.2021

Žánr u mě dost neobvyklý, srovnání mám tak s Urban games, které se mi - ani nevím jak - dostaly do čtečky nedávno.

K vlastnímu ději se bez spojlerování moc napsat nedá. Prostě realityshow bez jakýchkoli mantinelů.

Dějově je to hodně takové ode zdi ke zdi. Některé pasáže popsané do detailu, často až do těch nejnechutnějších a až si čtenář (ikdyž občas nadšeně loupne třeba nějakého toho Cartera nebo mrkne třeba na Saw) říká, jestli té detailní brutality a popisů není zbytečně moc. A k tomu ale pasáže, které danou etapu berou hodně z rychlíku, skoro až moc. Možná jsem moc zhýčkaný civilizací, ale prostě nevěřím, že by třeba přechod bažin borci přežili.

K tomu bohužel ještě hromada otázek a nelogičností. Třeba ten nešťastný prolog, který vlastně rovnou všechno práskne. A jako ejhle, všichni to už viděli v telce a přitom se do něčeho takového přihlásí. Jako fakt? Nemyslím, že by se nějaká holka (některá dokonce panna) hlásila do soutěže, kde se jí může stát byť jen zlomek toho, co tam holky musely vytrpět. A ještě se pak všichni strašně diví, cože se to děje a co se to po nich chce. Otázka kamerek u domorodců nebo v temných bažinách mi taky vrtala hlavou a asi by se dalo pokračovat v tomto duchu dlouho.

Konec vlastně nepřekvapil, jen byl takový rychlený a uspěchaný. A ve snaze být do poslední chvíle tajemný vlastně nekonkrétně otevřený. To mě nebere.

Jo a vlastně mi tam dost chyběl nějaký vhled ze strany organizátorů nebo diváků nebo něco takového.

Ale celkově se to pěkně a rychle četlo, jako četba na dovolenou to bylo přesně akorát a to je ten faktor, který drží moje hodnocení v nadprůměru.

katynka78
01.09.2021

Nechala jsem se zlákat tím, že je to jako Hunger games a že se to skvěle čte, že ale vyšlo jen 500 kusů. Český autor, tak jako hurá do toho.
Juj, to jsem si dala! To by si teda hrdinové Hunger games ještě gratulovali, že jsou tam, kde jsou a ne v této reality show 15 minus.
Tolik kruťáren, odporností, křiváren, hrůza.
Autor se v tom snad vyžíval. Já jsem pak už i přeskakovala, to se nedalo.
Ale dočetla jsem, abych věděla. A i konec zklamal. Nedotažené, odfláklé.
Autorovi ale neupirám to, že zároveň vedle své chutě krveprolití, umí vystihnout psychologii a změnu postav.
Co mě mrzí, že nevykreslil víc ty diváky reality show. Nevím nevím, zda by se toto mohlo vysílat.
Toto je pro mě nejhorší kniha roku co do obsahu.
No nic, jdu si dát nějakou slaďárnu, ať se z toho dostanu.

Rychlopalba
Rychlopalba