15 minus

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/66154/15-minus-LHv-66154.jpg 4.4354
Thrillery, Literatura česká
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha 15 minus

a.k

Patnáctka mladých lidí se upsala k účasti v reality show, kde úkolem je projít smrtelně nebezpečnou divočinou na neznámém ostrově. Ti, kteří přežijí a dorazí do cíle, rozdělí si mezi sebe astronomickou výhru.
Tak tohle bylo parádní čtení. Jedno velké dobrodružství, které se proměnilo na boj o holý život. Autor se s tím opravdu nepáral, masakr následuje masakr a účastníci musí být na pozoru nejen před nástrahami prostředí, ale i před svými spoluhráči. Tady totiž neplatí žádné zákony a jen ten, kdo zůstane živý, může být vítězem.
Doporučuji!!!

agatha2

Vůbec nechápu, jak mi tato kniha mohla uniknout. Toto byl hodně slušný nářez na poli vyvražďovaček. Zprvu jsem byla hodně skeptická, to se přiznám, ale pak jsem neodolala a mazala pro knihu do knihovny. A pak už jsem jen četla a četla a četla. Hodně dobré, na mladého českého autora si troufám říci, že přímo výborné. Prostředí adrenalinové reality show na pustém ostrově, kde je při honbě za výhrou dovoleno naprosto vše, bylo skvěle vystižené. Opět se člověk neubrání přemýšlení nad tím, kam až by byl on ochoten zajít při takové příležitosti pohádkového zbohatnutí. Byl by ochoten i zabít?

Novak98

Jakože WOW, bomba. Tohle byla parádní jízda, velmi napínavé, často velmi nechutné detaily. Tato kniha je velmi kvalitní se skvělým námětem. Rozhodně stojí za přečtení.

Cleo De Nile

Vynikající vyvražďovačka, přesně něco takového na českém knižním trhu chybělo. Na to, že to napsal Čech, je to opravdu propracované, drsné, syrové a má to v sobě docela hlubokou myšlenku. Atmosféra odlehlého ostrova je geniální. Já osobně nedokážu pochopit, jak je možné, že si někdo váží života tak málo, že se rozhodne do takové reality show přihlásit. Ale každému, co jeho jest. Z postav jsem měla nejraději Floyda :)

TheSarcasm

Slušná jízda. Co tedy dokázali ti hrdinové všechno vydržet a přežít... Styl mi občas trochu připomínal knihy Matthewa Reillyho. Námět není nijak originální, ani zpracování. Všechno jsme už asi dříve někde četli, ale děj hezky odsejpá, napětí graduje, atmosféra houstne a hnusárny jdou občas až na hranu, co chtít od takové knihy víc? Dávám palec nahoru a jdu se poohlédnout po Krysim requiem.

Iva B.

Ufff, teda... Nevěřila bych, ze tohle napsal český autor! Paráda! Nejdříve jsem se do toho nemohlo dostat a dokonce uvažovala, ze knížku odložím, ale to by byla velká chyba! Už jsem toho myslím četla dost, takže nějaké hnusárny mě nechaly docela chladnou, i když byly popsány pekně do detailu a dost věrohodně! Konec byl překvapivý!

Ronnie68

No páni, tak tahle kniha byla vážně dobrá .. zprvu mi to připadalo něco na způsob Hunger games ... ale jak se děj vyvíjel bylo to zajímavější .... ale v té části s Kanibalama ... to se mi dělalo zle (až tak to pro mě bylo reálné) ... ale ten konec byl pro mě šokující .. hlavně to, že postava, která se mě jevila jako záporná, to tak nebylo .. a tou zápornou postavou byl člověk, který se tam nijak neprojevoval .... ale i když to bylo od českého spisovatele ... mě se to líbilo ...

Marekh

Kniha obsahuje 8 částí. Ačkoliv je kniha poměrně obsáhlá, přečetl jsem knihu za 2 dny. Kniha je čtivá, dobře se četla. Kniha určitě může konkurovat knihám od zahraničních autorů s tímto žánrem. Jedná se o první knihu (debut), kterou autor napsal. Dá se říci, že kniha na mne působila jako od profesionála, který napsal už několik knih.

15 soutěžících se přihlásí do reality show s názvem 15 minus, a pokud se soutěžící dostanou zdárně do cíle, čeká je velká peněžní odměna. Hlavní postavou je Don, který se dlouho připracoval na soutěž. Dokonce oslovil vrhače nožů, aby ho to naučil. Často si klade otázky, jestli zvládne soutěž, má obavy. Hraje na piano, chodí s dívkou, která se jmenuje Marion. Jeho charakterové vlastnosti se mi líbily a také jsem oceňoval, že vstoupil do soutěže, aby pomohl někomu jinému, který jeho pomoc nutně potřebuje. Postupně se seznamuje s dalšími soutěžícími. S některými si vytvoří silnější pouto, s některými si rozumí méně. Oblíbil jsem si postavu Bakariho, který vždy zachoval chladnou hlavu a svými zkušenostmi radil ostatním soutěžícím. Zajímavý byl příběh, který vyprávěl Donovi v závěru knihy. Naopak někteří soutěžící mi nebyli sympatičtí. Myslím si, že každý musí dobře zhodnotit, jestli má fyzicky i psychicky na to, aby se zúčastnil soutěže, kde jde o život a kde musí překonat sám sebe, aby přežil. Proč se do soutěže tedy hlásí lidé, kteří na to evidentně nemají? Samozřejmě účastníky vybrala televize a ta moc dobře věděla, koho vybrat. Ve skupině se musí vyskytovat různorodá směs lidí, od nejsilnějších článků až po ty nejslabší, aby to bylo pro diváky atraktivní.

Účastníci hry se musí držet cesty a nesmí se odchýlit od vytyčené trasy. Musí překonávat hodně překážet, které jsou náročné a životu nebezpečné. Postupně vlivem různých okolností dochází k úmrtí jednotlivých soutěžících.. Když jsem se dostal do určitého bodu v knize, odhadl jsem, kam to bude směřovat.

V knize se vyskytují akční scény, v některých místech brutální scény, při kterých může být některým čtenářům nevolno a možná budou přivírat oči. Tyto části asi nebudou pro slabší povahy. Občas se vyskytly i humorné scény. Mezi některými účastníky se zrodí také láska. :)

Závěr knihy je napínavý a akční. Očekával jsem trochu jiné vyústění závěru. Na konci knihy se vyskytuje EPILOG, který dokresluje charakter jednotlivých soutěžících a pohled diváků na jejich působení v soutěži.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

A skupina je vždycky tak silná, jako její nejslabší článek.

Někdy nelze zachytit řečí, co cítí srdce.

Během života střídáme mnohokrát to, jak vypadáme, ale jací jsme uvnitř, to zůstává.