15 minus

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/66154/15-minus-LHv-66154.jpg 4.4322

Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Slugterra
17. záříodpad!

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY:

Řeknu, že se mi už opravdu, ale opravdu dlouho nestalo, abych s nějakou kniha sekla ještě před polovinou. Skončila jsem na 150 straně a řekla si dost. Chápu, že se to někomu líbí ale já nedokážu jakkoli ocenit tuhle knihu. Mě vůbec nevadili ty vraždy. To bylo v pohodě. Četla jsem už mnohen horší, takže žaludkem mi to vůbec neotřáslo. Co mi však hnulo žlučí, bylo to, že se prakticky na těch 150 stranách neřešelilo nic jiného než sex. Řekla jsem si na 100 stránce, že knížce dám ještě šanci a budu ji číst. Jenže zklamala.

Od knihy jsem očekávala víc vzrušení, bojů, napětí, snah přežít a ne vysedávání u táboráku a bavění se o tom kdo s kým spal apod.

Postavy mě též nenadchly. Don je podle mě dost naivní a pitomec. Jediní dva se zamlouvali. Gareth a Floyd. Jen ti dva, ti byli fajn, ale to je vše. Gareth mě získal svou drzostí a Floyd zase smyslem pro humor.

A co jsem taky nechápala bylo to, že 15 minus je vlastně show o přežití. A oni vždy, když potřebovali vodu nebo jídlo, tak je někdo jako by náhodou našel. Pokaždé našli čistý pramen s pitnou vodou a hromadu jídla k tomu.

Já knihu nemohu ocenit ani jednou *, jelikož k tomu nemám vůbec důvod. Schválně kvůli této knize jsem šla do knihovny a ona mě tak neuvěřitelně zklamala. Nedoporučuji a nebudu ji ani dočítat.

fincik

Klobouk dolů. Těžko věřit, že tohle napsal Čech. Četlo se to jedním dechem. Nápad na knihu to sice není nějak převratný, ovšem provedení je špička. Napínavé. Ke každé postavě si vytvoříte nějaký vztah. O to hůře se s nimi pak loučíme. Tedy, jak s kým. To, co se dělo v táboře kanibalů byl prostě masakr. Za mě vrcholný momenty v knize. Kam se hrabe nějakej Hadrovej panák. Konec bohužel není úplně veselej, ale to se dalo čekat. Na tohohle autora si dám v budoucnu pozor.

Drowned

Ufff... 15 minus je tedy dost drsně hustá kniha plná napětí s příměsí trochy intelektuálního rozjímání o ceně peněz i o nesmyslnosti reality show. Knihu jsem žral od začátku do konce a ten konec je tedy hodně drsný. Ovšem to co se odehrává mezi kanibaly je hnaný do extrému, kdybych mohl přivřu obě oči :-) No, budu si muset autora hlídat abych nepřišel o jeho budoucí díla neb dle mého má dobrý potenciál. Za mě rozhodně další zajímavá kniha, tak jako autorovo Krysí requiem.

postrach

Čím dál se dostávám,tím víc je kniha napínavější a já,napjatá,co bude dál?Napětí se stupňuje,nikomu se nedá věři,všichni se musí spoléhat sami na sebe........kniha start-cíl...super.

tlackacka

Na začátku vypadala kniha jako průměrný příběh s podprůměrným stylem vyprávění, ale jak děj graduje, mění se i styl psaní a čím více se rozvíjel děj, tím to bylo napínavější :)

Hendrychova.K

Kniha napínavá. Vesměs očekávaný průběh. Od konce jsem čekala trochu více.

Pitbullka

Do poloviny knihy se toho moc nedělo, některé části byly dobré, ale na to, kolik má kniha stran tam moc akce není. Navíc jazyková stránka knihy není bohužel nejlepší.

broskev28

Přečteno, uf! Občas drsárna, to bych opravdu nemusela, ale v knize to člověk zvládne určitě lépe než třeba ve filmu. Postupný vývoj všech přeživších postav je velmi zajímavý, i když ne u všech zcela uvěřitelný, ale to je v rukou autora - komu se to nejeví, ať nečte, že ano. Čtivé je to určitě, takže máte-li čas, doporučuju.
Jen ty gramatické chyby, ty mě teda deptaly. V tom je zřejmě autor, jakkoli mladý, nevinně. Někdo v redakčním týmu MOBA zanevřel na zájmeno MY a výsledkem jsou neuvěřitelné patvary. Teď mě napadá - že by to byl psaný projev jedince s nižším IQ? Je to totiž Hank, kdo např. na s.338 sděluje: " . . . mi všici si to pamatujeme . . ."

Rawar

Protože jsem knížku četl na několik etap během mých nočních směn a protože těch nočních směn není za měsíc zase tolik, trochu se mi to čtení natáhlo. Ovšem jen do chvíle, než jsem se prokousal přes první, ani ne výbornou ani ne špatnou, polovinu knihy.

Do té doby se jedná o zcela průměrné, sociální drama v řekněme, nezvyklém prostředí. Ovšem zcela zásadní zlom pro mne kniha dostala cca v polovině, kdy se skupinka dobrodruhů ocitne mezi domorodými obyvateli nebezpečné krajiny. Zde to dostává skutečné grády a některé pasáže jsou neřku-li krvavou lázní a pro slabší nátury se stávají nečitelnými. A to mě zajímá.

Dále to už pěkně sviští a já oproti první polovině knížku dočítám v rekordním čase dvou směn. Postavy mají výborně napsané příběhy, které se nám odkrývají v průběhu celého putování. O někom se dozvíme více, někdo zůstane lehce v závětří, ale to vše nám vynahrazují skutečně brilantní zlomy v příběhu, právě co se charakteristik dobrodruhů týče. Děj je situován převážně do tropické džungle, ale zavítáme i na rozlehlé planiny, nebezpečná mokřadla a také do vysokých hor.

Jen závěr knihy mi radost příliš neudělal. Byl lehounce uspěchaný na můj vkus a za to, že jsme s dobrodruhy sdíleli jejich dobrodružství, až do jejich konců jsme si zasloužili, dle mého, bohatší epilog. Jinak nemám dalších námitek. Príma čtení.

elisa194

Tak to byla jízda!! Nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Jestli chcete něco od čeho se nedá odtrhnout, tak tohle jednoznačně doporučuji. Propracované postavy, neskutečný děj, prostě wow

HonzaT

"Tome, díky." Ještě jsem to nedočetl, ale s hodnocením jsem smířen. Ještě raz dikes, best book...konkretněji edit hodím pak.
Dotčeno.
Otázka nyní je, zda je to nejlepší kniha co jsem četl. ? Možná ano.
Gareth a Bakari - sláva. Skvělé postavy. Zvraty a emoční vypětí popsány velmi živě. Jasně příběh o otci se může jevit jako největší klišé, ale co by jste chtěli v příběhu....******

sgjoli

Kniha byla pro mne naprostým překvapením, ani jsem nečekala, že mne to tak chytí. A ona to byla mezitím naprosto úžasná, pekelná jízda!
Myslím, že srovnání s Hunger Games není vůbec na místě - obsahově se jedná o dva zcela odlišné příběhy, které těch styčných bodů mají jen málo.
Kniha je skvěle napsaná, výborně vygradovaná - čtenář se vůbec nezastaví, pořád se zde něco děje. Postavy jsou skvělé - každá naprosto jiná a pro každého čtenáře se tak nabízí pestrá škála těch, koho si mohou oblíbit.
Je to napínavé, akční, místy dost brutální - a přímo dělané pro milovníky survivalů.
Máte-li rádi tento druh literatury, moc doporučuji.

Sallka

Žádné Hunger Games (ke kterým je kniha přirovnávána) jsem nečetla, tudíž jsem nevěděla do čeho jdu. Ale vyplatilo se! Příběh je promyšlený, drsný a reálný. Pan Zářecký má u mě velké plus za to, že těch něco málo přes 400 stránek jsou plné textu a ne krátkých dialogů. Nadějný mladý český autor.

unavensluncem

Myslel jsem ze to bude dalsi trapna kopie Battle Royale ala ubuleny Hunger Games ala mile prekvapeni - dej byl zajimavy, drsny, a kdyz jsem mel pocit ze uz ted ted se to zlomi a vyresi, tak jeste chvili jsem si musel pockat... Je fakt ze druha pulka uz se trosku vlekla, vyvrcholeni bylo spis takovy - to jsem cekal... Nicmene cetlo se to dobre...

Princezna22
01.10.2017

Mě se kniha nelíbila.... Za mě až moc krvavé, násilné atd.. Příště raději sáhnu znovu po Hunger Games.. Nezlobte se na mě,ale kniha se mj opravdu nelíbila. Nahanela mi strach a prostě asi se to někomu líbí. Ale mě kniha nepřesvědčila..Škoda a to jsem doufala,jak se mi bude kniha líbit...PS.smrt pár postav mi spustila žaludeční potíže... Tohle fakt za mě ne... Za nápad a obálku dvě hvězdičky... Víc tomu dát nemohu..omlouvám se.. Nechutná kniha.. Pokud máte rádi krvaky a brutálni scény tak vám knihu doporučuji... Pro slabé žaludky jako sem já kniha není... Ještě teď mi je mdlo... :)

ondras666
30.08.2017

Pro mě byla kniha velkým překvapením. A to v dobrém. Dobrý děj, rychlý spád a výborně zvolené téma do dnešní doby. Navíc český autor. Don mi z počátku trochu vadil, ale postupně si získal můj obdiv. Jen jedna odpověď zůstává nevyřčena - zemřel?

RunningWolf
28.08.2017

Čtivé,svižné bez nějakých zbytečností kolem.Pěknej trip :)
Velké plus za zmínku toho že peníze člověku šteští nepřinesou

Don-Leo
16.07.2017

Tak tohle tedy byla jízda. Vzhledem k věku autora v době napsání klobouk dolů. Akce od začátku do konce. Kdybych nemusel chodit do práce, přečetl bych to na jeden zátah.

Alena_S
27.06.2017

Rozhodně naplňuje všechny rysy žánru. Včetně toho, že je místy brutální... Ale takhle? Některé postavy se chvílemi chovají až scestně (ano, Garethe, tebe myslím) a scény s domorodci (autorovi mírně tleskám, že na to měl nervy - jen mírně, žaludek z myšlenky na tuto část nesnese prudší pohyby) by mi spíš dávaly smysl např u hladových her, kde přežít mohl jen jeden a soutěžící tam nebyli dobrovolně. Jinak nechápu, proč by se do takového masakru někdo hlásil, byť jde o hodně peněz. Moc se mi ale líbil epilog (i když závěr soutěže ne); asi jsem škodolibá, ale ten neměl chybu.

jesterka.as
26.06.2017

Kniha rozhodně není žádná oddychovka, přesto se četla dobře. Některé části příběhu byly předvídatelné, některé mě hodně překvapily, každopádně nechybělo napětí, pro mě asi i budoucí noční můry - kanibalové mě budou asi hodně strašit... Napsáno velmi dobře a souhlasím, že od tak mladého autora velice překvapivé :)

Dolik13
19.05.2017

Na začátku musím říct, že autor si zaslouží pochvalu. Ve 23 letech napsat takovou knihu, to klobouk dolů. Kniha mi ze začátku přišla jako kopírka Hunger games, měl jsem i problémy se všemi těmi jmény, zvykl jsem si až ve chvíli, kdy mě kniha začala opravdu bavit, a to byl tak od 100 strany, kdy byli účastníci vysazeni na ostrově. Nejvíc se mi líbila část s kanibaly, některá úmrtí jedinců mi doslova naháněla husí kůži. Autor byl brutální SPOJLER: Obzvlášť u smrtí Floyda a Mathiase, kde jsem se hrůzou až orosil.

Co se týče hlavního hrdiny, tak ten mi nepřišel tak sympatický, jako například Gharet, nebo Bakari. Ale jinak se mi líbil postupný děj. Co mě trošku zklamalo byl konec, který byl trochu zbrklý a přestřelený, nicméně hlavní myšlenka, kterou se autor snažil sdělit v této knize jsem pochopil, a knihu doporučuji dál! :)

mysterygirl
26.04.2017

Uf,to byl masakr...nemuzu se z toho vzpamatovat..mam to porad v hlave..

Karelvovsik
20.02.2017

Páni, to byla jízda! České Hunger Games mě hodně překvapili v dobrém slova smyslu , jen škoda celkem zbytečného epilogu.

JezinkaJ
20.12.2016

Blbost, která je zrádná, protože se hodně dobře čte.
Pro mě: od konce bažiny už jen cosi bez logiky a epilog to ještě završuje. První třetina se mi líbila, do půlky dobrý a pak sešup.
Autore, autore - kdybys posunul pláž za bažinu a nechal vyhrát ty, kteří z ní vylezli, udělal bys líp. Zklamal jsi mě, chudák "půldomorodec" - tak laciný závěr, vcelku zajímavé postavy.
Hvězdičky nedávám, protože nevím kolik - na nulu to teda není. Možná až si to nějak rozmyslím.

Lenka40
01.11.2016

Teda musím říct ,že tahle kniha mě dostala. Byla napínavá , chvilemi i brutální a dokonce mě i v jedné chvíli rozplakala. A poslední stránky knihy jsem hltala , abych se co nejdříve dozvěděla , jak to celé dopadne. Konec mě vyrazil dech . Takže za mě plný počet .=)

ewisek22
20.10.2016

Pamatuji si, že jsem ji strašně dlouho sháněla a nakonec jsem ji sehnala jako e-knihu...Tak moc jsem se na ni těšila a zároveň jsem se obávala, že mě zklame, že to bude kopie (navíc nezdařená) milovaného prvního dílu Hunger Games atd.....AAaaale....tahle kniha má pro mě rozhodně sakra veliký WAUU efekt a k tomu pro mě nečekaně českého autora (těm moc neholduju:) ). Postavy byly skvěle napsané - měla jsem vícero oblíbenců, ale Gareth je prostě number one - fakt mě dostával těma hláškama:) Prostě DOPORUČUJI a dávám plný počet hvězdiček!

Katuschkaaa
12.10.2016

Klobouk dolů před tímto mladým, navíc českým, autorem. Jako fanynka série Hunger Games jsem měla na začátku trochu problém, ale pak jsem to nějak přestala srovnávat a užívala si děj. Některé pasáže byly opravdu hodně detailně popsané, nejednou jsem musela knížku odložit a trochu to rozdýchat... Doporučuju!!!

invocation11
20.09.2016

Na české poměry veliké překvapení! Místy mi to trochu připomínalo "The Mountain of the Cannibal God" ze 70. let, ale opravdu jsem si to užila. Nějaké nedostatky to sice má, ale vzhledem k tématu i věku autora nemůžu jinak... PS: Bakari a Gareth fanklub!

Daenerys
09.09.2016

Tleskám! Našlo by se určitě pár chyb k vytknutí... ale vše převálcuje drtivá čtivost! Těšila jsem se na každou volnou chvilku a okamžitě jsem měla nos téměř nalepený na písmenkách. Ano, souhlasím s příspěvky níže, i mně bylo místy zle z dosti podrobných popisů násilí a brutality, ale domnívám se, že to byl právě autorův záměr, patří to k tématu zvrhlých reality show a přišlo mi, že to do příběhu sedělo. Před pár lety jsem četla další autorovu knihu NnL a pamatuji si, že od dalších pokusů mě odrazila extrémní naivita hlavní zápletky, díky čtenářské výzvě jsem nakonec dala druhou šanci (sekce autor mladší 30ti let) a ROZHODNĚ NELITUJI. Nespočet zvratů, příběh se místy ubíral směry, které bych ani nečekala, měl spád a spousta pasáží byla tak napínavých, že jsem snad i zapomínala dýchat. A jestli jsem se snad obávala zklamání ze závěru, tak to byly obavy naprosto liché! Mělo to hloubku, závěr měl rozhodně co čtenáři sdělit. Smekám.

pepa4081
21.08.2016

Napínavá kniha, psaná svižným stylem,takže se mi dobře četla. Bohužel je vní až příliš mnoho násilí a brutality. Jistě to byl autorův záměr - šokovat a někomu se to bude líbit. Konec se mi zdál trochu uspěchaný. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale znovu ji už číst nebudu.

reality show džungle kanibalismus ostrovy boj o přežití smrt

Tomáš Zářecký

Tomáš Zářecký