15 minus

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/15-minus-LHv-66154.jpg 4.4397
Thrillery, Literatura česká
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha 15 minus

jaroiva
21.11.2020

Zpočátku jsem si říkala: "zas nějaké další Hunger games, Running man,..., co chce autor přinést nového?"
No, nic moc nového nepřinesl, ale bylo to přesto napínavé a občas přece jen dokázal vykouzlit nějakou zajímavou linku. V tomto případě mě nejvíc zaujal osud Bakariho.
Na těchto knihách stylu boje o přežití se akorát vyskytuje jedna nepříjemnost. Konec je v podstatě předem daný. A ani v tomto ohledu patnáctka nepřekvapila.
Naopak, epilog mi připadal už trochu zbytečně sesekaný, až tuctový.
Celkově bych hodnotila jako slušné čtení, ale v tomto ranku knih pro mě stále vede Heinleinův Tunel do nebes.

Prateri
10.10.2020

15 mínus - je, je to nevěrohodné. Pro mne určitě, a proto jsem to přečetla s nadšením. Patnáct lidských charakterů se vydá za vidinou milionů v reality show na pochod přes nehostinný, krutý ostrov. Boj s přírodou není jediná překážka, číhají i jiná nebezpečí. Někdy mi to připadalo, že pochodující skupina je na dně, vlastně, že se s nimi dno i propadlo. Dlouho jsem nečetla takovou porci napětí. Ale být to pravda, tak nečtu.

INCOGNITOREADER
09.10.2020

Mám z knihy rozporuplné pocity. Téma reality show, takové drsnější verzi Survivor se mi líbí, ale.... Chyběl mi tu hodně kontext, v jakém stavu se nachází okolní svět a co muselo předcházet tomu, že společnost umožnila televizi něco takového vytvořit. Soutěž, kde zákony ani základní lidská práva a hodnoty neexistují. Tohle je pro mě chybějící základ pro celou soutěž. A proto mi kniha přišla nevěrohodná. Obsahuje brutální scény a explicitní násilí, které jen podtrhuje můj dojem. Ano, je napínavá a čte se jedním dechem to jí upřít nelze. Jen bych se rád dozvěděl víc o situaci okolo. Stejně jako v Hunger Games, kde byl celý systém vysvětlený.

navi
03.09.2020

Jsem moc ráda, že jsem knize dala šanci. Bojovala jsem s tím, že jsem se nemohla prokousat začátkem. Několikrát jsem odložila, že to nebude téma pro mě, ale cca od strany 100, mě to velice chytlo a postavy jsem si oblíbila (některé ne, ale to byl záměr autora). Jestli někdo tvrdí, že jsou tam nechutné scény tak asi nečetl ONI od Mark. E Pocha, kde byly v rámci podobné zápletky explicitní scény, které byly naprosto samoúčelné. Zde v 15 minus naopak dávaly smysl a nepovažovala jsem je za úchylný výlev autora.

hantensuru
07.07.2020

Dobrá kniha, ale ne pro každého některé scény jsou velmi drsné.

maximus13
29.05.2020

Knihu jsem po téměř nonstop čtení zařadil do top 5 v mém osobním žebříčku nejlepších knih. Atmosféra, neustálý spád děje, překvapivé zvraty a skvělý závěr této knihy ji posouvá na (nebojím se napsat) světovou úroveň. Kvalita knihy opravdu odpovídá vysokému hodnocení.

Mishak
17.05.2020

Pořád nevím, co si mám myslet. Styl vyprávění mi vůbec nesedl. Neustálé přeskakování z osoby na osobu bez logického důvodu, mě strašně vytáčelo. Dialogy působí prázdně a nezajímavě. A bojové scény? Zívačka :D Alespoň já bych u nich usnula. Ano, krvák to rozhodně je, ale tak špatně a nevěrohodně napsaný, až jsem z téhle knihy zklamaná. A to velmi. Nejlepší kapitolou byl za mě epilog! A to nemluvím o tom, že už v prologu se dozvíte celý průběh knihy :D Jako proč? Navíc zápletka je průhledná - nedalo mi vůbec problém ji prokouknout. A vůbec proč se tohle všechno vlastně děje? Kdo k tomu dal souhlas? Nic! Absolutně nic se nezodpoví.
Celé to na mě působilo moc... obyčejně? Každopádně nechápu, proč mě kniha nutila číst pořád dál a dál, když jsem s ní nespokojená. Inu, alespoň za to jí dávám 2 hvězdičky a znovu už jí určitě nikdy číst nebudu.

Pozor spoiler!!!!!
Vysvětlete mi, prosím, někdo, jak je možný, že kanibaly absolutně nezajímaly mini kamerky :D :D To je tak neskutečně nelogický!

kneslova
23.02.2020

Námět už mnohokrát zpracovaný, ale toto se mi těžce nelíbilo, často jsem přeskakovala stránky, spíš víc než mín.