15 minus

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/66154/15-minus-LHv-66154.jpg 4.4302
Žánr:
Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (111)

Přidat komentář
HonzaT
18. dubna

"Tome, díky." Ještě jsem to nedočetl, ale s hodnocením jsem smířen. Ještě raz dikes, best book...konkretněji edit hodím pak.
Dotčeno.
Otázka nyní je, zda je to nejlepší kniha co jsem četl. ? Možná ano.
Gareth a Bakari - sláva. Skvělé postavy. Zvraty a emoční vypětí popsány velmi živě. Jasně příběh o otci se může jevit jako největší klišé, ale co by jste chtěli v příběhu....******

sgjoli
15. dubna

Kniha byla pro mne naprostým překvapením, ani jsem nečekala, že mne to tak chytí. A ona to byla mezitím naprosto úžasná, pekelná jízda!
Myslím, že srovnání s Hunger Games není vůbec na místě - obsahově se jedná o dva zcela odlišné příběhy, které těch styčných bodů mají jen málo.
Kniha je skvěle napsaná, výborně vygradovaná - čtenář se vůbec nezastaví, pořád se zde něco děje. Postavy jsou skvělé - každá naprosto jiná a pro každého čtenáře se tak nabízí pestrá škála těch, koho si mohou oblíbit.
Je to napínavé, akční, místy dost brutální - a přímo dělané pro milovníky survivalů.
Máte-li rádi tento druh literatury, moc doporučuji.

Sallka
16. března

Žádné Hunger Games (ke kterým je kniha přirovnávána) jsem nečetla, tudíž jsem nevěděla do čeho jdu. Ale vyplatilo se! Příběh je promyšlený, drsný a reálný. Pan Zářecký má u mě velké plus za to, že těch něco málo přes 400 stránek jsou plné textu a ne krátkých dialogů. Nadějný mladý český autor.

unavensluncem
25. února

Myslel jsem ze to bude dalsi trapna kopie Battle Royale ala ubuleny Hunger Games ala mile prekvapeni - dej byl zajimavy, drsny, a kdyz jsem mel pocit ze uz ted ted se to zlomi a vyresi, tak jeste chvili jsem si musel pockat... Je fakt ze druha pulka uz se trosku vlekla, vyvrcholeni bylo spis takovy - to jsem cekal... Nicmene cetlo se to dobre...

Princezna22
01.10.2017

Mě se kniha nelíbila.... Za mě až moc krvavé, násilné atd.. Příště raději sáhnu znovu po Hunger Games.. Nezlobte se na mě,ale kniha se mj opravdu nelíbila. Nahanela mi strach a prostě asi se to někomu líbí. Ale mě kniha nepřesvědčila..Škoda a to jsem doufala,jak se mi bude kniha líbit...PS.smrt pár postav mi spustila žaludeční potíže... Tohle fakt za mě ne... Za nápad a obálku dvě hvězdičky... Víc tomu dát nemohu..omlouvám se.. Nechutná kniha.. Pokud máte rádi krvaky a brutálni scény tak vám knihu doporučuji... Pro slabé žaludky jako sem já kniha není... Ještě teď mi je mdlo... :)

ondras666
30.08.2017

Pro mě byla kniha velkým překvapením. A to v dobrém. Dobrý děj, rychlý spád a výborně zvolené téma do dnešní doby. Navíc český autor. Don mi z počátku trochu vadil, ale postupně si získal můj obdiv. Jen jedna odpověď zůstává nevyřčena - zemřel?

RunningWolf
28.08.2017

Čtivé,svižné bez nějakých zbytečností kolem.Pěknej trip :)
Velké plus za zmínku toho že peníze člověku šteští nepřinesou

Don-Leo
16.07.2017

Tak tohle tedy byla jízda. Vzhledem k věku autora v době napsání klobouk dolů. Akce od začátku do konce. Kdybych nemusel chodit do práce, přečetl bych to na jeden zátah.

Alena_S
27.06.2017

Rozhodně naplňuje všechny rysy žánru. Včetně toho, že je místy brutální... Ale takhle? Některé postavy se chvílemi chovají až scestně (ano, Garethe, tebe myslím) a scény s domorodci (autorovi mírně tleskám, že na to měl nervy - jen mírně, žaludek z myšlenky na tuto část nesnese prudší pohyby) by mi spíš dávaly smysl např u hladových her, kde přežít mohl jen jeden a soutěžící tam nebyli dobrovolně. Jinak nechápu, proč by se do takového masakru někdo hlásil, byť jde o hodně peněz. Moc se mi ale líbil epilog (i když závěr soutěže ne); asi jsem škodolibá, ale ten neměl chybu.

jesterka.as
26.06.2017

Kniha rozhodně není žádná oddychovka, přesto se četla dobře. Některé části příběhu byly předvídatelné, některé mě hodně překvapily, každopádně nechybělo napětí, pro mě asi i budoucí noční můry - kanibalové mě budou asi hodně strašit... Napsáno velmi dobře a souhlasím, že od tak mladého autora velice překvapivé :)

Dolik13
19.05.2017

Na začátku musím říct, že autor si zaslouží pochvalu. Ve 23 letech napsat takovou knihu, to klobouk dolů. Kniha mi ze začátku přišla jako kopírka Hunger games, měl jsem i problémy se všemi těmi jmény, zvykl jsem si až ve chvíli, kdy mě kniha začala opravdu bavit, a to byl tak od 100 strany, kdy byli účastníci vysazeni na ostrově. Nejvíc se mi líbila část s kanibaly, některá úmrtí jedinců mi doslova naháněla husí kůži. Autor byl brutální SPOJLER: Obzvlášť u smrtí Floyda a Mathiase, kde jsem se hrůzou až orosil.

Co se týče hlavního hrdiny, tak ten mi nepřišel tak sympatický, jako například Gharet, nebo Bakari. Ale jinak se mi líbil postupný děj. Co mě trošku zklamalo byl konec, který byl trochu zbrklý a přestřelený, nicméně hlavní myšlenka, kterou se autor snažil sdělit v této knize jsem pochopil, a knihu doporučuji dál! :)

mysterygirl
26.04.2017

Uf,to byl masakr...nemuzu se z toho vzpamatovat..mam to porad v hlave..

Karelvovsik
20.02.2017

Páni, to byla jízda! České Hunger Games mě hodně překvapili v dobrém slova smyslu , jen škoda celkem zbytečného epilogu.

JezinkaJ
20.12.2016

Blbost, která je zrádná, protože se hodně dobře čte.
Pro mě: od konce bažiny už jen cosi bez logiky a epilog to ještě završuje. První třetina se mi líbila, do půlky dobrý a pak sešup.
Autore, autore - kdybys posunul pláž za bažinu a nechal vyhrát ty, kteří z ní vylezli, udělal bys líp. Zklamal jsi mě, chudák "půldomorodec" - tak laciný závěr, vcelku zajímavé postavy.
Hvězdičky nedávám, protože nevím kolik - na nulu to teda není. Možná až si to nějak rozmyslím.

Lenka40
01.11.2016

Teda musím říct ,že tahle kniha mě dostala. Byla napínavá , chvilemi i brutální a dokonce mě i v jedné chvíli rozplakala. A poslední stránky knihy jsem hltala , abych se co nejdříve dozvěděla , jak to celé dopadne. Konec mě vyrazil dech . Takže za mě plný počet .=)

ewisek22
20.10.2016

Pamatuji si, že jsem ji strašně dlouho sháněla a nakonec jsem ji sehnala jako e-knihu...Tak moc jsem se na ni těšila a zároveň jsem se obávala, že mě zklame, že to bude kopie (navíc nezdařená) milovaného prvního dílu Hunger Games atd.....AAaaale....tahle kniha má pro mě rozhodně sakra veliký WAUU efekt a k tomu pro mě nečekaně českého autora (těm moc neholduju:) ). Postavy byly skvěle napsané - měla jsem vícero oblíbenců, ale Gareth je prostě number one - fakt mě dostával těma hláškama:) Prostě DOPORUČUJI a dávám plný počet hvězdiček!

Katuschkaaa
12.10.2016

Klobouk dolů před tímto mladým, navíc českým, autorem. Jako fanynka série Hunger Games jsem měla na začátku trochu problém, ale pak jsem to nějak přestala srovnávat a užívala si děj. Některé pasáže byly opravdu hodně detailně popsané, nejednou jsem musela knížku odložit a trochu to rozdýchat... Doporučuju!!!

invocation11
20.09.2016

Na české poměry veliké překvapení! Místy mi to trochu připomínalo "The Mountain of the Cannibal God" ze 70. let, ale opravdu jsem si to užila. Nějaké nedostatky to sice má, ale vzhledem k tématu i věku autora nemůžu jinak... PS: Bakari a Gareth fanklub!

Daenerys
09.09.2016

Tleskám! Našlo by se určitě pár chyb k vytknutí... ale vše převálcuje drtivá čtivost! Těšila jsem se na každou volnou chvilku a okamžitě jsem měla nos téměř nalepený na písmenkách. Ano, souhlasím s příspěvky níže, i mně bylo místy zle z dosti podrobných popisů násilí a brutality, ale domnívám se, že to byl právě autorův záměr, patří to k tématu zvrhlých reality show a přišlo mi, že to do příběhu sedělo. Před pár lety jsem četla další autorovu knihu NnL a pamatuji si, že od dalších pokusů mě odrazila extrémní naivita hlavní zápletky, díky čtenářské výzvě jsem nakonec dala druhou šanci (sekce autor mladší 30ti let) a ROZHODNĚ NELITUJI. Nespočet zvratů, příběh se místy ubíral směry, které bych ani nečekala, měl spád a spousta pasáží byla tak napínavých, že jsem snad i zapomínala dýchat. A jestli jsem se snad obávala zklamání ze závěru, tak to byly obavy naprosto liché! Mělo to hloubku, závěr měl rozhodně co čtenáři sdělit. Smekám.

pepa4081
21.08.2016

Napínavá kniha, psaná svižným stylem,takže se mi dobře četla. Bohužel je vní až příliš mnoho násilí a brutality. Jistě to byl autorův záměr - šokovat a někomu se to bude líbit. Konec se mi zdál trochu uspěchaný. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale znovu ji už číst nebudu.

JustWomen
18.08.2016

Smíšené pocity, prvních 100 stran bylo docela zdlouhavých, podivné popisy postav a neuvěřitelné dialogy. Pak se děj rozběhl a i přes slabé stránky se to dobře četlo.
Dlouho jsem knihu nemohla sehnat, možná kdybych tolik nečekala …

KnihomolTerka
07.07.2016

Nelíbí se mi , že tato kniha je plná vulgarismů .

Zrzavá_Tereza
08.06.2016

Reality show plná krve na papíře. Ne taková, na jakou jsme zvyklí z televize. Ale taková, která nemá hranice a vy z ní nemáte šanci odejít.
Rozhodně doporučuju!

Edona
07.06.2016

Páni, to byla jízda! Musím říct, že Tomáš Zářecký mě mile překvapil. Příběh byl velice čtivý, napínavý.. já snad ani nemám slov. Jediné co bych vytkla je, že mi některé postavy splývaly dohromady (ale na to, že jich bylo 15, tak se není čemu divit), ale ty hlavní byly detailně charakterově popsány. Opravdu skvělý námět, skvělé propracování. Nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Rozhodně doporučuji!

Hudis
05.06.2016

Musím říct, že mě kniha hodně překvapila. Extrémně čtivá, svižný příběh a ani postavy nejsou úplně ploché. Za mě obrovské překvapení... přece jen české autory moc nevyhledávám. Ale Tomáš mi ukázal, že jsem udělal chybu... za mě 100%

Danah
03.05.2016

Po dvou rocích hledání jsem našla a koupila tuto knihu. Pak jsem začala číst. Třetí osoba, ale vypráví Don, fajn, vypadá jako ok kluk. Začátek lehký, zdá se, že nakonec tam nebude tolik krve, jak jsem si myslela. A pak masakr, dokonalé čtení, které i přes své slabé skulinky, dokázalo přimět moje oči hltat každou stránku. Bakari, Claus, Gareth. Ano, Gareth, další fiktivní postava, kterou musím uctívat ať chci nebo nechci. Děkuju, další objekt mého fangirlingu jsem vážně moc potřebovala. Jako by můj život byl zamořený málo těmito dokonalými zničenými charaktery. Konec ne úplně nepředvídatelný, ale sakra dobrý. Zírám na poslední stránku v šoku. Je konec. Wow.
Tak mě napadá - Česko má stále naději.

witko
29.03.2016

Soutěž o balík peněz, již poněkolikáté, a stejně mne to neomrzí číst. Na prvotinu tohoto autora to nebylo špatné.

Brace
24.03.2016

Smíchejte seriál Ztraceni, reality show Vyvolení, okořeňte béčkovými horory o kanibalismu a hle, máme tu příběh knihy 15 minus. Uznávám, že v české literatuře nevídaná novinka, ovšem úplně ne tolik zábavná, jak bych si osobně přál. Možná o 100 stran méně textu by knize pomohlo, takhle jsem občas trpěl nudou. Obzvlášť téma vesnice divochů mi moc nesedělo, knižně (filmově) je už příliš provařené. Přesto knihu jako celek hodnotím pozitivně a určitě zkusím i další romány Tomáše Zářeckého, i když jejich hodnocení oproti 15 minus mírně pokulhává. Třeba mi naopak sednou více, uvidíme.
P.S.: Pro podobně smýšlející - Rozhodně vyzkoušejte tématicky podobnou knihu Urban Games, myslím, že její četbou se pobavíte o chloupek více.

groula
03.03.2016

Masakr kniha. Nebyl sem schopnej se od ni odtrhnout od zacatku do konce. Jedna z nejlepsich knih co sem kdy zatim cet. A to tak, ze se mi o tom i zdalo!
Jednoznacne 100% a kdyby slo vic, dat 10 bodu....

Rade
24.02.2016

Úvod jako kopie Kingova Dlouhého pochodu.
Uznávám, vystihnout psychologii postav v mezních situacích je neobyčejně těžké i pro protřelého autora, ale stejně… Jednotliví účastníci reality show jsou až přehnaně vyhraněné typy (klaďas, lump, všeználek, vejtaha, zbabělec, hloupá kráska, chytrá nicka…) a od toho se odvíjejí celkem těžko uvěřitelné vztahy a těžko uvěřitelná konverzace. Pár silných chvilek bylo cestou džunglí před vstupem na území „divochů“. Pak ale bylo vše již hodně, hodně přehnané.
Měla jsem pocit, že sleduji prapodivné postavičky nějaké videohry – kde hlavičky padají, krev stříká…, no ale nic, jde se dál. Za poslední část knihy, chvílemi patetickou, chvílemi tak přitaženou za vlasy, že mi to připadalo jako parodie, ubírám ještě jednu hvězdičku.
Ale dobře, kniha se vesměs líbí, takže spíš já jsem sáhla v knihovně do pro mě nesprávného regálu.