kedlis kedlis komentáře u knih

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

U téhle knihy asi nebyla jediná stránka u které bych neprotočila panenky.
Poppy je vždy dokonalá, nic jí nerozhodí a po ruce má kupu životních rad... a taky tam má Runa. Runovy nálady se měnily tak často jak to jen šlo, v jednu chvíli se mile usmíval na 'Poppymin' a v další zatínal čelisti zlostí když si vzpomněl na svého 'taťku'.
Celé mě to děsně vytáčelo už od úplného začátku kdy se poprvé políbili až 'srdce málem puklo' a vážně se 8leté děti dokáží takto vyjadřovat?
Taky mi připadalo jako by si autorka myslela, že každý její čtenář trpí ztrátou krátkodobé paměti a tak neustále opakovala jak strašně se milují, jak si chyběli když se nevídali, jak moc si budou chybět a to všechno minimálně 2x na každé straně.
Myslela jsem si, že alespoň epilog ukáže jak se Rune během 10 let posunul v životě, ale bohužel to nic takového nebylo.

02.04.2018 1 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Opravdu velmi zajímavý a autentický pohled do světa dítěte s autismem. Sama se v této oblasti moc dobře neorientuji a právě proto bych knihu doporučila všem, odhalí se vám kousek jiného světa, kterému můžete lépe porozumět, avšak pozor na zobecňování.

20.06.2021 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Úžasně napsaná poutavá kniha která je plná emocí, dokázala mě rozesmát i rozbrečet. Dozvěděla jsem se nové věci o situaci 60. letech v USA. Líbilo se mi, že to bylo jak z pohledu hospodyň, tak i z pohledu bílé dívky.

03.04.2017 3 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

(SPOILER) Upřímně jsem zklamaná hlavně kvůli vlastním představám, je to opravdu deník a proto mi připadalo, že to neplyne úplně dobře. Náboženské úryvky jsem upřímně po čase začala úplně přeskakovat, autorka mi trochu přišla jako poslední zlatá růže a překvapily mě i poněkud rasistické poznámky (haha snad nejím psa, haha netopýr k jídlu). Na druhou stranu jsem byla i překvapená tím, kolik toho jako farářka vykonává a že netráví čas jen v kostele, ale proletí se po celém světě.

20.09.2023 2 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

(SPOILER) Moc jsem si přála aby se mi kniha líbila, ale bohužel tomu tak úplně není. Zaujal mě námět týkající se smrti v knize pro děti, ale chyběla mi tam nějaká naděje (jak už tu někdo v komentářích psal), ta se objevila lehce na konci, když Conor pocítil sblížení s babičkou. Conor nemá vlastně žádnou oporu, je tu nepřítomný otec, chladná babička, nevšímaví učitelé, šikana (která byla dost podivná) a vlastně jako kdyby se vše špatné dělo právě jemu. Nikdo s ním nejedná narovinu, chovají se vlastně dost sobecky a uzavírají se do sebe zatímco nechávají dítě, aby se s těžkou situací vyrovnalo samo, pokud pocit frustrace mělo být to, co chtěl autor vyvolat, tak u mě uspěl. Líbila se mi docela role netvora, jako rádce či jako prostředek vyjádření Conorových pocitů nejistoty, strachu a vzteku a příběhy o tom že lidé nejsou černobílí byly zajímavé. Nevím jestli je tohle úplně vhodné čtení pro děti, samozřejmě je třeba mluvit o smrti a netajit realitu (jako to dělají Conorovi), ale kniha mi celkově přijde až moc temná a poněkud beznadějná. Ilustrace jsou samozřejmě nádherné a dokreslují příběh.

05.07.2023 2 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Milé (pravdivé) větičky u kterých pokýváte souhlasně hlavou, ale ta kresba, ta je opravdu nádherná.

16.08.2021

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Spoilery
Na knihu jsem se nesmírně těšila, ale naplnila má očekávání? Ano i ne. Poslední díl je napěchovaný do absolutního maxima, tolik postav, zvratů, příběhů, minulost i přítomnost. Především se kniha zaměřuje na worldbuilding, což mi svým způsobem nevadilo protože Shusterman má skvělý styl psaní a vytvořil svět, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Každopádně nepřítomnost Citry a Rowana je znát, utrpěl na tom také jejich vývoj a má láska k nim. Hojný počet postav ubírá na možnosti oblíbit si nějakou krom těch, co už známe, občas jsem se ztrácela. Zklamala mě Randová i Goddard, jelikož jsem čekala lepší vysvětlení jeho chování. Představení Jeri bylo zajímavé, ale takový vyspělý svět a tak málo pochopení k genderu? Bylo to nešťastně podané.
Vlastně mi tak trochu připadalo, jako kdyby měly být knihy 4, ale na poslední chvíli se autor rozhodl pro tři a tohle je výsledek. Přemýšlela jsem zda dát 4 hvězdičky i přes všechny mouchy, jelikož jsem si to celé opravdu zamilovala, ale nakonec jsem zhodnotila, že negativa převažují pozitiva.

14.07.2021 3 z 5

Tahle milá, smutná, vtipná a kouzelná kniha mě celkem dostala. Obsahuje spoustu zajímavých myšlenek o životě, dospívání a lásce (k rodičům, k sobě, ke kamarádům).
Vůbec mi nevadilo, že kniha neobsahovala nějakou šílenou zápletku, ale jelikož to byla po delší době kniha která mě opravdu bavila, tak mě zklamala délka kapitol. Občas mi přišlo, že chlapcům vůbec není 15 let, ale upřímně jakákoliv výtka se dá schovat za to, jak mile je to celé napsané. Chtěla bych více Ariho zamýšlení, Dantova optimismu, zkrátka více záhad vesmíru.
I po druhém přečtení si zkrátka jen tak nevybavím plynutí příběhu, ale něco mě nutí mít tuhle knížku v lásce. Podobně jako když se vám zdá hezký sen, který si potom sice nepamatujete, ale víte jaké pocity přinášel.

12.10.2018 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Běžně mi filmová adaptace knihy přijde tak nějak prázdnější, ale tady je tomu naopak. Hrdinové kteří mi z filmů tolik přirostli k srdci tu téměř hráli druhé housle a veškerý děj propluje bez toho, aniž bychom měli čas k něčemu (či někomu) přilnout. Za mě bohužel zklamání.

25.08.2022 2 z 5

Všechno je v pohodě Všechno je v pohodě Nina LaCour

Vcelku jednoduchý příběh o dívce, která si momentálně prochází těžkou životní situací. Nečekejte žádné extrémně šokující odhalení nebo jednu akci za druhou, ale to ani není cílem této knihy. Hlavní jsou tu emoce a to především hluboká prázdnota a osamělost kterou Marin cítí. Konec mě opravdu dojal.

12.02.2021 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Knihu jsem chtěla přečíst jelikož je to taková "klasika". Příběh mě nějak extra nenadchnul, ale ani nezklamal. Některé části byly pro mě až moc zdlouhavé, osobně jsem litovala 'monstrum' a rodinu Frankensteina. Samotný Frankenstein mi celkem lezl krkem, což ale hádám je samotná pointa knihy.

03.05.2020 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Druhá kniha kterou jsem přečetla od Shustermana a musím říct, že mě vůbec nezklamala. Skvělý nápad 'nového' světa s umělou inteligencí jako 'vládcem'. Postavy a jejich vývoj se mi líbil.

30.12.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha mě bavila asi tak do půlky a potom mě začala hrozně nudit. Námět je opravdu zajímavý, naprosté ovládnutí lidského života je děsivá představa, newspeak/doublethink mě překvapil, ale podle mého se jeho vysvětlení na konci dalo vynechat. Když už tu píšu o vynechání, pasáže z Knihy jsem přeskočila.
Autor se nám snaží představit Winstona jako člověka který přemýšlí jinak než všichni okolo (tak mi to alespoň přišlo), ale vzápětí nám popisuje jeho myšlenky na znásilnění Julie (vážně to tu nikdo nezmínil?) což jsem absolutně nepochopila. Kdyby byla kniha o polovinu kratší dokázala bych jí nejspíše ocenit víc.

09.08.2018 2 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

(SPOILER) Myslím že jsem ještě nebyla u žádné knihy tak rozpolcená, jako jsem u téhle a to jsem si dala několik dní na promyšlenou. Nejdříve jsem byla trochu zmatená a nevěděla jsem jakým směrem se kniha bude ubírat, pořád jsem si nějak říkala aha, tohle je uvedení do děje a následně přijde klasické vyprávění, ale ono nikde. Pravou krásu téhle knihy mi pomohlo ocenit až uvědomění, že se na ni musím dívat jako na jakousi studii celého města. Jádrem jsou zde jednotlivé osoby a střípky jejich příběhů, které tvoří mozaiku komunity. Musíte tedy počítat s tím, že budete přeskakovat od jedné postavy ke druhé a ke třetí a zase k první.
Co se týče vykreslení hokejové kultury (mentalita všechno nebo nic, vyzdvihování zraněných hráčů co dohrají hru, hráči jako produkt apod.) a postoje maloměsta, kde je centrem dění právě hokej, tak to bylo naprosto skvělé. Dále zde hrají roli rasismus, homofobie, sexismus a třídní rozdíly, které značně ovlivňují osudy postav a jejich postoj k tomu, co se ve městě děje.
Příběh se posouvá opravdu po milimetrech a jak už jsem psala, hlavní jsou zde úvahy postav (a autora), což občas nepůsobilo zrovna organicky. Autor se především zaměřoval na to, co se zrovna v dané kapitole hodí za filozofování, jako když se Amat zamyslí nad tím, že jsou hokejoví hráči bráni ve městě jako bozi a pak se tak samozřejmě i chovají, těžko věřit že má v patnácti letech takovou schopnost reflexe něčeho, v čem aktuálně vyrůstá. Bojovala jsem s tím, zda mi je tohle filozofování sympatické, nebo mi přijde jen rádoby intelektuální. Opravdu mnohdy jednotlivé kapitoly působily jen jako prostor pro úvahy autora bez většího smyslu pro příběh.
Ale hlavně, o všem nám autor, ale málo toho ukazuje.
Na druhou stranu jsem několikrát brečela a co mi přišlo opravdu skvělé bylo přátelství mezi Mayou a Annou. Benji a Amat jsou další, kteří mi přirostli k srdci. Na některé jsem v průběhu přehodnotila názor, mezi ně patří Kira a Bobo.

"You may not be an angel, Benjamin, I know that much. But, dear God, you haven't lacked a role model. All your best qualities come from the fact that you've been raised in a house full of women."

29.03.2024 3 z 5

Emma Emma Jane Austen

(SPOILER) Oproti Pýše a předsudku to bylo strašně ukecané a poměrně nudné, kdyby kniha měla alespoň o 100 stránek míň určitě by jí to prospělo. Emma mě bavila, ano je sobecká a neuvážlivá, zcela jasně produkt svého postavení a doby, ale v nitru je to hodný člověk. Vztah Emmy s Knightleym, no... když opominu že je mezi nimi 16letý věkový rozdíl a znají se cca od Emminých 13 let, tak se mi jejich hašteření líbilo, každopádně místo zbytečných stránek tlachání slečny Batesové mohlo přibýt více interakcí mezi nimi.

19.06.2023 2 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

(SPOILER) Po delší době jsem se chtěla vrhnout do pořádného fantasy a o tom, že tohle je pořádné fantasy není pochyb. Ze začátku jsem měla dost zmatek ve všech postavách, zemích a vztazích, ale to se dá asi očekávat. Upřímně mi žádná z postav nijak zvlášť nepřilnula k srdci, ale mrzí mě, že jsme neměli více času s Tané a její trénink byl docela odfláknutý, kde je nějaké seznámení s draky, co ten její spolužák/rival? Linka s Artelothem byla také vcelku zajímavá. Kdo mě opravdu štval byl Niclays, kterému jsem snad ani ten "šťastný" konec nepřála.
Trochu mě zklamal hlavní souboj, ke kterému vlastně celá kniha směřuje. Přišlo mi to mdlé a sakra krátké vzhledem k délce knihy. Hlavně jsem čekala na pořádnou spolupráci Tané a Ead, ale to se jaksi vůbec nestalo. Co si nemohu odpustit je to, že je zkrátka neuvěřitelné, aby všechny hlavní postavy přežily tak epický děj plný zvratů a nástrah.
Přes všechny moje výtky musím přiznat, že se mi to četlo vcelku dobře a některé zvraty mě překvapily.

*To že lidé z LGBTQ+ komunity existují kromě reálného světa i ve světě fiktivním opravdu není "propaganda"

29.07.2022 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

(SPOILER) Přečetla jsem si to kvůli lásce k seriálu a docela mě to zklamalo. I s ohledem na to, že už je to čtvrtá kniha v sérii a nevím jak byly postavy vykresleny v předchozích dílech musím říct, že je Colin extrémně nesympatický a otravný muž. Láska mezi ním a Pen byla jedním slovem "Meh" a to jsem si myslela jaká to bude pecka, všechno to bylo takové narychlo a téměř bez emocí. V první polovině knihy jsem se i docela bavila a četlo se to raz dva, ale celkový dojem z knihy to nezachrání.

10.04.2022 2 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Upřímně, čekala jsem něco jiného. Některé příběhy mi přišly takové...podivné. Možná mi připadá, že moc tlačí na pilu.

01.07.2021 2 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Za mě je toto tedy klasika, která mě příjemně překvapivě a bavila, jelikož jsem měla ze začátku strach, že půjde o nudné tlachání. Příběh je to velice čtivý, až na občasné popisné pasáže.

27.06.2021 4 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Jedna hvězdička za historický kontext a náhled do vztahu mezi Korejci a Japonci. Každopádně zbytek knihy je dle mého katastrofa.
Neměla jsem šanci soucítit s žádnou postavou jelikož jich je tam tolik a každá kapitola představuje skok časem. I úmrtí jednotlivých postav je popsáno neosobně a je většinou odbyto jednou větou. Další věc která mě zarážela bylo popisování sexuální scén a poprsí veškerých ženských postav, tomu je věnována větší pozornost než budování vztahů mezi hlavními postavami.

19.07.2020 1 z 5