Černobílý svět

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 4.72063
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

The Help, 2009

Kniha Černobílý svět

Metla

Před lety jsem viděla filmovou adaptaci, která mě sice neuvedla do nirvány, přesto se mi hodně líbila. Komentáře zdejších čtenářů mě upozornily na knihu (děkuji) a já neváhala s koupí – film byl dobrý, román bude určitě ještě lepší. Děj už se mi navíc podařilo úspěšně zapomenout, v hlavě zůstal pouze ústřední motiv: bílé paničky a černé služky, detaily příběhu spolehlivě zahladil čas.
A tak jsem se v uplynulém týdnu několik dní obávala o vlídnou Aibileen a ráznou Minny, o slečnu Skeeter tolik ne, ta měla podstatně širší spektrum možností, jak se vymanit ze společenských okovů. Litovala jsem malou Mae Mobley, přála nakládačku Leroyovi… a mrcha Hilly si zasloužila vyžrat koláč pomsty do posledního drobečku a druhý rozplesknout o ksicht.
Dojmy byly podobné jako tehdy u filmu: nějaké to drama, trocha smíchu, hodně vzteku nad nespravedlností, pár slzopudných scén, celkově se však hladina rybníka emocí čeřila jen mírně, s občasným výraznějším šplouchnutím, žádné vlnobití nenastalo.
Příjemný román o nepříjemných věcech. Málo platné, bílí Američané za svou historii vystavěli „kvalitní“ základy pro současné BLM běsnění (což není důvod kolektivně pokleknout a omlouvat se za světlou pleť). 75-80%

kyssling

Bál jsem se, aby příběh nebyl příliš drastický, plný krve a ponížení ... zbytečně. Je to krásně čtivý románnejen o rasismu, lásce a životě ..., který asi vše celkově maluje trošičku na růžovo/bílo/černo (nehodící se škrtněte ... :-). Ta situace na "Jihu" byla podle mě o dost horší.

Nicméně pravda je, že já mít pomocníka (a klidně bílého), kterému platím, asi bych ho zfleku vyhodil, možná i uhodil - je to prostě ztráta důvěry, něco jako vynášet informace ze zaměstnání. To mě napadlo v průběhu četby.

Jen dodám, že nejsem (doufám) rasista a hospodyním jsem samozřejmě držel palce !

Jako prvotina, je to pro autora skvělý start kariéry a doufám, že si dá záležet a další kniha se této přinejmenším vyrovná. Bravo !

Skjaninka

"Černý, bílý, hluboko uvnitř nás to bolí všechny."

Povýšenost bielych paničiek, pokora čiernych slúžok a tá obrovská bariéra medzi nimi. Žijú vedľa seba, ale ich svety sú tak odlišné, že viac ani nemôžu byť.
Taktiež autorka perfektne "vybrala" kľúčové vyprávačské postavy, prostredníctvom ktorých tak farebne vykreslila ten čiernobiely svet.

4,5/5

miiiiiinka

Silný příběh, výborně napsaný - nejen, že se nad knihou zasmějete, pobrečíte si, ale donutí Vás se doopravdy zamyslet.

katulkav

Krásný příběh inspirovaný nenávistí mezi černými a bílými v dobách minulého století. Rasismus a předsudky se prolínají celou knížkou...ale stejně tak objevíme v příběhu spoustu lásky a tolerance,která se dá bohužel jednoduše zahubit slepým následováním svých předků a nátlakem okolí.

Péťa1950

Ke knize jsem se po letech vrátila. Příběh ze sedmdesátých let minulého století. Dva oddělené světy, které se navzájem potřebují. Oba světy zůstávají v určených mezích, východisko pro další generaci je vzdělání, ale zůstává finančně těžko dostupné. Kde jsou lidská práva a demokracie? Příběh zajímavý, čtivý, ale problém segregace a rasové diskriminace zůstává stále nevyřešený.

Arella

Výborná kniha. Pohled z jedné i druhé strany byl velmi zajímavý a knize prospěšný. Autorka nepoužívala žádná složitá souvětí, což by bylo jednak u té "černé" strany k neprospěchu, jednak více vystoupila výpověď celého díla. Černobílý svět byl pro mě krásný literární zážitek s malou výtkou teda a to že korektura knihy by zasloužila větší pozornost! Děkuji!

Agatha84

Jak je možné, že mě tak krásná kniha dlouho míjela? :-) Na to nejlepší je dobré si počkat, a tady to platí dvojnásob. Ty příšerné "negerské" části jsem rozdýchávala, ale jinak jsem si z plna hrdla užívala vztahy plné síly, odhodlání, lásky i bolesti. Božské. Tohle musím mít doma.