Černobílý svět

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 4.71927
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

The Help, 2009

Kniha Černobílý svět

radkamysli

Dočteno. A já pociťuji smutek, že už se víc nedočtu o osudu hrdinek, které pro mě tolik znamenaly. Na hrdinky, (nejen na ty tři), ale i na ostatní statečné ženy, které kniha ukrývá, jsem se opravdu moc těšívala a je mi líto, že je nyní musím opustit.

Hakl54

Zcela mě překvapilo jak se chovali Američané jak bílí tak černí ještě v 60. letech minulého století. To by nebylo v Evropě možné. Domnívám se, že "ty" americké paničky přetrvávají dodnes a není to jen chování k jiným rasám, ale tak nějak je to jejich styl života.

Bája89

„Jaké to je být černá v Mississippi a pracovat pro bílou rodinu?“

Jako první jsem viděla film a až pak jsem zjistila, že je natočený podle knihy. A protože jsem z něho byla nadšená bylo jen logické, že si musím pořídit i jeho předlohu. V první polovině jsem měla problém s chronologií, ve filmu je trochu jiná, což se dalo čekat. Já vím. Ale pak se něco zlomilo a já hltala každé slovo. Výrazné ženské postavy nás provázejí celým příběhem, který rozhodně není jen černobílý, jak se může zdát. Pozorujeme jejich osudy, radosti, trable i osobní tragédie. Barvitě sepsané. Kruté i plné lásky zároveň. Lidské, krásné, veselé a smutné. Příběh plný žen nejen pro něžné polovičky. Byla jsem uchvácena. Kniha zachycuje to dobré i to špatné. Černobílý svět je skvělá kniha, která ve mně pořád doznívá.
Člověka chvílemi až mrazí z některých událostí. Z toho jak běžné a naprosto normální bylo ponižovat druhého, a to jen proto, že má jinou barvu kůže. Jak snadné bylo někomu ubližovat, ničit mu už tak mizerný život, a přitom se nedočkat spravedlnosti. Ta v Mississippi rozhodně oslepla podruhé. A co hůř, není to až tak dávná minulost. 60. léta minulého století, doba narození mých rodičů.

veronika_m

Opravdu velmi krásná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. A současně velký výlet do neznalosti, jak na tom vztahy bílých a černých byly ještě v 60. letech děsivé.

Katka2382

Je to asi 10 minut co jsem tuhle skvělou knížku dočetla.Je to prostě úžasný,čtivý a nádherně napsaný příběh.Byla jsem vtažena do děje doslova od první stránky a měla jsem pocit že jsem jeho součástí.Co se týče obsahu asi do smrti nepochopím jak se někteří lidé dokáží k černochům chovat, ponižovat,znásilňovat,nahánět jak lovnou zvěř či zabíjet a to vše v podstatě beztrestně.A skoro celý svět se k tomu staví lhostejně.Rozhodně doporučuji k přečtení.

Pisquosus

Skvělá kniha, dalších z těch, kdy čtete poutavý příběh a přitom se dozvídáte zajímavá fakta.

Hustý na celém příběhu je, že doba, ve kterém se odehrává, není zas tak dávno. Jak je možné, že se běloši k černochům takto chovali?

Po knize jsem znovu koukla na film, i slza ukápla.

Pavouček2

Doporučuju :-) Velmi čtivá kniha o černošských hospodyní. Smutné i veselé a lidsky dojemné. Vše jsem to s nima prožívala. Rozhodně si jí pořídím i do své knihovny, protože si jí ještě budu chtít přečíst.

Noisette73

Těžko uvěřit, že opravdu lidé takto smýšleli ještě pár let nazpět a údajně civilizovaný stát stavěl národní politiku na tom, že národ rozděloval na černé a bílé, to co je v knize vylíčeno je děsivé už jen proto, že v některých lidech tohle nesmyslné rozdělení přetrvává a i dnes se s tím setkáme a to nejen v Americe a pak, že je člověk tvor rozumný.

Jeho království
Jeho království