Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 5 2487 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

Malin
12.05.2012 5 z 5

Osobně většinou tyhle témata moc nevyhledávám, ale musím říct, že tahle knížka mě úplně pohltila. Obdivuju Kathryn Stockett, že dokázala napsat něco tak hrozně poutavého, od čeho se prostě nedá odtrhnout.
Je to divný, ale nejsympatičtější z celé knížky mi přišla Celie, nějak jsem prostě přesně věděla, jak se cítila.

iška
26.04.2012 5 z 5

Tak tuto knihu jsem si po přečtení rovnou došla koupit do své knihovny a zařadila ji mezi ty nejoblíbenější.

Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

S nevelkým potěšením musím přiznat, že jde o knížku, které předcházelo zhlédnutí stejnojmenného filmu na motivy knihy. Nemívám totiž takový postup příliš v oblibě.
I tak jsem ale byla příjemně překvapená (přestože jsem příběh znala) a okouzlená. Navíc mám dojem, že pro ženy je velmi snadné se identifikovat se Skeeter=)
Po mém doporučení si knihu přečetli i další členové rodiny a všichni si ji jen pochvalovali. Nemohu jinak než doporučovat a zase doporučovat. =)

Peťanka
14.04.2012 5 z 5

Páni, úžasná kniha! Četla se jedním dechem a dokonce ukápla i nejedna slza :) Vřele doporučuji.

-Lenicka-
02.03.2012 5 z 5

Také jsem nikdy nic podobného nečetla, avšak musím uznat, že kniha je vážně skvělá a právem si zaslouží pět hvězdiček..můžu všem doporučit! Jak píše papaya, vážně nejlepši,co jsem za poslední dobu četla!

papaya
22.01.2012

Tento rok je to to nejlepší co jsem četla, vážně nejlepší.

zuzana029
17.01.2012 5 z 5

Ač svým popisem možná na první pohled nezaujme, věřte, že Černobílý svět je moc krásná kniha, kterou nelze než přečíst jedním dechem. Citlivější povahy určitě občas uroní nějakou tu slzičku - tak jako já :)

asam
20.11.2011 5 z 5

Neotřelé téma, velmi svižné čtení. Určitě zaujme naše čtenáře a umístí se na předních místech v hodnocení. Doporučuji.

LilyFair
11.11.2011 5 z 5

Vynikající kniha! Ukazuje, jaký život měla americká smetánka a lidé s černou barvou pletí, kteří jim sloužili. Je to místy drsná kniha, ale myslím, že opravdu stojí za přečtení. Přece jenom, je pro mě stále nepochopitelné, že se tohle dělo ještě v 50. letech minulého století!!

Márinka
13.08.2011 5 z 5

Černobílý svět není sice tak drsný jako Lovec draků, ale přesto také donutí "dříve narozené" zavzpomínat a srovnávat život v 60. letech v "nesvobodném" Československu a "demokratické" Americe. Takových poutavě napsaných příběhů by mělo být co nejvíce. Předsudky v myslích lidí, a nejen rasové, totiž zdaleka nevymizely.

marinada
04.08.2011 5 z 5

Výborná knížka, četla jsem ji s velkým napětím. Už se těším na další román této spisovatelky i na filmové zpracování knihy.

nier
30.06.2011 5 z 5

Přečteno, sečteno a podtrženo - zajímavá kniha, nikdy jsem nic podobnýho nečetla a moc se mi líbila. Příběh je napsaný tak, že nutí k zamyšlení, ale je napsaný lehce a mnohokrát jsme se opravdu zasmála...ke konci mi přišlo, že začíná malinko pokulhávat, ale to nic nemění nad celkovým dojmem..
Myslím, že kniha by šla shrnout touto větou: Nebylo to vždycky zlý, ale rozhodně to nebylo dobrý...
Co se mi nelíbilo byl přebal knihy, ale to není důležitý

bookcase
18.05.2011 5 z 5

Tahle knížka mě dostala do kolen. Doslova. Můžu jen doporučit.

GepardLady
24.03.2011 5 z 5

Boboking už to níže shrnul ve velmi zdařilé recenzi, tak k téhle knížce jen dodám, že je to přesně ta, kterou bych i já volila jako knihu roku 2011 na Databázi knih. A jestli mě nepřejede parní válec nebo neporazí letadlo, tak to i udělám* :-)

*) Splněno ;-)

Boboking
14.03.2011 5 z 5

Knižní aspirant na bestseller roku 2011 na českém trhu.

Jižanská Amerika je známá svojí společenskou „netypickostí“. Je nám předkládána jako země lidí, kteří se nad ničím příliš nerozmýšlejí, kde každý si musí pomoct sám, zbraně se ozývají velmi rychle a v rasových otázkách se nejraději drží po staletí zavedených postojů. Prostě každý by měl vědět, kam má patřit – bílý k bílým, barevný k barevným.
Takto nám to předkládají vypravěči amerického jihu jako slavná Flannery O'Connorová, Lewis Nordan aj. V roce 2009 se do řad amerických vypravěčů jihu přidala i Kathryn Stockettová (*1969) se svým bestsellerer „Černobílý svět“ (orig, The Help). Knihu psala pět let, dostala čtyřicet pět odmítnutí od literárních agentů, ale nakonec se jí prodalo přes dva miliony výtisků a v knižní hitparádě The New York Times se udržela více než rok.
Autorka nás přenese do 60. let minulého století, do Jackson, hlavního města státu Mississippi, které se stále jako většina míst amerického jihu dělilo demograficky i geograficky na dvě části – na bílé Jackson a černé Jackson. V každé trochu lepší bělošské rodině bylo naprosto běžné, přímo historicky a ekonomicky dané, že v ní pracuje černošská služebná, které se stará o celý chod domácnosti – uklízí, pere, vaří a v neposlední řadě se stará o výchovu dětí svých zaměstnavatelů (pánů). Ale už i v tomto světě, kde každý zná své místo a životní poslání, se začínají objevovat trhliny. Jsou tu první hlasy hlásající stejná lidská práva pro všechny, jsou tu první oběti za tyto „nezdravé“ názory.
Příběhy těchto hospodyň je vyprávěn ve třech pohledech. Jeden nám vypráví starší hospodyně Aibileen, svobodná žena, které nedávno zemřelo jediné dítě. Žije jen prací, v klidu bez odmlouvání chápe, co je jím osudem, jak jsou rozdány karty. Druhou je Minny, další černošská hospodyně, která je vyhlášenou místní kuchařkou, matka několika dětí a manželka muže, který rád rodinné problémy řeší alkoholem a ranou pěstí. Minny ale na rozdíl Aibileen si vše nenechá líbit a k hubaté odpovědi nemá daleko. Třetí postavou je slečna Skeeter, dcera zdejšího vlivného farmáře, která má místních poměrů a života už dost, a po studiu na vysoké škole se rozhodne hledat práci literární redaktorky a spisovatelky. Ale dívka bez praktických zkušeností nemá téměř žádné šance získat takový post. Na radu jedné redaktorky má vzít jakoukoliv práci v zdejších novinách a sama se snažit napsat něco zajímavého. A tak se zrodí nápad napsat zpovědi černošských hospodyň o životě a práci v rodinách bílých boháčů. Je to ale záležitost, které hospodyně nemusí stát jen místo, ale s velkou pravděpodobností i život.
„Černobílý svět“ je typický jižanský příběh, který sice nedosahuje chladné a šokující brutality jako příběhy Flannery O'Connorová, ale přináší více autentického pohledu na stereotyp této části Ameriky. Autorka se ho snaží předkládat co nejpřístupnějším stylem, bez zbytečných stylistických experimentů. Tím se stává přístupnějším co nejširšímu čtenářstvu, což dokazuje úspěch knihy v USA. Tři různé pohledy nejen nabízejí různorodost pohledů na rasové problémy, ale Stockettová tím dokázala neustále udržovat jistý stupeň napětí, který pak graduje až v tragikomickou závěrečnou pointu, pro některé možná až nechutnou. Určitě pro nás bude ale nejvíce šokující, jaký životní styl se vyznával (a možná na Jihu stále vyznává) v celkem nedávné době, v zemi největší svobody.
V překladu Jany Kordíkové vydalo nakladatelství Euromedia – Knižní klub, 2011.

BoboKing