katynka78 katynka78 komentáře u knih

Srdcovka Srdcovka Štěpánka Jislová

Mnoho lidí považuje komiks jako něco, co přečtou za chvilku (ano, to je pravda), ale zároveň, že je to spíše zábava, spíše jednoduchá četba, spíše něco, co jen tak projdou a je to.
Mnoho lidí také považuje komiks jako neplnohodnotnou literaturu v poměru ke klasické knize, která skutečně vyžaduje delší čtení, protože má zkrátka a dobře mnoho písmenek.
Jenomže - je také mnoho lidí, co ví, že komiks je velice bravurní disciplína, protože k těm písmenkům musíte dosadit všeříkající obrázek, který si jinak čtenář tvoří sám. A to není vůbec jednoduché.
Naštěstí je u nás tradice komiksu vcelku velká (Čtyřlístek, Rychlé šípy) a tím pádem je mnoho lidí, co komiks milují, považují jej za plnohodnotnou literaturu a dávají prostor novým autorům. Navíc mám pocit, že je tento typ knih na vzestupu a osobně letos jim dávám opravdu velký prostor.
Právě paní Jislová patří k těm autorkám, které tento žánr zvedají výše a výše. Je to proto, že z počátku se její komiksový příběh jeví jako pohoda, příhody ze života s nadhledem a jako oddechovka. Jenomže nenechte se mýlit!
V jejím díle je tolik důležité poselství, ať vezmete jakýkoliv její komiks.
Má to hloubku, má to švih, má to směr, který vás nutí přemýšlet. A najednou to nejde jen tak přečíst a jít, najednou přemýšlíte, uvažujete a zpracováváte.
A tímto chci říct, že jí moc a moc děkuju, protože je umění dát do obrázku tisíce slov, které dokáže vyjádřit tím, jak to všechno namaluje.
Komiks rozhodně doporučuju.

01.11.2023 4 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Přiznám se k jedné věci, ale podotýkám, že se za to nestydím. Jako knihomolka se často vyhýbám vážným, tvrdým tématům, protože v životě dostávám občas zabrat (ostatně jako každý člověk, i když někdo víc a někdo míň) a tudíž si čtením nechci nějak tížit hlavu a spíše volím to, co je pro mne odpočinkové ač je to většinou krimi.
Ale občas se najdou tituly, které mi do hlavy vehnají booktubeři a já pak jdu do knihovny a ta knížka tam na mne čeká a volá a já prostě musím!
A toto byl ten případ - a naprosto vážně prohlašuju, že nelituju jejího čtení, přestože mi bylo z jejího obsahu zle, ale z její formy mi bylo krásně.
Dokonalý český jazyk, plný dvojsmyslových slovních obratů, které dovedou čtenáře tam, kam jej jeho vlastní nitro dovolí. Je to pravda, co se děje hlavní hrdince, a nebo to není pravda a je to jen v její hlavě?
Kloním se k tomu, že to byla pravda a že její okolí, které to nechtělo řešit, velmi silně zapříčinilo její osobnostní úpadek až na samé dno neúcty k sobě samé.
Bylo mi líto, že z počátku její odhodlání a síla dostaly postupně doslova na zadek a Daniela to vzdala. Ale jak to vzdala, to si musíte přečíst, protože to každý čtenář může vnímat jinak.
A mě napadá otázka - co z toho mají ti, kteří dovedou druhé takto manipulovat? Hnus fialový, fuj. A pak, kdo je v té knize normální?

24.10.2023 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Ohohohoooooo!
Tak toto dílko je naprosto povedeným psychologickým thrillerem, takto si představuju, že by to mělo být na pořádnou jízdu, která se pomalinku rozjíždí a unáší vaši mysl tak, že musíte vědět, jak a co a proč a nač a že je to naprosto neuvěřitelné, že někdo se rozhodne vás zničit a povede se mu to. A že těch ničení tady ale je!!!! To ale musíte odkrýt sami, protože tato kniha obsahuje mírné wau efekty a byla jsem z toho nadšená.
Autorky si přesně hrají s vašimi sympatiemi, servírují vám informace tak, jak chtějí, aby jste jejich příběh vnímali a to je bravurní práce, protože si myslíte, že víte, kdo jaký je a ony si napíší pak další informace a najednou vyvalíte bulvy a nevíte, co si máte myslet!
Jedním slovem prostě paráda! Nemusí být prolita krev, i když vám někdy při čtení přímo řve v žilách. Opravdu moje thrillerová duše si pochutnala.

Co mne ale totálně vytočilo a to není výtka ke knize jako takové - že nejprve je Amber popsána jako chudinka ošklivá a pocit jsem z ní měla jako ze šmudly a najednou se nám vyloupne jako sexy kočka. A tím pádem původní mužské opovrhování ve stylu "neopřel bych si o ni ani kolo" se změní v "přemýšlím, kde ji ohnu", takže toto mi trošku vadilo, ale vím, že takové je bohužel mužské myšlení a ta kniha to prostě dobře vystihuje. A taky je to v tom příběhu velice důležité.

Takže šup do čtení, užijte si to a pokud se vám nechce číst, tak doporučuju jako audioknihu, byla bravurně načtená!

06.10.2023 4 z 5

Zoufalky aneb Rande jak cyp Zoufalky aneb Rande jak cyp Ivana Hlubinková Kožmínová

Na tuto knížku musela přijít doba, jelikož nejsem moc zastánkyně romantických a sladkých příběhů a občas jsem zklamaná i u těch děl, která se výše zmíněným neoznačují, ale nakonec to z nich vyleze.
Tady se ale autorka vyloženě trefila do mého vkusu a jistě ji potěší, že i můj manžel byl nadšen. Humor byl vkusný, místný, trefný a nebyl vůbec trapný, což je velmi náročná disciplína.
Vzhledem k tomu, že prožívám ne úplně happy období, tak mám buď chuť na krváky a drsné příběhy, nebo naopak vyhledávám humor. Romantika mne nebaví, ale humor je velkou záchranou od úplné skepse. Zároveň co si budeme povídat, typy humorů jsou různé a každému sedne něco jiného, takže jsem měla trošku obavy. Ale naštěstí pro mne má autorka ten styl, co mi naprosto sedne a který mne baví.
Nenáročné, nenásilné, naprosto pohodové a milé čtení o kamarádkách, které hledají partnerské štěstí, ale nacházejí jen trable. Naštěstí to neberou často tragicky a umí to velmi dobře zpracovat.
Rozhodně doporučuju přečíst těm ženám, které by rády spáchaly nějakou tu pomstičku na neposlušném týpkovi (dcera by řekla cápkovi), ale ve skutečnosti na to nemáte povahu a odvahu, tak zaručuju, že tady se velmi pobavíte a svou tajnou touhu aspoň částečně uspokojíte.
Jsem moc ráda, že tuto knížku mám a musím poděkovat Wendy z Malého knižního vesmíru, protože nebýt jí, tak o té knize nevím a navíc díky ní jsem tuto knihu získala jako výhru. Takže nejen paní Kožmínové, ale hlavně Wendy - děkuju.

06.10.2023 4 z 5

První, kdo na konci zemře První, kdo na konci zemře Adam Silvera

Knihy, kde je hlavním tématem smrt a to v takové fantazijní podobě, mám ráda. Tyto příběhy totiž dávají prostor k filosofování, nutí vás se nad spoustou věcí zamyslet a ne to slupnout jako malinu.
První, kdo na konci zemře je právě takovým počinem a jsem ráda, že jsem si jej koupila.
Hodina smrti, která tady hraje hlavní roli, má poskytovat jistotu, že se ten daný den nemusíte bát, že zemřete, protože vám nezavolala. A když vám zavolala, tak víte, že nastal váš soudný den a máte tak možnost vypořádat si své věci, rozloučit se a nebo třeba stihnout to, co jste ještě neprožili, ale toužíte prožít.
Jenomže tady nejsme v Oba na konci zemřou, kde už je to zajeté a lidi tomu už věří, ale jsme na úplném začátku. Hodina smrti teprve začíná a to znamená, že se mohou vyskytnout chyby a lidi samotní ještě neví, jak to funguje a jak se k tomu mají postavit.
Ústřední postavy jsou Orion, jehož srdce je nemocné a on čeká na transplantaci a Valentino, který přijíždí do New Yorku plnit si sny.
A právě kolem nich se odvíjí hlavní dějová linie plus pak pár odboček, které spolu souvisí.
Musím říct, že se mi tato kniha líbila víc než ta první. Přišla mi taková něžnější, plná naděje a lidskosti.
Obsahuje plno dalších témat, nad kterými se můžete zamyslet a to se mi opravdu líbí, to mé srdce plesá stejně jako to Orionovo a Valentinovo. Ale hlavně je to příběh lásky, takže když nebudete chtít filosofovat, tak se nechte unášet tim, co vám láska a naděje dokáží dát. A to je to hlavní.

18.09.2023 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Pana Hartla mám velice ráda. Zná psychologii jak mužů, tak žen. Je to poznat tím, že mi myšlenky a činy postav přijdou uvěřitelné a za to jsem ráda.
Co ale je často poznat a pan Hartl to přiznává, je to, že si skrz postavy prožívá své fantazie, na které ve skutečnosti nemá odvahu, protože je plachý a svou ženu miluje. A ty představy jsou občas i trošku naivní, ale zase to nevadí, protože když o něčem fantazírujete, tak se meze nekladou.

Začala jsem příběhem Verunky. Její trable byly jak ze života a ona sama byla skvělá. Zvládla toho opravdu hodně, v jednu chvíli mi připomínala Superwoman. Fandila jsem jí hlavně v tom, že si dokázala sama sebe vážit a to ženy často neumi.
Co se týče Jáchyma, tak jsem jeho pohled brala jako doplněk k příběhu Verunky. Jeho životní etapy byly dobrodružné a jak jsem psala výše i méné uvěřitelné.
V závěru musím říct, že Okamžiky štěstí se mi podařilo přečíst až na druhý pokus, protože napoprvé asi nebyla ta správná konstalace. Ale ten další čtenářský start už byl dobrý a knížku jsem si užila. Přesto nápad s dvěmi začátky nepovažuju úplně za šťastný, takže považuji tuto knížku za tu slabší. Přesto ale mám stále a budu mít stále knihy Patrika Hartla ve svých žebříčcích hodně vysoko.

18.09.2023 4 z 5

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Komiksy a grafické romány, které dostávají v dnešní době opět větší prostor, by měly být považovány za stejně hodnotné publikace jako beletrie, jelikož jejich přečtením není čtenář o nic ochuzen, ač se to na první pohled může zdát. Je to myšleno tak, že tam není mnoho textu a tím pádem je kniha přečtena rychleji. Jenomže je to jen zdání!
Kolikrát si už člověk řekl, že mu obraz řekl víc než tisíc slov? Mnohokrát a právě proto miluju i komiksy. Dovedou mi svými svými okýnky říct často víc než několik odstavců písmen.
U Atentátu to platilo dvojnásob. Nevím, zda bych vydržela číst tuto publikaci, kdyby byla beletrií, ale v tomto zpracování mi velmi vyhovovala.
Izraelsko - palestinská otázka mne zajímá už mnoho let, přiznám se, že se klonim více k židovské víře než muslimské. Proto mi nečinilo problém se orientovat v této problematice v textu. Ale je více než jasné, že pohnutky obou stran mi nemohou být blízké, když v tom nevyrůstám, takže psychologie postav byla pro mne zajímavá.
Nedokázala jsem ale i přes veškerá vysvětlení hlavních hrdinů pochopit jejich postoje, ač jsem se snažila a jen jsem se utvrdila v tom, co si pořád myslím a ani tato kniha můj názor nezměnila.
Ani jedna strana nechce ustoupit, za svoje přesvědčení již tolik generací obou stran zaplatilo vysokou daň a nemá to světlo na konci tunelu. A ač se někteří snaží o klidnější život, tak stále je plno zastánců starých pravd a křivd, že ten konflikt stále trvá a asi trvat bude. Atentát zkrátka ukazuje postoje obou stran, ztráty obou stran, ale neukazuje cestu ven.
Rozhodně je to ale příběh, který ukazuje, jak to tam bylo, je a asi ještě dlouho bude. A nic to nepřináší, alespoň očima Evropanky, to nic nepřináši, jen smutek a beznaděj. Jenomže oni mají jiné myšlení než my.
Rozhodně doporučuji přečíst, je to poučné, mnohé to ukazuje, vysvětluje. Ale chce to číst ve chvíli,kdy na to budete nachystaní a mít na to sílu.

30.08.2023 5 z 5

Reality Show Reality Show Anne Freytag

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se těšila z mnoha důvodů. Jednak téma reality show mám ráda celkově, jednak anotace slibovala velké gradace a naposledy jednak mám velice ráda psychologii a zde se jí nabízelo opravdu hodně.
Mno, těšení není špatná věc, ale někdy se nevyplácí, protože občas přinese když ne zklamání, tak minimálně vystřízlivění.
Zprvu bravurně načrtnutý rozjezd, který mi poskytoval slibné čtení a stupňující očekávání, se stal při dalším a dalším postupu knihy trpkým. Bohužel autorka se nám někde v textu zapomněla a vynechala spoustu věcí, které mi jakožto čtenářce velice chyběly. Ale než řeknu co, tak přeci jen tady vyzvednu spoustu jiných věcí, které kdyby byly doplněny o ty, co mi chyběly, tak by ta kniha byla na potlesk ve stoje.
Velice chválím odvahu, s jakou se spisovatelka pustila do spousty aktuálních témat - vše měla nastudováno a nic nebylo smyšlené, navíc každé to téma poskytuje čtenáři samotnému chuť se nad tím zamyslet a uvažovat. To miluju!!!
V prvé řadě je tady nastolena otázka politické scény a jejího vlivu na obyvatele - s tímto autoři Reality show pracují a chtějí vrátit spravedlnost do rukou obyčejných občanů, kteří často čekají na spravedlivý proces u soudů zbytečně. Proto vyberou několik velmi vlivných a bohatých lidí,kteří svým podnikáním sice získali bohatství a vliv, ale zároveń ničí např. prostředí, zdraví jiných lidí a to v rozsahu více než větším. A tyto lidi uvězní v jejich domovech na Štědrý den a zařídí, aby se o jejich nekalých činech dozvědělo co nejvíc občanů prostřednictvím televizní show, kde diváci mohou hlasovat o tom, jak tyto lidi potrestat.
To vypadalo na pořádnou jízdu a já byla tak navnaděna prvním dopodrobna popsaným
případem, který se týkal výroby levného oblečení, které pod značkou bio a eko nebylo až tak čisté svým původem a postupem výroby. Bylo tady vše - důkazy, vysvětlení, obhajoba, hlasování diváků a trest. Toto se mi velmi líbilo a bylo to perfektní!!!
A takto jsem si představovala všechny ty případy.
Jenomže chyba lávky a troufám si tvrdit, že i chyba autorky. Sice čtení bylo i dál velmi zajímavé a poutavé, ale ztratilo drive, protože se autorka zabředla do vyprávění toho, jak vznikla myšlenka této show, kdo ji založil, proč ji založil, jak pokračovalo tvoření a příprava. I to by ušlo, ale dále pokračuje povídáním milostných peripetií tvůrců této estrády. A tady si myslím, že je kámen úrazu. Tak chtěla vše popsat, tak vysvětlit, že potom se nedostal prostor na všechny ty uvězněné viníky a čtenář tak přišel o velkou zábavu.
To mě mrzelo - opravdu moc, protože se to jmenuje Reality show, takže to mělo být celé o této show a klidně, ať tam je vše okolo, ale měl tam být i ten avizovaný počet účastníků. To je velké mínus a mě to velmi mrzí, protože to bylo tak skvěle rozjeté a byla jsem nadšena, opravdu nadšena.

Pokud bych měla doporučit čtení této knihy, tak říkám ano, je k zamyšlení, přemýšlení nad mnoha palčivými otázkami dnešní doby a spousta myšlenek a domněnek je velmi trefných a budete se s nimi shodovat. Ale bohužel z hlediska toho, co kniha slibuje v anotaci, se nedočkáte dotaženého slibu až do konce a s tímto to čtěte, ať nejste z toho tak smutní jako já.

30.08.2023 3 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Rozumím tomu, v čem je tato kniha výborná. A to je hlavně v tom, že se dozvíme ze soukromí Huntera konečně něco víc než jen to, že mu maminka zemřela tak brzy.
Ale ač je tato linka důležitá, nutná a vám je Huntera strašně líto a rozumíte víc a víc jeho osobnosti, která kupodivu přes to všechno, co prožila, nepotřebuje chlastat, tak za mě díl Zloba je nejslabší. Pachatel tady byl takový divný, za mne slizký ale takovým prázdným způsobem.
Uvítala bych, kdyby to vysvětlení Hunterovi minulosti bylo v jiném díle než v tomto a kdyby po něm šel jiný pachatel než tento. Prostě mi to nesedlo, drhlo to a vadilo mi to.

Ale o to víc Huntera kvůli jeho životním bolestem miluju a obdivuju. Takže jdu na další díly.

06.08.2023 3 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Pane Bože, ten Carter mě taky dostal! Jeho detektiv Hunter a Garcia jsou za mě jedni z nejlepších hlavně v jedné věci - v souhře a jejich vzájemném humoru, který neztrácí skoro nikdy (pokud skoro neumírají, to pak mají o sebe ty správné obavy a je krásné, jak se nenechají ve štychu). Baví mě, když se můžu zasmát i chytrému humoru v knize, která primárně ale k zasmání vůbec není.
Tento případ byl velmi dobře promyšlený (Carter to má skoro všude, jen ve Zlobě mu to drhlo a humor tam nebyl), opravdu motiv pachatele byl k zamyšlení a možná by ho člověk i pochopil, ale já u tohoto dílu sama pochopila jednu věc - pokud to v sobě nemáte dané, tak nikdy ani ta sebevětší nenávist a chuť na pomstu vás nedovede k tomu, abyste dělali taková zvěrstva jako pachatel v této knize. To prostě ač to pak vysvětloval, jak chtěl a já chápala, jak velká bolest to byla, tak bych to nesvedla.
Ale možná tím chtěl autor říct, že zlo formuje vždy zlo.
Potom ale je zvláštní, že druhý případ byl také otřesný a tam zlo takový vliv nemělo, tam dobrota srdce stále vyhrávala a nemstila se. Dobrý kontrast obou případů navzájem.
Ale musím říct, že zatímco šikana u mě by neměla šanci a rozhodně bych se tím nenechala takto zničit, tak to týrání u druhého případu mi dělalo daleko větší zle a zuřila jsem, jak odporný pachatel byl.

Zkrátka toto bylo zase super bez jediné logické chybičky a forma audio je naprosto bravurní.

06.08.2023 4 z 5

Útěk z pekla Útěk z pekla Paul Herron (p)

Knížka mne lákala dost dlouho. Mám totiž ráda katastrofické filmy, mám ráda téma pomsty a tím byl vlastně naplněn předpoklad, že se mi kniha bude líbit.
Ale ouha, já se fakt snažila, ale nebylo to nějak ono. Ač tolik prostoru pro naprosté drama, napětí, možná kousání nehtů, tak přesto všechno, co se tam dělo, jsem byla nějaká klidná. Bylo mi jedno, kdo jak a co. Toto by totiž sedlo do filmu, to by byl masakr, ale v té literární podobě to ten říz, co to mělo mít, nemělo. Obrovská škoda.

Ale abych jen nekritizovala - hlavní postava Jack se mi líbila. Jackovi jsem naprosto rozuměla, chápala jsem ho a díky němu jsem u té knihy nějaké ty emoce měla - moc jsem mu totiž přála, aby svou pomstu provedl a aby se mu opravdu ulevilo. Fandila jsem mu a jen o něj jsem se celou dobu bála. Ostatní mi byli jedno, protože buď byli ploší, nezajímaví, nebo to byli takoví pošahanci a nebezpeční lidi, že skutečně jsem myslela jen na to, jak se státnímu rozpočtu uleví, pokud tam zahynou.

Celkově ale hlavní postavy byly opět nesmrtelné, vždy se trefily a nebo to odhadly, odkud nebezpečí jde. Bylo tam dost nepřesností a docela bily do očí.
Zatímco na začátku knihy bylo popsáno, že mapa věznice je složitá, tak při jejím průchodu vždy vše našli, bylo to v pohodě. A zatímco na konkrétní místo šli velmi dlouho a bylo to daleko, tak když se vraceli z důvodu nebezpečí na předešlé stanoviště, tak tam byli za chvíli a vždy trefili.
Ale to jsou taková klišé v tomto žánru, to dovedu odpustit, to i u takto laděného filmu tak je.

Takže za mne, neurazí a nenadchne, jen občas máte trošku obavy, ale opravdu jen malinko.

16.07.2023 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Závěr této trilogie musím prohlásit za více než povedený. Autorka se každou knihou zlepšovala a všechny tři díly mě opravdu bavily.
Vždycky říkám, že je velice příjemné číst českou kriminálku či detektivku, protože se vše daleko lépe pamatuje, líp se rozeznají osoby, místa, je často poznat česká mentalita, která je mi tím pádem blízká a tak nějak víc rozumím i postavám. Laura s Adamem mi byli sympatičtí od prvního dílu a rozhodně jsem měla pro jejich styl života a jejich myšlenkové pochody a názory pochopení.
V tomto posledním díle se jejich cesty na chvíli rozdělili a více je v popředí Laura, která řeší vraždu mladé rodiny včetně tříleté holčičky. Ukazuje se plno variant, nějaké motivy, ale díky Lauře a Veronice, která je její novou parťačkou, se začínají ukazovat skutečnosti, které z počátku byly naprosto skryty.
Víc prozrazovat nechci, je tam dost nápadů, dost osob a možností, takže bych případné další čtenáře o toto ochudila. Zkrátka tento kriminální případ se mi líbil a i jeho postupné odkrývání.
Co se týče linie Laury a Adama, tak tady taky nebudu nic prozrazovat.
Jen chci říct, že paní autorka Trpková má ohledně některých názorů na kriminalitu, tresty, na odsouzené a na to, co čeká poškozené, stejné názory jako já a tím pádem jsem byla v závěru knihy velmi mile překvapena, protože to použila a já si říkala:" Jo, to je dokonalé, to je dobře, že je to někde napsané, že si to nemyslím sama. " Ale bohužel mě zároveň konec knihy moc a moc bolel, ale není to tím, že je to díl poslední. Kdo četl, moje hodnocení pochopí a ostatní ať si přečtou.
Doporučuju.

04.07.2023 4 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Anotace k tomuto příběhu je velmi lákavá a její slova mne opravdu upoutala natolik, že jsem neváhala si tu knihu koupit. Miluju psychologické romány či thrillery a tady to vypadalo více než slibně.
Dopředu jsem se nachystala, že to bude zřejmě složité a tudíž jsem tím nebyla zaskočená.
Po dočtení jsem si říkala, že to se krucinál fakt povedlo!!! To čtení bylo takové, jaké má být. Napínavé, strhující, napínající, poutavé a nenechávající v klidu. Zároveň jsem si ale chtěla tu bravurní psychologii postav vychutnat, tak jsem se v tempu čtení i trošku krotila.
S každou kapitolou a každým jedním pohledem postavy jsem si k nim získávala své sympatie či antipatie. Překvapil mě vánoční čas, který umocňoval o to větší smutek z úmrtí Markéty. Pak mě překvapila i pestrost povolání a prostředí, do kterých jsme se díky oněm postavám dostali.
Nesmím opomenout i hlavní téma knihy, které nebudu prozrazovat, ale jeho odhalení bylo v dobré části knihy a bylo velmi překvapující. Musím ale trošku namítnout, že nevěřím některým skutečnostem, že by měl ten motiv takové pařáty, ale vlastně co já vím, kam všude to může sahat, jsem asi naivní.
Líbilo se mi, že žádná z postav není vykreslena jen hezky a nebo naopak jen zle. Prostě každý máme svoje dobré i horší stránky a autorka na toto rozhodně myslela. I přesto si dovedete k některým utvořit kladný či záporný vztah.
Na konci mi sice zůstalo pár otázek, ale jsou tak malé, že mi závěr knihy rozhodně nekazí. Rozuzlení je výborné a pachatel naplňuje název knihy tím, že se prostě motal v kruhu, protože proč se namáhat hledat nové a nové místa, když měl vše tak dokonale propojené.

29.06.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari Lapena patří mezi moje oblíbenkyně a touto knihou mám od ní přečteny všechny. Je ale i pravdou, že má výkyvy a některé jsou slabší a některé výborné. Přesto všechny velice čtivé.
Ale toto byla vrcholná forma autorky! Takto miluju Shari Lapenu! Typický příběh, který byl už v tolika filmech a knihách, příběh o pracháčích, kteří jsou tak zaujatí sami sebou, myslí si, že jsou pány tvorstva a za vše mohou opravdu peníze a sobeckost. A přesto je to napsané tak, že máte pocit, že jste toto ještě nikdy neviděli a nečetli. Vtáhne vás to do děje a podezíráte snad naprosto všechny. A Lapena to tak proplétá, rozplétá a zase zamotává, vytahuje indicie, pak je zase vysvětlí a najde další vodítka, která v zápětí opět ukáže jako slepou uličku. Už i ten kriminalista je naprosto zoufalý a vy s ním.
Bravurně napsané, psychologicky vyvedené a troufám si tvrdit, že i když se konec tváří, že je částečně neukončen, tak vlastně ukončen je, protože tam Lapena dá větu, která vede k nepopiratelným krokům.
Opravdu jsem velice spokojená, byla to paráda.

21.06.2023 4 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Musíte odpustit mou vlídnou zaujatost nad lékařskými tématy. Toto bylo tak milé, čtivé, napínavé, lidské, uvěřitelné. Mám skoro samé superlativy a jsem moc ráda, že mám tuto knihu doma ve své knihovně.
Tento příběh tří generací porodních bab mi dělal společnost ve chvíli, kdy jsem byla v nemocnici a zvolila jsem dobře.
Paní Hepworth má opravdu talent, četla jsem od ní už dvě knihy a každá se mi líbila, takže věřím, že její knihy jsou záruka dobrého čtiva a příjemně stráveného času. U Tajemství porodních bab to tak rozhodně bylo. Doporučuji.

21.06.2023 4 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Miluju B.A.Paris, její knihy se pro mne vyznačují naprostou psychologickou propracovaností jak postav, tak daných situací a zatím (a to ani tady) se mi nestalo, že bych měla nějakou nezodpovězenou otázku. Vše dokáže vysvětlit a to i tehdy, když máte pocit, že je to zamotané.
B.A. Paris je vyznačována jako autorka psychothrillerů, ale řekla bych, že ty ji nejvíce proslavily a dostaly do určité škatulky, ze které se, jak se zdá, snaží trošku dostat. Třeba takové Dilema bylo hodně lidmi nízce hodnoceno, protože očekávali thriller, ale ono je to rodinné drama.
A to stejné je to dle mně u této novinky. Jak je uvedeno už níže, je to takový mix. Podle mne se autorka snažila o román s prvky napětí, protože základní osnovu bych charakterizovala jako typický příběh chudé dívky, která se vlivem osudu dostala do elitní společnosti, ve které se neuměla pohybovat a díky tomu se dostala do řádného průšvihu. A musela se v tom zorientovat velice rychle, aby přežila.
Ta osnova sama o sobě je vždy méně uvěřitelná, ať je to román, erotický román či detektivka. Ale Paris se podařilo do této osnovy dostat situace a psychické stavy, které skutečně existují a které se dějí a to je to, co tuto knihu zachraňuje. Můžete se do toho ponořit z tohoto hlediska a rozhodně nebudete zklamáni.
Co vás však může zklamat (a mě jako její fanynku teda rozhodně zklamalo) je, že se prostě nechala strhnout touto typickou pohádkovou osnovou plnou klišé. Spojení tohoto prostě nefunguje tak dobře, jak by si možná autorka přála.
Co ale oceňuji opravdu moc, tak žádná otázka mi nezůstala nezodpovězena, vše vysvětleno a to jsem ráda, protože to je můj osobní požadavek od autora, že když si vymyslí zápletku, tak ať mi ji laskavě vysvětlí. A Paris to tak dělá a já ji mám za to moc ráda.
Je to čtivé, má to logiku, ale je to překombinované a pro mne je to zatím od ní nejslabší kousek. Ale nelituju, že ji mám doma a letěla jsem pro ni jako splašená těžkotonážní laň. Prostě když máte svého oblíbeného autora, tak jeho knížky prostě chcete vlastnit. A ruku na srdce, pokaždé to není top, pokaždé se to nepovede, ale to neznamená, že autora ihned odstřihnu. U mě tomu tak není a nikdy nebude.

05.06.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tak jo. V první řadě chci uvést, že názor píše člověk, který neholduje romantice a milostným zápletkám tak často jako jiní, takže je nutné brát můj dojem s rezervou, pokud tomuto žánru naopak holdujete moc a rádi.
Proč jsem to tedy četla?
1) osobní výzva pro květen, když je ten měsíc lásky, tak by to chtělo přeci něco jemnějšího
2) občas zvolím něco lehčího z důvodu, že to chce zvolnit a dopřát mozku oddech od krimi, psychotrilerů a vážných témat
3) miluju lékařská témata a věci s tím spojené, takže akademická půda a vědecký výzkum mě nalákaly
4) a taky na mě zapůsobila kruci ta obrovská reklama a jak to všichni vychvalovali a jak se každý rozplýval a ujišťoval, že toto fakt musíte číst ( a to já většinou na toto nedám, odolala jsem i tomu Sedm manželů Evelyn Hugo)

A co teda ve výsledku na to, já cynik?
Nemohla jsem se začíst, trvalo mi to dlouho, ale na druhou stranu je to fajn oddechovka. Je tam strašně toho milostného a zápletkového klišé, které odhadnete i tehdy, pokud tento žánr nevyhledáváte jako já, ale vůbec to nevadí.
Naopak mě bavilo, jak je to čitelné a jasné už od začátku, že víte, co a jak bude, jen je otázka kdy.
Takže jsem si to vcelku užila a byla ráda, že dočetla.
Jo a ta erotická scéna byla fakt dobrá, ale stačilo, další už nemusím.
Zkrátka a dobře - pokud tento žánr milujete a čtete často, knížka se vám bude líbit - je tam vše, co potřebujete a dokonce i navíc zápletka jiného charakteru než milostného.
Pro ostatní jako já - je to typická romantická kniha o tom, jak je holka sice naprosto dokonalá, ale ona si to nemyslí a potká prince na bílém koni a krouží kolem sebe až nakonec naštěstí k sobě najdou cestu.
Prostě pohoda.

28.05.2023 3 z 5

Příběhy z pohovky: Psychoterapie v komiksu Příběhy z pohovky: Psychoterapie v komiksu Philippa Perry

Musím říct, že tuto knihu jsem si musela pořídit do vlastní knihovny. Jednak je to proto, že miluju komiksy, jednak proto, že právě tato kniha dokonale spojuje teorii psychologie s řádným příkladem. Tudíž to není žádná suchopádná teorie, které často nerozumíte, ale je to teorie doplněná příběhem jednoho pacienta, který dochází na sezení a na kterém je ona teorie krásně prezentována a uvedena do praxe.
Dost se člověk dozví a pochopí. Doporučuji.

10.05.2023 4 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Helen Fieldsovou jsem objevila v době, kdy jsem potřebovala zaměstnat svůj mozek i jinými myšlenkami než na to, co se děje v mém životě. Začala jsem variantou audio a velmi jsem si tak oblíbila nejenom poslouchání knih, ale hlavně autorčin styl.
Od té doby je Helen moje favoritka. Jasně i tady jsou nějaké nedokonalosti (občas takové neuvěřitelné přežití hlavních hrdinů - normálně by asi umřeli:-) ), ale pro mě je to autorka, která umí zaujmout, má dobrý styl, dovede zapracovat romanci tak, aby mi nevadila a rozhodně neopomíná to, že i do tragédií a celkově do života patří humor a smích.
A toto je pro její "bokovku" mimo sérii Dokonalá typické. Naprosto mě nadchla spojením světa britského a amerického. Miluju totiž suchý, ale trefný britský humor a spisovatelka jej tady velmi dobře a hlavně nenásilně používá.
Hlavní hrdinka Connie je hned sympatická, perfektně upřímná a přitom se vám to moc a moc líbí a nechcete jinak. A je to vidět i na ostatních hrdinech knihy. Zkrátka upřímnost s lidskostí a hlavně velkou odborností letí a nikdy neurazí, spíše pomůže.

Případ v této knize je velice zajímavý, a pokud si nepřečtete spoilery, tak budete při čtení opravdu velmi přemýšlet, co to je za šílence. Pointa, motiv je překvapivý a moc mě to bavilo. Ale případ je šílený a nebylo mi z toho dobře. O to mrazivější je, že se to může stát.
Za mě prostě Helen umí a až tak moc mi nevadí ta její "brutalita", která je ale více typická pro tu její hlavní sérii.
Těším se na každou její knihu, její případy mě zkrátka a dobře velmi baví. Doporučuju.

02.05.2023 4 z 5

Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Lenka Geislerová

Půjdu proti proudu, ale nemůžu jinak. A je tady jen jeden komentář, co má taky ten názor, co já.
Chápu záměr, rozumím té myšlence a uznávám snahu. Ale nejsem na stejné vlně. Komiksy miluju, ale tento není graficky dobře provedený - formát knihy nepraktický a na tolik textu, co tam je, úzký. Písmo malé, světlé, těžko čitelné. A co do obsahu - uchopeno zle, oboustraně spíše ponižující a trapné, než abych řekla: "Jó, to znám, to je trefné!"
Mrzí mě to, ale ani do druhého dilu nepůjdu. Mě to nesedlo a znám plno jiných, kde se zasměju. Tady mi bylo z toho spíš smutno.

01.05.2023 2 z 5