katynka78 katynka78 komentáře u knih

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Tuto knihu jsem si zvolila v audioverzi, protože jsem netušila, jaká bude.
Musím říct, že hlas Lucie Juřičkové byl skvělý - mám ho ráda od doby, co koukám na Sex ve městě a ona tam dabuje hlavní postavu. Její hlas je mi opravdu příjemný, takže to byl bonus této audioknihy a dával celému příběhu perfektní rozměr.

Autorka zvolila velmi zajímavé téma, které je velmi poutavé a myslím, že vychytala i takové to pomyslné využití potenciálu tohoto prostředí, ve kterém se tatéři pohybují.
Velmi se mi líbil její styl, že zbytečně nepopisovala prostředí, stačilo trošku a člověk si to dovedl představit.
Úžasné byly pasáže té bestie, co ty hrůzy dělala. To mě bavilo a bylo to takové jiné než v jiných thrilerech.
Rozhodně se toho spisovatelka drží, protože má i další díl z názvem Inkoust a ten si už přečtu. Vím, že mi v hlavě bude znít hlas paní Juřičkové a třeba někdy si to zase v audioverzi poslechnu.
Spisovatelku si dávám do hledáčku, protože se mi její styl líbí a věřím, že si jej udrží.
Jen doufám, že pak toto nezvyklé prostředí nepřejí, ale to vím, že se u druhého dílu nestane.

05.09.2021 3 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Nádherná obálka, úžasné barvy.
Původně jsem neměla v úmyslu ji číst, ale když jsem ji viděla v knihovně v poličce mezi novinkami, hned jsem po ní intuitivně chňapla. Nějak jsem ji tam nemohla nechat.

A nelituju, ani trochu. Možná dle komentářů níže někdo očekával krvák a tím pádem byl zklamán, ale osobně na krváky nejsem a krvák jsem v tom opravdu po přečtení anotace ani neviděla.

Je to psychologický thriler, který nenechá čtenáře v klidu. Vtáhne vás to do děje a vy chcete vědět, co se rodině Mel děje. A v hlavě vám to šrotuje. Spisovatelka dává náznaky a vám se objevují teorie, ale vše špatně.
Postupně se karty odkrývají a nestačíte zírat. V knize je totiž hlavním tématem něco, co se velice málo objevuje jak v literatuře, tak ve filmu a ve společnosti je docela tabu.
O to byl příběh poutavější a velice výborně napsaný.

Líbí se mi i to, že ani postavy, kterým držíte pěsti, nemají nakonec takové štěstí, jaké by jim dali jiní spisovatelé. Vyložený happy end se nekoná. Každý dostane určitým dílem za vyučenou, každý si nese šrám. A to je dobře.
V běžném životě taky nebývají čisté happy endy.

Moc se mi tato kniha líbila. Hltala jsem ji a četla dál a dál, abych věděla, jak to dopadlo.

Zůstalo tam však jedno klišé, které se u těchto témat používá, ale obávám se, že to klišé je často jediným řešením problému.

Doporučuji a považuji tuto knihu za jednu z top letošního roku.

03.09.2021 5 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

O této knížce jsem se dočetla v jednom časopise a opět téma oběť - žena, mě zaujala. Naprosto nelituju, že ji mám doma. Byla to skvělá jednohubka.
Lituju jen, že tak skvělé téma paní spisovatelka zabila tím, že je to tenká knížka. Mohla to víc rozebrat a mohlo by to být obsáhlejší, škoda toho tématu pro tak málo listů.
Ale je to skvěle napsané, má to grády a líbilo se mi to.

01.09.2021 3 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Může za to seriál HBO GO Černobyl. Doma jsme to s manželem hltali a já byla tím tématem tak oblouzněná, že jsme stahovali dokumenty a v nich o této knížce mluvili a já ji musela mít. A tím, že ten seriál byl nový a aktuální, tak knihaři toho využili a opět dali tuto knihu do tisku.
Objednala jsem si ji a vůbec nelituju.
Akorát to není kniha, kterou by jste zhltly na posezení. Musíte u toho přemýšlet, uvažovat, často vás přepadnou city a musíte přestat číst, protože je vám z toho úzko.

Jako u každé historické události je mnoho pohledů a mnoho poznatků, tak je i mnoho nepoznaného či neodtajněného, co už se svět nikdy nedozví.
Ale pro obohacení obzoru a názoru na určitou historickou událost je knížka naprosto perfektní. Jen vás to samozřejmě musí zajímat.

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Na tuto knihu jsem narazila v novinách a reklama na mě zabrala a v knihovně ji měli, tak už ji mám přečtenou.
Jsou tři, i když každý sám. Probudí se na neznámém místě. Netuší kde, neví proč. Nic si nepamatují. A něco je špatně.
Je to popisováno jako současný český thriller. Dala bych 4 z 5 a to jen proto, že paní spisovatelka nedopsala poslední kapitolu, kde měla dopsat zřejmé věci.
Jinak je to napínavé, překvapivé a zlom nesmím naznačit, připravila bych vás o napětí a zvrat, jaký jsem nečekala.
Pro mě byla kniha báječná i tím, že se odehrává ve Zlíně a místa mi byla blízká. Představivost tím pádem měla skoro odpočinek a já se mohla soustředit na jiné věci.

Paní spisovatelka napsala 2 knihy a toto je první thriller. Pokud napíše další, jdu do toho.

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tato je v pořadí třetí od této autorky a musím říct, že se mi líbila nejvíc.
Je to klasická detektivka, s klasickým námětem - skupina lidí uvězněna okolnostmi v hotelu, kde původně měli strávit hezký víkend. Ale počasí způsobí výpadek proudu a nikdo nemůže k nim a nikdo pryč. A mezi nimi je vrah.
Klasika. Ale Lapena umí bezvadně psát, poutavě, vykreslí psychologii postav a vtáhne vás do té situace tak, že sami přemýšlíte, co by ste dělali.
Za mě - bojím se tmy, nesnáším zimu a totálně jsem se do těch postav vžila. To žeru! Za mě - super.
Ostatní - Manželé od vedle a Jeden z nás, se mi četli taky výborně a chtěla jsem vědět, kdo to byl a proč. Ale nezanechalo to ve mě takové chvění jako tato.
A taky se mi líbí, že ty její knížky nemají moc stran, obkecávačky, popisování okolí na 20 stranách moc nemusím. A Lapena píše jen to, co je pro příběh podstatné.

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Tak jako, fakt jsem kukala.
Na knížku jsem musela mít rezervaci, abych se k ní dostala.
Začátek malinko váznul, ale za chvíli mě to chytlo a dala jsem to za víkend.
Je to příběh malířky, která přestala mluvit poté, co byla obviněna z vraždy svého manžela.
Proč nemluví? Proč se nehájí a nebo nevysvětluje?
Kniha se odehrává převážně na psychiatrické klinice.
A vzhledem k tomu, že málokdy odhadnu kdo a co, tak byl pro mě závěr šokující.
Bylo to čtivé, žádné zbytečné pasáže a popisky. Akorát musíte vydržet pomalý rozjezd a u závěru není úplně vše přímo řečeno, ale mezi řádky je to poznat.
Paráda, moc se mi to líbilo.

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Toto je pro mě osobně naprostá pecka!!!!
Na knihu jsem narazila ve videích o knihách, kde to vychvalovali a mě to zaujalo.
Nevím, jak to popsat, ale jsem totálně nadšená, fascinována a na stranu druhou šokovaná a kdyby mi řekli, o čem to je, čìst to nebudu, protože se takovým tématům vyhýbám. Ale to bych přišla o naprosto brilantní čtenářský prožitek a byla by to škoda.
Útočiště psychické, fyzické i duchovní. Dobrovolné či zoufalé.
I já, která nemá ráda drsňárny, toto naprosto doporučuju a i když se kritiky shodují, že by se jim líbil jiný závěr, tak mně to přijde perfektní.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Kam kouknu, koho poslouchám, ten to vychvaluje do nebes. Ač je to young adult, tak jsem se do toho pustila, protože občas mě baví číst o naprosto jiných světech.
Od Neala Shustermana jsem už četla Bez šance a i když její začátek mi přišel fakt jako pro ty mlaďochy, tak jsem vydržela, a pak mě to dostalo. Tudíž jsem znala styl psaní tohoto autora a na tuto trilogii tolik opěvovanou se chystala.
Co k tomu říct? Na zadek jsem si nesedla, ale pusu jsem měla celou dobu otevřenou údivem. Velice dobře promyšlený svět cechu smrtek, které se starají o to, aby na Zemi byl stále řád a stabilní počet obyvatel, protože v tomto světě již neexistují žádné nemoci, jak je známe dnes. Vše jde napravit a ani klasická smrt neexistuje. Prostě jste nesmrtelní. Můžete se dát opravit a omladit a žít a prožívat a ničeho se vlastně nebát.
Tento příběh ukazuje příběh smrtek, jak to berou, jak to prožívají, jak se rozhodují, koho a kdy opravdu "pokosit".
Musím říct, že miluju knihy, které mi dávají něco navíc než jen příběh a touhu, jak to bude dál.
Tento příběh vám dá přesah, bude vám klást otázky, na které si budete sami odpovídat a to mě velmi bavilo.
Díl je v podstatě uzavřený, příběh je dovyprávěn. Ale je to samozřejmě uděláno tak, že se dá plynule navázat, což autor udělal.
Za mě rozhodně doporučuju!!!

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Musím říct, že je to za mě pořád paráda. Pořád jsem byla s otevřenou pusou jako u prvního dílu. Rozdíl byl však v tom, že tento díl byl více popisný, což osobně až tak nemusím, ale nebylo to nepříjemné. Co bylo nepříjemné bylo, že tento díl byl smutnější, nezůstal v něm kámen na kameni. Spousta postav bylo na tom špatně a na oko tady zlo více vítězilo a kladní hrdinové se více a více nacházeli v bezvýchodných situacích.
Ale nějaká naděje tam je. A pořád mi tam vyskakovaly moje vlastní otázky a filosofování, což mi moc vyhovuje. Přesahy mám ráda.
Příběh pokračuje v posledním díle Zvon, na který se velice těším, protože se konečně dozvím, jak to autor zakončil.
Moc se mi to líbilo, četlo se to stále výborně a v každou volnou chvíli jsem musela číst.

Osobně mě série spíše odrazují, vadí mi knihy na pokračování, mám raději co kniha, to jeden příběh. Ale najdou se výjímky, hlavně takové, u kterých už vím, že tam je konec. A tato série ukončená je, takže se velice těším na to, jak si to dočtu.

Moc se mi to líbí a rozhodně doporučuju.

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Takových detektivek je v nabídce, ale ne každá je dobrá.
Mizející dívky jsem měla vyhlédnuté a moje tušení mě nezklamalo. Patří k těm dobrým, nenudícím, nemajícím hluchá místa či pasáže, u kterých by ste zívali nudou.
Velice čtivé, jen ten úvod měl pomalejší rozjezd. Ale byla jsem napnutá jak šráky a vůbec jsem netušila, k jaké hrůze a odhalení se schyluje. Naprosto mě to dostalo!!!
Ten kolos, který páchal trestné činy, byl odporný a bohužel naprosto uvěřitelný.
Hlavní postava Josie Quinnová se mi dobře pamatuje a navíc mě velmi fascinuje její síla a odhodlání vzhledem k tomu, co prožila.
Vykreslený příběh obsahuje mnoho zamyšlení nad tím, jak to v dnešní společnosti funguje a jak jsme manipulovatelní.

Určitě si tuto sérii a tuto autorku dávám do svého hledáčku a budu čekat na další díly, protože to autorka na konci slibuje.

01.09.2021 3 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Nechala jsem se zlákat tím, že je to jako Hunger games a že se to skvěle čte, že ale vyšlo jen 500 kusů. Český autor, tak jako hurá do toho.
Juj, to jsem si dala! To by si teda hrdinové Hunger games ještě gratulovali, že jsou tam, kde jsou a ne v této reality show 15 minus.
Tolik kruťáren, odporností, křiváren, hrůza.
Autor se v tom snad vyžíval. Já jsem pak už i přeskakovala, to se nedalo.
Ale dočetla jsem, abych věděla. A i konec zklamal. Nedotažené, odfláklé.
Autorovi ale neupirám to, že zároveň vedle své chutě krveprolití, umí vystihnout psychologii a změnu postav.
Co mě mrzí, že nevykreslil víc ty diváky reality show. Nevím nevím, zda by se toto mohlo vysílat.
Toto je pro mě nejhorší kniha roku co do obsahu.
No nic, jdu si dát nějakou slaďárnu, ať se z toho dostanu.

01.09.2021 2 z 5

200 nejlepších seriálů všech dob 200 nejlepších seriálů všech dob Tomáš Vyskočil

Knížka naprosto nepostradatelná pro každého seriálového fandu. Ač každý tuší, že se její obsah v dnešní době rychle stává neaktuálním, tak musíme mít na paměti dobu, ve které byla psána.
Navíc je to perfektní přehled, úžasný seznam, kde hledat inspiraci.
Líbí se mi i prostor pro osobní ohodnocení a poznámky, čehož jsem opravdu využila.
Občas mi přijde popis u některých seriálů odfláknutý, ale to by ta kniha musela být mnohem mnohem tlustší.
Navíc má i kvalitní zpracování - pevný papír u takových knih se jen tak nevidí.
Spokojenost!!!

31.08.2021 4 z 5

Petr  Muk - Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já) Petr Muk - Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já) Karel Deniš

Petr Muk je pro mě jako pro jiné Karel Gott.
Je to idol, který už nikdo nepřekoná. Měl v sobě vše, co správný idol má mít a ještě s mnohým navrh. Byl pro mě vzorem, jací muži se mi líbí, byl pro mě nezaměnitelným a jedinečným hlasem, který zpíval písně s obsahem a přesahem.
Líbilo se mi jeho filosofování, uvažování, jeho humor. Jeho charisma a styl byl v naší hudební scéně jedinečný a tolik tady chybí.
Proto jsem tuto knihu musela mít doma a její čtení bylo pro mě radostí a zároveň neskutečným smutkem.
Ani dnes, tolik let od jeho skonu, mi není lehko.
Je to kniha pro každého, kdo ho mají rádi a kdo v něm viděli jedinečného člověka a ne to, co z něj tvořil bulvár či rádia, která pouští jen pár písní.
Ti praví fanoušci ví, že to byl klenot.

31.08.2021 5 z 5

Nevěřte ani mně! aneb Špinavé triky i neuvěřitelné možnosti estetické medicíny Nevěřte ani mně! aneb Špinavé triky i neuvěřitelné možnosti estetické medicíny Roman Šmucler

Mě se tato kniha velmi líbí. Moc jsem ji chtěla mít doma, protože mě medicína fascinuje a ráda sleduji její vývoj, jak v současnosti, tak v minulosti. A nejen v románech, ale také v odborné literatuře, která je však psaná pro laiky.
Kniha obsahuje přehled veškerých, v tu dobu, co byla psána, dostupných procedur a lékařských postupů, které mohou vylepšit náš vzhled.
Pan doktor Šmucler vysvětluje zákrok se vším všudy, jeho klady, zápory, rizika. Radí pacientům, zda se pro ně zákrok hodí či ne.
Mě se to moc a moc líbí. Super přehled.

Chuť domácí kuchyně Chuť domácí kuchyně Nigella Lawson

Kdo má rád Nigellu, tak se mu tato kniha bude určitě líbit. Mám tu hodně receptů, co jsem zařadila již do domácího repertoáru. Pak když nevím, co vařit, tak je pro mě inspirací.
Nebojím se ani její recepty si upravit dle našich chutí či místních podmínek, protože na jednu stranu, co si budeme říkat, ne všechny chuťové kombinace nám sedí.
Ale celkově - tuto knihu nepovažuju jen jako kuchařku, ale krásnou součást knihovny.